Emmanuel Macron eddigi elveit feladva segítene Ukrajnának a háborúban

emmanuel macron eddigi elveit feladva segítene ukrajnának a háborúban

Emmanuel Macron eddigi elveit feladva segítene Ukrajnának a háborúban

Emmanuel Macron francia elnök a héten bejelentette, hogy támogatja Petr Fiala cseh miniszterelnök ötletét, aki az EU-n kívül szerezne be tüzérségi lőszereket Ukrajnának, miután az EU képtelen elegendő mennyiséget leszállítani a honvédő háborút vívó országnak. Ez nagy eltolódás a francia elnök eddigi elveihez képest, aki az európai stratégiai autonómia miatt kizárólag csak Made in EU eszközöket szállított volna Kijevnek.

Még tavaly március végén döntöttek arról a tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanácsban, hogy az EU 12 hónapon belül az Ukrajna számára létfontosságú 155 mm-es tüzérségi lőszerből egymillió darabot leszállít egy közös lőszerbeszerzés keretében.

A terv három pillérből épült fel, amire összesen 2,5 milliárd eurót különített el az Európai Bizottság: az Európai Békekereten (EPF) keresztül a tagállamok az eddig átadott készleteit pótolhatták, összesen egymilliárd euró értékben; további egymilliárd eurót költöttek közös lőszerbeszerzésre; 500 millió euróval pedig a lőszereket szállító tagállamok védelmi iparainak a kapacitását növelték.

Ugyanakkor hiába született meg a politikai döntés, a valóság rendkívüli mértékben átírta e terveket. Arról már novemberben is írtunk, hogy a közös lőszerbeszerzés és szállítás rosszul áll – addig 300 ezret sikerült leszállítani összesen –, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a héten egy sajtótájékoztatón jelentette be,

a mindjárt márciusba forduló naptár ellenére még az ötven százalékot sem érte el a közös EU-s lőszerszállítmányok mértéke.

Annak ellenére, hogy a háromlépcsős tervet kiötlő Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai képviselője még novemberben bizakodóan kijelentette, hogy az EU teljesíteni fogja ezen vállalását, január végén már arról beszélt, ennek csak a felét fogja tudni teljesíteni határidőre.

A tagállamok által közölt számok szerint eddig összesen 355 ezer darabot adtak át az ukrán hadseregnek, és az EU úgy számol, március végére elérhetik az 524 ezret, és csak a 2024-es év végére érik el a 2024 márciusára tervezett egymilliót, a jelenlegi becslések szerint valamennyivel több mint 1,1 millió darabot – igaz, mint arra az Euractiv felhívja a figyelmet, ebbe nem számítanak bele a különböző tagállamok és a honvédő háborút vívó Ukrajna között bilateriális szerződésekből fakadó szállítmányok, amik általában nem nyilvánosak.

Kevés lőszer, alacsony kapacitás

Már pedig Ukrajnának nagy szüksége van a tüzérségi lőszerekre, hiszen anélkül nehezen tudja fenntartani a tűzerejét – igaz, az ukrán tüzérség így is jóval alacsonyabb kapacitáson működik, mint az orosz, lévén, hogy kevesebb a rendelkezésre álló lőszer.

Február elején Rusztem Umerov, ukrán védelmi miniszter arról beszélt, Ukrajna „lőszeréhségben” szenved és nem képes normálisan védeni a közel ezer kilométer hosszú frontvonalát Oroszországgal szemben, míg a hétvégén már arra mutatott rá, a még beígért és meg is érkező eszközök is csak késve érnek célba.

emiatt Kijev is felpörgette tüzérségilőszer-gyártását, azonban még így is rendkívül kitett az adományoknak.

A helyzetet Politiconak még a hónap elején a front egyik állásában szolgálatot teljesítő ukrán katona úgy mutatta be, hogy egy nap átlagosan 15 tüzérségi lőszert használnak el, de vannak napok, amikor százat, vagy akár egyet sem, miközben az oroszok ennek az öt-tízszeresét tüzelik el – a háborúban ezért is vette át a kezdeményezés szerepét Oroszország, hiszen tüzérségi támogatás nélkül nehéz támadó műveletet végrehajtani a fronton.

Ráadásul az ukránok helyzetét szintén nehezíti, hogy a nyugati országoktól érkező támogatások általában nem érkeznek meg időben.

Az EU által ígért egymillió darab tüzérségi lőszer legyártásának lassúsága mellett az Egyesült Államok is csak későn szállítja le a megígért eszközöket. Ennek oka, hogy a Képviselőház a Republikánus Párt szélsőjobboldali része, a Freedom Caucus ellenkezése miatt el se tudja fogadni a Joe Biden amerikai elnök és a Pentagon által belebegtetett támogatásokat, amik így már régóta húzódnak.

Eközben Oroszország eleve több lőszert tüzel el naponta és jóval több utánpótlással rendelkezik, mint Ukrajna, igaz, ott sem teljesen működik minden olajozottan: a szovjet időkben felhalmozott készletek lassan kifogynak, amiket a gyártáskapacitás növelésével, illetve nyugati információk szerint Iránból és Észak-Koreából érkező szállítmányokkal próbálják pótolni – a bizonyítékok ellenére utóbbi kettő ország tagadja a háborúban való részvételét.

