Antyki i meble PRL z lat 70. i 80. przeżywają w 2024 roku renesans - oto zdjęcia i ceny. Tyle dziś trzeba za nie zapłacić

Boom na wystrój lub elementy wnętrz z PRL nieprzerwanie trwa. Do łask wróciły meble sprzed kilku dekad: stylizowane na tamte lata, oryginały, w stylu vintage, retro lub takie, które dostały "drugie życie". Nic dziwnego – polski design tamtych lat to prawdziwa perełka. Wtedy królowały wersalki, meblościanki, półkotapczany, kredensy, komody i meble wypoczynkowe na smukłych nóżkach. Na te ostatnie znów jest moda. Niektóre z nich kosztują dziś majątek, szczególnie antyki w stylu art deco. Zobacz zdjęcia i ceny mebli PRL.

antyki i meble prl z lat 70. i 80. przeżywają w 2024 roku renesans - oto zdjęcia i ceny. tyle dziś trzeba za nie zapłacić

Antyki i meble PRL z lat 70. i 80. przeżywają w 2024 roku renesans - oto zdjęcia i ceny. Tyle dziś trzeba za nie zapłacić

Nostalgia za PRL

Okazuje się, że za pewnymi oczywistymi z lat 60., 70., 80. czy nawet 90. rzeczami Polacy tęsknią. PRL to nie tylko ustrój polityczny, to również styl życia. W tamtym czasie było niewiele, więc wszystko co było łączyło ludzi - począwszy od wystroju wnętrz, przez jedzenie, zwyczaje, po telewizję. Stąd pojawia się zbiorowa nostalgia za elementami życia z PRL.

Jednym z nich jest design. Boom na wystrój lub elementy wnętrz z tamtych lat nieprzerwanie trwa. Do łask wróciły komody i meble wypoczynkowe na smukłych nóżkach. Nic dziwnego – polski design tamtych lat to prawdziwa perełka. Boazeria, klasyk PRL, którego popularność niektórzy tłumaczą tęsknotą Polaków za naturą, ponownie zaczyna pojawiać się w naszych mieszkaniach. Lastryko, zdaje się najpopularniejszy rodzaj podłóg w budynkach epoki Gierka, to hit obecnego sezonu, choć w wersji kolorowej.

Ceny mebli PRL i antyków

Obecnie wystrój i wyposażenie mieszkania czasów PRL (zwłaszcza, jeśli przypomnimy sobie toporne meblościanki, półkotapczany czy wersalki i ławy na podkręcanych nogach) jedni uważają za mdły i kiczowaty, w innych budzą nostalgiczne wspomnienia. Co ciekawe, coraz częściej jednak stanowią inspirację dla nowoczesnych aranżacji wnętrz, łącząc wartości estetyczne i praktyczne rozwiązania.

Meble peerelowskie, retro i w stylu vintage są dziś bardzo modne. Ich ceny na portalach aukcyjnych sięgają od symbolicznych kwot do 30 tysięcy złotych. Zwłaszcza antyki, na przykład z lat trzydziestych, mają wyższą cenę. Do łask wracają modele foteli Chierowskiego, słynne krzesła muszelki, skoczki czy komody i stoliki patyczaki. Nie trzeba urządzać mieszkania rodem z PRL-u. Wystarczy pojedynczy mebel, komplet wypoczynkowy lub dekoracja, by pomieszczenie miało swój klimat.

Kultowe meble z lat 70. i 80.

Wystrój mieszkań w czasach PRL był specyficzny. Było tak, bo polskie realia nie pozwalały na luksusy. Brakowało nie tylko żywności w sklepach, ale także materiałów budowlanych i importowanych rzeczy. Efekt był taki, że wnętrza domów i mieszkań były do siebie podobne.

Duże pokoje i dziecięce kojarzą się z wersalkami, meblościankami, podkręcanymi ławami, półkotapczanami. Królowały wtedy przaśne tapety, fotele Chierowskiego, kryształy, sztuczne kwiaty i owoce, ceramika, porcelanowe kury, na ścianach wisiały obrazki z postaciami religijnymi, tureckie dywany i serwety na każdej płaskiej powierzchni. W pamięci tkwią przedpokoje z boazerią, kuchnie z westfalkami i ceratami na stołach oraz łazienki z żeliwnymi wannami i górnopłukiem. Kultowe już miano zyskały popularne wówczas sprzęty i "durnostojki". Z TOP 3 kultowych wówczas mebli, które dziś nie są już popularne, można wymienić:

  • Wersalki - były solidnymi meblami do siedzenia, które służyły również jako łóżko. Miały drewnianą konstrukcję i tapicerowany materiał na siedzisku z oparciem.. Ten mebel był dostępny w różnych odcieniach beżu, brązu lub czerwieni – najczęściej bordowym.
  • Meblościanki - składały się z modułowych elementów, takich jak szafki, półki, witryny czy biurko, które można było łączyć według własnych potrzeb. Ten siermiężny mebel charakteryzował się prostym, geometrycznym wzornictwem. Najważniejsze, że łączył funkcję przechowywania ubrań z możliwością dekoracyjną i ekspozycyjną pamiątek, zdjęć, wazonów, serwet, kryształów, porcelany i innych bibelotów.
  • Połkotapczan - to popularny mebel zwłaszcza w pokoju dziecięcym, który pełnił rolę kanapy w ciągu dnia i łóżka w nocy. Były wykonane z drewna lub płyty laminowanej, a ich charakterystyczną cechą było rozkładane na płasko oparcie, tworzące powierzchnię do spania.

Łazienka czasów PRL

Łazienki w latach 60., 70. i 80., w Polsce, były zazwyczaj znacznie skromniejsze niż dzisiejsze. Mówimy o tych, które były częścią mieszkań, bo jak wiemy, nierzadko lokale posiadały jedną łazienkę dla wszystkich lokatorów. O luksusach nie było mowy. Skromne, ciemne i wszystkie do siebie podobne – tak wyglądały w polskich domach łazienki. Ich wyposażenie nie należało do urozmaiconych, choć niektóre przedmioty, sprzęt, kosmetyki do dziś można uraczyć na sklepowych półkach.

Łazienki w PRL nie należały do przyjaznych wnętrz. Pomieszczenie było urządzone oszczędnie i praktycznie, wyłożone kafelkami od podłogi po sam sufit. Najważniejsze było, by zaspokajała niezbędne potrzeby sanitarne. Było w niej mało miejsca, a pomieścić musiała wiele urządzeń i przedmiotów.. Tylko zamożniejsi mogli sobie pozwolić na glazurę i terakotę. Nikt nie znał podwójnej umywalki, gustownego oświetlenia czy elektrycznych pralek.

Lamperia, żeliwna wanna, ebonitowa deska sedesowa i górnopłuk nad sedesem to nieodzowny wnętrzarski obraz z lat 70. To samo można powiedzieć o kranach z dwoma kurkami oraz umywalce z widocznym syfonem. Królowały akcesoria z tworzywa sztucznego: półki łazienkowe, wieszaki na ręczniki, zasłony prysznicowe, uchwyty na szczoteczkę do zębów i mydło, szczotki do WC, wagi łazienkowe z suwakami. Popularnym elementem wyposażenia były lustra z wbudowanymi szufladami, które służyły do przechowywania kosmetyków i akcesoriów.

Zobacz też: Te zdjęcia przypomną ci PRL. Kultowe scenki i gadżety lat 60., 70. i 80.

Kuchnia PRL

Nowoczesna kuchnia i jej wyposażenie w naszych domach ma obecnie niewiele wspólnego z wystrojem kuchni z lat PRL. Wówczas z powodu niedoboru mieszkań i asortymentu w sklepach kuchnie były małe (najczęściej przypominały aneks kuchenny), niedoświetlone i słabo wentylowane. Wszystkie bardzo do siebie podobne. Przygotowane posiłki podawało się domownikom przez specjalnie okienko.

W latach 60., 70., 80 i na początku 90. podstawę każdej kuchni stanowił najczęściej kredens o prostych szafkach w kolorze mleka i kuchnia kaflowa lub westfalka. Siedziało się przy stole nakrytym ceratą i na taboretach. Zajmowały mało miejsca, bo można je były wsunąć pod stół. Odpowiedzią na brak elektrycznych piekarników był prodiż, z którego ciasta smakowały najlepiej (nota bene to urządzenie wraca do łask).

Czytaj też:

  1. Zabawki i gry czasów PRL. W to bawiły się i grały dzieci 50 lat temu. Popularne zabawki, planszówki i gry zręcznościowe
  2. Kasety magnetofonowe z lat 80. i 90. przeżywają w 2024 roku renesans - oto zdjęcia i ceny. Tyle dziś trzeba za nie zapłacić

OTHER NEWS

56 minutes ago

Szczupłe kobiety po 40 robią to każdego wieczoru. Dzięki temu brzuch jest płaski jak deska

56 minutes ago

Państwa NATO wybrały nowego szefa. Jest reakcja Moskwy

56 minutes ago

Gdzie na grzyby koło Łodzi, Sieradza, Poddębic lub Bełchatowa?! Gdzie na grzyby w regionie łódzkim? Grzyby w lasach koło Łodzi 26.06.2023

