Jan Urban: Střet světů před Úřadem vlády a cena za zázrak

KOMENTÁŘ. Hladovka pánů Jiřího Gruntoráda a Johna Boka k úlevě všech skončila v pravou chvíli a moudrým smírem. Byl to netradiční spor a je dobré mu porozumět. Ta konfrontace mezi dvěma matadory z Charty 77 a částí vlády byla ze všeho nejvíc střetem kultur.

Charta 77 vyrostla v prostředí, kde se za každé slovo ručilo osobním rizikem, vyhazovy z práce, vězením, nebo vyhnáním z vlasti. Jediné slovo mohlo člověka poznamenat na zbytek života.

Pro to, čemu se říká polistopadová politika, se ze záplavy slov bez významu a osobního ručení stal jen píárový podklad pro ohlupování voličů. Ty dva světy si nemohou rozumět. O to důležitější bylo, že se brzy začaly pokoušet komunikovat a poměrně rychle našly řešení.

Hladovka starých chartistů

Rozhodnutí vlády odvolat svoje vlastní usnesení z ledna 2022, kterým se přihlásila k ideálům Charty 77, je v kontextu české politiky bezprecedentní svojí odvahou a vůlí k nápravě chyby.

A také – snad – příslibem vrátit se k těm ideálům po splnění domácích úkolů a nesplněných slibů. V krajině české politiky, které po desítky let dominují zloději per, lháři, korupčníci a proputinovští žvástalové, něco nevídaného – a mimo jakoukoliv pochybnost hodného úcty.

To, co se stalo, přináší naději. V české politice se nevídaným způsobem uznala důležitost morálních hodnot při hledání společného prostoru veřejné diskuze a společnosti.

Hladovka dvou starých chartistů se zničehonic stala zrcadlem převládajícího přesvědčení, že česká politika je ochotná schovat a přikrýt jakoukoliv nemorálnost, licoměrnost, lež či korupci.

Je na vládě, aby dokázala, že toto jednorázové procitnutí by se opravdu mohlo stát začátkem nového uvažování o smyslu politiky, která voliče chápe jako partnera v otevřeném rozhovoru bez falše. Takhle se také vyhrávají volby.

Způsob, jakým Jiří Gruntorád sedmnáctého listopadu v sedmnáct hodin zahájil před Úřadem vlády České republiky svoji hladovku, nebyl v řadě ohledů dostatečně promyšlený a mohl v případě špatného či mrazivého počasí snadno skončit tragédií.

Představa osamělého starého muže, sedícího na židli bez sebemenší ochrany před nepřízní počasí, hovoří sama za sebe. Příchod a podpora nejvěrnějšího spojence, zkušeného osmasedmdesátiletého Johna Boka, spolu s velkorysým jednáním příslušníků ochrany Úřadu vlády, pomohly tento omyl napravit.

Strategie hladovění podle Gándhího

Je však třeba zamyslet se nad tím nejpodstatnějším, a tím je dnes už tradiční české nepochopení gándhiovské strategie hladovění, jako „výchovné moci“ a jako „ospravedlnění pravdy ne tím, že způsobím utrpení svému oponentovi, ale sobě samému“.

Gándhí především vylučoval samu možnost hladovky „proti někomu“. Vždy mu šlo o vyřešení konkrétního problému nebo nespravedlnosti – tedy odpírání potravy ne „proti někomu“, ale „pro něco“.

Gándhí především vylučoval samu možnost hladovky „proti někomu“. Z toho důvodu třeba výslovně odmítl vyhlásit hladovku proti generálu Reginaldu Dyerovi, který v roce 1919 přikázal palbou rozehnat mírumilovné, ale nepovolené shromáždění tisíců Sikhů v pandžábském Amritsaru, při kterém bylo zabito téměř čtyři sta lidí a přes tisíc jich bylo zraněno.

Stejně tak kritizoval používání hladovky irským hnutím za nezávislost Sinn Fein. Vždy mu šlo o vyřešení konkrétního problému nebo nespravedlnosti – tedy odpírání potravy ne „proti někomu“, ale „pro něco“. V žádném případě Gándhí nepřipouštěl možnost hladovky za jakýkoliv vlastní zájem.

Z tohoto pohledu bylo odpírání potravy v zájmu neřešeného případu důchodu z komunistického Československa vyhnaného Charlieho Soukupa naprosto legitimní.

Naopak požadavek odstoupení ministra Mariána Jurečky, který překročil od otázky mravnosti do politiky, byl ze stejného pohledu zjevně chybou.

Ty dvě roviny se míchat nesmějí. Etická rovina je společná a tím pochopitelná pro každého. Politická určitě ne. V té chvíli se tato mimořádně zajímavá konfrontace dostala na krůček od neúspěchu.

Nečekaný kompromisní návrh Jiřího Gruntoráda, aby vláda změnila nebo odvolala svoje prohlášení z ledna loňského roku, kterým se formálně přihlásila k ideálům Charty 77, tento omyl napravil a otevřel cestu k dohodě.

Určitě nebyla, hlavně pro politiky, snadná. Ale právě v té chvíli vstoupila do vyjednávání neformální zprostředkovatelská mise, malá skupina zainteresovaných přátel z okruhu Charty 77, Ústavu pro studium totalitních režimů a iniciativy Paměť národa, kterou dal dohromady historik, spisovatel a bývalý chartista Petr Placák.

