KSeF coraz bliżej. Prawnicy studzą entuzjazm ministerstwa

Ministerstwo Finansów przekonuje, że Krajowy System e-Faktur pomoże ograniczać wyłudzenia VAT. Sceptycy ostrzegają, że nie wyeliminuje on karuzel VAT-owskich i do systemu wciąż będą trafiały puste faktury, a uczciwi podatnicy nadal nie będą mogli się bronić przed podejrzeniami urzędników.

ksef coraz bliżej. prawnicy studzą entuzjazm ministerstwa
© Flickr Ministerstwo Finansów

„E-faktura to nie tylko znaczne ułatwienie dla firm, ale również najbardziej zaawansowany technologicznie sposób zwalczania wyłudzeń VAT. Dzięki analizom big data, tempo wykrywania podatkowych przestępców skróciło się z kilku lat do kilku miesięcy. Po wdrożeniu e-faktury, będzie ono liczone już nie w miesiącach, tylko w tygodniach. Pozwoli to na dalsze zmniejszenie luki VAT i zapewnienie uczciwym przedsiębiorcom równych warunków konkurencji” – przekonuje na stronie internetowej Ministerstwo Finansów.

Prawnicy studzą entuzjazm: powstrzymanie wyłudzeń wcale nie będzie takie łatwe.

Jak odróżnić prawdziwą fakturę od fałszywej

– Fałszywa e-faktura niczym nie różni się od prawdziwej. KSeF nie ma możliwości weryfikacji tego. Moim zdaniem, do systemu wciąż będzie można wprowadzać dowolną liczbę sfałszowanych faktur. Pod tym względem nic się nie zmieni. Jednocześnie uczciwi podatnicy nadal będą nagminnie podejrzewani o to, że ich faktury potencjalnie mogą być puste. I jeśli nie będą w stanie przedstawić dostatecznych dowodów swojej niewinności, będą mieć problemy z fiskusem – mówi radca prawny i doradca podatkowy Natalia Stoch-Mika.

Jak komentuje adwokat i doradca podatkowy prof. Adam Mariański, od wielu lat resort walczy z luką VAT, wprowadzając kolejne rozwiązania ograniczające możliwość wyłudzenia podatku, takie jak mechanizm podzielonej płatności, kasy online czy pliki JPK_V7. Jednak wśród nich KSeF wydaje się najważniejszy, bo będzie stosowany przez wszystkie firmy w Polsce. Ponadto dane będą dostarczane Ministerstwu Finansów na bieżąco wg określonego schematu. W ocenie eksperta, w zestawieniu z innymi gromadzonymi informacjami to może okazać się dobrym narzędziem do wykrywania nieprawidłowości. Jednak dopiero praktyka pokaże, czy organy używać będą KSeF do walki z przestępcami czy też z uczciwymi podatnikami.

– Niestety z moich obserwacji wynika, że coraz częściej podważane są nawet prawdziwe faktury. I trudno wyobrazić sobie, jakie narzędzie mogłoby rozwiązać ten problem, tj. chronić uczciwych podatników przed podejrzeniami urzędników. W zakresie wykrywania przestępstw system KSeF może nie okazać się tak niezawodny i skuteczny, jak rząd tego oczekuje – stwierdza Natalia Stoch-Mika.

JPK okazał się niewystarczający. Podatnikom należą się wyjaśnienia

Z kolei doradca podatkowy Ewa Flor uważa, że Ministerstwo Finansów powinno wyjaśnić, dlaczego pliki JPK są niewystarczające do zwalczania wyłudzeń VAT i jakich danych brakuje w walce z nieprawidłowościami. Przecież w przypadku transakcji pomiędzy kontrahentami krajowymi organy podatkowe otrzymują informacje od sprzedającego i kupującego. Ekspert zauważa również, że JPK_VAT jako narzędzie, które miało zapobiegać karuzelom VAT-owskim, nie zrealizowało tego celu. I ma poważne wątpliwości co do tego, czy KSeF spełni tę rolę.

