Cestování s dětmi do zahraničí nepodceňte, v některých případech nestačí jen cestovní pas

cestování s dětmi do zahraničí nepodceňte, v některých případech nestačí jen cestovní pas

6e3d73610cf66-obrazek.jpg.webp

Foto: Shutterstock

I miminko musí mít svůj doklad

Děti jakéhokoli věku, tedy od narození, mohou vycestovat z České republiky pouze s vlastním cestovním dokladem. Při cestách v rámci Evropské unie a členských zemí schengenského prostoru (Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko) je podle zákona dostačující občanský průkaz. Mimo tyto země už je nezbytností cestovní pas. Obojí je možné vystavit i těm nejmenším. Stačí navštívit kterýkoli obecní úřad obce s rozšířenou působností, popřípadě kterýkoliv úřad v hlavním městě Praze v městské části Prahy 1 až 22, kde doklady vystavují. Co budete potřebovat?

Občanský průkaz

Pro vyhotovení je třeba pouze rodný list dítěte, fotografii pořídí přímo na přepážce. Dítě, a to i miminko, však musí mít otevřené oči. Proto je možné nechat fotografii pořídit už předem u fotografa, který ji v elektronické podobě následně zašle do datové schránky Ministerstva vnitra obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, u něhož požádáte o vydání občanského průkazu.

  • Vyhotovení průkazu, na které mají úřady 30 dní, vás bude v případě dítěte do 15 let stát 100 Kč.

Spěcháte? Doklad lze pořídit také ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů za správní poplatek od 100 do 300 Kč (podle místa zažádání o průkaz a podle místa vyzvednutí). Nebo ještě rychleji - v pracovních dnech do 24 hodin za správní poplatek od 250 do 500 Kč (opět podle místa zažádání o průkaz a podle místa vyzvednutí). Nejlevněji vychází varianta podání žádosti u obecního úřadu obce s rozšířenou působností a převzetí u Ministerstva vnitra v Praze.

Platnost občanského průkazu u dětí do 15 let je sice 5 let, ale to jen když se jejich podoba příliš nezmění. To znamená, že v případě miminek budete muset brzy (po roce) pro nový, s aktuální fotografií, kde si bude dítě podobné.

Cestovní pas

K jeho vystavení stačí opět předložit rodný list dítěte u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností a v hlavním městě Praze u úřadu městské části Praha 1 až 22, kde doklady vystavují.

  • Do 30 dní, které úřady na vyřízení žádosti mají, je možné vyzvednout doklad na stejném místě, ale také u jiného obecního úřadu obce s rozšířenou působností, který v žádosti uvedete. Doklad vás u dítěte mladšího 15 let bude stát 100 Kč.

Spěcháte? Doklad lze pořídit dětem mladším 15 také ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů za správní poplatek od 500 do 1 000 Kč (podle místa zažádání o průkaz a podle místa vyzvednutí). Nebo ještě rychleji - v pracovních dnech do 24 hodin za správní poplatek od 500 do 2 000 Kč (opět podle místa zažádání o průkaz a podle místa vyzvednutí). Nejlevněji vychází varianta podání žádosti u obecního úřadu obce s rozšířenou působností a převzetí u Ministerstva vnitra v Praze.

V případě cestovního pasu je platnost dokladu pro děti do 15 let celých 5 let. Ale pozor! Jeho platnost zaniká v případě, že jeho držitel podstatně změní podobu, což se dá u miminek velmi brzy předpokládat. Pak musíte na úřad pro doklad nový.

Pas vždy hraje prim

Pokud váháte, pro který doklad se rozhodnout, odborníci jednoznačně doporučují cestovní pas. „Na území Evropské unie je možné cestovat pouze s občanským průkazem, s dětmi se však doporučuje cestovat s jejich pasy. Do občanského průkazu se zapisuje rodné číslo dítěte. Rodné číslo dítěte, jakožto vnitrostátní identifikační údaj, může být nesrozumitelné cizím orgánům při pobytu ve státě Evropské unie,“ upozorňuje Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí.

