Na co komu dziś kowboje? [GODNE POLECENIA]

na co komu dziś kowboje? [godne polecenia]

Redakcja Onet Kultura poleca!

Kevin Costner, bodaj ostatni z ekranowych kowbojów, powracający do kin z westernowym opus magnum, do tego pierwsza duża serialowa rola Jake'a Gyllenhaala oraz halucynacje AI, czyli opowieść o marzeniach sztucznej inteligencji i ludzkich snach. Oto nasze GODNE POLECENIA.

Co obejrzeć w ten weekend na VOD? Jakie filmy w najbliższych dniach warto zobaczyć w kinie? Jaką książkę wybrać na niedzielne popołudnie? Co z wystawami? A teatr? Krótko mówiąc: co wybrać? Śpieszymy z pomocą!

W kinie 🎬

— Nienawidzę horrorów, dlatego jestem idealną osobą do ich reżyserowania — mówił przed premierą "Cichego miejsca" John Krasinski, znany do tamtej pory głównie ze swojej komediowej działalności, a więc sitcomu "Biuro".

Jego film dość niespodziewanie stał się popkulturowym fenomenem. Część druga była w dużej mierze powtórką z rozrywki, ale wciąż trzymała wysoki poziom. I choć trafiła do kin w czasach pandemii koronawirusa, okazała się frekwencyjnym hitem.

We wchodzącym właśnie do kin prequelu Krasinski pełni już wyłącznie funkcję producenta, a na stołku reżyserskim usadził Michaela Sarnoskiego, autora doskonałej "Świni" z Nicolasem Cage'em. "Ciche miejsce" potrafiło nieźle przestraszyć, ale o jego sile stanowiły przede wszystkim kreatywna i widowiskowa realizacja oraz scenariuszowa prostota. Warto wybrać się więc do kina i na "Dzień pierwszy", żeby sprawdzić, jak to wszystko się zaczęło.

Ale na jednej wizycie w kinie w ten weekend się nie skończy. Na dokładkę mamy bowiem monumentalny projekt Kevina Costnera — western "Horyzont. Rozdział 1", rozpisany podobno na co najmniej cztery filmy, z których każdy trwać ma po trzy godziny! Costner, by zrobić swoje opus magnum, zastawił dom i wyłożył z własnej kieszeni niemal 40 mln dol.! Swoją rozbuchaną epopeją próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy kowboje są światu jeszcze potrzebni. A może to Hollywood potrzebuje ich bardziej, niż chciałoby przyznać?

Przeczytaj więcej:

    na co komu dziś kowboje? [godne polecenia]

    Lupita Nyong

    W telewizji 📺

    Wzięty i szanowany prokurator zostaje oskarżony o zamordowanie koleżanki po fachu — to punkt wyjścia dla "Uznanego za niewinnego" — nowego serialu platformy Apple TV+, nakręconego na podstawie powieści Scotta Turowa. O produkcji wyjątkowo cicho, co zaskakujące, zważywszy na fakt, że odpowiada za niego David E. Kelley, scenarzysta serialowych hitów: "Wielkich kłamstewek", "Od nowa", "Anatomii skandalu" czy "Ally McBeal", a w roli głównej występuje nominowany do Oscara za "Tajemnicę Brokeback Mountain" Jake Gyllenhaal, dla którego to pierwsza duża rola serialowa.

    Szkoda, bo to rzecz warta uwagi. Od pierwszej minuty widać, że Kelley na serialach prawniczych zjadł zęby — w "Uznanym za niewinnego" sprawnie balansuje kryminalną zagadkę elementami biurokratycznego dochodzenia, a aura tajemniczości unoszącą się nad sprawą doskonale przenika się z intrygującym wglądem w zawiłości prawnej batalii. Fani dramatów sądowych powinni być więc zadowoleni. Na ten moment dostępne są cztery odcinki.

    "Uznany za niewinnego" to zresztą kolejna adaptacja popularnej powieści Turowa z 1987 r. Na początku lat 90. książkę na ekrany przeniósł Alan J. Pakula, a w roli głównej obsadził Harrisona Forda.

    Jeśli natomiast dramat wydarty wprost z wokandy nie jest dla was — odpalcie nowy sezon "Rodu smoka". Serial fantasy, który znajdziecie na platformie Max, przywołuje najlepsze wspomnienia z "Gry o tron". Znów mamy galerię dobrze napisanych postaci, znów intryga goni intrygę. A smoków jest jeszcze więcej!

