Sabotáží v Evropě přibývá. Rusko se zřejmě snaží škodit, ale nechce vyvolat otevřený konflikt

Evropské země stále častěji čelí útokům na různou infrastrukturu a mají podezření, že za nimi stojí Rusko. Protože však nemívají jednoznačné důkazy, je pro ně obtížné označit viníka. Mnohé vlády se zřejmě také bojí i další eskalace napětí v regionu, pokud by jasně ukázaly na Moskvu. Kreml však podle některých expertů už možná považuje válku s Evropou za zahájenou, i když zatím v omezeném měřítku.

Sabotáží v Evropě přibývá. Rusko zřejmě nechce otevřený konflikt | e15.cz>

Sabotáží v Evropě přibývá. Rusko se zřejmě snaží škodit, ale nechce vyvolat otevřený konflikt

>

sabotáží v evropě přibývá. rusko se zřejmě snaží škodit, ale nechce vyvolat otevřený konflikt

Vyšetřování narušení plynovodu Balticconnector možná skončí bez jasného závěru.

Vyšetřování narušení plynovodu Balticconnector možná skončí bez jasného závěru. • Zdroj: Profimedia

>

Pavla Palaščáková

23. května 2024 · 13:00

Diskuze (0)

Evropské země stále častěji čelí útokům na různou infrastrukturu a mají podezření, že za nimi stojí Rusko. Protože však nemívají jednoznačné důkazy, je pro ně obtížné označit viníka. Mnohé vlády se zřejmě také bojí i další eskalace napětí v regionu, pokud by jasně ukázaly na Moskvu. Kreml však podle některých expertů už možná považuje válku s Evropou za zahájenou, i když zatím v omezeném měřítku.

Ani po více než půl roce není jasné, jak došlo k přetnutí plynovodu Balticconnector na dně Baltského moře. Potrubí nemohlo až do minulého měsíce vést plyn mezi Finskem a Estonskem a jeho opravy se vyšplhaly na 35 milionů eur.

Finští vyšetřovatelé míní, že za narušení může kotva čínské nákladní lodi NewNew Polar Bear, která s ruskou posádkou mířila do Petrohradu. Navíc ji doprovázela ruskou vládou vlastněná loď Sevmorput. Než však Finové shromáždili dostatek důkazů, plavidla se dostala mimo jejich dosah.

Incidenty na moři je nesnadné prošetřit

Vyšetřovatelé si tak dosud nejsou jistí, zda šlo o nehodu, či záměr. V době nehody byly navíc poškozené i telekomunikační kabely mezi oběma státy a také kabelové spojení Estonska se Švédskem. Deník The Wall Street Journal (WSJ) tento týden napsal, že podle zdrojů z vyšetřování je vyústění případu v konkrétní obvinění nepravděpodobné.

Odlehlá mořská infrastruktura je přitom poměrně snadným terčem a její ochrana je velmi složitá, stejně jako následné pátrání. Ukázalo se to po výbuších plynovodu Nord Stream v září 2022, které nebyly dosud objasněny. Už v lednu roku 2022, tedy krátce před ruským útokem na Ukrajinu, byl přerušen velký optický kabel u Špicberk, když se nad ním velmi podezřele pohybovala ruská rybářská loď. Kreml předtím nařkl Západ, že ho používá ke špionáži v námořní dopravě.

Přestože loď křižovala místo narušení více než stokrát a dno tam bylo rozoráno předmětem, který by odpovídal zařízení na plavidle, směřovalo vyšetřování do ztracena. „Důkazní laťka v trestním vyšetřování je velmi vysoká a my jsme ji nebyli schopni dosáhnout,“ řekl WSJ norský žalobce Ronny André Jørgensen.

Mořské incidenty ale nejsou zdaleka jedinými událostmi, které vzbuzují podezření, že za nimi stojí Rusko. Zvláštním terčem jsou přitom země, jež se výrazně podílejí na pomoci Ukrajině a proudí přes ně zbrojní dodávky. V jejich čele stojí Polsko s logistickým uzlem na letišti v Řešově. Jen tento týden Varšava informovala o tom, že zadržela několik lidí. „V současné době máme devět podezřelých a obviněných z účasti na sabotážích v Polsku přímo jménem ruských služeb,“ řekl médiím premiér Donald Tusk.