MOHLO BY SE VÁM LÍBIT: Cestování letadlem se zvířaty? Mohou i na palubu, ale má to svá pravidla

Cestování s dětmi se může zkomplikovat i s cestovním pasem

Jestliže s dětmi cestují oba rodiče a všichni mají stejné příjmení, je vše bez problému. Jinak tomu ale může být tehdy, když mají příjmení rozdílná, s dětmi cestuje jen jeden rodič, případně úplně jiný rodinný příslušník, který není jejich zákonným zástupcem. Takže i prarodiče. Pak mohou celníci při pasové kontrole nabýt dojmu, že jde o únos dítěte. A začne martyrium zjišťování a dokládání opaku. Vězte, že letadlo na dořešení záležitosti čekat nebude, takže třeba i zmeškáte let.

Přestože všeobecně platí, že pro krátkodobý výjezd do ciziny či na dovolenou není obvykle souhlas druhého rodiče vyžadován, není radno spoléhat se na to. „Doporučuje se souhlasem vybavit i pro krátkodobé pobyty v zahraničí hlavně v případě, že dítě cestuje pouze s jedním rodičem. Důvodem je snaha zabránit, aby jeden z rodičů přemístil dítě mimo stát obvyklého bydliště bez vědomí či bez souhlasu druhého rodiče. Pořízení souhlasu lze doporučit rovněž nesezdaným párům a rodičům, kteří mají odlišné příjmení než dítě, prarodičům a při samostatné cestě nezletilého,“ doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.

Náležitosti souhlasu s cestou

V písemném souhlasu je zapotřebí dostatečně identifikovat dítě i jeho doprovázející osobu. Uveďte jméno a příjmení, datum narození a číslo cestovního dokladu. Nezbytností je i destinace a termín cesty. Doporučuje se také, mít s sebou fotokopii rodného listu nezletilého, případně rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče. Podpis osoby, která souhlas s cestou uděluje, je nutné úředně ověřit.

„Kromě češtiny se písemný souhlas doporučuje udělit i v cizím jazyce použitelném v destinaci, pro kterou je určený. Je však potřeba počítat s tím, že pak by se musel pořídit úřední překlad souhlasu uděleného v českém jazyce, na němž je ověřen podpis, nebo podpis na souhlasu v cizím jazyce nechat ověřit u notáře, který tento cizí jazyk ovládá. S žádostí o ověření podpisu na cizojazyčném dokumentu je možné se případně obrátit na velvyslanectví státu cesty, pokud legalizace provádí. Při sepsání souhlasu v podobě dvou či vícejazyčného textu pošta či obecní úřad ověření podpisu neprovede,“ upozorňuje ministerstvo, na jehož stránkách jsou vzory ke stažení.

Nezapomeňte, že při cestování musíte splňovat podmínky dané země i v případě, že jí jen projíždíte. Při cestě letadlem se pak u dané letecké společnosti vyplatí předem zjistit, zda nemá specifické podmínky pro cestování nezletilých.

Zdroj informací: Ministerstvo vnitra České republiky, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí

MOHLO BY SE VÁM LÍBIT: Před cestou do exotických zemí nezapomeňte na povinná ani doporučená očkování. Řešit je musíte i půl roku předem

Související články

OTHER NEWS

9 hrs ago

Partnerství Ruska a KLDR znepokojuje OSN. Guterres Moskvě připomněl sankce

9 hrs ago

Sandra Nováková opět provokuje: Fanoušky přivedla do varu

9 hrs ago

Kate se vrací do práce! Co na to říká princ William?

9 hrs ago

Jak zabránit sousedovic kočce, aby vstupovala na vaši zahradu?

