Rakušanka s francouzským srdcem Romy Schneider: Herečce zlomil srdce svůdník Alain Delon, nyní říká, že byla jeho životní láskou

rakušanka s francouzským srdcem romy schneider: herečce zlomil srdce svůdník alain delon, nyní říká, že byla jeho životní láskou

Romy Schneider

Filmová kariéra herečky Romy Schneider začínala, když byla ještě mladinká. Půvabné rakouské poupátko se o pár let později ve francouzských filmech postupně proměnilo v přitažlivou femme fatale. Zářila také v Německu a krátce i v Hollywoodu. O co byl její profesní život úspěšnější, o to byl ten soukromý smutnější.

Romy Schneider si už v dětství přála stát herečkou

Rosemarie Magdalena Albach se narodila v září roku 1938 ve Vídni, půl roku po připojení Rakouska k nacistickému Německu. Oba její rodiče byli herci. Na výchovu dětí neměli moc času, a tak Romy a její bratr Wolf-Dieter vyrůstali u prarodičů v Německu. Když se její rodiče o šest let později rozvedli, přestěhovali se děti k matce a nevlastnímu otci.

Romy brzy začala navštěvovat dívčí internátní školu, kde se také zrodila její láska k herectví. V červnu roku 1952 si zapsala do deníčku: „Kdyby to bylo na mně, hned bych se stala herečkou. Pokaždé, když vidím hezký film, okamžitě si pomyslím, že se musím stát herečkou.“

Kariéru Romy začala řídit její matka

Jakmile se matka Romy, Magda, dozvěděla, že má dcera zájem o herectví, rozhodla se, že bude její kariéru řídit. Bok po boku si zahrály v několika filmech. Magda uvedla teprve patnáctiletou Romy do filmového světa, později ji ale začala využívat k vlastnímu kariérnímu postupu. O Romy byl zájem a jakmile přišla nabídka na roli v nějakém filmu, její matka trvala na tom, že ve snímku musí hrát také. Lepší nebyl ani Romyin otčím, který záhy rozhodoval o tom, kde a s kým bude začínající herečka točit a nechával si značnou část jejích honorářů. Sama Romy později naznačila, že „měl o ni nezdravý zájem“.

Ke konci naplněného, ale příliš krátkého, života Romy promluvila o problematickém vztahu s matkou.

Sláva herečky přišla díky roli císařovny Sissi

Když se řekne Romy Schneider, dodnes si každý vybaví půvabnou porcelánovou tvář s lehkým ruměncem, zářivé zelené oči, útlý pas v korzetu a dobovém kostýmu. Hlavní role mladé císařovny Sissi ve filmu o bavorské princezně Alžbětě, jež se provdala za císaře, představila světu novou filmovou hvězdu. Trilogie se stala obrovským hitem a do Romy se zamiloval každý, kdo některý z filmů zhlédl.

Romy Schneider se prosadila i v Hollywoodu

Sama Romy Schneider však později z takového úspěchu nadšená nebyla. Chtěla hrát jiné role, charakterní, vášnivé, odmítala zůstat ve škatulce romantické, národem zbožňované sladké dívenky. Povedlo se. Po natáčení filmu v Paříži se i díky velké lásce rozhodla pro zásadní životní změnu a do francouzské metropole se odstěhovala. Zaujala přední filmové režiséry a zajímavé role se jí jen hrnuly. Spolupracovala s těmi nejlepšími včetně Orsona Wellese a Luchina Viscontiho. Byla tak úžasná, že se o ní dozvěděli i v Hollywoodu, kde ale natočila pouze dva filmy a následně se vrátila do milované Francie.

Při natáčení amerického filmu Co je nového, kočičko? se pracovně setkala s ikonami stříbrného plátna režisérem Woodym Allenem a herci Peterem Sellersem, Peterem O’Toolem a herečkou Ursulou Andress. Ve filmu Pokrevní příbuzní zase s Audrey Hepburn a Omarem Sharifem.

V životě nejsem nic, ale na plátně jsem vším.

– Romy Schneider

Z něžné panenky se stala femme fatale

Romy byla krásná a nesmírně talentovaná, z křehké dívenky postupně vyzrála v ikonu ženského stylu, kterou obdivoval téměř celý svět. S kariérou byla spokojená, ale v její osobním životě neměla zrovna na růžích ustláno. Jeden z jejích nejznámějších citátů zní: „V životě nejsem nic, ale na plátně jsem vším.“ Před kamerou byla perfekcionistka, hlavní roli si zahrála ve více než 60 filmech. Získala celkem dvě francouzské filmové ceny César a o tom, že její francouzská kariéra byla úspěšná, svědčí i fakt, že sami Francouzi ji považuji za francouzskou herečku, ačkoli je rozená Rakušanka. Mladým talentovaným a nadějným herečkám také udělují filmovou Cenu Romy Schneider.

