"Wodne magazyny" mogą pomóc polskiej energetyce. Trwają analizy

Elektrownia szczytowo-pompowa Żydowo

Rośnie liczba dni w roku, kiedy instalacje OZE produkują zbyt dużo prądu jak na krajowe zapotrzebowanie. W takich sytuacjach operator sieci musi wyłączać farmy wiatrowe lub słoneczne, marnując w ten sposób tanią, czystą energię. Jeszcze kilka lat temu polskie koncerny energetyczne planowały budowę "wodnych baterii", które mogą magazynować nadmiar energii i ułatwić zieloną transformację. Sprawdziliśmy, ile zostało z tych planów.

  • Od dekad nie powstała w Polsce nowa wodna elektrownia szczytowo-pompowa. Rząd PiS chciał to zmienić i planował budowę kilku takich obiektów
  • Nowe zarządy koncernów energetycznych analizują sens realizacji wodnych projektów, ale decyzje jeszcze nie zapadły
  • Nieoficjalnie słyszymy, że wizja postawienia nowych elektrowni się oddala, bo proces inwestycyjny jest długi, skomplikowany i drogi, a spółki realizują już wiele kosztownych przedsięwzięć
  • — Nie są to łatwe inwestycje. Potrzebne jest odpowiednie ukształtowanie terenu, pozwolenia środowiskowe i fundusze. Są natomiast sposoby na to, by ograniczyć te problemy i urealnić plany budowy takich elektrowni w Polsce — przekonuje Tomasz Wojtczak, prezes Amiblu
  • — Alternatywą są bateryjne magazyny energii, które najtaniej sprowadzimy z Chin. Tylko czy na pewno o to nam chodzi? — zastanawia się Wojtczak
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

Rząd nie przedstawił jeszcze nowej strategii energetycznej kraju, w której określi, jakie źródła energii powinna mieć Polska i jak krajowy system będzie sobie radzić z nadwyżkami zielonej energii w godzinach, gdy mocno świeci słońce lub wieje wiatr, a popyt na prąd jest niski. Koncerny energetyczne do tego czasu mają związane ręce. Bez krajowej strategii trudno im podjąć decyzje, czy stawiać elektrownie jądrowe, czy inwestować dalej w energetykę gazową albo budować kolejne wodne elektrownie szczytowo-pompowe. Te ostatnie mogłyby pomóc magazynować nadwyżki prądu, dlatego nazywa się je "wodnymi magazynami" lub "wodnymi bateriami".

Sposób działania elektrowni szczytowo-pompowych (ESP) jest prosty — instalacja wykorzystuje siłę grawitacji. Składa się z dwóch zbiorników wodnych, z których jeden umiejscowiony jest niżej, a drugi wyżej. Kluczowa jest tu różnica wysokości. Gdy w systemie jest nadmiar energii, elektrownia wykorzystuje ją, pompując wodę do wyższego zbiornika. Natomiast gdy w sieci energii brakuje, woda spływa w dół, napędzając turbinę i produkując prąd.

Jeszcze kilka lat temu rząd PiS planował budowę nawet 10 takich instalacji. Dziś w koncernach energetycznych entuzjazmu nie widać. Nieoficjalnie słyszymy, że proces inwestycyjny jest długi, bo trwa ok. 10 lat, skomplikowany i bardzo kosztowny. Wydatki na budowę jednej ESP szacuje się na 5-7 mld zł. Energetycy obawiają się przede wszystkim tego, czy uda się uzyskać pozwolenia na tak dużą ingerencję w środowisko.

Inwestorzy analizują projekty

Najbardziej zaawansowany jest projekt Polskiej Grupy Energetycznej we wsi Młoty w woj. dolnośląskim. Jeszcze w lutym tego roku ówczesny zarząd PGE uruchomił lokalny punkt informacyjny w pobliskiej Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie można uzyskać informacje dotyczące inwestycji. Moc instalacji sięgać ma ok. 1000 MW. To wielkość porównywalna z największymi blokami węglowymi w Polsce. Czy inwestycja będzie kontynuowana? Nowe władze PGE przekonują, że w sprawie ESP Młoty "są na etapie analiz".

PGE posiada już cztery elektrownie szczytowo-pompowe, w tym największą w Polsce — w Żarnowcu o mocy 716 MW.

Analizy prowadzi także Energa z grupy Orlen. — Spółka analizuje potencjalne lokalizacje oraz możliwości budowy tam nowych elektrowni szczytowo-pompowych — przekazał nam Krzysztof Kopeć, dyrektor biura prasowego spółki.