– W mojej opinii, KSeF nie wyeliminuje karuzel VAT-owskich. Natomiast faktury ustrukturyzowane należało wprowadzić przed wdrożeniem JPK po to, żeby usprawnić dostarczanie dokumentów na bieżąco do urzędów skarbowych, zautomatyzować cały proces i ograniczyć liczbę błędów popełnianych przez podatników. Biorąc pod uwagę aktualne rozwiązania technologiczne, elektroniczne wysyłanie i przechowywanie faktur jest bezpieczne, ekologiczne oraz tańsze niż drukowanie ich i gromadzenie w papierowej formie – dodaje Stoch-Mika.

To może być jeden z najbardziej obciążonych publicznych systemów informatycznych

– Stworzenie tak wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest ogólnopolska chmura dla wszystkich wystawianych w Polsce faktur, to nie lada wyzwanie. Pozostaje mieć nadzieję, że Ministerstwo Finansów dobrze przeanalizowało ilość danych, jakie będzie pozyskiwało i przechowywało, przygotowując pod to odpowiednią infrastrukturę techniczną – zwraca uwagę prof. Mariański.

Resort jednak uspokaja, że infrastruktura techniczna KSeF jest adekwatna do jego zakresu i skali. System jest w stanie obsłużyć do 100 mln faktur dziennie. Na etapie projektowania go zdefiniowano potrzeby zasobów sprzętowych niezbędnych do przetwarzania oraz przechowywania w KSeF e-faktur. Zakładany zakres i skalę oszacowano na podstawie średniej wielkości pojedynczej faktury, którą pomnożono przez oczekiwaną liczbę dokumentów, jaka może się pojawić w kolejnych latach jego użytkowania.

Tak otrzymano przewidywane roczne wolumeny przyrostu danych w systemie, a także obliczono potencjalny roczny ruch sieciowy, jaki wygeneruje przesłanie faktury do systemu, jej przetwarzanie i udostępnianie zainteresowanym podmiotom, bezpośrednio w okresie po wystawieniu, jak i w kolejnych 10 latach.

– W praktyce to może być jeden z najbardziej obciążonych publicznych systemów informatycznych. Ważne będzie więc ustalenie procedur wystawiania faktur w sytuacji jego awarii. Firmy nie będą mogły sobie pozwolić na przestoje w wystawianiu faktur – wskazuje Ewa Flor.

Na czas niedostępności systemu zostanie przewidziany odpowiedni tryb awaryjny wystawiania faktur. Natalia Stoch-Mika ma nadzieję, że wprowadzając tak istotne zmiany w obiegu faktur, Ministerstwo zapewni odpowiednią sprawność systemu, o jakiej nas przekonuje. Wówczas takie przerwy będzie można porównać do braku dostępności systemu bankowości elektronicznej. Występują one najczęściej w nocy i po wcześniejszym poinformowaniu klientów. Według eksperta, jeśli niedostępność KSeF nie będzie trwała przez cały dzień roboczy, to nie powinna mieć istotnego wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Przestępcy „wyprodukowali” faktury na ponad 6 mln zł. Kolejne zatrzymania w sprawie „fabryki faktur”

News Related

OTHER NEWS

Tragiczny wypadek. Do szpitala trafiło osiem osób

Zdjęcie z miejsca wypadku Tragiczny wypadek w miejscowości Przygórze na Dolnym Śląsku. Samochodem kierował 18-latek, który nie miał prawa jazdy. Stracił panowanie nad samochodem i zatrzymał się na drzewie. Do ... Read more »

Marina Szczęsna wystąpi na "Sylwestrze marzeń" TVP. Wraca na scenę po 12 latach

Marina Szczęsna wystąpi na “Sylwestrze marzeń” TVP. Wraca na scenę po 12 latach Ostatnio o Marinie Łuczenko-Szczęsnej zrobiło się głośno nie tylko za sprawą występów jej męża na mundialu 2022 ... Read more »

