Zmiany w podstawie programowej od 1 września 2024. Co się zmienia i w jakich przedmiotach? Nowe podstawy programowe do końca czerwca

Spis treści

  • Zmiany w podstawie programowej 2024/2025. Od kiedy?
  • Po reformach treści nauczania zmieni się także matura i egzamin ósmoklasisty
  • Kiedy rozporządzenia z nowymi podstawami programowymi?
  • Które podstawy programowe się zmienią?
  • Czy nowa podstawa programowa obejmuje też klasy 1-3?
  • Co się zmieni w podstawie programowej z poszczególnych przedmiotów?
  • Długie rozmowy w sprawie nowych podstaw programowych
  • Zmiany w podstawie programowej także w kolejnych latach

Zmiany w podstawie programowej 2024/2025. Od kiedy?

Zmiany w podstawie programowej mają obowiązywać od 1 września 2024 roku. W rozporządzeniu w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego, nazywanym zwyczajowo podstawą programową, opisane jest to, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu po konkretnym etapie edukacyjnym (każdy przedmiot opisany jest osobno). Programy nauczania i podręczniki muszą być zgodne z podstawą, a nauczyciel ma obowiązek realizacji wszystkich treści w niej zawartych.

zmiany w podstawie programowej od 1 września 2024. co się zmienia i w jakich przedmiotach? nowe podstawy programowe do końca czerwca

Kiedy rozporządzenie ws. nowych podstaw programowych zostanie podpisane? freepik

– Celem zmian podstawy programowej jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania, co – przy pozostawieniu aktualnego wymiaru godzin nauczania – umożliwi nauczycielom i uczniom spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację treści, czego skutkiem będzie bardziej efektywne kształcenie – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Może cię zainteresować: Ostateczny projekt nowej podstawy programowej. Departament prawny MEN szuka błędów. Wiceminister wyjaśnia, kiedy poznamy szczegóły

Po reformach treści nauczania zmieni się także matura i egzamin ósmoklasisty

Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji, na antenie TVN24, odnosząc się do zmian w podstawie programowej podkreśliła, że docelowo chcą dać więcej autonomii nauczycielom. Zaznaczyła także, że od roku szkolnego 2024/2025 zmieniają się zasady zdawania matury i egzaminu ósmoklasisty.

– Chcemy, by to było na podstawie odchudzonej podstawy programowej – mówiła. – Musimy zadbać o to, by uczniowie rzeczywiście wynosili ze szkoły realną wiedzę.

Jednocześnie podkreśliła, że w przypadku matematyki „kluczowe jest, aby nauczyciel mógł powtórzyć zagadnienia”, a jeżeli chodzi o historię – jak wskazała Lubnauer – zmniejszony ma zostać zakres materiału ze starożytności.

– Rolą podstawy programowej nie jest wymieniane poszczególnych nazwisk, dat bitew – zaznaczyła.

O zmianach w egzaminach wspominał także Marcin Smolik w rozmowie opublikowanej na łamach Radia ZET:

– Czekamy [...] na nowe okrojone podstawy programowe, które zapowiedziała szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Barbara Nowacka. Jest to kluczowa zmiana, bo wpływa na to, co będzie w informatorach - które będziemy musieli wydać na nowo - oraz w egzaminach próbnych w grudniu i we wszystkich przyszłorocznych majowych arkuszach. Dla maturzystów to ogromna zmiana, bo przygotowywali się jednak do matury z zakresu całej podstawy programowej. Ale zmiana na ich korzyść, bo będą mieli mniej materiału do opanowania – mówił szef CKE.

Kiedy rozporządzenia z nowymi podstawami programowymi?

Katarzyna Lubnauer na łamach gazeta.pl przekazała również, że do końca czerwca planowane jest przyjęcie nowych rozporządzeń, które pozwolą na wprowadzenie zmian od 1 września 2024 roku. Barbara Nowacka na konferencji, która odbyła się 29 maja przekazała:

– Na dniach już je państwo zobaczycie – mówiła minister edukacji, mając na myśli nowe treści nauczania. – Trwają ostatnie szlify nad podstawami programowymi, tak żebyśmy wszyscy mogli się do nich dobrze przygotować.

Z kolei 20 czerwca w rozmowie na antenie Radia ZET minister edukacji przekazała, że nowe treści nauczania poznamy najprawdopodobniej 29 czerwca.

Które podstawy programowe się zmienią?

Wiemy, z jakich przedmiotów zmienią się podstawy programowe.

