Holokauszt az internálótáborban: a vámosmikolai lengyel tábor története

holokauszt az internálótáborban: a vámosmikolai lengyel tábor története

Holokauszt az internálótáborban: a vámosmikolai lengyel tábor története

A II. világháború idején a befogadott lengyel menekültek esetében is érvényesítették a zsidótörvényeket. Ezen jogszabályok alól a Lengyel Hadseregben szolgáló, Magyarországra érkező zsidó katonai menekültek sem mentesülhettek.

A magyar diplomácia már a II. világháború kezdeti szakaszában két nagy kihívással szembesült: Lengyelország lerohanása nyugatról a náci Németország és keletről a Szovjetunió által, valamint a téli háború, amikor Finnország tartóztatta fel területi veszteségek árán a szovjet katonai agressziót.

Az 1939. szeptember 1. – a Lengyelország elleni invázió megindulása  –  és az 1941. június 22., vagyis a Barbarossa-terv kezdete között a náci Németország és a Szovjetunió szövetségesek voltak. Gróf Teleki Pál miniszterelnök kellemetlen időszak elé nézett. A magyar vezetés visszautasította a nácik igényét, ami a magyarországi infrastruktúra használatára és a magyar részvételre vonatkozott, és megnyitotta a határokat a lengyel menekültek előtt.

A „lengyel ügy” aztán csak egyre bonyolultabb lett: Władysław Sikorski tábornok vezetésével lengyel emigráns kormány alakult Londonban, amely 1941 júliusában szövetséget kötött a Szovjetunióval. Ez kiváló ürügyet biztosított a náci vezetésnek arra, hogy nyomás alá helyezze Magyarországot. Azt követelték Budapesttől, hogy adja ki a lengyel menekülteket, különösen azokat, akik náciellenes politikai tevékenységet folytattak vagy zsidónak minősültek. A magyar kormány viszont nem ismerte el a Sikorski-kormány legitimitását, ezáltal erre hivatkozva, elkerülhette a lengyel menekültek kiadatását.

Beszállásolás Vámosmikolán

1939-ben a Magyar Honvédség visszafoglalta a Kárpátalját, így egy rövid időre megint lett közös lengyel–magyar határ. Ezután az északkelet felől érkező lengyel menekültek számára számos tábort hozott létre a magyar államigazgatás az Ipoly mentén. Idetartozik Vámosmikola községe is, ahol 1939 szeptemberében egy határőrlaktanyát alakítottak át menekülttáborrá, ahol a kezdeti időszakban nagyjából 500 menekült lelt ideiglenes otthonra.

A mintegy 110 ezer menekültből az 1940-es évek derekára nagyjából 15 ezren maradtak Magyarországon, közülük nagyjából 3000 zsidó. A Belügyminisztérium utasította a menekültek nyilvántartásba vételét végző hivatalnokokat, hogy lehetőleg keresztényként regisztrálják őket. Azokat a lengyelországi zsidókat, akik viszont ragaszkodtak identitásuk nyilvántartásba vételéhez, a zsidó hitközségekhez irányították.

A katonai menekültek esetében mindez másként alakult. A kormányzat számukra internálótáborokat hozott létre. A legénységet és a tiszteket elkülönítették (sokszor földrajzilag is, azaz más-más táborba kerültek), előbbieket gyakran fogták munkára, utóbbiak a rendfokozatuknak megfelelő tiszti illetményben részesültek.

Kivételt képeztek viszont a zsidó katonák: egy 1941. augusztusi, a Belügyminisztériumban megfogalmazott javaslatot követően a vámosmikolai internálótáborban levő keresztény lengyeleket más táborokba szállították át, helyükre pedig zsidó katonákat költöztettek be. A cél a zsidó katonáknak a városi  –  elsősorban a budapesti  –  zsidóságtól való fizikai izolálása volt.

Mindennapok a táborban

A zsidó katonák jelentékeny része a Lengyel Hadsereg tiszti állományába tartozott. Ennek megfelelően tiszti illetményt kaptak, nem fogták őket fizikai (sőt, az orvos végzettségűek kivételével szinte semmilyen) munkára. A kormányzat által létesített ún. mozgó könyvtáraknak köszönhetően olvashattak irodalmat és újságot. Nem tarthattak viszont rádiót és ezenkívül volt rá alkalom, hogy az egyik katonatiszt, Izydor Templer őrnagy fényképezőgépét is elvették. Táboron kívül sem lakhattak (bár gyerekeik járhattak lengyeleknek kialakított iskolákba), valamint a táborból való kijárásukat is korlátozták. 

Kivétel persze akadt: a katolizált Stanisław Opoka-Löwenstein százados egy ideig nyelvlektorként tevékenykedett a Pázmány Péter Tudományegyetemen (ma: Eötvös Loránd Tudományegyetem). Opoka élettörténete különlegesnek számít: Lengyelországban baloldali politikus volt, Magyarországra kerülésekor – 1940-ben – megszökött a fertőszentmiklósi táborból, majd ugyan elkapták, de jó kapcsolatai révén álláshoz jutott a Pázmányon. A továbbiakban újságíróként tevékenykedett, 1941-től részt vett a Lengyel Menekülteket Segítő Polgári Bizottság ügyeinek intézésében is.