Sklepy nieprawidłowo oznaczają ceny! Druzgocący dla popularnych marketów raport UOKiK. Wśród nich Lidl, Biedronka, Aldi czy Kaufland

Sklepy nieprawidłowo oznaczają ceny! Druzgocący dla popularnych marketów raport UOKiK. Wśród nich Lidl, Biedronka, Aldi czy Kaufland Druzgocący raport UOKiK. Sklepy błędnie oznaczają ceny Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zabrał ... Read more »

Julia Wieniawa jak Jane z "Tarzana". Tak wypoczywa w Afryce

Julia Wieniawa pozuje na wakacjach jak Jane z Julia Wieniawa zbiera siły przed swoją pierwszą trasą koncertową. Młoda aktorka wybrała się właśnie na wakacje na Mauritius, skąd relacjonuje fanom swój ... Read more »

Po tragicznym wypadku w Gdańsku mieszkańcy zgłaszają, że na miejscu jest "syf", pełno krwi a środki medyczne zostały wyrzucone do śmietnika

Wypadek w Gdańsku. Tramwaj ciągnął mężczyznę, który przytrzasnął sobie rękę W piątek 25 listopada 2022 r. po godzinie 18, do mundurowych z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku dotarło zgłoszenie o ... Read more »

Tragiczny wypadek. Nie żyje mężczyzna, który czyścił rynny

Tragiczny wypadek. Nie żyje mężczyzna, który czyścił rynny Do śmiertelnego wypadku doszło w sobotę przy ul. Dietla w Krakowie. 49-letni fachowiec, czyszcząc rynny przy jednej z kamienic, spadł z wysokości ... Read more »

"Noce i dnie" nie mają przed nimi żadnych tajemnic. Wyjątkowe spotkanie z filmem w Zajezdni Kultury w Pleszewie

“Noce i dnie” nie mają przed nimi żadnych tajemnic. Wyjątkowe spotkanie z filmem w Zajezdni Kultury w Pleszewie Noce i dnie – 50 lat po Życia jest wciąż tak dużo ... Read more »

W Rzeszowie mieszkańcy wywalczyli program dofinansowania in vitro

W Rzeszowie mieszkańcy wywalczyli program dofinansowania in vitro Jak poinformował Ratusz, program skierowany jest do mieszkańców Rzeszowa, par – kobiet w wieku 20-40 lat i mężczyzn – którzy walczą z ... Read more »

Żona Lewandowskiego wrzuciła zdjęcie po meczu z Arabią. Co za podpis!

Na zdjęciu: Anna Lewandowska z rodziną i przyjaciółmi Robert Lewandowski z pierwszą w karierze bramką na mundialu. Kapitan reprezentacji Polski ustalił wynik spotkania z Arabią Saudyjską (2:0). Wszystko na oczach ... Read more »

Zagadka zaginionej rodziny z Łodzi.. Tajemnicze zniknięcie rodziny Bogdańskich ze Starowej Góry! 5 osób przepadło bez śladu! 26.11.2022

Zagadka zaginionej rodziny z Łodzi.. Tajemnicze zniknięcie rodziny Bogdańskich ze Starowej Góry! 5 osób przepadło bez śladu! 26.11.2022 SPRAWA TAJEMNICZEGO ZAGINIĘCIA RODZINY BOGDAŃSKICH W kwietniu 2003 roku ostatni raz widziano: ... Read more »

Nowy przewoźnik przygotowany na przyjazd do Bydgoszczy. Kadra kierowców mniejsza niż zakładano

Nowy przewoźnik przygotowany na przyjazd do Bydgoszczy. Kadra kierowców mniejsza niż zakładano Zobacz wideo z drona: Rozbiórka starego wiaduktu na Armii Krajowej w Bydgoszczy Jak informowaliśmy w październiku, Mobilis zebrał ... Read more »

Żona Grzegorza Krychowiaka znowu zachwyciła. Co za forma!

