Sessiz katile dikkat

sessiz katile dikkat

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRE BAŞKANI MUSTAFA KIZILKAN, RENKSİZ VE TATSIZ OLAN KARBONMONOKSİT GAZINDAN ZEHİRLENMEMEK İÇİN SOBA KURULMADAN ÖNCE MUTLAKA BACA TEMİZLİĞİNİN YAPILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Kızılkan, renksiz ve tatsız olan karbonmonoksit gazından zehirlenmemek için soba kurulmadan önce mutlaka baca temizliğinin yapılması gerektiğini söyledi.

Kış aylarının gelmesiyle beraber vatandaşlar sobalarını kurmaya başladı. Bacanın tıkanması ve özellikle lodosun etkili olduğu günlerde sobadan sızan karbonmonoksit gazına karşı uyarılarda bulunan Kayseri Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Kızılkan, baca temizliğine dikkat çekti. Kızılkan, “Meteorolojik veriler itfaiyenin ve günlük yaşamın içerisinde bizleri yönlendirirken, vatandaşın da yaşam kalitesini etkileyen en önemli unsurları oluşturmaktadır. Havaların soğumasıyla birlikte katı yakıt kullanan ve evlerinde soba kuranlara özellikle şunu belirtmek istiyoruz ki; bacalarını soba kurmadan önce kontrol etmeleri, herhangi bir nedenle kuş ölüsü, taş ve tuğla parçalarının bir şekilde bacanın içerisine girmesi beraberinde baca çekiş hızını etkilediği gibi baca temizliğini de ön plana çıkartmaktadır. Bacanın rutin temizliğini soba kurmadan önce yapmalarını, içerisinde herhangi bir parça olup olmadığı konusunda deneyimli firmalar aracılığıyla bu temizliği yapmalarını ve bandrollerini mutlaka almalarını tavsiye ediyoruz. Sobayı kurarken altına mutlaka sacdan veya mermerden parça koymak suretiyle yerle bağlantısını kesip sonra sobayı kurmalı ve en kısa mesafeden bacaya ulaşmasını, bacaya bağlantı kısmında borularının iç içe geçtiğini tespit etmelerini, bağlantılarını ise sızdırmaz bantlarla veya tuzlu bir bez parçası ile sarmak suretiyle sızıntının dışarıya çıkmasını engellenmesini tavsiye ediyoruz. Sobayı mutlaka üstten yakmamız gerekir. Tutuşturmak amacıyla kolonya, benzin, tiner gibi malzemelerin kullanılması beraberinde patlama ve etrafa sıçrayan parçaların evi tutuşturmasını ön plana çıkarır” ifadelerini kullandı.

sessiz katile dikkat

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRE BAŞKANI MUSTAFA KIZILKAN, RENKSİZ VE TATSIZ OLAN KARBONMONOKSİT GAZINDAN ZEHİRLENMEMEK İÇİN SOBA KURULMADAN ÖNCE MUTLAKA BACA TEMİZLİĞİNİN YAPILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

“Kömürün tutuştuğundan emin olun”

Uyku saatinden en az 2 saat önce sobaya kömür atılmışsa tutuştuğunu görmenin faydalı olacağını dile getiren Kızılkan, bireysel doğalgaz kullanıcılarına da “menfez” uyarısında bulunarak, “Lodos çıktığı zaman geri tepme olacağını ön planda tutarak uyku saatinden en az 2 saat önce sobanın içerisine herhangi bir şekilde kömür atılmışsa uyanık durmalı, tutuştuktan sonra kor vaziyetini aldıktan alınca yatılmalıdır. Karbonmonoksit renksiz ve kokusuz bir gazdır. Hücrelerine oksijen transferini engellemek suretiyle baş ağrısı, stres, terleme ve beraberinde tatlı bir uykuyla beraber yaşamla ölüm arasındaki çizgiyi ön plana çıkarır. Katı yakıt kısmında buna dikkat etmeliyiz. Kayseri Büyükşehir Belediyemiz çalışmalarıyla şehrin birçok noktasında doğal gazla halkımızı buluşturmuştur. Doğal gazda da merkezi sistem ve bireysel ısınma ön plana çıkıyor. Bireysel ısınmada kesinlikle menfezler kapatılmamalı ve yetkili firmalar tarafından yıllık periyodik bakımları mutlaka yapılmalıdır. Vatandaşlarımız lodoslu havalarda da ayrıca dikkat etmelidir” diye konuştu.

Mustafa Kızılkan ayrıca, olumsuz bir durumda vatandaşların 112’yi aramaları gerektiğinin altını çizerek, “Olumsuz anlarda 112 çağrı merkezi 7 gün 24 saat hizmet etmektedir. Vatandaşlarımız açık adreslerini belirttikleri zaman en yakın itfaiye, sağlık, polis ve jandarma ekiplerimiz halkımızın yanında olacaktır” dedi.

News Related

OTHER NEWS

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »

İstanbul'da dönüşümde yol haritası ne?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm ve deprem sonrası çalışmalara yönelik detayları paylaştı. Bakan, İstanbul’un kentsel dönüşümü için planların ‘15 güne ilan edileceğini açıkladı. Bakan, 6 ... Read more »
Top List in the World