9 hrs ago

Moderátor Clashe odhalil zákulisí jednání s Kociánem. Měli u něj pojistku, hlídal ho jejich člověk

10 hrs ago

"Žvýkání je jedna z největších dietních chyb, které můžete udělat," říká výživový poradce Michal Šetina

10 hrs ago

AP: Ukrajina po povolení použít americké zbraně za hranicemi brzdí Rusy

10 hrs ago

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

10 hrs ago

Navzdory rétorice a vyhlašovaným sankcím chce EU prodloužit dodávky ruského plynu

10 hrs ago

Zraněný fotbalista Schick půjde v neděli na magnetickou rezonanci

10 hrs ago

Zničený Brad Pitt! Rozhodnutí jeho dětí do dorazilo!

10 hrs ago

Češi nesplnili povinnost, remizovali s Gruzií 1:1. S Tureckem nesmí padnout

10 hrs ago

Komentář | Odpočítávání začalo: Kdo položí vládu?

10 hrs ago

GP ŠPANĚLSKA: Smíšené pocity u McLarenu, Norris triumfuje, Piastri zahodil šanci

10 hrs ago

Prahou projela spanilá jízda 419 italských skútrů Vespa a Piaggio

10 hrs ago

Arnold Schwarzenegger překvapil Slovensko! Setkal se s jeho eurokomisařem!

10 hrs ago

Partnerství Ruska a KLDR znepokojuje OSN. Guterres vytáhl sankce

10 hrs ago

EURO 2024: První bezbranková remíza na Euru. Postaral se o ni šlágr mezi Nizozemskem a Francií

10 hrs ago

Partyšová odhalila důvody svého konce na Nově. Nikam jsem se neposouvala, přiznala otevřeně a odhalila své další kroky

10 hrs ago

Monika Babišová objevuje Prahu, zatímco její manžel řeší boty do vody

10 hrs ago

Jana Bernášková šokovala fanoušky

10 hrs ago

Červnový úplněk v nebezpečném aspektu varuje před nečekanými problémy

10 hrs ago

Soutěž netradičních plavidel v Holešově ovládla loď Mezi nebem a zemí

11 hrs ago

Vietnamci bojují na Ukrajině proti Rusku. Putin mezitím upevňuje vztahy s Vietnamem

11 hrs ago

Druhý mírový summit o Ukrajině by mohla hostit země z globálního jihu

11 hrs ago

Recesistickému závodu běžkařů dnes v Jablonci počasí nepřálo

12 hrs ago

Rozálie (25): Medailonek po babičce mi změnil život. Najednou jsem pochopila, proč byla tak zvláštní

12 hrs ago

Schick se odpoutal od Baroše a je historicky nejlepším českým střelcem na ME

12 hrs ago

Proč pijete hodně kávy, nebo ji naopak nepijete vůbec? Odpověď může záviset na vašich genech

12 hrs ago

Jak často si myjete vlasy? Příliš časté mytí může být škodlivé

12 hrs ago

KVÍZ: Považujete se za ostřílené houbaře a jak se vyznáte se v houbách?

12 hrs ago

Farage: Putinovu invazi na Ukrajinu vyprovokovalo rozšiřování EU a NATO

12 hrs ago

Záhadný výbuch a otřes ve Středozemním moři. Zřejmě u Itálie dopadl meteorit

12 hrs ago

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

12 hrs ago

Vítězka Top Image Look Lucie Cikrytová: Trendům v líčení 2024 vévodí přirozenost, na svatbu využijte pomoc profesionální vizážistky

12 hrs ago

Zápas s Gruzií je zatím vyrovnaný 1:1. Česku nebyl uznán gól kvůli nechtěnému doteku

12 hrs ago

Ohnivé peklo v Řecku: Požár kvůli turistům na jachtě a jejich ohňostroji

12 hrs ago

Drahý olej? Při vaření i pečení ho můžete snadno nahradit – a ne nutně vždy máslem

12 hrs ago

KVÍZ: Vedli byste si lépe než bratři Bendigovi? Vyzkoušejte si jejich otázky v našem kvízu

13 hrs ago

Tuskova vláda brutálně čistí Polsko od PiS. Nyní hněv dopadl na Orlen, vyhazuje stovky lidí