Měli od počátku důvěru obou stran a velmi rychle proto dokázali připravit dohodu, která vedla k ukončení hladovky. Něco tak zralého a dospělého toto společenství už dlouho nezažilo.

Nespravedlnost a její uznání

To, co se stalo, přináší naději. V české politice se nevídaným způsobem uznala důležitost morálních hodnot při hledání společného prostoru veřejné diskuze a společnosti.

Objeví se, samozřejmě, kritika, která bude varovat vládu před podobnými „ústupky vydírání“. Určitě se objeví i strašení dalšími hladovkami nespokojených důchodců a jakýchkoliv dalších nespokojenců s politikou a fungováním úřadů. Pokud se tak stane, vězme, že je to cena za to, že jsme byli svědky zázraku.

Čeští politici a vláda uznali, že za dobu, kdy je jim svěřena politická zodpovědnost za vedení této země, došlo k nespravedlnosti – uznali to a napravili. Pro Gándhího představoval takový výchovný výsledek ideální konec sporu o pravdu. A to pro všechny.

OTHER NEWS

17 minutes ago

Fires, parts make EVs cost more to insure in Australia – but that may change

17 minutes ago

‘I hope Sundowns fans watched Man City’ – Rulani

17 minutes ago

Power bill relief for Victorian households as the debate around nuclear fires up

17 minutes ago

Atlas review – Jennifer Lopez learns to love AI in silly Netflix mockbuster

17 minutes ago

Bruins' Jake DeBrusk Linked to Western Club

19 minutes ago

European stocks follow global markets lower as interest rate outlook weighs on sentiment

19 minutes ago

F1 dispute with Andretti Global draws in U.S. lawmakers

20 minutes ago

Diane Kruger commands attention in a bright green illusion gown as she attends the star-studded amfAR Gala during Cannes Film Festival

20 minutes ago

Video: Billie Shepherd breaks down in tears as she reveals she 'screamed to call an ambulance' before her daughter Margot was rushed to hospital after a febrile seizure

20 minutes ago

Get ready for May Bank Holiday getaway chaos: More than 20million journeys set to be made on busiest long weekend since Covid - as Met Office tells Brits to brace for mix of rain and sunshine

21 minutes ago

I demoed Sonos' new Ace headphones and these 3 features are the most exciting

21 minutes ago

Alaskan rivers are turning orange. Climate change could be to blame.

21 minutes ago

Saddest Endings In Konami Games

21 minutes ago

Soccer-France's leading goalscorer Giroud to retire after Euro 2024

21 minutes ago

Resident Evil May Find It Difficult to Return to Its Roots

21 minutes ago

Stamp sellers fired expert who refused to work with philatelic chief over sexual harassment claims

21 minutes ago

Production of next Nissan Leaf could begin as soon as March

21 minutes ago

An encore of bypoll win may elude actor-singer Nirahua

21 minutes ago

Asteroid-bound Psyche spacecraft fires up ion thrusters, starts cruising through space

21 minutes ago

Europa League winner admits he may quit Atalanta having met "a beautiful woman"

22 minutes ago

Doctors engage the public by bringing a human side to social media

22 minutes ago

Tick Talk: Tudor launches a Pelagos for cyclists, Swatch drops a wacky Simpsons watch and F.P.Journe releases its final limited-edition timepiece

22 minutes ago

Jaylen Brown shines as Boston Celtics take 2-0 lead over Indiana Pacers, Tyrese Haliburton hurt

22 minutes ago

Kate Middleton: A timeline of her cancer diagnosis, surgery and absence from public duties

23 minutes ago

Video: Trump tells wild Bronx crowd he's going to win New York like Reagan in speech reminiscing about his Big Apple glory days of golf courses and ice rinks... and ripping into crime and migrants

24 minutes ago

Lady Gaga rocks a CAR PART in edgy ensemble at the premiere of HBO's Gaga Chromatica Ball in LA but can't name what it is: 'I'm not a mechanic'

24 minutes ago

Scott Disick is seen out for the first time with son Mason, 14, after eagle-eyed Kardashians fans spot that he is on Mounjaro NOT Ozempic

24 minutes ago

Darts fans left stunned by 'disgusting' beer prices as they watch Luke Littler's incredible Premier League final win at The O2

25 minutes ago

Best Premier League signings of the 2023/24 season - ranked

25 minutes ago

‘Inconceivable’: US Supreme Court is trying to ‘silence’ online opposition

25 minutes ago

Reports: OG Anunoby an offseason target for the Sixers

25 minutes ago

5 Best Places To Order Christmas Pies Online In Time For The Holidays

28 minutes ago

British dance teacher is left paralysed from the waist down after being catapulted into overhead lockers when Singapore Airlines Boeing 777 was hit by extreme turbulence

29 minutes ago

Indiana Beauty queen arrested in Mexican cartel bust that included one of feds’ most wanted fugitives

30 minutes ago

New South Wales government to rollout incentives for household batteries

30 minutes ago

Gensler Says 'Stay Tuned' on U.S. SEC's Decision on ETH ETF

30 minutes ago

Drew Pavlou left owing $10k after second failed appeal over Brisbane City Council fines

31 minutes ago

Trump slams 'migrants fighting cops and giving America the middle finger'

31 minutes ago

Mauricio Pochettino's private doubts over Chelsea's £222m duo emerge after Blues exit

31 minutes ago

Calgary family in custody battle over special needs supports

Kênh khám phá trải nghiệm của giới trẻ, thế giới du lịch