Kraków. Naukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracował nową, oszczędną metodę galwanizacji

Na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano nową metodę cienkowarstwowego powlekania materiałów w drodze elektrolitycznej w sposób przypominający drukowanie. Innowację można wdrożyć w skali przemysłowej. Co ważne, jej stosowanie - jak podkreśla krakowska uczelnia - wymaga minimalnych ilości materiałów chemicznych, a dodatkowo jej właściwości mogą przyczynić się do szybszego rozwoju organicznych ogniw solarnych III generacji. Nową metodą można pokrywać różnego typu materiały warstwami o grubości liczonej w nanometrach.

kraków. naukowiec z uniwersytetu jagiellońskiego opracował nową, oszczędną metodę galwanizacji

Kraków. Naukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracował nową, oszczędną metodę galwanizacji

Opracowana na UJ technologia umożliwia stosowanie elektrolizy bez konieczności zanurzania powlekanych obiektów w roztworach. Poza tym daje nowe możliwości w zakresie zarówno doboru powlekanych materiałów, jak i substancji, którymi mają być one pokryte.

"Metoda pozwala zarządzać pracą elektrod w sposób, którym w praktyce pokrywanie powierzchni przypomina drukowanie. Możliwe jest zatem tworzenie określonych obrazów, wzorów czy linii, jak również precyzyjne ustalanie grubości powłoki pokrywającej dany materiał" - informują przedstawiciele UJ.

Elektroosadzanie to proces powlekania różnego rodzaju powierzchni cienką warstwą określonej substancji w drodze reakcji elektrochemicznych. W ten sposób można zabezpieczać materiały przed korozją, uzyskiwać powierzchnie o zadanych właściwościach przewodnictwa elektrycznego, jak też poprawiać czy zmieniać estetykę materiałów.

Dotychczas stosowane metody osadzania elektrolitycznego wymagają zużycia dużej ilości zasobów, co powoduje, że są one jednocześnie kosztowne i nieekologiczne. Tymczasem zespół naukowców z UJ opracował metodę, dzięki której elektroosadzanie można wykonać przy użyciu tak małej ilości elektrolitów, iż można je niemal pominąć w rachunku ekonomicznym.

- W powszechnie przyjętych metodach galwanizacji powlekane materiały trzeba w całości zanurzyć w elektrolicie, a to bardzo podnosi koszty. Nasza metoda całkowicie z tym zrywa. Dowiedliśmy, że elektroosadzanie można wykonać niemal na sucho przy znikomej ilości elektrolitu, a więc bez zanurzania obiektów w roztworach. Potrzebujemy jedynie utworzyć menisk elektrolitu, który wypełnienia przestrzeń między powlekanym podłożem a przypominającą walec mobilną głowicą z elektrodami. Stosując tę metodę można równie skutecznie powlekać materiały bez potrzeby zużywania tak dużych ilości zasobów - wyjaśnia twórca nowej metody prof. dr hab. Jakub Rysz z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ruchomy menisk

Jak dokładnie to przebiega? Między powlekaną powierzchnią a głowicą umieszczoną nad nią w odległości mniejszej niż 1 mm nanosi się niewielką ilość elektrolitu, który tworzy menisk (meniskiem nazywa się kształt powierzchni cieczy) o szerokości nie większej niż kilka milimetrów, tak by ciecz wypełniła przestrzeń między głowicą z elektrodami i podłożem. Co istotne, w procesie elektroosadzania menisk wraz z głowicą można przemieszczać po powlekanej powierzchni. Jego sterowanie wspomaga prosty system dozowników i odsysaczy elektrolitu, które pracują w obrębie głowicy. Dzięki temu zużywana jest minimalna ilość roztworu, ponieważ pozostaje on jedynie w strefie pracy głowicy na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Elektrolit w trakcie pracy elektrod można uzupełniać lub wymieniać, a to oznacza, że całą operację można przeprowadzać na większych powierzchniach.

Zastosowanie ruchomego menisku na powlekanej powierzchni oraz ruchomej głowicy z elektrodami otwiera nowe możliwości w pracach związanych z elektroosadzaniem. Możliwe jest sterowanie przykładanym napięciem lub szybkością przemieszczania menisku. To powoduje, że na powlekanych powierzchniach można tworzyć zarówno wzory z materiału, którym powleka się podłoże, jak również zarządzać grubością nakładanej powłoki. Stosowanie nowej metody przypomina drukowanie na kartce papieru lub malowanie, podczas którego można decydować o tym, jak gruba warstwa farby ma pokrywać podłoże.