Malá špionáž je součástí širšího sledování

Uvedl, že jde nejen o občany Polska, ale také Ukrajiny a Běloruska, kteří měli páchat zejména žhářství nejen na polském území, ale také v Pobaltí a možná i ve Švédsku. Skupina podle něj například plánovala zapálit továrnu na barvy ve Vratislavi a způsobila požár v obchodním domě Ikea v Litvě.

The Wall Street Journal nedávno v reportáži popsal, jak Rusko v Polsku údajně rekrutuje za malé platy lidi z okraje společnosti, kteří například natáčejí vlaky se zbraněmi. Západní představitelé věří, že Moskva kombinuje tyto výzvědné aktivity s těmi sofistikovanějšími, k nimž využívá satelity a nakonec dokáže pohyb materiálu sledovat až do skladů na Ukrajině, kde je ničí drony a raketami.

„Tyto laciné a zdánlivě zmatené snahy nejsou ničím k posměchu. Jsou součástí velkého souboru nástrojů shromažďování zpravodajských informací, který pomohl Rusku zničit klíčový materiál s minimálními investicemi,“ řekl americkému deníku vysoký představitel západní vojenské zpravodajské služby.

>>

Poslední švédský valčík v oblacích. České loučení s gripeny bude drahé

Domácí

Německé úřady v dubnu zadržely dva rusko-německé občany podezřelé ze špionáže pro Moskvu s cílem narušit západní vojenskou pomoc Ukrajině prostřednictvím sabotáží. Jeden z nich údajně souhlasil s využitím výbušnin a založením požárů ve vojenských zařízeních. Případ žhářství ve skladu s ruskou linkou řeší i bezpečnostní složky v Británii.

Podezřelá vykolejení železného vlaku

Někdy jsou stopy jen velice nepřímé, alespoň v začátcích vyšetřování. Na počátku května kupříkladu vypukl požár v berlínské továrně Diehl Metall. Společnost Diehl Group přitom vyrábí systémy protivzdušné obrany IRIS-T SLM, používané na Ukrajině. U některých podezření však nakonec úřady dojdou k závěru, že nejspíš mají jiná vysvětlení.

Příkladem je zimní opakované vykolejení vlaku na železnou rudu na severu Švédska. Trať Malmbanan mezi evropským strategickým nalezištěm Kirunou a norským přístavem Narvik byla mimo provoz po havárii na konci prosince a otevřena byla v únoru pouhých pět dní předtím, než na ní došlo k další podobné nehodě.

Okamžitě se tak začalo spekulovat o sabotáži s obvyklými podezřelými. List Financial Times (FT) napsal, že takové podezření chovají i švédské tajné služby. „SÄPO průběžně, rutinně spolupracuje s policií na řadě případů, především tam, kde nelze vyloučit, že je do toho zapojena cizí mocnost. Jedna z těch spoluprací je na vyšetřování kolem Malmbanan,“ řekl deníku Svenska Dagbladet mluvčí zpravodajské služby SÄPO Fredrik Hultgren-Friberg.

„Co mohu potvrdit, je, že Rusko je největší hrozbou pro Švédsko. Už to nějakou dobu říkáme. Vidíme agresivnější, riskantnější chování Ruska při jejich nezákonných akcích a špionáži ve Švédsku,“ dodal. Krátce po těchto mediálních úvahách však švédská policie uvedla, že únorové vykolejení nezpůsobil nikdo úmyslně, nejspíše podle ní šlo o kombinaci lidské chyby a špatného počasí.

Těžební společnost LKAB každopádně tvrdí, že jí zimní události působily škody ve výši téměř devět milionů eur denně a významně tak ovlivnily její hospodaření v prvním čtvrtletí. Firma obvykle vysílá do Narviku deset vlaků s železem denně a doprava po trati stála 76 dní.

Nebezpečné rušení signálu

Evropští představitelé i tak tvrdí, že Kreml usilovně útočí na tratě na kontinentu. Český ministr dopravy Martin Kupka (ODS) pro FT prohlásil, že Rusko provedlo už tisíce pokusů o narušení evropských železničních sítí ve snaze destabilizovat celou EU. Útoky hackerů se podle něj zaměřují zejména na zabezpečovací systémy a musely je odrážet i České dráhy.

Berlín nevylučuje, že Kreml stojí za zastavením železničního provozu na severu země v říjnu roku 2022, které nastalo kvůli současnému přerušení dvou od sebe značně vzdálených datových kabelů.