Energa jest właścicielem ESP w Żydowie w woj. zachodniopomorskim. To jedyna elektrownia usytuowana pomiędzy dwoma naturalnymi jeziorami odległymi od siebie o ok. 1,5 km, gdzie różnica poziomów pomiędzy nimi sięga aż 82 m. Jej moc wynosi 167 MW. W 2013 r. Energa zmodernizowała obiekt, wydłużając dzięki temu czas pracy elektrowni o 30 lat. Ponowny remont ESP przeszła w 2021 r., co pomogło dostosować obiekt do wymogów pracy w roli magazynu energii.

ESP Żydowo została wybudowana w 1971 r. jako pierwsza tego typu elektrownia w Polsce.

Kolejne z planowanych niegdyś projektów to ESP Tolkmicko nad Zalewem Wiślanym o mocy ok. 1000 MW i ESP Rożnów II przy Jeziorze Rożnowskim w woj. małopolskim o mocy 700 MW.

W 2022 r. rządowy zespół ekspercki do spraw budowy ESP wskazywał ponadto, choć bez szczegółów, także inne potencjalne lokalizacje: ESP Sobel, ESP Niewiastka, ESP Pilchowice III, ESP Smolniki, ESP Włocławek, ESP Bełchatów i ESP Chojna.

Wykorzystać zamknięte kopalnie

Na start inwestycji czekają firmy, które chcą dostarczać do elektrowni swoje produkty. — Jest mnóstwo polskich firm, które są gotowe uczestniczyć w takich projektach. Przecież na polskich rurach działają dziś podobne elektrownie w Austrii czy w Norwegii — przekonuje Tomasz Wojtczak, prezes producenta rur Amiblu. Firma ta będzie dostarczać swoje produkty m.in. do budowanej ESP w Wielkiej Brytanii. Ma dwie fabryki w Polsce — w Dąbrowie Górniczej i Gdańsku, gdzie zatrudnia w sumie niemal 400 pracowników.

— ESP są dobrym sposobem na rozwiązanie naszych problemów z nadmiarem energii produkowanej z OZE, głównie ze słońca. Nie są to jednak łatwe inwestycje. Potrzebne jest odpowiednie ukształtowanie terenu, bo różnica poziomów między jednym zbiornikiem wodnym a drugim musi być znacząca, potrzebne są pozwolenia środowiskowe i odpowiednie fundusze. Są natomiast sposoby na to, by ograniczyć te problemy i urealnić plany budowy takich elektrowni w Polsce. Możemy przecież rozważyć takie inwestycje na terenach pogórniczych na Śląsku i wykorzystać do tego zamknięte kopalnie, można zbudować mniejsze instalacje, które będą tańsze i mniej uciążliwe dla środowiska — wylicza Wojtczak.

Przyznaje, że nie jest to tania technologia. — Ale to kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Alternatywą są klasyczne bateryjne magazyny energii, które najtaniej sprowadzimy z Chin. Tylko czy na pewno o to nam chodzi? Z kolei pieniądze na inwestycje w ESP na pewno się znajdą, choćby z Krajowego Planu Odbudowy. Brakuje tylko jasnej politycznej deklaracji, że to jest wybrany przez nas kierunek. To będzie sygnał dla inwestorów, by takie projekty realizować — podkreśla prezes Amiblu.

Od dekad nie było nowej elektrowni

ESP przez lata funkcjonowały w Polsce jako jednostki wytwórcze, czyli ich głównym zadaniem była produkcja energii. Obecnie są postrzegane bardziej jako magazyny energii. Mamy dziś w kraju sześć takich obiektów. Większość należy do PGE, a są to elektrownie Żarnowiec, Porąbka-Żar, Solina i Dychów. Kolejna to wspomniana już ESP Żydowo, która należy do Energi z grupy Orlen. Ostatnia zaś zlokalizowana jest w Niedzicy i należy do Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica. Powstała w latach 90. ubiegłego wieku.

Łączna moc tych instalacji sięga ok. 1800 MW.

Autorka: Barbara Oksińska, dziennikarka Business Insider Polska

Dowiedz się jeszcze więcej. Sprawdź najnowsze newsy i bądź na bieżąco

OTHER NEWS

36 minutes ago

Zapadła decyzja ws. Waldemara Fornalika. Koniec wątpliwości

37 minutes ago

Chwile grozy podczas występu Budki Suflera. Scena jak „ociekający wodą kikut”

37 minutes ago

Efekt skali na obligacjach skarbowych? Tak jest. Niektóre papiery pozwolą zarobić nawet dodatkowe 40 groszy na każdej obligacji. Oto sposób

43 minutes ago

Deschamps nagle przerwał wypowiedź. Zaczął mówić o Polaku. "Kto tu był?"