A tábor felszámolása

Miután Magyarországot 1944 márciusában megszállták a náci Németország csapatai, azonnal elkezdték lecserélni az államigazgatás vezetőit németbarát hivatalnokokra. Tavasz végére már elkezdődtek a deportálások Vámosmikolán is. A tábort 1944. november 19-én számolták fel, a nyilasok és Szálasi október 16-án kerültek hatalomra.

Turchányi Béla főhadnagy – aki a tábor utolsó parancsnokaként igyekezett késleltetni a folyamatokat – november 16-án kelt levele szerint 80 tiszt, 87 főnyi legénység és 22 családtag lakott a táborban. A nácik utasítása az volt, hogy Győr irányába indítsák el a táborlakókat. Turchányi főhadnagy az internáltak deportálásakor Komáromnál mindenkit szélnek eresztett, és ezzel a bátor cselekedettel mentette meg többségük életét. A háború után balassagyarmati lakásán kapott több köszönőlevelet a túlélőktől. Az új hatalom vagyonát ugyan elvette, de nem zaklatták a Rákosi-rendszer alatt.

Utóélet, emlékezet

A fentiekben említett két egykori internált közül Stanisław Opoka-Löwenstein 1944-ben Dachauban halt meg, Izydor Templer viszont megmenekült, a II. világháború után a Lengyel Néphadseregben szolgált, majd Izraelbe emigrált, ahol a továbbiakban is katonáskodott.

A vámosmikolai lengyel menekültek történetét az 1990-es évektől tárták fel. Tiszteletükre emléktáblát és emlékhelyet avattak, ezenkívül 2023 tavaszán megrendezték a „Menekültek Útja” nevet viselő emlékakciót, amelynek során a résztvevők meglátogatták az egykori menekülttáboroknak otthont adó Ipoly menti településeket.

A szerző történész, a Pilecki Institute külsős kutatója.

(Borítókép: Vámosmikolai Általános Iskola. Fotó: Wikipédia)

News Related

OTHER NEWS

Michelle Pfeiffer és férje 30 éve házasok: megható üzenetet küldtek a világnak

Egy olyan világban, ahol hetente jelenti be egy-egy celeb, hogy elválik. Michelle Pfeiffer és férje 30 éve házasok: megható üzenetet küldtek a világnak Kutatások szerint nem sokszorozódott meg a válások ... Read more »

Justin Bieber neje még ebben a rémes darabban is szuperszexi

Hailey Bieber jó szokásához híven megint trendet teremt! Hailey Bieber szorgalmasan és nem mellesleg nagyon jó érzékkel követi a trendeket, és sodródik is a kínálat nyújtotta kicsit sem unalmas árral, ... Read more »

Eddig elképzelhetetlen eredményt ért el Cunoda az AlphaTauri "őrült" fejlesztésével

Franz Tost, Team Principal, Scuderia AlphaTauri, Yuki Tsunoda, AlphaTauri Az AT04 padlólemezeinek fejlesztésével a japán pilóta a hatodik helyre kvalifikálta magát és az első körökben tartotta is ezt, sőt, előre ... Read more »

Egykori világbajnok: Ő legalább mindig kimondja, amit gondol...

Max Verstappen, Red Bull Racing, 1st position, Charles Leclerc, Scuderia Ferrari, 2nd position, George Russell, Mercedes-AMG, 3rd position, on the podium Az idei szezonban a Forma-1 többnyire szólt, aki a ... Read more »

Emlékszel még rá? Ilyen dögös nő lett Az éhezők viadala kislányából, Rue-ból

Amandla Stenberg alakította 2012-ben Rue-t Az éhezők viadala filmsorozat első részében. Nézd meg, hogy néz ki most! Emlékszel még rá? Ilyen dögös nő lett Az éhezők viadala kislányából, Rue-ból November ... Read more »

Nagy a korkülönbség köztetek? A pszichológus szerint így működhet a kapcsolat

Ezekre kell odafigyelni egy párkapcsolatban, ha nagy a korkülönbség. Nagy a korkülönbség köztetek? A pszichológus szerint így működhet a kapcsolat Egy párkapcsolat működtetése sosem lesz könnyű feladat, ugyanakkor nagyobb kihívásnak ... Read more »

Magyarország alig költ az egészségügyre az EU tagállamaihoz képest

Paolo Gentiloni az Eurostat 2020-as konferenciáján Az egész Európai Unióban csökkentek tavaly a GDP-arányos egészségügyi kiadások, és Magyarországon is tovább romlott a helyzet 2022-ben – derül ki az Eurostat legfrissebb ... Read more »
Top List in the World