    Przeczytaj więcej:

      na co komu dziś kowboje? [godne polecenia]

      Jake Gyllenhaal w serialu "Uznany za niewinnego"

      W teatrze 🎭

      Zanim teatry udadzą się na wakacyjny odpoczynek [z wyjątkami, jak gdańskie Wybrzeże czy stołeczna Polonia i Och-Teatr Krystyny Jandy], po ostatnie przed przerwą premierowe emocje polecam kierować się pod kilka adresów.

      Na jednej z najgłośniejszych scen ostatnich miesięcy — Teatru Dramatycznego — swój nowy spektakl zaprezentuje Wojtek Rodak. "Skok wzwyż" na motywach książki Macieja Jakubowiaka "Hanka. Opowieść o awansie" przygląda się awansowi trzech generacji kobiet. Na scenie m.in. bohaterka naszego cyklu #OdkrywamySię Helena Urbańska oraz wyłoniona w otwartym naborze aktorka-amatorka Ewa Błasiak.

      Jednocześnie poprzednią, godną uwagi realizację tego reżysera można, a nawet trzeba nadrobić w Narodowym Starym Teatrze. Jego feministyczne odczytanie "Dziejów grzechu" Stefana Żeromskiego tętni humorem i ironią.

      TR Warszawa kończy sezon premierą Michała Buszewicza. W "Za dużo wszystkiego", znów według autorskiego scenariusza, pyta: "Dlaczego nam się wydaje, że doba wytrzyma więcej"? Buszewicz analizuje terror deadlinów i wszechobecne przemęczenie osób pracujących ponad miarę. Brzmi aż nadto znajomo.

      na co komu dziś kowboje? [godne polecenia]

      Ewa Błasiak

      W kwestii nadrabiania zaległości pozycją obowiązkową wydaje się przedstawienie Ramony Nagabczyńskiej w warszawskim Nowym Teatrze. W nagrodzonym na Boskiej Komedii "Silenzio!", odwołując się do opery, stawia pytania o kobiece role społeczne.

      W tym samym miejscu do zobaczenia jest również inny zbierający wyróżnienia tytuł [nominacja do O!Lśnień Onetu], czyli "3SIOSTRY" Luka Percevala — produkcja TR Warszawa i Starego Teatru. Pierwszy zrealizowany w Polsce spektakl światowej sławy reżysera, jak recenzowałem przy okazji premiery, w dojmujący sposób przygląda się starości oraz geopolitycznej katastrofie.

      Przeczytaj więcej:

        W muzyce 🎶

        Żadna inna gwiazda nie pokazała siebie w takim świetle jak Céline Dion w najnowszym dokumencie Prime Video. Trudno się przygotować na to, co widzi się na ekranie. Kamery, które miały dokumentować jej powrót na scenę, zarejestrowały ostatnie dwa lata jej życia — życia z niezwykle rzadką chorobą. Ale mimo trudności ze śpiewaniem, oddychaniem, a nawet poruszaniem się, Dion obiecuje, że jeszcze uda się jej wrócić na scenę. I mocno w to wierzymy!

        — Pokazałam Céline gotowy film, z tą sceną na końcu. "Nie zmieniaj tej sceny, kiedy przechodzę atak". To ona nie chciała, bym ją wycięła. Tak naprawdę prawie nic nie zmieniła w filmie. Nie mogłam w to uwierzyć — mówi w rozmowie z Onetem Irene Taylor, reżyserka dokumentu "Jestem: Celine Dion".

        Poza tym szykujcie się już na Open'er Festival 2024! W dniach 3-6 lipca na Lotnisku Gdynia-Kosakowo wystąpią m.in. Foo Fighters, Dua Lipa, Doja Cat, Hozier czy Michael Kiwanuka. Nie jesteście przekonani, czy chcecie wydać pieniądze i bawić się z innymi pod sceną? To dajcie się namówić!

        Przeczytaj więcej:

          W literaturze 📚

          "Rzeka dzieciństwa" to rzeka, do której podróżuje się bez końca. W swojej najnowszej powieści Andrzej Stasiuk wspomina lato na wsi, brodzenie w nurcie, milczącego pastucha wyprowadzającego krowy skoro świt — ale jest to także opowieść o tym, że nurtem rodzinnych rzek spływają dziś ludzkie ciała, a tuż za granicą toczy się wojna.

          — Cel był taki, by wrócić i powiedzieć prawdę. O sentymencie. O tym, co było dla mnie ważne. Co mnie ukształtowało. A ta rzeka dzieciństwa, jak się już pojechało do jej źródeł, na tle całej tej bieżącej opowieści proukraińskiej, to okazało się, że tam za górką Polaków spalili. I taka to rzeka dzieciństwa. Kilkuset spalonych. Dojeżdżasz do źródeł Bugu i widzisz, że tam krew płynie. Polska krew — mówił w rozmowie z Onetem autor.

