Lékař přišel za svou pacientkou domů a zavraždil ji, teď chce předčasně na svobodu

Podle zjištění Aktuálně.cz požádal o podmíněné propuštění lékař Edgar Bednář, který za vraždu dostal 18 let vězení, přes 13 let už si odseděl.

lékař přišel za svou pacientkou domů a zavraždil ji, teď chce předčasně na svobodu

Lékař přišel za svou pacientkou domů a zavraždil ji, teď chce předčasně na svobodu; Zdroj foto: Vladislav Galgonek

V pondělí 1. listopadu 2010 pozdě večer zaklepal na dveře bytu Marie M. její bývalý praktický lékař Edgar Bednář. Protože ho znala, otevřela mu. Během návštěvy mu připravila jídlo. Setkání se změnilo v tragédii, když Bednář svou bývalou pacientku požádal, aby mu půjčila peníze. Čtyřiasedmdesátiletá žena odmítla. Lékař ji napadl a po hrubém fyzickém násilí uškrtil.

Za loupežnou vraždu dostal Bednář 18 let vězení se zvýšenou ostrahou, jde o nejpřísnější režim výkonu trestu. Z bytu zavražděné ukradl 15 tisíc korun, šperky či alkohol. Celkem způsobil škodu za 30 tisíc. Ženu našel v bytě druhý den ráno její manžel. Muž po vraždě médiím řekl, že měli krátce před 30. výročím svatby.

Jak nyní zjistilo Aktuálně.cz, Bednář nechce strávit za mřížemi celý trest. Letos 1. února požádal o podmíněné propuštění. Plyne to ze soudního dokumentu, jejž redakce získala. O Bednářově žádosti rozhodne soudce Obvodního soudu pro Prahu 6 Kryštof Nový. “Zasedání je nařízeno na 13. března,” sdělila mluvčí instance Zuzana Barochová.

Žádost po dvou třetinách trestu

Bednář je za mřížemi od 2. listopadu 2010, policie ho zadržela pár hodin po vraždě. Obratem putoval do vazby, jež se započítává do výkonu trestu. Za sebou má více než 13 a čtvrt roku vězení. V případě rozsudku nařizujícího 10 a více let odnětí svobody lze požádat o podmíněné propuštění až po odpykání dvou třetin testu.

Někdejší lékař je v současnosti v ruzyňské věznici v Praze. Jeho žádost o podmíněné propuštění provází zpráva odborné vězeňské komise o jeho chování během trestu. Komise hodnotí, zda se vězeň zapojuje do pracovního programu, jestli se chová bezproblémově či zda projevil sebereflexi.

“Odměny a pochvaly jsou plus. Soud přihlíží i k tomu, zda odsouzený nastoupil trest řádně a včas,” uvedl trestní advokát Jaroslav Ortman k tomu, co dalšího bere soud při rozhodování o propuštění v úvahu. Kázeňské odměny a pochvaly zpravidla uděluje ředitel věznice za vzorné chování.

Součástí žádosti jsou také obvykle záruky rodiny, blízkých či zájmového spolku, že se dotyčný bude chovat na svobodě příkladně. Pokud soudce Bednářovi vyhoví, neznamená to jeho automatické propuštění. Žalobce může podat stížnost, lékař by pak musel setrvat ve vězení do verdiktu odvolacího soudu.

Měl dluhy, byl v exekucích

“Obžalovaný v poslední době selhával ve vztazích k blízkým osobám, střídal zaměstnání a byl z nich opakovaně propouštěn pro nespolehlivost. Měl dluhy v řádu statisíců, na jeho majetek byla prohlášena řada exekucí,” uvedl žalobce Vít Legerský v roce 2011, kdy probíhalo s Bednářem hlavní líčení. Lékař měl také problémy s alkoholem a zneužíváním léků.

Když ho propustili z jeho posledního pracoviště, opsal si z kartotéky adresy pacientů a pacientek starších 60 let. Jednou z nich byla Marie M. Jeho motivem bylo získat v neutěšené sociální situaci peníze. Svou obhajobu postavil na tom, že si z osudného večera nic nepamatuje, protože kvůli zneužívání omamných látek trpěl rozkladem osobnosti.

“Jednal v přímém úmyslu a jako plně příčetný, když netrpěl duševní poruchou v době spáchání činu, mohl rozpoznat jeho protiprávnost a přitom své jednání ovládat,” odmítl však jeho dovolání v březnu 2012 soudce Nejvyššího soudu Vladimír Jurka. Potvrdil, že všechny znalecké posudky o Bednářově příčetnosti obstály.

V době činu bylo lékaři 50 let. Ačkoliv před soudem kvůli svému údajnému psychickému deficitu vinu odmítl, nad vraždou vyjádřil lítost. “Chtěl jsem se omluvit soudu, přísedícím a pozůstalým za tento čin, který se prostřednictvím mé osoby odehrál,” uvedl. Trestní soud mu také nařídil zaplatit vdovci coby odškodné 14 tisíc korun.

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World