>>

Automobilky BMW, Jaguar a Volkswagen používaly zakázané díly z Číny, tvrdí americký Kongres

Průmysl a energetika

Samostatnou kapitolou je pak opakované a intenzivní rušení signálu GPS v oblasti Baltského moře. Přilehlé státy ovšem o viníkovi nepochybují.  „Rusko velmi dobře ví, že rušení, které způsobuje, je velmi nebezpečné pro náš letecký provoz a také porušuje mezinárodní úmluvy, jichž je smluvní stranou,“ zdůraznil na konci dubna estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna. „Takže toto je záměrná akce, která narušuje naše životy, ohrožuje životy lidí a může být vnímána jako hybridní útok,“ podotkl.

Motivy k sabotážní činnosti v Evropě může mít Rusko různé. Kromě přerušování zásobování Kyjeva chce podle expertů nejspíš ukázat sílu a evropské vlády zastrašit. Expert na Kreml Mark Galeotti míní, že prezident Vladimir Putin může brát aktivity na Západě jako odvetu za sabotážní útoky na ruském území. „Putin myslí, že Ukrajina dělá, co se jí řekne. Když vidí útoky na ruské továrny, vidí za nimi CIA a NATO,“ řekl France 24.

Podotkl však, že zatím se zřejmě chce vyhnout obětem. „I když Putin mluví o válce proti Západu, ve skutečnosti nechce otevřený konflikt. Takže používá operace, kterými tento práh nepřekročí,“ dodal.

Začít diskuzi

>

Doporučujeme

>

Zetor Tractors propouští více než polovinu zaměstnanců. Důvodem jsou změny ve výrobě

Domácí

>

Číňané kradou duševní vlastnictví. Nevěřím, že jejich auta splňují evropské normy, říká Vondra

FLOW

>

Regulace nemusí být nutně škodlivá. Existuje několik jiných důvodů, proč je Amerika napřed

Názory a analýzy

>

Motýli na Máji: Konečně máme vůli i peníze tvořit umění, mezitím se perou zapšklíci a zaprodanci

Názory a analýzy

>

Jet lag: Umělá inteligence vypráví příběhy o zpoždění a hledá letadlům lepší cestu

Doprava a logistika

>

recombeePatternTitle

recombeePatternCategoryName

>

Chyba, kterou pěkně zavaříte svým dětem. Děláte ji taky?

Reklama

Česko, nemocný muž Evropy

>

Buď budeme platit vyšší daně, nebo půjdeme později do důchodu. Je to jednoduché, tvrdí ekonom Matějka

>

Uzdravuje se Česko? Nálepka nemocného muže Evropy už patří jiným, na oslavu to ale není

>

Co by vláda ještě chtěla stihnout v ekonomice: Méně byrokracie pro byznys a splněné přání startupů

Za vysoké ceny energií si firmy do určité míry můžou samy, říká ministr průmyslu Jozef Síkela

Stanjura líčí past na populisty, chytit se do ní může česká ekonomika

Inflace v EU stagnuje, Česko se ve srovnání za duben propadlo

Jen show pro média. ANO důchodovou reformu po volbách nezruší, říká Zlámalová

Články z jiných titulů

>

Členové představenstva ČEZ si vydělali stejně jako předloni, nejvíc Beneš

Burzy a trhy

>

Slibný čipový dodavatel z Brna. Jeho software pomáhá s nastavením strojů, jež čipy vyrábějí

Byznys

>

Druhá největší kryptoměna posílila o desítky procent, rostou naděje na její vstup na Wall Street

Kryptoměny

>

Plzeňský Doosan dodá do Dukovan nejen turbínu, ale i celý turbínový ostrov, říká šéf korejského Doosanu

Rozhovory

>

Moderní technologie pomáhají dekarbonizaci stavebnictví

Reklama

>

recombeePatternTitle

recombeePatternCategoryName

>

Vícenáklady – noční můra každého, kdo staví. Jak jim předejít?

Reklama

OTHER NEWS

9 hrs ago

Partnerství Ruska a KLDR znepokojuje OSN. Guterres Moskvě připomněl sankce

9 hrs ago

Sandra Nováková opět provokuje: Fanoušky přivedla do varu

9 hrs ago

Kate se vrací do práce! Co na to říká princ William?