          Na letni weekend warto też sięgnąć po "Stroiciela fortepianów", wielki tajwański hit, czyli najbardziej nagradzaną powieść ostatnich lat. Dzieło Chiang-Sheng Kuo to opowieść o tęsknocie, ale także zawarte w niewielkiej książce wyznanie miłości. Jej adresatem jest sam fortepian oraz muzyka, która jako jedyna potrafi wyrazić całą gamę ludzkich uczuć i emocji. Także tych, z którymi nie sposób sobie poradzić.

          Przeczytaj więcej:

            na co komu dziś kowboje? [godne polecenia]

            Andrzej Stasiuk

            W sztuce 🎨

            Helena Berlewi — Polka, Żydówka, ocalała z Zagłady, matka typografa, grafika i malarza Henryka Berlewiego. Dla świata Helena Berlewi to jednak przede wszystkim utalentowana artystka tworząca pod pseudonimem Hel Enri. Swój pierwszy obraz namalowała w 1952 r. — w wieku 79 lat. Od tej pory tworzyła nieprzerwanie. Rozwinęła indywidualny styl i doczekała się wielu wystaw na całym świecie. Jej dzieła zdradzają wielką wrażliwość artystyczną i bywają zestawiane z twórczością najwybitniejszych malarzy XX w. Prace artystki będzie można zobaczyć od 28 czerwca do 16 września w galerii "Dziedzictwo" na wystawie "Bio-faktura" w Muzeum Polin w Warszawie [wstęp wolny].

            Z kolei projekt "Sen maszyny" [od 28 czerwca do 31 sierpnia] to interdyscyplinarny projekt artystyczny studia Noviki, pod kuratorskim okiem Stacha Szabłowskiego, przekraczający granicę między technologią a człowiekiem. Opowieść o marzeniach sztucznej inteligencji i ludzkich snach. Jej punktem wyjścia są halucynacje AI. To zjawisko, które polega na generowaniu przez algorytmy odpowiedzi niemających podstaw w danych, którymi zostały zasilone. Przybierają one różne formy: odniesień do nieistniejących książek realnych autorów, surrealistycznych obrazów. Halucynacje algorytmów często traktowane są jako błąd systemu, technologiczny glitch.

            Noviki w "Śnie maszyny" przyglądają się temu zjawisku, porównując je do ludzkiego śnienia. Projekt rozgrywa się równolegle w dwóch punktach Krakowa. Pierwszy z nich to przestrzeń wystawiennicza MOS Teatru im. Juliusza Słowackiego [ul. Rajska 12]. Prezentowany jest tam esej filmowy w formie specjalnie opracowanej przez Noviki multimedialnej wystawy. Drugi to ogród Teatru im. Juliusza Słowackiego [plac Świętego Ducha 4], który zostanie zrewitalizowany według koncepcji artystów przez krakowskich architektów zieleni. Wydarzenie jest kolejną odsłoną BMW Art Club., czyli projektu opierającego się na tworzeniu nowatorskich przedsięwzięć artystycznych we współpracy z głównymi instytucjami kultury w Polsce.

            na co komu dziś kowboje? [godne polecenia]

            Helena Berlewi

            Polecamy też Festiwal Początek Sezonu w Bydgoszczy [od 27 do 30 czerwca]. Wydarzenie, zabierając głos w dyskusji o zrównoważonym rozwoju miast, eksplorować będzie różne aspekty życia miejskiego, skupiając się na roli przyrody w kształtowaniu przyjaznego środowiska dla mieszkańców, ale i głosie literatury, poruszającej tak ważne tematy, jak pamięć, poniemieckość jako część dziedzictwa kulturowego, lokalność, tożsamość. W ciągu czterech dni odbędzie się ponad szereg wydarzeń: debat, spotkań autorskich, warsztatów, koncertów, spacerów performatywno-przyrodniczych i literackich, a także wieczornych koncertów i spektakli.

            Przeczytaj więcej:

              Dowiedz się jeszcze więcej. Sprawdź najnowsze newsy i bądź na bieżąco

              OTHER NEWS

              42 minutes ago

              Potężne burze przechodzą nad Polską. IMGW alarmuje cały kraj

              42 minutes ago

              Tak wygląda upadek mistrza świata? W parku maszyn żal było na niego patrzeć!

