Halič: Alkoholikovo místo snů, kde se všichni museli povinně opíjet. Skončilo to krvavým povstáním a abstinencí

halič: alkoholikovo místo snů, kde se všichni museli povinně opíjet. skončilo to krvavým povstáním a abstinencí

Halič

Rakouský profesor Joseph Schultes kdysi napsal, že v polské Haliči svítí slunce jen proto, aby rolníkovi ukázalo cestu do hostince. Skutečně to bylo tak zoufalé, nebo tomu někdo dopomohl?

V roce 1841 se v Rakouském císařství vyrobily celkem dva miliony věder čistého lihu. Více než polovina však vznikla v samotné polské Haliči. Tamní obyvatelé přitom netrpěli alkoholismem. Takoví Francouzi toho třeba vypili za rok dvakrát tolik…

Smrt krásné Zofii Paluch: Polskou modelku zabil vlastní manžel jen proto, že od něj s dětmi odešla

Obchod s alkoholem v Haliči

Na přelomu 18. a 19. století se staly hostince pro sedláky místem zábavy a zapomenutí na útrapy, které museli jako poddaní každý den snášet. K tomu samozřejmě posloužil alkohol. Vše začalo takzvaným zákonem propinace, neboli výčepního práva z roku 1496, který se však začal aktivně prosazovat až o dvě století později.

Nařízení spočívalo v tom, že vrchnost měla monopol na výrobu a prodej alkoholu.Vlastníci půdy si mohli s vyrobeným pivem, vodkou nebo medovinou dělat, co chtěli. Dovážet alkohol z jiných měst mohli zase šlechtici, kteří na tom pochopitelně vydělali. Rolníci tak měli smůlu a nesměli s alkoholem obchodovat. Pokud to někdo porušil, musel zaplatit pokutu. Alkohol se směl kupovat pouze v panském hostinci.

Navíc se také zavedly roční kvóty na vodku a pivo. Sedlák musel koupit určité množství vodky, i když byl abstinent. Pokud ne, čekal ho trest. Další nákup alkoholu. A tak pořád dokola, dokud se nepoučil.

Výchova k závislosti

Co když ale rolník neustále vzdoroval rozkazu koupit alkohol? Jednoduše mu byl dovezen až domů a poté po něm byla vymáhána platba za “dodávku”. Vrchnost se však především starala o to, aby poddaní chtěli pít. Kupříkladu se zavedlo pravidlo, že stvrzení transakcí mezi sedláky se muselo provést zapitím v hostinci. Když se někdo přestěhoval na nový statek, měl nepsanou povinnost pozvat sousedy “na jedno.” Vodka se také povinně pila u úředních jednání. Antropolog Jósef Burszta napsal: “Sedláci se v hospodách utěšují a zároveň jsou k tomu nuceni, což u nich často vyvolá závislost na tvrdém alkoholu a pivu, což je přesně záměr vrchnosti.”

Piji, piješ, pijeme

Proč se ale panstvo vůbec staralo o to, co sedláci pijí? Byla to jednoduchá ekonomika. Přišel-li rolník alespoň na chvíli do hostince, aby tam utopil svůj žal, zaplatil skleničku buď z výplaty, což se vrátilo šlechtě, nebo na sekyru, což se vrátilo také, ale později (a hlavně tím byla práce zadarmo, sedlák dostal výplatu poníženou o dluh). Platilo vlastně toto pravidlo: čím více byl rolník opilý, tím hůře pracoval, což v něm vyvolalo další potřebu se opít a utratit další peníze.

Na konci osmnáctého století se tak sedláci stali pro stát cennějšími jako konzumenti vodky, než jako producenti obilí.

Alkohol jako náhražka jídla

O jak vážný problém šlo dokládá skutečnost, že pro mnoho obyvatel Haliče se vodka stala náhražkou jídla. Sami chodili v roztrhaných šatech a trpěli nedostatkem kvalitní stravy. Vodka to uměla napravit… nebo je alespoň zahřála. Kdo prý vypil najednou půl litru, cítil se zcela zasycen.

Až v polovině devatenáctého století řekli sedláci dost. Kvůli tomu složili veřejnou přísahu zdrženlivosti. Když tak v únoru 1846 vypuklo povstání proti šlechtě v čele s Jakubem Szelou, rolnící pobili své utlačovatele… za střízliva.

Zdroje informací:

Wikipedia.org: Halič

Ciekawostkihistoryczne.pl: Pijaństwo w Galicji

Související články

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World