Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec

Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože tradiční perníčky potřebují čas, aby zkřehly, jsou spolu se zázvorkami prvním druhem cukroví, kterým se začíná vánoční pečení. A máme pro vás i velice praktický tahák, jak mouku, cukr a další suroviny přesně odměřit, abyste mohli péct bez kuchyňské váhy!

Vážení bez váhy

Někdy se stane, že chceme upéct nebo uvařit něco nového, recept je plný gramáží a my z nejrůznějších důvodů nemáme po ruce váhu. Taková maličkost nás přece nemůže připravit o požitek z vánočního pečení. Tady je užitečný tahák, jak odměřovat běžné suroviny bez váhy s pomocí lžičky lžíce a hrnku.

Vánoční věnec z perníku

Ingredience na perníkové těsto

 • 400 g hladké mouky
 • 2 lžičky perníkového koření (např. skořice, badyán, anýz, hřebíček)
 • 2 lžíce kakaa
 • 140 g cukru
 • 1 lžička jedlé sody
 • 3 vejce
 • 70 g změklého másla
 • 2 lžíce medu
 • 1 lžička rumu

Ingredience na polevu perníčků

 • 140 g moučkového cukru
 • 1 bílek
 • ½ lžičky solamylu
 • 1 lžička citronové šťávy

Postup

 1. Smícháme prosátou mouku s kořením, cukrem, kakaem a jedlou sodou, přidáme změklé máslo, 2 vejce, med a rum a vypracujeme hladké nelepivé těsto. Zabalíme do fólie a necháme nejméně 12 hodin odležet v lednici.
 2. Na lehce pomoučené pracovní ploše těsto vyválíme na plát o síle 4 až 5mm. Vykrájíme formičkami různé velikosti hvězdiček. Největší hvězdičky uspořádáme do tvaru věnce na plech vyložený papírem na pečení. Ostatní hvězdičky upečeme samostatně.
 3. Perníčky vložíme do trouby předehřáté na 180 °C a pečeme asi 12 minut, to závisí na velikosti perníčků. Upečené perníčky ihned po vytažení z trouby potřeme mašlovačkou rozšlehaným zbylým vejcem. Necháme vychladnout.
 4. Na polevu třeme dohladka několikrát prosátý moučkový cukr s bílkem, škrobem a citronovou šťávou. Polevu naplníme do cukrářského sáčku a samostatné perníčky ozdobíme. Na vychladlý věnec jednotlivé nazdobené perníčky přilepíme pomocí cukrové polevy.

Adventní věnec z perníku

Z tohoto perníkového těsta můžeme taky připravit adventní věnec s čajovými svíčkami.

 • Nejprve uděláme základ – na vyválené těsto přiklopíme velkou mísu nebo hrnec o průměru asi 25 cm, ořízneme a doprostřed kruhu přiklopíme menší mísu (průměr asi 10 cm) a vyřízneme podle ní střed.
 • Pak vykrájíme 8 zvonků a 4 hvězdy, do kterých doprostřed zatlačíme čajovou svíčku a vyndáme.
 • Po upečení ještě upravíme otvor pro svíčky v hvězdičkách a necháme všechny tvary vychladnout.
 • Hvězdy, kruhový základ i zvonečky ozdobíme podle své fantazie bílkovou polevou.
 • Nazdobené perníčky přilepíme na základ cukrovou polevou. Polevu necháme zaschnout.
 • Nakonec mezi každé dva zvonečky zapíchneme mašličku s ozdobným špendlíkem a do hvězd vsadíme čajové svíčky.

Zdroje: Regionální potravina, jaktak.cz

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Jan Urban: Střet světů před Úřadem vlády a cena za zázrak

KOMENTÁŘ. Hladovka pánů Jiřího Gruntoráda a Johna Boka k úlevě všech skončila v pravou chvíli a moudrým smírem. Byl to netradiční spor a je dobré mu porozumět. Ta konfrontace mezi dvěma matadory ... Read more »
Top List in the World