Opracowana metoda może być rozszerzona o fotoosadzanie. W praktyce przynosi to zupełnie nowe techniki nanoszenia powłok na powierzchniach.

- Przykładając w elektrodzie różne potencjały możemy pewne obszary podłoża pokrywać cieńszymi warstwami powłoki, inne grubszymi, a w jeszcze innych zaprzestać pokrywania. Istnieje pewien minimalny margines związany ze zjawiskiem dyfuzji i drukowanie w elektrolizie nie jest aż tak precyzyjne jak obróbka materiałów z udziałem maszyn CNC, niemniej daje ona bardzo szerokie możliwości zarządzania procesem drukowania. W dodatku przemysł ma do dyspozycji zarówno szerokie gamy podłoży, jak i materiałów powlekających – wyjaśnia prof. dr hab. Jakub Rysz.

Wszechstronne zastosowania

Opracowana metoda może znaleźć szerokie zastosowanie w przemyśle, ponieważ można ją równie skutecznie wykorzystać do powlekania różnego rodzaju materiałów, jak też użyć wielorakich substancji pokrywających. Jeżeli oba materiały są kompatybilne, nową technologią można wykonywać bardzo cienkie powłoki o grubości nanometrów. Możliwe jest powlekanie materiałów różnymi metalami klasycznie stosowanymi w galwanizacji - tlenkami metali o właściwościach półprzewodnikowych, takimi jak np. tlenek cynku, tytanu czy molibdenu, jak i materiałami polimerowymi.

Fizycy z UJ opracowali całą gamę technik powlekania opartych nie tylko na elektrolizie, ale też na fotoosadzaniu poprzez zastosowanie wiązek światła laserowego. W tym drugim przypadku powlekane podłoża nie muszą mieć właściwości przewodzących.

- Stosując technikę fotoosadzania możemy pokrywać na przykład cienkimi warstwami szlachetnych metali powierzchnie szklane czy ceramiczne. Możemy też rysować na podłożach określone ścieżki, wzory czy linie, dobierając zarówno typ powlekanego materiału, jak i rodzaj stosowanej powłoki. Pracując z tlenkami metali, możemy produkować szyby elektrochromowe, które przyciemniają się pod wpływem przyłożonego napięcia lub światła słonecznego. Możliwe jest też wytwarzanie podłoży o większej powierzchni, które są potrzebne do stosowania w innowacyjnych, organicznych ogniwach solarnych trzeciej generacji - mówi prof. dr hab. Jakub Rysz.

Opracowana metoda w przyszłości może znaleźć zastosowanie w produkcji fotokatalizatorów pracujących na dużych powierzchniach, w produkcji specjalistycznych szyb, w precyzyjnym nanoszeniu na podłoża metalicznych ścieżek (stosowanych np. w podgrzewanych szybach), w tym oczywiście ścieżek z metali szlachetnych, które ze względu na wysoką wartość wymagają minimalnego zużycia surowca. Możliwe jest też wykorzystanie nowej technologii w produkcji nowoczesnych, cienkich i elastycznych ogniw słonecznych nowej generacji. Naukowcy sądzą, że nowa metoda jest na tyle atrakcyjna, iż znajdzie zastosowanie w innych rozwiązaniach przyszłości - na przykład produkcji inteligentnych folii oraz innych materiałów pokrytych mikrosensorami lub też w produkcji materiałów pokrywanych nanocząsteczkami metali szlachetnych.

Obecnie UJ jest na etapie budowania współpracy z przemysłowymi partnerami technologicznymi, którzy wdrożą opracowaną metodę bezpośrednio we własnych produktach i na liniach produkcyjnych.

Naukowcy z UJ opracowali dwa prototypy systemu głowic, które dowodzą, że nową technologię da się stosować z powodzeniem w przemyśle zarówno na powierzchniach małych, jak i materiałach wielkopowierzchniowych.

Fale upałów nad Polską. Jak się chronić?

OTHER NEWS

1 hour ago

Letnia kąpiel Usteckiej Syrenki. Pomnik wytrzymał potężne bicze szkockie

1 hour ago

Le Pen górą. Exit poll wyborów parlamentarnych we Francji

1 hour ago

Łap 30 zł i leć do Lidla! Te przewiewne spodnie z wiskozy to hit na lato. A co w Reserved i Eobuwie?

