Odtajnění platů v ČT a ČRo je šance i past. V Rakousku to skončilo závistí a hrozbami

Je to seznam, který měl sebrat argumenty kritikům veřejnoprávních médií. Soupis zaměstnanců s nejvyššími příjmy, které poprvé v dubnu podle zákona musel zveřejnit rakouský telerozhlas ORF, však vyvolal pravý opak – další kritiku, závist a dokonce i výhrůžky. To vše jen pár měsíců před volbami, v nichž aspiruje na vítězství strana, která chce veřejnoprávní média de facto zestátnit. Nejen proto by současnou debatu v Rakousku mělo sledovat i Česko.

Zatímco v Česku si aktuálně zástupci veřejnoprávních a komerčních médií, státu a podnikatelů v pracovních skupinách ministerstva kultury vyjasňují, za jakých podmínek projde zvýšení koncesionářských poplatků, Rakousko už má podobnou – a podobně složitou – debatu za sebou.

Od letoška se na provoz ORF skládají všechny domácnosti, nikoli jen ty s přiznaným rozhlasovým nebo televizním přijímačem. Zvýšil se tedy počet poplatníků, ale zároveň se v průměru snížil celkový poplatek. Příjmy pro ORF zůstaly zhruba stejné.

Už to samo o sobě mělo být plusovým bodem pro image veřejnoprávních médií – v době, kdy všechno zdražuje, najednou zlevní koncesionářské poplatky (samozřejmě s výjimkou zhruba deseti procent domácností, které do té doby neplatily nic).

Až příliš transparentní?

Součástí vyjednávání o této změně byly i další změny, které sice ORF budou trochu „bolet“, v konečném důsledku však posílí pozici veřejnoprávních médií směrem k jejich kritikům. Týká se to hlavně opoziční strany Svobodných, která dlouhodobě panuje v průzkumech preferencí, zřejmě vyhraje podzimní parlamentní volby, a která se také nijak netají záměrem koncesionářské poplatky zrušit. Označuje je za „daň“ nebo „vynucený poplatek“.

Související články

odtajnění platů v čt a čro je šance i past. v rakousku to skončilo závistí a hrozbami

Odtajnění platů v ČT a ČRo je šance i past. V Rakousku to skončilo závistí a hrozbami

Rakouská veřejnoprávní média „zlevnila“. Zveřejní také, kdo v nich nejvíc vydělává

Jednou z těchto změn bylo výrazné omezení textového obsahu na zpravodajském webu Orf.at. Ten patří co do návštěvnosti k rakouské špičce a komerční média mu vyčítala, že si na svůj provoz nemusí na rozdíl od nich vydělávat sám, ale dotuje ho koncesionářskými poplatky.

Podobné výhrady jsou slyšet z komerčního sektoru i v Česku vůči veřejnoprávnímu webu iRozhlas. Možnou debatu o jeho změnách tváří v tvář jednáním o zvýšení koncesionářských poplatků nedávno připustil i generální ředitel ČRo René Zavoral.

Generální ředitel Roland Weißmann skončil v tabulce nejvyšších ročních příjmů až třetí. Těsně se do první desítky nevešel „rakouský Václav Moravec“, uznávaný a oceňovaný moderátor televizních politických debat Armin Wolf.

Další změnou byla povinnost větší transparentnosti, zakotvená v zákoně. Sem patří i v úvodu zmíněný seznam zaměstnanců a spolupracovníků ORF s nejvyššími výdělky – podle zákona těmi přesahujícími ročně 170 tisíc eur.

Tento seznam musel telerozhlas poprvé zveřejnit letos na začátku dubna. Zmíněnou platovou hranici „špičkových výdělků“ překročila zhruba šedesátka jmen – jde o směs topmanažerů, šéfů zemských studií, ale i moderátorů nebo zahraničních zpravodajů.

Generální ředitel až třetí na pásce

Za pozornost stojí fakt, že generální ředitel Roland Weißmann skončil v tabulce nejvyšších ročních příjmů až třetí. Na prvním místě se umístil moderátor ranního vysílání lifestylové a hudební rozhlasové stanice Ö3 Robert Kratky. Těsně se do první desítky nevešel „rakouský Václav Moravec“, uznávaný a oceňovaný moderátor televizních politických debat Armin Wolf.

