Tchajwanci Prahu milují. Vaše jídla ale na nás byla přesolená, říká majitel cestovky

Ročně cestovní kancelář Kevina Pernga přiveze do Česka několik tisíc Tchajwanců. Perng za to získal i ocenění od českého ministerstva zahraničí.

tchajwanci prahu milují. vaše jídla ale na nás byla přesolená, říká majitel cestovky

Tchajwanci Prahu milují. Vaše jídla ale na nás byla přesolená, říká majitel cestovky; Zdroj foto: Jana Václavíková

Od naší zpravodajky na Tchaj-wanu – Cestovat po světě začal Kevin Perng před 40 lety ještě v době, kdy, jak sám s úsměvem říká, měl rovná záda, černé vlasy a slušelo mu to. Prahu poprvé navštívil v roce 1988. “Byla krásná, ale velmi temná. Když jsem šel před revolucí po ulici, lidé necítili potřebu se usmívat,” popisuje pro Aktuálně.cz, jaký dojem na něj metropole tehdy udělala.

Přesto se do Prahy v následujících dvou letech ještě dvakrát vrátil. “Po revoluci se to ale rok od roku zlepšuje. Byl jsem tam tolikrát, že už poznám rozdíl,” říká a dodává, že Česko je zřejmě země, kterou navštívil za svůj život nejvíckrát. “Nedokážete si představit, kolikrát jsem přeletěl Zemi,” podotýká cestoval, který svůj koníček přeměnil v práci, když v roce 1998 založil na Tchaj-wanu cestovní kancelář.

Česko bylo mezi prvními destinacemi, které nabízela. “Začali jsme u osmidenního výletu, později to protáhli o den, pak o dva. Teď je standard třináct dní, ve kterých k Česku přidáváme i Rakousko,” líčí zakladatel kanceláře Galilee Tours and Gabriel Tours. Kromě Prahy jezdí Tchajwanci i do Českého Krumlova, Mariánských Lázní, Karlových Varů nebo do Telče.

Perng zvažoval rozšíření zájezdů i na české vesnice, nakonec ale návrh zavrhl. “Navštívil jsem několik venkovských oblastí, ale pak jsem se rozhodl zůstat s turisty ve velkých městech. Kvůli jazykové bariéře je složité získat na venkově reálný prožitek z místa,” domnívá se.

I třicet zájezdů do Česka měsíčně

Od založení cestovky je Česko nejoblíbenější destinací jeho klientů. “Ani mu nemusíme dělat propagaci, lidé o něm vědí i bez toho. Všichni říkají, že je to tam krásné,” popisuje a vysvětluje, co Tchajwance na Česku láká. “To je jednoduché. Oproti Tchaj-wanu je tam velký kontrast mezi kulturami, krásou, prostředím a atmosférou. Tchaj-pej je město byznysu a jsme industriální země, takže se méně soustředíme na krásu. Ale vy se o tradici staráte. Každá procházka Prahou je nádherná,” rozplývá se.

Speciální kategorii jejich klientely tvoří také manželé na líbánkách. Až čtvrtina z nich si podle Pernga vybere za cíl Prahu, v zimě je to dokonce až polovina všech nově sezdaných. “Myslím, že díky Praze jsme si vybudovali jméno a novomanželé nás díky tomu vyhledávají,” domnívá se.

Před pandemií si u jeho cestovky každý rok zakoupilo cestu do Česka přibližně osm tisíc cestovatelů. Letošek je prvním rokem po pandemii, kdy mohou Tchajwanci opět cestovat a zájezdy do Česka byly mezi prvními, které kancelář obnovila.

Česká kuchyně byla před 20 lety noční můra

Perngova cestovní kancelář není jediná na Tchaj-wanu, která zájezdy do Česka nabízí, přesto je nejúspěšnější. Důvodů je víc: kromě tradice a know-how je to podle něj i úroveň služeb, kterou dokáže cestovatelům v Česku zajistit. “Máme přátelské vztahy s hotely a využíváme jen ty nejlepší. Four Seasons, Hilton, Marriott. Dobré vztahy máme také s restauracemi i autobusovou společností. Pro nás to není jenom obchod, je to přátelství,” tvrdí.

Díky tomu i Perng dokázal vyjednat s restauracemi, aby jídla, která turistům z Tchaj-wanu podávají, mírně upravily. “Před dvaceti lety to byla noční můra. Strávil jsem spoustu času žádáním šéfkuchařů, aby trochu ubrali soli. Předtím bylo všechno neuvěřitelně slané. Teď se to zlepšilo. Tak o polovinu ubrali,” odhaduje.

Dalším problémem prý byly příliš sladké dezerty. “Trvalo asi pět let, než jsme se dohodli. Hlavně na venkově byli šéfkuchaři tvrdohlaví, ale i tam se to nyní mění k lepšímu,” popisuje muž, který stále dvakrát až třikrát do roka do Česka jezdí.

Za zásluhu o propagaci Česka na Tchaj-wanu získal Perng k roce 2009 medaili od českého ministerstva zahraničí.

Video: Účastníci zájezdu z Jižní Koreje. Česko boduje v jihokorejské televizi a turisté se hrnou (17. 10. 2017)

News Related

OTHER NEWS

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »

Jan Urban: Střet světů před Úřadem vlády a cena za zázrak

KOMENTÁŘ. Hladovka pánů Jiřího Gruntoráda a Johna Boka k úlevě všech skončila v pravou chvíli a moudrým smírem. Byl to netradiční spor a je dobré mu porozumět. Ta konfrontace mezi dvěma matadory ... Read more »
Top List in the World