1 hour ago

50-latko, sandały z wyprzedaży w Eobuwie to hit na lato! Skórzane, a jakie wygodne. Piękne też w CCC i Kazar

1 hour ago

Francja: frekwencja w wyborach do parlamentu wyniosła w południe prawie 26 proc.

1 hour ago

"Nie miałam pieniędzy i spędziłam lato w zapadłej dziurze. To były najfajniejsze wakacje" [LIST]

1 hour ago

Grbic równa się medal! Polacy nie zwykli schodzić z podium

1 hour ago

Kreml się rozkręca. AI - nowa zabawka rosyjskiej propagandy

1 hour ago

"Nasza ostatnia szansa". Żołnierze nagrali apel do Putina

1 hour ago

Miasto zamyka atrakcje. Szalona pogoda daje się we znaki

1 hour ago

Boniek przegrał zakład. Taka była stawka

1 hour ago

Na Syberii odkryto szczątki pradawnego drapieżnika. „Niezwykłe i całkowicie wyjątkowe”

1 hour ago

Ulga dla seniorów 2024. Te panie 60 plus i ci panowie 65 plus nie muszą płacić podatku dochodowego [01.07.2024]

1 hour ago

Oto tabela waloryzacji emerytur 2025. Rząd podjął wstępną decyzję, mamy wyliczenia na rękę [01.07.2024]

1 hour ago

Tak wyglądały kiedyś Obrzyce. Te widokówki są po prostu niesamowite

1 hour ago

Co Rosjanie mówią o Polakach na wakacjach? Polka z Moskwy sprawdziła

1 hour ago

Disney Plus – lipiec 2024 r. Premiery filmów i seriali na serwisie Disneya zaskakują? Sprawdź, czy znajdziesz coś dla siebie

1 hour ago

Europejskie mocarstwo atomowe bezbronne? "Odpowiedź zajęłaby zbyt dużo czasu"

1 hour ago

Donald Tusk o przyszłości CPK. „Żadne trollowanie tego nie zmieni”

1 hour ago

Szaleństwo w Gruzji po ograniu Portugalii. "Nie dało się nawet zamówić taksówki"

1 hour ago

W końcu się doczekał! Polak mistrzem we Wrocławiu

2 hrs ago

Volkswagen Golf R 2025. Silnik, osiągi, wyposażenie

2 hrs ago

Kody kreskowe mają zniknąć. Na produktach ma znaleźć się coś o wiele lepszego

2 hrs ago

Fajnonauka dla nieuków

2 hrs ago

Skarbówka szaleje.Warto sprawdzić konto [TABELE]

2 hrs ago

Nowe ceny prądu zatwierdzone. Niektórzy zapłacą więcej, a inni mniej niż dotychczas

2 hrs ago

Najpopularniejsze "chińskie" auto w Polsce. Nie przecierajcie oczu

2 hrs ago

Marina pokazała zdjęcie ze szpitala. Co za uroczy kadr

2 hrs ago

Bunt na Helu. Mieszkańcy nie chcą wycinki pod nowe tory dla turystów

2 hrs ago

Można dostać 400 zł na dziecko. Nie wszyscy o tym wiedzą

2 hrs ago

Polacy odzyskali większość strat! Tak wygląda ranking FIVB po wygranej

2 hrs ago

Polacy jedzą jagody z krzaczka na potęgę. Sanepid ostrzega: Ta letnia przyjemność wiąże się z ogromnym ryzykiem

2 hrs ago

Burze nad Polską. Pozrywane dachy, powalone drzewa

2 hrs ago

Ze szpitala prosto na front. Bunt rosyjskich żołnierzy

2 hrs ago

"Rozpęta się pandemonium". Ekspert od Francji tłumaczy, co się stanie, jeśli wygra Le Pen

2 hrs ago

Downburst i superkomórka burzowa w Pile. Wszystko nagrano

2 hrs ago

Słowacy trafili bezradnych Anglików. I znowu on! [WIDEO]

2 hrs ago

Oto miejsca znane z serialu "Stawka większa niż życie". Można je odwiedzić. Zobaczcie zdjęcia!

2 hrs ago

Na Niemców padł strach. Problemy wielkiej gwiazdy

2 hrs ago

Wychowujemy pokolenie "cyfrowych manekinów". Obudźmy się, bo niedługo będzie za późno