Powrót z frontu: Dlaczego rosyjscy żołnierze nadal zabijają?

Wielu rosyjskich wojskowych, którzy brali udział w inwazji na Ukrainę, cierpi na zespół stresu pourazowego. Eksperci ostrzegają, że stanowi to zagrożenie dla rosyjskiego społeczeństwa.

powrót z frontu: dlaczego rosyjscy żołnierze nadal zabijają?

Rosyjski żołnierz na linii frontu w Ukrainie

Powrót Aleksandra Mamajewa z frontu na Ukrainie zakończył się tragedią. Podczas imprezy ten 44-latek upił się i zadźgał swoją żonę nożem na oczach ich dzieci. Myślał, że żona sięgnęła po pieniądze z kieszeni jego spodni. Ludzie, którzy znali Mamajewa, pochodzącego z Niżnego Nowogrodu w Rosji, powiedzieli sądowi, że przed wojną był spokojnym człowiekiem, który „nie skrzywdziłby nawet muchy”.

Objawy PTSD

To tylko jeden z przykładów przestępstw, których uczestnicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę dopuszczają się po powrocie do domu. Często dzieje się to pod wpływem alkoholu. Tak było w przypadku sierżanta Stanisława Jonkina, który w ubiegłym roku chciał uczcić swój pobyt na urlopie z frontu w nocnym klubie. Według niego doszło tam do kłótni. Jonkin wystrzelił z rakietnicy, której raca wywołała pożar. Zginęło 13 osób.

Według rosyjskojęzycznego portalu internetowego Wiorstka, który został uruchomiony za granicą w 2022 roku, uczestnicy wojny popełnili 190 przestępstw w ciągu dwóch lat, w tym 55 zabójstw. Większość sprawców była pijana. Skarżyli się na niekontrolowane wybuchy przemocy. Według psychologów są to oznaki zespołu stresu pourazowego (PTSD). Raporty dotyczące przestępstw kryminalnych w Rosji pokazują, że wiele z nich zostało popełnionych przez byłych najemników prywatnej armii Grupa Wagnera.

Rosyjskie władze uruchomiły program leczenia uczestników wojny w Ukrainie, którzy po powrocie z frontu cierpią na zespół stresu pourazowego. Potrzeby są tak duże, że nie wszystkim poszkodowanym można pomóc. Ponadto wielu wojskowych cierpiących na PTSD odmawia udzielenia im pomocy.

powrót z frontu: dlaczego rosyjscy żołnierze nadal zabijają?

Najemnicy z

Problemy ze zdrowiem psychicznym

Jednym z najczęstszych problemów zgłaszanych przez wojskowych w sieciach społecznościowych są koszmary i ciągłe retrospekcje – traumatyczne doświadczenia, które wciąż do nich wracają. Na przykład, wydaje im się, że są ostrzeliwani, choć są z dala od pola bitwy, zwykle w miejscach, gdzie jest wielu ludzi lub pojazdów.

Inni tracą spokój, gdy słyszą i widzą fajerwerki lub boją się wyjść na zewnątrz bez broni. – Na wojnie może się nam wydawać, że wszystko jest w porządku. Ale potem wraca się do cywilnego życia i widzi się, jak bardzo się ono różni od sytuacji na froncie. Z czasem zaczynamy rozumieć, że zmieniliśmy się wewnętrznie – powiedział DW jeden z weteranów po powrocie z wojny.

23-letni Andriej (imię zmienione) jest rosyjskim żołnierzem kontraktowym. Jego dziewczyna uważa, że bardzo się zmienił w ciągu dwóch lat wojny. Andriej był kiedyś rozmowny i wesoły, ale teraz jest zamknięty w sobie i agresywny. – Jakiś czas temu, gdy rozmawialiśmy przez połączenie wideo, powiedział, że oszalał – mówi Swietłana.

W rezultacie rzadziej rozmawiała z Andriejem przez telefon, a jego odpowiedzi na wiadomości tekstowe stawały się coraz krótsze. W tym roku parze urodziła się córeczka, ale Andriej nie odwiedził żony i dziecka podczas ostatniego urlopu. – Raz napisał nieprzyjemne rzeczy, w tym o naszym dziecku. Myślałam, że to koniec naszego związku. Ale następnego dnia przeprosił mnie w wiadomości głosowej i powiedział, że po prostu oszalał – opowiada Swietłana. Młoda kobieta ma nadzieję, że myśl o byciu ojcem pomoże Andriejowi ponownie odnaleźć się w życiu.

powrót z frontu: dlaczego rosyjscy żołnierze nadal zabijają?