Nemá smysl zde příliš rozebírat konkrétní sumy nebo je přepočítávat na koruny, vzhledem ke zcela rozdílné platové hladině i kupní síle Rakouska. Podle oslovených expertů však zveřejněné výdělky například odpovídají těm ve veřejnoprávních médiích ve srovnatelném Německu.

Zveřejněná data ukázala i to, že mladí zaměstnanci ORF berou výrazně méně než uvedená šedesátka těch nejvíce vydělávajících, a především to, že i v rámci veřejnoprávních médií existuje obrovská propast mezi odměňováním mužů a žen.

Podstatné je, co zveřejnění seznamu vyvolalo. Původně totiž mělo jít o argument ve prospěch veřejnoprávních médií, která musí nejen v Rakousku odrážet dlouhodobou kritiku právě kvůli nízké transparentnosti výdajů a vnitřních procesů.

Samotný seznam však vyvolal pravý opak, někteří lidé uvedení na listině dostali i výhrůžky. A zmíněná rakouská strana Svobodných zveřejněné platy otočila znovu v neprospěch veřejnoprávních médií, která je podle Svobodných potřeba „zeštíhlit“.

Samotný telerozhlas ORF i další mediální odborníci mluví o „zneužití transparentnosti“. Upozorňují na to, že zveřejněná data ukázala i další podstatné věci – například to, že mladí zaměstnanci ORF berou výrazně méně než uvedená šedesátka těch nejvíce vydělávajících, a především to, že i v rámci veřejnoprávních médií existuje obrovská propast mezi odměňováním mužů a žen. Ty jsou výrazně více zastoupeny v nižších platových kategoriích.

Kromě zveřejnění platů ORF přijala také nový kodex chování závazný pro své zaměstnance a spolupracovníky. Ten má nejen přísněji regulovat jejich vystupování na sociálních sítích, ale také podrobněji posuzovat, jaké vedlejší příjmy jsou ještě v pořádku, a které už nikoli – například při moderování externích akcí.

„Vykydat“ nebo raději „odstřelit“?

Navzdory původním záměrům autorů zákona tak půl roku před parlamentními volbami dostali rakouští kritici veřejnoprávních médií další argumenty, které můžou proti ORF zneužít. A to v době, kdy preferencím vévodí strana, která dlouhodobě vidí v ORF jednak hlavního nepřítele, ale zároveň i nástroj, kterým odměňuje služby svých věrných.

Čerstvá zkušenost z Rakouska ukazuje, že požadavky na vyšší transparentnost veřejnoprávních médií, jakkoli oprávněné, je potřeba posuzovat a prosazovat obezřetně.

Ukazují to více než pět let staré záznamy online konverzací tehdejšího šéfa Svobodných H. C. Stracheho. V chatovacích fórech, zajištěných v jeho telefonu při vyšetřování korupční aféry přezdívané Ibiza, se ORF objevuje často. Například ve spojeních jako „musíme tam vykydat“ nebo „musíme je odstřelit“.

Z protokolů také vyplývá, že H. C. Strache chtěl například obstarat lukrativní post v televizi svému osobnímu fitness trenérovi.

Rakouským výpadům vůči veřejnoprávním médiím přitom není vůbec vzdálená ani současná rétorika české parlamentní opozice. Jak SPD, tak hnutí ANO se také s rakouskými Svobodnými shodují v tom, že v případě vstupu do vlády Českou televizi a Český rozhlas zestátní.

Například začerněné smlouvy ČT se v jejich kritice objevují pravidelně. Stejně tak se odpůrci současné podoby veřejnoprávních médií, ať už ve sněmovně nebo mimo ni, občas ohánějí i požadavky na výše popsané zveřejnění platů veřejnoprávních novinářů a dalších zaměstnanců.

Čerstvá zkušenost z Rakouska ale ukazuje, že nároky na větší transparentnost veřejnoprávních médií, jakkoli obecně oprávněné, je potřeba posuzovat a prosazovat obezřetně.

K jakým konkrétním ústupkům nakonec komerční média, stát a podnikatelé veřejnoprávní ČT a ČRo dotlačí, by mělo být jasné v příštích týdnech. Ministerstvo kultury chce oznámit výsledky jednání pracovních skupin ke zvýšení koncesionářských poplatků podle informací HlídacíPes.org do konce dubna.

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World