              42 minutes ago

              Lubuskie jeziora lekiem na upał. Przebadana woda, piaszczyste plaże, ratownicy i masa atrakcji | INFORMATOR

              42 minutes ago

              ZŁOTY CHŁOPAK odc. 211. Pelin chce uwieść Kayę. Streszczenie odcinka [05.07.24]

              42 minutes ago

              Czesi rozkochani w Polsce. Hitem urlopy nad Bałtykiem

              42 minutes ago

              Dodatek pielęgnacyjny trafi do wszystkich emerytów? O tyle mogą wzrosnąć świadczenia emerytalne [1.07.2024 r.]

              42 minutes ago

              Niemądre rasy psów - lista i znaczenie ras. Te psy uznaje się za najmniej inteligentne [1.07.2024 r.]

              42 minutes ago

              Elektryzujące Monster Girls na Grand Prix w Gorzowie - piękniejsza strona żużla | ZDJĘCIA

              46 minutes ago

              Wyciek z trzech sklepów internetowych. Dane Polaków w rękach hakerów

              49 minutes ago

              Złoty chłopak - to wydarzy się w tym tygodniu. Zakrwawiona odcięta głowa z łóżku Hattuce! [1.07.2024 r.]

              54 minutes ago

              Ukraińska armia rekrutuje i kontroluje mobilizację online. Wiceminister wyjaśnia jak to działa

              54 minutes ago

              „Wnętrza w stylu francuskim to radość życia” – mówi projektantka wnętrz

              54 minutes ago

              Oto Ewa Swoboda na odważnych zdjęciach. "Tak właśnie wygląda milion dolarów w złocie"! [1.07.2024 r.]

              54 minutes ago

              Francuzi zdecydowali. Znamy wyniki exit poll

              54 minutes ago

              Wilfredo León jest od lat szczęśliwie zakochany. Siatkarz poznał żonę przez internet. "Było wow"

              54 minutes ago

              Ten dodatek należy się na urlop w 2024 roku. Takie pieniądze można dostać [01.07.2024]

              54 minutes ago

              Kamery tego nie pokazały. Skandaliczne zachowanie kibiców na Euro [WIDEO]

              60 minutes ago

              Nałóg i romanse prawie zniszczyły mu małżeństwo. W końcu usłyszał od żony ultimatum

              60 minutes ago

              W Tatry buty niskie czy wysokie? Odwieczny problem zaczynających górską przygodę

              60 minutes ago

              Stepnica podnosi standardy Błękitnej Flagi – nowości na lokalnym kąpielisku

              1 hour ago

              To nie miało prawa się tak skończyć. Anglia w ćwierćfinale Euro!

              1 hour ago

              To dlatego Słoweńcy przegrali. Mówią o polskich kibicach

              1 hour ago

              Wrócił z Euro i został w Polsce. Wybrał się w popularne miejsce

              1 hour ago

              Ma zdolności do samozapłonu. Szczególnie niebezpieczny podczas upalnych dni

              1 hour ago

              Magia Nikoli Grbicia nadal działa! Kosmiczna seria polskich siatkarzy trwa

              1 hour ago

              Protest w związku z karą dla kierowcy. Znamy werdykt sędziów

              1 hour ago

              Wiemy, kto poprowadzi śniadaniówkę Polsatu. Nie tylko Cichopek i Ibisz

              1 hour ago

              Bartosz Kurek zmęczony procesem selekcji. "Tym większy szacunek dla tej drużyny"

              1 hour ago

              Była ostatnia minuta meczu, gdy Anglik zachwycił świat. Cudowne trafienie na Euro 2024

              1 hour ago

              Wybory parlamentarne we Francji. Opublikowano wyniki exit poll

              1 hour ago

              Na ulice wyszło nawet 25 tys. ludzi. Mówią "dość" turystom

              1 hour ago

              W Ustce z nieba lał się żar. Po upale na ochłodę przyszła burza i ulewa. To był dynamiczny weekend nad morzem

              1 hour ago

              Tam chcesz jechać na wakacje? MSZ podał listę niebezpiecznych kierunków

              1 hour ago

              Uwaga !!! Motocykle są wszędzie. Zobacz najlepsze memy o motorach i motocyklistach (NOWE MEMY) 30.06.2024

              2 hrs ago

              Wybory we Francji. Są wyniki exit poll. Przewaga skrajnej prawicy

              2 hrs ago

              Rosjanie podkładają miny? Mowa o 945 podejrzanych manewrach

              2 hrs ago

              Uderzył piorun. Wtedy sędzia przerwał mecz Legii

              2 hrs ago

              Jude Bellingham uratował Anglię! Co za trafienie gwiazdy Realu Madryt

              2 hrs ago

              „Połączenie elegancji i minimalizmu” – tak o stylu quiet luxury mówi znakomita architektka

              2 hrs ago

              Bartosz Kurek wskazał dodatkową trudność. "W każdym z nas to siedzi"