Leváci tvoří jen 10 % populace. To, kterou ruku primárně používáme, ovlivňují genetické mutace

Tým nizozemských vědců z Institutu Maxe Plancka se zabýval otázkou, co u lidí ovlivňuje lateralitu (tj. dominanci nebo preferenci jedné strany). Zkoumal…

leváci tvoří jen 10 % populace. to, kterou ruku primárně používáme, ovlivňují genetické mutace

Leváci tvoří jen 10 % populace. To, kterou ruku primárně používáme, ovlivňují genetické mutace

Tým nizozemských vědců z Institutu Maxe Plancka se zabýval otázkou, co u lidí ovlivňuje lateralitu (tj. dominanci nebo preferenci jedné strany). Zkoumal genetické mutece z genomů více než 350 000 lidí a chtěl najít stopy dokazující, že určité aspekty DNA ovlivňují, kterou ruku upřednostňujeme při základních úkonech.

Zjistili, že to, která ruka je dominantní, ovlivňují tubuliny – proteiny, které vytvářejí vnitřní kostru buněk. Dle Wikipedie je tubulin „dimerní protein, skládající se z dvou podjednotek – alfa-tubulinu a beta-tubulinu. Je především základní složkou mikrotubulů a tyto tvoří důležitou součást cytoskeletu eukaryotických buněk.“

Leváci tvoří desetinu populace, ale ne všude

Autoři studie vysvětlují, že v embryonálním stadiu vývoje člověka se levá a pravá strana mozku zapojují odlišně. Tyto rozdíly následně vedou k tomu, že lidé mají v průběhu svého vývoje specifické preference – například ke které straně se naklánějí, když se objímají, na které straně úst mají tendenci žvýkat a kterou rukou drží tužku nebo pero.

Levá ruka je dominantní pouze u 10 % světové populace, nicméně reálná míra levorukosti se může v různých regionech světa pohybovat od přibližně 2 % do 14 %. Vědci předpokládají, že rozdíly odrážejí vynucování používání pravé ruky v některých kulturách – například v Česku bylo „přeučování leváků“ zrušeno až v roce 1967.

Dřívější studie, provedená před čtyřmi lety, spojila levorukost se 48 genovými mutacemi. Většina z nich se nacházela v oblastech DNA, které neobsahují geny pro tvorbu proteinů, ale mohou mít regulační funkce a podílet se na řízení genové exprese. Podle vědců šlo o úseky, které mohou řídit geny související s tubuliny.

Tubuliny jsou dlouhá trubicovitá vlákna, která řídí tvar a pohyby buněk. V nové studii genetik a neurolog Clyde Francks uvádí, že mikrotubuly zřejmě ovlivňují, která ruka je dominantní, protože tvoří řasinky – vláskům podobné objekty v buněčné membráně, které během vývoje člověka usměrňují tok tekutin.

Co ukázala studie?

Francks se svým týmem důkladně zkoumal genetické údaje 313 271 praváků a 38 043 leváků z britské Biobanky. Aby se předešlo zkreslení genetické asociace, definovali čtyři samostatné, geneticky homogenní skupiny jedinců: s asijskými předky, černošskými předky, čínskými předky a bílými předky. Jak se následně ukázalo, míra levorukosti se mezi těmito skupinami lišila.

Analýza objevila konkrétní mutace v beta-tubulinovém genu TUBB4B, které byly u leváků 2,7× častější než u praváků. Tato skutečnost může poukazovat na roli mikrotubulů a proteinů s nimi spojených v rozvoji laterality mozku. Přestože se tato studie týkala relativně malého počtu lidí, vzácné genetické varianty mohou napovědět o vývojových mechanismech mozkové asymetrie u člověka.

Tyto genetické mutace byly spojeny s rozdíly ve struktuře mozku, zejména v bílé hmotě, která obsahuje cytoskelet mozku spojující oblasti související s jazykem. Studie mimo jiné naznačuje, že levorucí jedinci mohou mít výhodu při provádění verbálních úkolů.

Výsledky vědeckého bádání byly 2. dubna tohoto roku publikovány v prestižním odborném časopise Nature Communications. Toto multidisciplinární periodikum publikuje recenzované vědecké práce z oblasti přírodních věd, včetně fyziky, chemie, medicíny a biologie.

Přečtěte si také:

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World