Celia Krychowiak wykorzystuje wolny czas na rozwój swoich pasji. Żona polskiego piłkarza w przeciwieństwie do Anny Lewandowskiej i Marty Glik nie wybrała się w daleką podróż do Dohy. Kobieta postanowiła ... Read more »

Nowy album gwiazdy "The Voice of Poland" rodził się w mękach. "Byłem na skraju załamania nerwowego"

Adam Stachowiak w ‘The Voice of Poland’ Adam Stachowiak w ‘The Voice of Poland’ Adam Stachowiak z żoną Pamiętacie Adama Stachowiaka? Gdy brał udział w siódmej edycji “The Voice of ... Read more »

Giełda staroci i różności w Starachowicach. Zobaczcie, co można było upolować

Giełda staroci i różności w Starachowicach. Zobaczcie, co można było upolować Znacznie więcej było kupujących i zwiedzających. Oprócz Starachowic i powiatu starachowickiego, byli wystawcy ze Skarżyska-Kamiennej i powiatu skarżyskiego, Radomia ... Read more »

Na wystawę makiet kolejowych w Poznaniu przybyły tłumy

Tłumy widzów pojawiły się w sobotę na wystawie makiet kolejowych zorganizowanej w murach Zespołu Szkół Komunikacji w Poznaniu makieta kolejowa w Poznaniu Tłumy widzów pojawiły się w sobotę na wystawie makiet kolejowych ... Read more »

Zranione ptaki odc. 179. Stan Ulviye jest krytyczny. Streszczenie odcinka [05.12.2022]

Zranione ptaki odc. 179. Stan Ulviye jest krytyczny. Streszczenie odcinka [05.12.2022] Zranione ptaki odc. 179. Streszczenie Stan Ulviye jest krytyczny. Lekarz każe szykować się domownikom na najgorsze. Melis symuluje złe ... Read more »

Zakochani Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski w RODZINNYM GRONIE kibicowali Robertowi Lewandowskiemu (FOTO)

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski rodzinnie kibicowali biało-czerwonym Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski pochwalili się zdjęciem z kanapy, na której wspólnie z dziećmi obserwowali grę Polaków na Mundialu. Niemożliwe stało ... Read more »

Tak jadano w Przemyślu 40 lat temu. Śniadania wiedeńskie, kuchnia staropolska, rosyjska, węgierska, myśliwska [LOKALE]

Tak jadano w Przemyślu 40 lat temu. Śniadania wiedeńskie, kuchnia staropolska, rosyjska, węgierska, myśliwska [LOKALE] Przemyśl, rok 1980. Przemyski oddział Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców “Społem” przygotowuje się do nadchodzącego sezonu turystycznego, ... Read more »

Reakcja mediów arabskich. Brutalna Polska pokonała Saudyjczyków! Punktem zwrotnym - obrona karnego

Reakcja mediów arabskich. Brutalna Polska pokonała Saudyjczyków! Punktem zwrotnym – obrona karnego Zarówno dziennik „Arab News”, jak i radio UFM KSA z Rijadu, za kluczową sytuację spotkania uważają spudłowany przez ... Read more »

Rosół oberwał od Magdy Gessler. Nie pozbiera się?

Rosół oberwał od Magdy Gessler. Nie pozbiera się? Rosół, kultowa polska zupa, oberwała od największego autorytetu kulinarnego w kraju. Czy wywar z mięsa i warzyw już się po tym nie ... Read more »

Niemcy reagują na gola Lewandowskiego. I to w jakim stylu!