Životní láska s legendárním hercem Alainem Delonem

Herec Alain Delon, francouzský hezoun zbožňovaný nespočtem žen po celém světě, byl pro Romy Schneider osudovým mužem. O šťastné lásce se ale bohužel mluvit nedá. Než spolu začali točit první film Kristýna, jímž se Romy uvedla ve Francii, neměla Delona ráda, protože se prý choval jako nevychovaný fracek. „Od prvního dne natáčení jsme byli ve válce. Nikdo nás nemohl usmířit,“ prozradila Romy. Jí bylo tehdy dvacet, jemu o tři roky víc. V průběhu natáčení se do sebe zamilovali a právě on byl důvodem, proč se Romy přestěhovala do Paříže. Zamilovaný pár spolu žil bezmála 6 let. Záhy se zasnoubili, ale svatba z toho nikdy nebyla.

Romy byla zpočátku slavnější, což se Alainovu egu příliš nezamlouvalo, a tak se k ní i na veřejnosti nechoval zrovna jako gentleman. Jeden z nejpřitažlivějších symbolů Francie všech dob nebyl tehdy údajně připravený na vztah, jaký si Romy přála a chtěl si užívat i s jinými ženami.

Rozchod Delona a Schneider prostřednictvím vzkazu 

Paradoxně pak Romy opustil kvůli modelce Nathalii Canovas, která s ním v tu dobu už byla těhotná. Romy to oznámil na papírku: „Jedu s Nathalií do Mexika. Hodně štěstí.“ Vzkaz spolu s pugétem růží doma našla po návratu z natáčení v Americe. Naprosto ji to zničilo a pokusila se o sebevraždu podřezáním žil, naštěstí ji brzo našli a zachránili.

Přestože Alain zlomil Romy srdce, nezavrhla ho a v průběhu následujících let spolu ještě mnohokrát natáčeli. Kdyby jen věděla, jak o ní dnes osmaosmdesátiletý Delon mluví, jistě by byla šťastná. V několika rozhovorech zmínil, že byla láskou jeho života a že se nemůže dívat na jejich společné filmy. „Slyšet Romy říkat ´Miluji tě´, když už s námi není, je nesnesitelné,“ řekl například magazínu GQ. Jindy zase vysvětloval: „Nemohli jsme spolu být ne proto, že bychom se nemilovali, ale proto, že jsme se milovali až příliš.“

Romy zahojila zlomené srdce a provdala se

Romy po bolestném konci vztahu s Delonem na lásku nerezignovala a dál toužila po naplněném vztahu. Jejím prvním manželem byl o čtrnáct let starší německý režisér a herec Harry Meyen. V roce 1966 se jim narodil syn David Christopher. S Meynem bylo velice těžké vyjít, trpěl depresemi. Romy se s ním po devíti letech rozvedla a on se o další čtyři roky později ve svém domě v Hamburku oběsil.

Jejím druhým manželem byl italsko-francouzský novinář Daniel Biasini, jemuž Romy ve svých téměř čtyřiceti letech porodila dceru. Rozvedli se po šesti letech. Sarah Magdalena Biasini je také herečka. Další vztah měla s francouzským hercem Jean-Louisem Trintignantem. Oficiálně ho ale nikdy nepotvrdili. Jejím posledním partnerem byl filmový producent Laurent Pétin.

Milostný dopis pro Romy Schneider

V roce 1981 musela Romy čelit snad nejtěžší ráně osudu. Její čtrnáctiletý syn David zemřel, když při přelézání zahradního plotu spadl a nabodl se na jeho železné hroty. Romy se psychicky zhroutila, ale nadále pokračovala ve své milované práci. Legendární herečka Romy Schneider odešla do hereckého nebe v pouhých 43 letech. Hojně se spekulovalo o tom, že si sama vzala život, ohledání tuto nepravdu však vyvrátilo! Zemřela na náhlé selhání srdce, nebo, jak říkali její nejbližší přátelé, na zlomené srdce.

Alain Delon napsal Romy po její smrti v roce 1982 milostný dopis. Zařizoval i její pohřeb a Romyina poslední přání splnil do poslední tečky. Nádherná “Rakušanka s francouzským srdcem” má na náhrobku jen rodné jméno a vedle ní navěky odpočívá její milovaný syn.

Spekulace o Romy vyvrátila její dcera Sarah

V souvislosti s Romy Schneider se také hojně spekulovalo o problémech s alkoholem, drogami a závislostí na lécích. Její dcera Sarah Biasini a rodina herečky to ostře odmítají. Sarah na počest své maminky, a aby očistila její jméno, napsala dokonce knihu s názvem Die Schönheit des Himmels.

Související články

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World