Kayıp Malezya uçağı davasında yeni gelişme

Kayıp Malezya uçağı davasında yeni gelişme

8 Mart 2014te Kuala Lumpurdan Pekine planlanan rotasından sapıp Hint Okyanusu üzerinde kaybolan Malezya Havayollarına ait MH370 sefer sayılı uçuşta 239 kişi bulunuyordu.

Bu uçuşta bulunanların 153ü ise Çin vatandaşıydı.

“TARİHİN EN BÜYÜK HAVACILIK GİZEMİ”

kayıp malezya uçağı davasında yeni gelişme

Kayıp Malezya uçağı davasında yeni gelişme

MH370in akıbeti, tarihin en büyük havacılık gizemlerinden biri olmaya devam ederken aileler ise ne olduğunu bulma arayışından asla vazgeçmedi.

Pazartesi günü Çin mahkemesi, felaketin kendilerini sadece sevdiklerinden mahrum etmekle kalmayıp aynı zamanda mali sıkıntıya da soktuğunu söyleyen MH370 yolcularının ailelerinin taleplerini dinlemeye başladı. Chaoyang Bölge Halk Mahkemesinde başlayan dava sürecinde kayıp yolcuların ailelerinin yanısıra Malezya Havayollarından beş kişiyle de görüşülecek.

“NE BİR ÖZÜR NE BİR TAZMİNAT ALAMADIK”

kayıp malezya uçağı davasında yeni gelişme

Dava açanlardan biri de Jiang Huiydi. Hui yaklaşık 10 yıldır, Malezyadaki tatilden dönen 70 yaşındaki annesini taşıyan uçağın neden iz bırakmadan kaybolduğuna dair yanıtlar arıyor. 50 yaşındaki Jiang Hui, CNNe verdiği röportajda “Neredeyse 10 yıl sonra bile anlaşma tekliflerini kabul etmeyi reddeden aile üyeleri ne herhangi bir özür ne de bir kuruş tazminat almadı. Aslında şu an ruh halim çok karmaşık. Hem bir rahatlama hissi hem de derin bir çaresizlik hissi var” dedi.

Jiang, meydana gelen hasarlardan sorumlu tutulması gerektiğine inandığı Malezya Havayollarına, sigorta şirketine, Boeinge ve uçağın motor üreticisine dava açıyor. Talepleri arasında tazminat, resmi bir özür, aile üyelerine psikolojik yardımın yeniden başlatılması ve uçak aramalarının sürdürülmesi için bir fon oluşturulması yer alıyor.

Jiang, yaklaşık 40 Çinli ailenin farklı ancak büyük ölçüde örtüşen itirazlarla bu şirketleri mahkemeye taşıdığını ve duruşmaların 5 Aralıka kadar sürmesinin beklendiğini söyledi.

Boeing, mahkeme ile ilgili olarak CNNe yaptığı açıklamada “Dua ve düşüncelerimiz MH370te bulunanlar ve onların sevdikleriyle birlikte olmaya devam ediyor” dedi.

YASAL BELİRSİZLİK

kayıp malezya uçağı davasında yeni gelişme

Çin mahkemesinin, ailelerin lehine karar vermesi durumunda sanıklar üzerinde ne gibi yaptırım gücü kullanabileceği ise belli değil. Zira Malezya Havayolları, Boeingin Çinde ofisleri olmasına rağmen, bunların hepsi genel merkezi Çin dışında bulunan uluslararası şirketler olarak öne çıkıyor.

Mağdurların aileleri tarafından ABDde açılan benzer davalar, bu davaların Malezya hukuk sistemi tarafından görülmesi gerektiği gerekçesiyle reddedildi.

KİMİ AİLELER ANLAŞTI KİMİLERİ UZLAŞMADI

kayıp malezya uçağı davasında yeni gelişme

Malezyada, babalarını uçakta kaybeden iki genç çocuk, 2014 yılında Malezya Havayollarına sözleşme ihlali nedeniyle ve Malezya hükümetine de ihmal nedeniyle dava açtı. Dava, ertesi yıl mahkeme dışında anlaşma ile çözüldü.

Çinde Malezya Havayolları ile uzlaşma anlaşması imzalayan ailelere 2,5 milyon yuan (350.000 $) tazminat verildi. Başlangıçta yalnızca birkaç düzine Çinli aile anlaşmayı imzaladı ancak yıllar geçtikçe daha fazlası anlaşmayı tercih etti.

Jianga göre, Mart 2021 itibarıyla yaklaşık 90 aile anlaşmayı reddetmeye devam etmişti ancak bu sayı, COVID-19 salgını sonrasındaki ekonomik sorunlar nedeniyle yarı yarıya azaldı.

“GERÇEK NEDENİ BELİRLENEMEDİ”

kayıp malezya uçağı davasında yeni gelişme

Malezyalı yetkililer tarafından 2018 yılında hazırlanan bir rapor, soruşturma ekibinin “MH370in ortadan kaybolmasının gerçek nedenini belirleyemediği” sonucuna vardı.

Raporda, uçağın kaybolmasının sebebinin uçak veya sistem arızasından ziyade insan müdahalesi veya hatası olduğu vurgulandı.

Kesin kanıtların bulunmaması, uçuşa ne olduğu konusunda çeşitli teorilere ve spekülasyonlara yol açarken bazı aile üyeleri hala sevdiklerinin hayatta olduğuna inandığını söylüyor.

MH370 hiçbir zaman bulunamazken, görünürdeki bazı enkaz parçaları Hint Okyanusunun güneyindeki adalara ve Afrika kıyılarına vurdu. Bu, uçağın parçalandığı ihtimalini öne çıkarsa hala tam olarak ne olduğu bilinmiyor.

* Haberin görselleri Associated Press ve Reuterstan servis edilmiştir.

News Related

OTHER NEWS

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »

İstanbul'da dönüşümde yol haritası ne?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm ve deprem sonrası çalışmalara yönelik detayları paylaştı. Bakan, İstanbul’un kentsel dönüşümü için planların ‘15 güne ilan edileceğini açıkladı. Bakan, 6 ... Read more »
Top List in the World