Niemieckie media z uznaniem odnotowują przełamaną klątwę Roberta Lewandowskiego, który w meczu z Arabią Saudyjską zdobył swoją premierową bramkę w całej karierze na najważniejszej imprezie piłkarskiej świata. Robert Lewandowski celebrujący ... Read more »

Wojciech Szczęsny zażartował z Roberta Lewandowskiego: „Jeszcze nie ten poziom”

Wojciech Szczęsny był w świetnym humorze po meczu z Arabią Saudyjską Wojciech Szczęsny przyznał, że znał sposób, w jaki piłkarz Arabii Saudyjskiej Salem Al-Dawsari wykonuje rzuty karne i to pomogło ... Read more »

Ten bigos nie ma sobie równych. To ostatnie chwile na jego przygotowanie przed świętami. Czas odgrywa bardzo ważną rolę

Bigos Bigos z kapusty pekińskiej Bigos z jabłek Bigos to danie, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole. Ten jego rodzaj charakteryzuje się długim czasem przygotowania. Dlatego warto przygotować go ... Read more »

Głowa Czaykowskiego osłonięta płócienną czapką trafiła w kamień, od czego pękła mu czaszka

Hrabia Stanisław Czaykowski Hrabia Stanisław Czaykowski Stanisław Czaykowski w Brooklands, 1932 r. Hrabia Czaykowski to postać absolutnie wyjątkowa, a jednak całkowicie zapomniana. Skuteczny kierowca najszybszych wyczynowych Bugatti, uczestnik wyścigu 24h ... Read more »

Anna i Robert Lewandowscy mają przepiękną posiadłość w Katalonii. Szklana willa kosztowała majątek!

Anna i Robert Lewandowscy mają przepiękną posiadłość w Katalonii. Szklana willa kosztowała majątek! Anna i Robert Lewandowscy tworzą „zgraną drużynę” Robert Lewandowski i Anna Lewandowska to chyba najpopularniejsza para polskiego ... Read more »

Polka sprząta w Arabii Saudyjskiej. Mówi o zarobkach. Zadziwiające

Czy Arabia Saudyjska to raj dla emigrantów? Na pewno mogą liczyć na wysokie zarobki Klaudia Pierzchała jest jedną z milionów osób, które zdecydowały się poszukać szczęścia za granicą. Wybór młodej ... Read more »

Grudziądz. Tłumy i duży wybór na targach roślin. Co można kupić i ile trzeba zapłacić? Zobacz zdjęcia [26 listopada]

Grudziądz. Tłumy i duży wybór na targach roślin. Co można kupić i ile trzeba zapłacić? Zobacz zdjęcia [26 listopada] “Festiwal roślin” (26 i 27 listopada) w Grudziądzu Grudziądzanie tłumnie w ... Read more »

Tusk podsumował świetną obronę Szczęsnego. Wystarczyły dwa zdania

Tusk podsumował świetną obronę Szczęsnego. Wystarczyły dwa zdania 26 listopada w ramach mundialu w Katarze Polska mierzyła się z Arabią Saudyjską Nasza reprezentacja prowadziła do przerwy 1:0 dzięki bramce Piotra ... Read more »

Wybuch na parkingu przed wrocławskim centrum handlowym

Wybuch na parkingu przed wrocławskim centrum handlowym Służby interweniowały w sobotę na parkingu przed centrum handlowym Marino we Wrocławiu w związku ze zgłoszeniem o wybuchu, do którego miało dojść w ... Read more »

Zgrzyt po meczu Polski, jest awantura. Chodzi o Lewandowskiego i Szczęsnego

Polska wygrała z Arabią Saudyjską 2:0, a mecz obfitował w ogrom emocji. Najwięcej dostarczyły ich trzy sytuacje: gol Piotra Zielińskiego, bramka Roberta Lewandowskiego i rzut karny obroniony przez Wojciecha Szczęsnego. ... Read more »

Wojciech Szczęsny o "ladze na Robercika". Pozamiatał słowami

Na zdjęciu: Wojciech Szczęsny (z lewej) Wojciech Szczęsny po meczu Polski z Arabią Saudyjską na mundialu Katar 2022 wystąpił w TVP. Mówił o obronionej “jedenastce”, “lagach” i Robercie Lewandowskim. Jednym ... Read more »