Rosyjskie wojsko w okupowanym ukraińskim mieście Awdijiwka w lutym

Powrót na front

Z badań przeprowadzonych przez petersburski Psychoneurologiczny Instytut Badawczy im. Biechtierewa wynika, że PTSD może rozwinąć się u trzech do jedenastu procent weteranów wojennych. W ubiegłym roku instytut wysłał do różnych instytucji zalecenia w sprawie metod leczenia tego zespołu, a władze rosyjskie zapowiedziały utworzenie odpowiednich ośrodków rehabilitacyjnych.

Według rosyjskiego ministerstwa zdrowia 11 000 rosyjskich wojskowych, którzy brali udział w wojnie przeciwko Ukrainie, a także członkowie ich rodzin, szukali pomocy psychologicznej w ciągu sześciu miesięcy w 2023 roku. Byli to głównie mężczyźni, którzy opuścili armię z powodów zdrowotnych lub krewni poległych żołnierzy. Ale rosyjski minister zdrowia Michaił Muraszko musiał przyznać, że tylko 15 procent osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi mogło skorzystać z leczenia w ubiegłym roku.

Niektórzy żołnierze, u których zdiagnozowano PTSD, musieli nawet wrócić na front. Tak było w przypadku 25-letniego Aleksandra Striebkowa, który został powołany do wojska podczas mobilizacji. Pomimo diagnozy lekarzy, że nie powinien otrzymać broni, został odesłany z powrotem do strefy działań wojennych.

Ostrzeżenie przed wtórnymi zaburzeniami

W dużych konfliktach zbrojnych takich, jak inwazja na Ukrainę, liczba zaburzeń psychicznych wśród żołnierzy może być znacznie wyższa niż wskazano w badaniu Instytutu im. Biechtierewa, jak mówi rosyjski psychoterapeuta, który nie chce być wymieniony z nazwiska. Powołuje się na dane amerykańskiego Departamentu Spraw Weteranów, który szacuje odsetek występowania PTSD wśród personelu wojskowego w różnych konfliktach nawet na 29 procent.

Terapeuta ten spodziewa się zatem wzrostu liczby przestępstw w Rosji popełnionych przez żołnierzy, które można przypisać PTSD. – Proszę pamiętać, że niektórzy uczestnicy wojny, tacy jak ci z Grupy Wagnera, mieli już za sobą kryminalną przeszłość. Ich psychika mogła jeszcze bardziej ucierpieć w wyniku walk na froncie – mówi.

Ostrzega, że nieleczone PTSD może powodować zaburzenia wtórne. – Dochodzi do tego również uzależnienie od alkoholu lub substancji psychotropowych, co powoduje problemy w społeczeństwie – dodaje. Według niego najbardziej cierpi na tym życie rodzinne weteranów, co wpływa wyjątkowo szkodliwie na psychikę dzieci.

Heroizacja czy zrozumienie?

– Terapia opiera się na ponownym przeżywaniu traumatycznych doświadczeń – mówi ten terapeuta, który pracował między innymi z weteranami wojen w Czeczenii. – Takie przeżywanie pomaga pacjentom przejść przez te doświadczenia kilka razy – wyjaśnia. Powrót do zdrowia wymaga średnio dziesięciu sesji w okresie sześciu miesięcy.

Niektórzy psychologowie, którzy leczą wojskowych z PTSD, próbują gloryfikować ich doświadczenia. – Chociaż może to być emocjonalnie pomocne w terapii, z punktu widzenia wartości cenionych w społeczeństwie może jednak prowadzić do postrzegania przemocy i agresji jako zachowań normalnych.

Zamiast iluzorycznej heroizacji, osoby dotknięte PTSD powinny otrzymać pomoc w zrozumieniu sytuacji, w której się znalazły, co obejmuje także pomoc w uporaniu się przez nie z poczuciem winy. Jako przykład podaje on Niemcy po II wojnie światowej. W tamtym czasie termin PTSD jeszcze nie istniał, podobnie jak metody leczenia tego zespołu, ale niemieckie społeczeństwo zrewidowało swoje poglądy. – Głównym zadaniem terapii jest unormowanie życia pacjenta, tak aby zrozumiał swoje błędy i zbudował nowe życie – wyjaśnia ten terapeuta. – Każdy człowiek ma do tego prawo – dodaje.

Autor: Alexey Strelnikov

Artykuł ukazał się pierwotnie nad stronach Redakcji Niemieckiej DW.

