Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi.

küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

Çelik, AA muhabirine, hayvancılık sektörüne 2023 yılı için sağlanacak desteklere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Gelecek yıl verilecek destekler içinde küçükbaş hayvancılık kategorisinde yüzde 100 ile yüzde 150’ye varan artışlar yapıldığını ifade eden Çelik, “Küçükbaş hayvancılık destekleri içinde bizim için en önemlilerinden biri olan anaç koyun keçi desteği yüzde 100 artırılarak hayvan başına 50 liradan 100 liraya çıkarıldı. Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” diye konuştu.

Çelik, sürü yenileme desteğinin de yetiştiricilere sağlanan önemli katkılardan biri olduğuna işaret ederek, bunun hayvan başına 200 lira olarak ödeneceğini bildirdi.

Anaç koyun ve keçi desteklemelerine başvuru yaparak Koyun Keçi Bilgi Sistemi’ne (KKBS) kaydedilmiş yetiştiricilerin 2023 yılı için doğrudan bu desteğe de başvurmuş sayılacağını vurgulayan Çelik, bu üreticilerin hem anaç koyun keçi desteğinden hem de sürü yenileme desteğinden faydalanmış olacağını dile getirdi.

Çelik, 16 Ağustos 2021 ile 15 Ağustos 2022 döneminde doğan anaç koyun ve keçilere sahip yetiştiricilerin sürü yenileme desteğinden faydalanabileceği bilgisini vererek, “2022 yılı destekleri kapsamında sadece anaç koyun keçi desteğini alan yetiştiricilerimizin 2023 destekleri içinde sürü yenileme desteğini de alacak olması sektörümüz adına memnuniyet verici olmuştur.” ifadesini kullandı.

Çoban istihdam desteğinde rekor artış

Çoban istihdam desteğinin rekor düzeyde artırıldığına işaret eden Çelik, şöyle konuştu:

“2022 yılında 12 bin lira olan çoban desteği, 2023’te yüzde 150 artışla 30 bin liraya çıkarıldı. En az 100 küçükbaş hayvana sahip işletmeler bu destekten faydalanacak. Bu artış çoban sorununun çözümünde önemli bir gelişmedir ancak çobanlarımızın sosyal güvenlik sorunlarının da çözüme kavuşturulması sektör adına en önemli talebimizdir.”

Küçükbaş hayvancılığın ıslahında üstün vasıflı koç ve teke yetiştirmenin önemine dikkati çeken Çelik, koç ve teke alım desteğinin hayvan başına 2 bin lira olarak belirlendiğini anımsattı.

“Tebliğdeki hususlar eksiksiz yerine getirilmeli”

Yetiştiricilerin desteklemelerden azami ölçüde faydalanabilmesi için uygulama tebliğindeki hususların eksiksiz yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

“Koyun keçi yetiştirici birliklerinin üyesi tüm yetiştiricilerimizin bu desteklerden yararlanması noktasında her türlü bilgilendirme ve çalışmayı yapıyoruz. Yetiştiricilerimizin de herhangi bir sorun yaşamaması için birliklerimizle sürekli irtibat halinde olmalarını istiyoruz. Hayvancılık sektörüne desteklerini sürekli hissettiğimiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya sektörümüz adına teşekkür ederim.”

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »

İstanbul'da dönüşümde yol haritası ne?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm ve deprem sonrası çalışmalara yönelik detayları paylaştı. Bakan, İstanbul’un kentsel dönüşümü için planların ‘15 güne ilan edileceğini açıkladı. Bakan, 6 ... Read more »
Top List in the World