Szczęsny żartuje: "Moje lagi są zawsze precyzyjne"

Bramkarz reprezentacji Polski Wojciech Szczęsny na gorąco po wygranym meczu z Arabią Saudyjską Wojciech Szczęsny przyznał, że znał sposób, w jaki piłkarz Arabii Saudyjskiej Salem Al-Dawsari wykonuje rzuty karne i to pomogło mu obronić strzał ... Read more »

Kliknąłem link, choć wiedziałem, że to oczywiste oszustwo. Oto co stało się później

Podczas przeglądania internetu nietrudno natrafić na oszustwo, przez które cyberprzestępcy mogą wejść w posiadanie naszych danych osobowych oraz pieniędzy. Wielokrotnie apelowaliśmy, by nie klikać podejrzanych linków, odnośników i reklam, bo ... Read more »

Domowy sposób na opryszczkę sprawi, że zniknie w jedną noc! Tego produktu używasz codziennie

Opryszczka Domowe sposoby na opryszczkę. Dzięki nim pozbędziesz się zimna Domowe sposoby na opryszczkę. Przypadłość jest bardzo nieprzyjemna, nic więc dziwnego, że wiele osób szuka szybkich sposobów, aby zniknęła. Na ... Read more »

Trener Arabii wprost o meczu z Polską

Na zdjęciu: Herve Renard – Nie przegraliśmy przez brak szczęścia, tylko brak skuteczności. Rywal ma trzech wspaniałych piłkarzy – stwierdził selekcjoner Arabii Saudyjskiej Herve Renard po porażce z Polską (0:2). ... Read more »

Gwiazda "Świata według Kiepskich" chce do "Tańca z gwiazdami". Oceniałby ją Andrzej Grabowski, z którym gra w serialu od lat

Barbara Mularczyk wystąpi w Czyżby w najnowszej edycji “Tańca z gwiazdami” pojawiła się Barbara Mularczyk, czyli serialowa Mariolka ze “Świata według Kiepskich”? Tego póki co nie wiemy, ale aktorka nie ... Read more »

"Genialny Szczęsny!", "maestro", "duma". Fala komentarzy po zwycięstwie Polaków

Polacy pokonali Arabię Saudyjską 2:0. Zwycięstwo reprezentacji komentują m.in. prezydent Duda, premier Morawiecki czy lider PO Donald Tusk. Euforia Polaków po zwycięstwie z Arabią Saudyjską Po bramkach Piotra Zielińskiego oraz ... Read more »

Poruszające słowa "Lewego". "Nie wiem, czemu tak zareagowałem"

Na zdjęciu: Robert Lewandowski – Nie wiem, czemu zareagowałem tak emocjonalnie. Chyba to wszystko, co było we mnie, zostało uwolnione. Spełniłem swoje marzenia – powiedział Robert Lewandowski po spotkaniu z ... Read more »

Rosół nigdy nie był lepszy. Wystarczy dodać nieoczywisty składnik znany z bigosu

Rosół Rosół z makaronem Rosół (zdjęcie ilustracyjne) Rosół (zdjęcie ilustracyjne) Rosół to król polskich zup, ale co zrobić, żeby był jeszcze smaczniejszy? Jest kilka prostych metod, które podbiją smak tej ... Read more »

To nie żart! Trener Arabii Saudyjskiej zgłasza się do przejęcia polskiej kadry

Mało kto wie, jak bardzo wyjątkowy będzie dla trenera Arabii Saudyjskiej mecz przeciwko Polsce na mundialu. Już kilka miesięcy temu Herve Renard podkreślał, że cieszy się na spotkanie z “Biało-Czerwonymi”. ... Read more »
Breaking thailand news, thai news, thailand news Verified News Story Network