Chcesz komentować nasze artykuły? Dołącz do nas na Facebooku! >>

OTHER NEWS

4 hrs ago

Dodaj to do róż, a kwiatów będzie ponad miarę. Oto trik na dużo róż [26.06.2024]

4 hrs ago

Robert Lewandowski golem z Francją przekracza kolejne bariery. Na szczycie Cristiano Ronaldo

4 hrs ago

Zdradził, co działo się w szatni Polaków po meczu. Wymowne

4 hrs ago

Tasmański rezerwat East Coast Natureworld szuka towarzyszy porannych spacerów dla wombatów

4 hrs ago

Tak Lewandowska zareagowała na zmarnowanego karnego. Wszystko nagrano

4 hrs ago

Rabiot dosadnie po meczu z Polską

4 hrs ago

Zobaczył rzut karny "Lewego". "Powiem coś bardzo niepopularnego"

4 hrs ago

Cios w Rosjan i Białorusinów! Prosto od władz Wimbledonu

4 hrs ago

Koty sąsiadów niszczą ci grządki? 9 trików, by je do tego zniechęcić

4 hrs ago

Roman Giertych zaskoczył Monikę Olejnik na antenie TVN24. „Od zera to już żeśmy zaczęli”

4 hrs ago

Były sędzia międzynarodowy skomentował powtórzony karny "Lewego"

4 hrs ago

Błaszczykowski wskazał wygranego Euro 2024. "Świetne wejście"

5 hrs ago

"Czarne prognozy się nie spełniły". Sytuacja na froncie wciąż trudna

5 hrs ago

Pogrzeb Mateusza Strzelczyka. Były wioślarz Posnanii i zawodnik crossfitu zmarł nagle w wieku 31 lat. Żegnały go tłumy

5 hrs ago

"Manta Ray" pokazał się w porcie. Zauważono go na Google Maps

5 hrs ago

Terminarz 1/8 finału Euro 2024 i kto awansuje z 3. miejsca w grupie?

5 hrs ago

Błaszczak stanie przed sądem? Wraca sprawa rakiety spod Bydgoszczy. Jest wniosek generała do Sejmu

5 hrs ago

Michał Probierz po meczu Polska-Francja 1:1: Pokazaliśmy, że umiemy grać

5 hrs ago

Najpiękniej pachnące kwiaty do ogrodu. Polecam rośliny łatwe w uprawie, które ozdobią ogród i napełnią go aromatem

5 hrs ago

Dramat faworytów w Niemczech! Odpadają z Euro 2024!

5 hrs ago

Ukraińcy przerobili polskie czołgi. Wyglądają jak z filmu "Mad Max"

5 hrs ago

Sejm szykuje zapasy. Wielki przetarg na jedzenie

5 hrs ago

Lecznicza mikstura idealna na uporczywy kaszel, ból gardła i nadciśnienie. Wypróbuj babciny przepis na syrop z 4 składników

5 hrs ago

Operator drona naprawdę to zrobił. Wysadził w powietrze cały rosyjski oddział

5 hrs ago

Będzie abolicja dla tych, co nie płacą abonamentu?

5 hrs ago

Poseł Ziobry zrzekł się immunitetu. Podał konkretny powód

5 hrs ago

Polski boss z Elden Ring od AI jest epicki i…piękny. Taki mógłby zrobić furorę w DLC, a co z bossami z innych krajów? Sprawdź

5 hrs ago

Grzegorz Bloch nie żyje. Agata Młynarska żegna przyjaciela: "Wciąż nie wierzę"

5 hrs ago

Kuriozalny samobój w meczu Holandii! Bramkarz był bez szans [WIDEO]

5 hrs ago

Pierwsza i ostatnia zdobycz Polaków na Euro 2024. Zobacz końcową tabelę grupy D

5 hrs ago

Członkowie Amazon Prime mogą zgarnąć 11 darmowych gier, w tym klasykę Star Wars

5 hrs ago

Szokujące rozstrzygnięcie grupy C. Zdecydował... ranking UEFA

5 hrs ago

Łódź zostanie bez biskupów pomocniczych? Bp Marek Marczak objął urząd Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski

5 hrs ago

Założyciel Wikileaks Julian Assange zwolniony z brytyjskiego więzienia

5 hrs ago

Biskup Artur Ważny z pierwszymi zmianami personalnymi i strukturalnymi w diecezji sosnowieckiej

5 hrs ago

Gen. Waldemar Skrzypczak: Władimir Putin osamotniony w nuklearnej grze. Miota groźbami, które nie robią już na nikim wrażenia

5 hrs ago

Ukraina: czarne prognozy się nie spełniły, ale sytuacja na froncie ciągle jest trudna

5 hrs ago

Jak spakować bagaż podręczny? Mało kto wie, że można to zabrać

6 hrs ago

Prof. Wysocki: To, co dzieje się w Muzeum II Wojny Światowej to wynaradawianie

6 hrs ago

Joanna Garbos, córka Teresy Werner zachwyca urodą i doskonałą figurą. Pokazała też najnowszy tatuaż [25.06.2024]