EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

eu pochopila chybu vítání migrantů až díky v4. s green dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz

Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN Prima NEWS. V řešení energetických problémů nebo Green Dealu však aliance neustále prohrává, dodal komentátor Martin Schmarcz. Podle odborníků dokáže V4 ovlivňovat evropské dění pouze v případě, že mají všichni aktéři stejný zájem, který se zároveň potká s širší odezvou Evropské unie.

V minulosti se V4 podle Schmarcze podařila prosadit v podstatě jediná věc. „Začala odboj proti těm nesmyslům, migračním kvótám, a nakonec jsme prosadili svojí,“ popsal. Úspěch migrační politiky vyzdvihl i Baar: „Je významný a zdá se, že i západoevropské státy konečně začínají chápat, že bezbřehé otevírání hranic a vítání migrantů je obrovskou chybou.“

ČTĚTE TAKÉ: Oprava tanků z Ukrajiny zatím vázne. Státní VOP má dostat z červených čísel kontrakt se Švédy

Západní migrační politika podle něj negativně ovlivnila vývoj společnosti, což se prý v poslední době ukázalo i na konfliktu mezi Izraelem a Gazou. „Vidíme ulice naplněné lidmi, kteří se nesžili se západní kulturou a kterým doslova sekundují různí takoví progresivisté, kteří si nevidí na špičku nosu. Na jednu stranu propagují třeba LGBT komunitu a na druhou stranu podporují Palestince, kteří by s nimi zatočili velmi rychle, kdyby přišli demonstrovat na jejich území,“ vysvětlil Baar.

Zatímco migrační politiku odborníci zhodnotili pozitivně, další problémy už se podle nich V4 řešit nedaří. Vůbec není úspěšná například v otázkách energetické politiky, ve které jasně zvítězily zájmy Německa. „To se týká třeba plynu z Ruska, kde Německo odmítlo alternativní cesty dodávek plynu do Evropy, na kterých jsme my poměrně závislí. Přesně to ukazuje, kde jsou limity,“ řekl Schmarcz.

Spolupracovalo by se premiérům V4 lépe s Andrejem Babišem než s Petrem Fialou? Odpověď expertů se dozvíte ve videu v úvodu článku.

News Related

OTHER NEWS

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »

Jan Urban: Střet světů před Úřadem vlády a cena za zázrak

KOMENTÁŘ. Hladovka pánů Jiřího Gruntoráda a Johna Boka k úlevě všech skončila v pravou chvíli a moudrým smírem. Byl to netradiční spor a je dobré mu porozumět. Ta konfrontace mezi dvěma matadory ... Read more »
Top List in the World