Aksaray'da fabrikaya kurulan güneş panelleriyle ekonomiye katkı

Aksaray’da geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösteren firma, fabrikanın ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan (TKDK) aldığı destekle kurduğu güneş enerjisi sistemiyle karşılıyor.

aksaray'da fabrikaya kurulan güneş panelleriyle ekonomiye katkı

Aksaray’da fabrikaya kurulan güneş panelleriyle ekonomiye katkı

Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yaklaşık 10 bin metrekare arazi üzerine kurulu tekstil geri dönüşüm fabrikası, elektrik giderlerini azaltmak amacıyla yenilenebilir enerji sistemlerine yöneldi. Bu kapsamda fabrikanın 3 bin 750 metrekarelik çatısına yüzde 55 hibe desteğiyle 1600 panel yerleştirilerek 600 kilovatlık güneş enerjisi sistemi kuruldu.

“Enerji giderimizi kendimiz karşılıyoruz”

Fabrika sahibi Ünal Akın, AA muhabirine, fabrikada kumaş atıklarını işleyerek elyafa dönüştürdüklerini söyledi.

Tek vardiya sisteminde aylık 400 ton geri dönüşüm kumaşı işlediklerini belirten Akın, şöyle konuştu:

“Fabrikanın nakliye haricinde en büyük gideri enerji ihtiyacıydı. Bizim aylık normal vardiyada 65-70 bin kilovatlık elektrik ihtiyacımız oluyordu. Bu giderin çözümü için bir çalışmaya girdik. Bir arkadaşımız çatıya güneş enerji santrali yapma teklifi sundu. Bize ilk başta maliyeti çok ağır geldi. Yine de projemizi hazırladık. Bu arada bu işler için devletten destek var mıdır diye araştırmasını yaptık. Karşımıza TKDK çıkınca, müracaatımızı yaptık. 2-3 ay gibi kısa bir sürede projemiz onaylandı. Çalışmaları geçtiğimiz yıl kasımda başlattık ve bu yıl mayısta da elektrik üretmeye başladık.”

Güneş panelleri öncesinde fabrikada aylık 350-400 bin lira arasında elektrik gideri olduğunu anlatan Akın, “Şimdi biz bu enerji giderimizi kendimiz karşılıyoruz. Sadece elektrik faturasından yıllık 3,5-4 milyon lira kar elde edeceğiz. Fazla ürettiğimiz elektriği de dağıtıcı şirkete satıyoruz, oradan da 4 ay gibi kısa sürede 600-700 bin lira gelir elde ettik.” diye konuştu.

aksaray'da fabrikaya kurulan güneş panelleriyle ekonomiye katkı

Anadolu Ajansı

“İş insanlarının devletin desteklerinden faydalanması gerekiyor”

Akın, sistemi 7 milyon 232 bin liraya yaptırdıklarını, bunun 3 milyon 588 bin liralık kısmını hibe desteği olarak aldıklarını bildirdi.

Bu tür yatırımların sanayiciye büyük katkı sunduğuna dikkati çeken Akın, şunları kaydetti:

“Hem fabrikamın elektrik ihtiyacını karşılıyorum hem de ülkemizin enerji üretimine katkı sunuyorum. Bu manada çok iyi bir yatırım oldu. İş insanlarının devletin desteklerinden faydalanması gerekiyor. İş insanlarına fabrikalarının çatılarına güneş enerji santrali kurmalarını tavsiye ederim.”

News Related

OTHER NEWS

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »

İstanbul'da dönüşümde yol haritası ne?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm ve deprem sonrası çalışmalara yönelik detayları paylaştı. Bakan, İstanbul’un kentsel dönüşümü için planların ‘15 güne ilan edileceğini açıkladı. Bakan, 6 ... Read more »
Top List in the World