Zmiany obejmują następujące przedmioty:

  • w szkole podstawowej w klasach IV–VIII – język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka;
  • w liceum ogólnokształcącym i technikum – język polski, język obcy nowożytny, język łaciński, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, wiedza o społeczeństwie, historia i teraźniejszość, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka, filozofia, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, historia sztuki;
  • w branżowej szkole I stopnia – język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, historia, matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka, informatyka;
  • w branżowej szkole II stopnia – język polski, język obcy nowożytny, język mniejszości narodowej lub etnicznej, język regionalny – kaszubski, matematyka, informatyka.

Czy nowa podstawa programowa obejmuje też klasy 1-3?

Jak przekazało Ministerstwo Edukacji Narodowej, nowa podstawa programowa ma objąć jedynie szkoły podstawowej w klasach 4-8 i szkoły ponadpodstawowe: licea, technika i szkoły branżowe. Nie przewiduje się więc zmian w treściach nauczania w klasach 1-3.

Co się zmieni w podstawie programowej z poszczególnych przedmiotów?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło już projekty rozporządzeń nowych podstaw programowych z poszczególnych przedmiotów na różnych etapach edukacyjnych i w różnych typach szkół. Wszystkie dokumenty wraz z wykreślonymi oraz dodanymi fragmentami są dostępne na stronie rządowej oraz w Rządowym Centrum Legislacji:

    • Co z podwyżkami dla nauczycieli? Najnowsze informacje
    • Wypłaty podwyżek dla nauczycieli. Szefowa MEN podała termin

    Długie rozmowy w sprawie nowych podstaw programowych

    Rozmowy na temat nowych podstaw programowych rozpoczęły się w lutym 2024 roku opublikowaniem projektów zmian. Wówczas miały miejsce prekonsultacje dotyczące zmienionych treści nauczania, które mają obowiązywać w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, jak na przestrzeni poszczególnych miesięcy rozwijały się rozmowy dotyczące tego tematu:

    Luty 2024: Ministerstwo Edukacji Narodowej 12 lutego opublikowało projekty zmian podstaw programowych, prezentację zmian w podstawie programowej. W dniach 19-21 lutego przeprowadzono prekonsultacje.

    Marzec 2024: Analizowano nadesłane uwagi i opinii (było ich około 50 tys.).

    Kwiecień 2024: Pod koniec kwietnia MEN przedstawiło projekty rozporządzeń w sprawie zmian w podstawie programowej.

    Maj 2024: Konsultacje dotyczące nowych treści nauczania. Uwagi i opinie można było przesyłać do 13 maja.

    Zmiany w podstawie programowej także w kolejnych latach

    Resort edukacji wyjaśnił, że ze względu na planowaną w przyszłości kompleksową reformę programową proponowane obecnie zmiany polegają wyłącznie na ograniczeniu zakresu wymagań określonych w podstawie programowej tak, aby od 1 września 2024 r. mogły objąć wszystkich uczniów począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, aż do szkół ponadpodstawowych wszystkich typów (LO, technikum, BS I i BS II) oraz nie skutkowały koniecznością wymiany podręczników szkolnych.

    Nowa, zawężona podstawa programowa będzie obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. W tym czasie eksperci będą pracować nad kompleksową reformą programową. Całościowa, nowa podstawa programowa ma wejść w życie 2 lata później – od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej, od roku szkolnego 2028/2029 do szkół ponadpodstawowych.

    – Proponowane zmiany w podstawie programowej zostały przygotowane tak, by nie było konieczności wymiany podręczników. W roku szkolnym 2024/2025 i w latach kolejnych uczniowie będą mogli korzystać z dotychczasowych podręczników. Wydawcy przekażą nauczycielom korzystającym z ich podręczników informacje o tym, które fragmenty dotychczas wydanych podręczników wykraczać będą poza zakres uszczuplonej podstawy programowej – czytamy na stronie MEN-u.

    Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.

    Obserwuj

    StrefaEdukacji.pl

    !

    OTHER NEWS

    1 hour ago

    W taki upał najlepiej wybrać się nad wodę. Te kąpieliska są czynne w województwie opolskim

    1 hour ago

    Nie wszystkie firmy chcą korzystać z funduszy KPO, dlaczego? Chce tego jedynie 1/3 sektora MŚP

    1 hour ago

    Agnieszka Włodarczyk musi iść do szpitala. "Nie mogłam długo znaleźć przyczyny"

    1 hour ago

    Niespodziewane kłopoty Niemców. Chodzi o natrętną i śmierdzącą plagę

    1 hour ago

    Oto jakie będą emerytury we wrześniu 2024 razem z czternastką. Najnowsze wyliczenia! Sprawdź tabelę brutto i netto! 30.06.2024