9 hrs ago

Jak zabránit sousedovic kočce, aby vstupovala na vaši zahradu?

9 hrs ago

Moderátor Clashe odhalil zákulisí jednání s Kociánem. Měli u něj pojistku, hlídal ho jejich člověk

10 hrs ago

"Žvýkání je jedna z největších dietních chyb, které můžete udělat," říká výživový poradce Michal Šetina

10 hrs ago

AP: Ukrajina po povolení použít americké zbraně za hranicemi brzdí Rusy

10 hrs ago

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

10 hrs ago

Navzdory rétorice a vyhlašovaným sankcím chce EU prodloužit dodávky ruského plynu

10 hrs ago

Zraněný fotbalista Schick půjde v neděli na magnetickou rezonanci

10 hrs ago

Zničený Brad Pitt! Rozhodnutí jeho dětí do dorazilo!

10 hrs ago

Češi nesplnili povinnost, remizovali s Gruzií 1:1. S Tureckem nesmí padnout

10 hrs ago

Komentář | Odpočítávání začalo: Kdo položí vládu?

10 hrs ago

GP ŠPANĚLSKA: Smíšené pocity u McLarenu, Norris triumfuje, Piastri zahodil šanci

10 hrs ago

Prahou projela spanilá jízda 419 italských skútrů Vespa a Piaggio

10 hrs ago

Arnold Schwarzenegger překvapil Slovensko! Setkal se s jeho eurokomisařem!

10 hrs ago

Partnerství Ruska a KLDR znepokojuje OSN. Guterres vytáhl sankce

10 hrs ago

EURO 2024: První bezbranková remíza na Euru. Postaral se o ni šlágr mezi Nizozemskem a Francií

11 hrs ago

Partyšová odhalila důvody svého konce na Nově. Nikam jsem se neposouvala, přiznala otevřeně a odhalila své další kroky

11 hrs ago

Monika Babišová objevuje Prahu, zatímco její manžel řeší boty do vody

11 hrs ago

Jana Bernášková šokovala fanoušky

11 hrs ago

Červnový úplněk v nebezpečném aspektu varuje před nečekanými problémy

11 hrs ago

Soutěž netradičních plavidel v Holešově ovládla loď Mezi nebem a zemí

11 hrs ago

Vietnamci bojují na Ukrajině proti Rusku. Putin mezitím upevňuje vztahy s Vietnamem

11 hrs ago

Druhý mírový summit o Ukrajině by mohla hostit země z globálního jihu

11 hrs ago

Recesistickému závodu běžkařů dnes v Jablonci počasí nepřálo

12 hrs ago

Rozálie (25): Medailonek po babičce mi změnil život. Najednou jsem pochopila, proč byla tak zvláštní

12 hrs ago

Schick se odpoutal od Baroše a je historicky nejlepším českým střelcem na ME

12 hrs ago

Proč pijete hodně kávy, nebo ji naopak nepijete vůbec? Odpověď může záviset na vašich genech

12 hrs ago

Jak často si myjete vlasy? Příliš časté mytí může být škodlivé

12 hrs ago

KVÍZ: Považujete se za ostřílené houbaře a jak se vyznáte se v houbách?

12 hrs ago

Farage: Putinovu invazi na Ukrajinu vyprovokovalo rozšiřování EU a NATO

12 hrs ago

Záhadný výbuch a otřes ve Středozemním moři. Zřejmě u Itálie dopadl meteorit

12 hrs ago

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

12 hrs ago

Vítězka Top Image Look Lucie Cikrytová: Trendům v líčení 2024 vévodí přirozenost, na svatbu využijte pomoc profesionální vizážistky

12 hrs ago

Zápas s Gruzií je zatím vyrovnaný 1:1. Česku nebyl uznán gól kvůli nechtěnému doteku

12 hrs ago

Ohnivé peklo v Řecku: Požár kvůli turistům na jachtě a jejich ohňostroji

12 hrs ago

Drahý olej? Při vaření i pečení ho můžete snadno nahradit – a ne nutně vždy máslem

12 hrs ago

KVÍZ: Vedli byste si lépe než bratři Bendigovi? Vyzkoušejte si jejich otázky v našem kvízu

13 hrs ago

Tuskova vláda brutálně čistí Polsko od PiS. Nyní hněv dopadl na Orlen, vyhazuje stovky lidí