56 minutes ago

Dziesiątki godzin korepetycji zamiast odpoczynku? Psycholog o „idealnych” świadectwach z wyróżnieniem

56 minutes ago

Podpisał kontrakt z Puszczą. Jego ojciec i wujek to byli piłkarze Wisły Kraków

56 minutes ago

USA zadzwoniło do Rosji. Pierwsza taka rozmowa od roku

57 minutes ago

Tych 7 rzeczy z Chin nie kupuj. Produkty, których zamówienie to strata pieniędzy. Znajdziesz je na AliExpress, Temu i w innych aplikacjach

57 minutes ago

Akcje FedEx rosną o ponad 13%, ponieważ inwestorzy z zadowoleniem przyjmują redukcję kosztów strukturalnych o 1,8 miliarda dolarów

1 hour ago

Andrzej Duda dostał trzy godziny. Ekspert rzuca zupełnie nowe światło

1 hour ago

"Idę z dziećmi na plac zabaw i tak, siedzę na telefonie. Sorry, nie jest mi przykro"

1 hour ago

Rodzicom będzie trudniej zwolnić dziecko ze szkoły? Ministerstwo już ma plany na "politykę zakazową"

1 hour ago

Euro 2024. Marianna Schreiber na trybunach. Nie patrzy na grę, eksponuje wdzięki

1 hour ago

Odkrycie naukowców z Izraela. Pokazali, co było na zatopionym statku

1 hour ago

To najbogatszy Polak. Jego wizerunek jest ściśle chroniony

1 hour ago

Dodatek pielęgnacyjny trafi do wszystkich emerytów? O tyle mogą wzrosnąć świadczenia emerytalne [26.06.2024 r.]

1 hour ago

Czy 30 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Sprawdź, czy zrobisz zakupy na początku wakacji

1 hour ago

Tarka pójdzie w odstawkę. Najlepsze placki zrobisz bez ścierania ziemniaków

1 hour ago

Daria Kasatkina nie zawiodła. Radość gospodarzy w Eastbourne

1 hour ago

Zapomniany deser, który przygotujesz w 15 minut. Pod chrupiącą skorupką jest aksamitny krem

1 hour ago

Kim Dzong Un się wścieknie? Nieudana próba Korei Północnej

1 hour ago

"Jaki on jest bezczelny", "przekaz dla debili". W sieci wrze po zapowiedzi Tuska

1 hour ago

Seria nocy tropikalnych nadciąga do Polski. To dla nas bardzo duże zagrożenie

1 hour ago

W szpitalu nie było sprzętu. Zmarła 11-miesięczna dziewczynka

1 hour ago

Koniec spekulacji. Premier ogłosił decyzję ws. budowy CPK

1 hour ago

Znamy nazwisko nowego szefa NATO. Jest komentarz Kremla

1 hour ago

Japoński gigant zamyka fabrykę w Gnieźnie. Zwolnienia grupowe obejmą ponad 130 osób

1 hour ago

Co dziwi Czechów w zachowaniu Polaków? Chodzi o jedno

1 hour ago

UE: kraje członkowskie uzgodniły nowe sankcje na Białoruś

1 hour ago

W sklepach za granicą nie ma już macania bułek. Wystarczyło jedno. Polacy: "Bez sensu"

1 hour ago

Najważniejsze losowanie czterolecia! Polacy mogą trafić "grupę śmierci"

2 hrs ago

Chcesz wiedzieć czy będzie krach? Wystarczy śledzić ten wskaźnik

2 hrs ago

Dodaj ten składnik do doniczki i patrz, jak twój zamiokulkas pięknie zakwitnie. Sprawdzone triki babci Teresy! [24.06.2024 r.]

2 hrs ago

Wcisło skróciła włosy. "W Brukseli na mój warkocz patrzą dziwnie"

2 hrs ago

Tusk: powstanie lotnisko w Baranowie

2 hrs ago

Minister Adam Bodnar może odwołać kolejnych prezesów sądów

2 hrs ago

Drugi rok z rzędu ma średnią ocen 6.0. Powiedziała, jak zdobyć same celujące

2 hrs ago

Fizzling niszczy związki. Wszystko zaczyna się w sypialni

2 hrs ago

Robert Lewandowski szczery jak nigdy. "To mnie bardzo bolało"

2 hrs ago

Co zobaczyć w Chinach? 13 cudów Chin: miejsca, w których istnienie ciężko uwierzyć

2 hrs ago

Francuzi się nie patyczkowali, "uderzyli" w Igę Świątek. Nietypowy transparent widział cały świat