43 minutes ago

Złe wieści dla Ukrainy i świata. Magazyny USA pustoszeją

43 minutes ago

Lepszy niż klimatyzacja. "Chroni przed gorącem, nic nie kosztuje"

43 minutes ago

Rosjanin z polskim paszportem zablokowany. "Przepraszam"

43 minutes ago

Ma mniej tłuszczu od kurczaka i doskonale smakuje. Niektórzy z nas nigdy nie jedli tego mięsa

43 minutes ago

Ma śliczne kwiatki i odstrasza ślimaki. Koniecznie posadź tę roślinę w ogrodzie!

43 minutes ago

Gorączka FOMO nie mija, a pieniądze stale napływają na rynek - Barclays

43 minutes ago

"Syn usłyszał, że jest gorszy, bo nie ma świadectwa z paskiem. Ile w dzieciach jadu"

50 minutes ago

Te kotleciki rozchodzą się u mnie jak świeże bułeczki. Są proste, szybkie i obłędnie pyszne

50 minutes ago

Zamiast PiS będzie partia Biało-Czerwoni? Przemysław Czarnek: Mówi się o rebrandingu

50 minutes ago

Śmiertelne zatrucie salmonellą w ośrodku wczasowym. "Rano z większością osób było już źle"

50 minutes ago

Z Polski do Chorwacji i na Węgry jednym pociągiem? Zapowiada się hitowa trasa na wakacje

50 minutes ago

Walka bez efektu. Koniec przygody Magdy Linette

53 minutes ago

Koniec samowolki? Ministerstwo przyjrzy się nieobecnościom uczniów

53 minutes ago

Książka „ciężką obrazą chrześcijaństwa”. Oburzeni katolicy modlą się pod wydawnictwem

59 minutes ago

Mark Rutte sekretarzem generalnym NATO. "Najgorszy wybór"

60 minutes ago

Wystarczy jedna dziennie. Wzorowa praca jelit, a skóra jak po kuracji odmładzającej

60 minutes ago

Monika Olejnik mówi o "koszmarnym bólu" po operacji onkologicznej. Udało jej się zrobić coś ważnego

60 minutes ago

Tak ma wyglądać CPK po liftingu. Rząd odkrył karty

1 hour ago

Pojechał nad Bałtyk, znalazł złoty wisior. Upomniał się o niego niemiecki region

1 hour ago

Problemy "koszmaru" Igi Świątek. Tuż przed Wimbledonem zapadła kluczowa decyzja

1 hour ago

Kolejna porażka Jeleny Ostapenko. Tuż przed Wimbledonem!

1 hour ago

Awantura z TV Republika przed konferencją premiera. "Co to ma być?"

1 hour ago

Rosjanie uderzają w Polaków po Euro 2024. Ostro. "Zupełnie inna klasa"

1 hour ago

Kacper Boski - aktualne zdjęcia. Tak wygląda dziś Mateusz Pawłowski z serialu rodzinka.pl [26.06.2024]

1 hour ago

"Hordy bandytów". Ostre słowa Kosiniaka-Kamysza o granicy

1 hour ago

Ponad 620 mln euro. Polska zapłaciła gigantyczny rachunek

1 hour ago

Ogromny pożar zboża pod Gorzowem. Strażacy w akcji

1 hour ago

Skandal w Muzeum II Wojny Światowej. Absurdalne tłumaczenia minister

1 hour ago

Szydło nie ma złudzeń. "Typowa zagrywka Tuska"

1 hour ago

Zgotowali piekło i uciekli z Polski. Adwokat zabiera głos. "Priorytetowo"

1 hour ago

Exchange Binance wydaje ważne ogłoszenie dla użytkowników ZEA: szczegóły

1 hour ago

Nie tylko wyniesienie śmieci i zamknięcie okien. Przed wyjazdem włóż monetę do zamrażarki

1 hour ago

Pierwsze takie starcie na świecie. M2A2 Bradley vs dron

1 hour ago

Tusk i Kaczyński bez szans. Mamy najnowszy i zaskakujący sondaż prezydencki Research Partner

1 hour ago

Deep Purple z niespodzianką! Zobacz genialny zwiastun filmu „Access All Areas”

1 hour ago

Tyle Polacy zarobili na Euro. Znamy dokładną kwotę