Új tervek, új beszerzések

A lőszerhiányt nem kizárólag az ukrán vezetés kommunikálja az Európai Unió felé, hanem az EU is érzékeli azt. Emmanuel Macron francia elnök a héten ezért több országgal együtt tartott – többek között az Egyesült Királysággal, Németországgal, Észtországgal és a Cseh Köztársasággal – egy konferenciát Párizsban arról, hogyan lehetne növelni az Ukrajnának szánt támogatások és lőszerek mértékét.

Ugyan a legtöbb lapban a francia elnök azon gondolatát emelték ki, hogy Macron nem zárta ki a nyugati katonák Ukrajnába való küldését bilateriális úton, azonban Ukrajna számára a legfontosabb eredmény, hogy

Párizs hajlandó feladni eddigi politikáját, miszerint kizárólag Made in EU termékeket szállítsanak Ukrajnába.

A közös lőszerbeszerzés után Párizs az akkor még Mateusz Morawiecki vezette Varsóval, illetve Berlinnel is összetűzésbe került, mivel Macron azt szerette volna, ha a közös lőszerbeszerzésre költött 2,5 milliárd euró egésze az Európai Unió területén belül marad, miközben Varsó és Berlin azt szerette volna, hogy a gyorsabb szállítás miatt unión kívüli szereplőket is bevegyenek.

Petr Fiala cseh miniszterelnök a konferencián prezentálta, hogy a világon jelenleg 800 ezer tüzérségi lőszert tudnának vásárolni, ami rendkívül nagy segítséget jelenthetne Ukrajnának. Azonban az összesen 1,4 milliárd euróra rúgó számlát Prága egyedül nem tudná fedezni, ezért ahhoz más országok csatlakozását is várják – Macron a sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy Párizs is részt vesz ebben a kezdeményezésben, mivel az egyetlen cél, hogy hatékonyan segítsék az ukránokat.

Az országok küldöttjei most vizsgálják ennek a lehetőségét, és sajtóhírek szerint tíz napon belül döntenek a kérdésben.

(Borítólép: Emmanuel Macron francia elnök fogadja Volodomir Zelenszkij ukrán elnököt a találkozó előtt az Elysée elnöki palotában 2024. február 16-án Párizsban, Franciaországban. Fotó: Chesnot / Getty Images)

News Related

OTHER NEWS

Michelle Pfeiffer és férje 30 éve házasok: megható üzenetet küldtek a világnak

Egy olyan világban, ahol hetente jelenti be egy-egy celeb, hogy elválik. Michelle Pfeiffer és férje 30 éve házasok: megható üzenetet küldtek a világnak Kutatások szerint nem sokszorozódott meg a válások ... Read more »

Justin Bieber neje még ebben a rémes darabban is szuperszexi

Hailey Bieber jó szokásához híven megint trendet teremt! Hailey Bieber szorgalmasan és nem mellesleg nagyon jó érzékkel követi a trendeket, és sodródik is a kínálat nyújtotta kicsit sem unalmas árral, ... Read more »

Eddig elképzelhetetlen eredményt ért el Cunoda az AlphaTauri "őrült" fejlesztésével

Franz Tost, Team Principal, Scuderia AlphaTauri, Yuki Tsunoda, AlphaTauri Az AT04 padlólemezeinek fejlesztésével a japán pilóta a hatodik helyre kvalifikálta magát és az első körökben tartotta is ezt, sőt, előre ... Read more »

Egykori világbajnok: Ő legalább mindig kimondja, amit gondol...

Max Verstappen, Red Bull Racing, 1st position, Charles Leclerc, Scuderia Ferrari, 2nd position, George Russell, Mercedes-AMG, 3rd position, on the podium Az idei szezonban a Forma-1 többnyire szólt, aki a ... Read more »

Emlékszel még rá? Ilyen dögös nő lett Az éhezők viadala kislányából, Rue-ból

Amandla Stenberg alakította 2012-ben Rue-t Az éhezők viadala filmsorozat első részében. Nézd meg, hogy néz ki most! Emlékszel még rá? Ilyen dögös nő lett Az éhezők viadala kislányából, Rue-ból November ... Read more »

Nagy a korkülönbség köztetek? A pszichológus szerint így működhet a kapcsolat

Ezekre kell odafigyelni egy párkapcsolatban, ha nagy a korkülönbség. Nagy a korkülönbség köztetek? A pszichológus szerint így működhet a kapcsolat Egy párkapcsolat működtetése sosem lesz könnyű feladat, ugyanakkor nagyobb kihívásnak ... Read more »

Magyarország alig költ az egészségügyre az EU tagállamaihoz képest

Paolo Gentiloni az Eurostat 2020-as konferenciáján Az egész Európai Unióban csökkentek tavaly a GDP-arányos egészségügyi kiadások, és Magyarországon is tovább romlott a helyzet 2022-ben – derül ki az Eurostat legfrissebb ... Read more »
Top List in the World