    1 hour ago

    Babcia nigdy nie używa żelfiksu, a jej dżemy są idealne. Jej patent jest dziecinnie prosty

    1 hour ago

    Mapa IMGW województwa zachodniopomorskiego cała na czerwono. Są alerty! Grad, ulewy, burze

    1 hour ago

    Duże kombi dla wymagającej rodziny. Co kupić za 70-80 tys. zł? Kilka propozycji

    1 hour ago

    "Skrajność" prawicy

    1 hour ago

    Gdzie najtańsze all inclusive w 2024 roku? Tu ceny zaczynają się od 1500 zł za osobę

    1 hour ago

    Scholz ma przyjechać do Warszawy z pakietem propozycji. Gazeta o planie na konsultacje

    1 hour ago

    Ultimatum dla Matysiak. "Czeka ją sroga kara"

    1 hour ago

    Mecenas oburzony traktowaniem ks. Olszewskiego. "Po '89 r. o czymś takim nie słyszałem"

    1 hour ago

    Były selekcjoner reprezentacji ma nową posadę. W Polsce zarobił miliony

    1 hour ago

    Męczę się z serialem "Akolita", ale po nowym odcinku... zbieram szczękę z podłogi

    1 hour ago

    Kompromitujące pytanie do Świątek. Klasa, jak zareagowała

    1 hour ago

    Potężny pożar w Gortatowie. Zajął powierzchnię 25 ha

    1 hour ago

    Tajemnicze zaginięcie nastolatka na Teneryfie. „Teorie spiskowe utrudniają poszukiwania”

    1 hour ago

    Arktyczne siły Rosji. Zbudowali wielki okręt do działań na Północy

    1 hour ago

    Polskie Malediwy zatopione. Urzędnicy przekonują: to element tożsamości miejsca

    1 hour ago

    Tych galerii handlowych w Polsce już nikt nie chce. Zmieniły się w gruzy [ZDJĘCIA]

    1 hour ago

    Którzy kierowcy od jutra nie wjadą legalnie do centrum Warszawy? Dwa scenariusze

    1 hour ago

    Były prezydent o pomnikach Lecha Kaczyńskiego: "Znak epoki". Porównał je do "daru Stalina"

    1 hour ago

    Quiz. Bajki z PRL-u. Kto nie żył w tamtych czasach, nie będzie miał 100%

    1 hour ago

    Nowy Wiek Emerytalny - tabela wyliczeń dla chętnych. Tak mogą wyglądać "stażówki"

    1 hour ago

    Ostra dyskusja po analizie VAR na temat "centymetrowego" spalonego. Trener Danii był wściekły

    2 hrs ago

    Oto gorące zdjęcia przybranej córki Krzysztofa Rutkowskiego. Co za ciało! Zobaczcie prywatną galerię pięknej Kai Bajor

    2 hrs ago

    Trener Słoweńców rozżalony po przegranym półfinale. "Pozostaje się zamknąć"

    2 hrs ago

    Kolejne decyzje kadrowe w Warcie Poznań. Nowa umowa pomocnika, długa lista odchodzących

    2 hrs ago

    Katarzyna Bosacka radzi, co jeść na stacji benzynowej. To najlepsze rozwiązanie podczas podróży

    2 hrs ago

    Żadne sandały! To w tych butach z Reserved za 60 zł zadasz szyku latem! Gustowne też w Lasockim, Rieker

    2 hrs ago

    Rzadkie znaczki pocztowe PRL - ceny, zdjęcia. Tyle w 2024 roku trzeba za nie zapłacić

    2 hrs ago

    Rosjanie nie przestają zaskakiwać na froncie. Szturmują okopy na... motocyklach

    2 hrs ago

    Papież znika na miesiąc. Watykan wydał oświadczenie

    2 hrs ago

    Rząd porzuca szprychy i obiecuje Polskę w 100 minut. "Nie przedstawiono szczegółów"

    2 hrs ago

    Rzeczy z PRL-u dziś warte fortunę! Kolekcjonerzy wydają na nie gigantyczne pieniądze. Sprawdź co można sprzedać 30.06.2024

    2 hrs ago

    Stara TVP to już przeszłość. Takiego programu brakowało od lat

    2 hrs ago

    Tropikalne noce i potężna susza w Polsce. Oto co dzieje się na polach

    2 hrs ago

    Andrzej Duda "będzie walczył o CPK". Na tym zależy prezydentowi

    2 hrs ago

    Nowe ceny paliw od lipca. Tyle zapłacimy za benzynę Pb95, ON i LPG. Są prognozy