Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Brusel - Premiéři a prezidenti členských států EU se v pondělí večer schází v Bruselu na neformálním summitu, který má řešit obsazení klíčových postů v Evropské unii poté, co před týdnem volby do Evropského parlamentu nově rozdaly karty ve vrcholných patrech unijní politiky. Podle mnohých diplomatů i bruselských médií se ale zdá být rébus, který se odehrává jednou za pět let, už v zásadě vyřešen. Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.

unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v eu, nejspíš podpoří von der leyenovou

Ursula von der Leyenová

Hlavním kandidátem socialistů do čela Evropské rady, tedy unijních summitů, je bývalý portugalský premiér António Costa a novou šéfkou unijní diplomacie by se nejspíš měla stát estonská premiérka Kaja Kallasová.

Mnozí diplomaté ale zdůrazňují, že ještě není nic zcela jisté, a proto budou mít unijní lídři v pondělí večer dlouho co řešit. Očekává se, že se neformální večeře může protáhnout až do ranních úterních hodin. Česko na ní bude zastupovat premiér Petr Fiala.

Role hlavního vyjednavače o takzvaných "top jobs" přísluší současnému předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi, i když se bude hovořit rovněž o jeho nástupci. Kromě tří výše zmíněných funkcí se musí rozhodnout také o budoucím předsedovi či předsedkyni Evropského parlamentu a nově je do těchto neformálních debat podle některých začleněna i diskuze o budoucím generálním tajemníkovi NATO. Politici obvykle také při svých úvahách zohledňují, kdo stojí v čele Evropské centrální banky (ECB).

Server Politico s odvoláním na diplomatické zdroje napsal, že Michel chtěl z debaty o rozdělení budoucích funkcí vyloučit právě jednu z kandidátek, Ursulu von der Leyenovou. Nechtěl ji údajně na pondělní jednání ani pozvat s odůvodněním, že o ní budou šéfové států a vlád rozhodovat. Někteří za tím ale viděli spíš další projev vzájemné osobní rivality, která mezi Michelem a von der Leyenovou. Současná šéfka unijní exekutivy nakonec přítomna bude, vyplývá z jejího programu na příští týden.

Následně se objevily i spekulace, že se chce Michel německé šéfky komise zbavit tak, že nabídne její funkci řeckému premiérovi Kyriakosovi Mitsotakisovi. To Michelova mluvčí ihned na sociální síti X odmítla a označila to za "fake news a lži".

Jasné je nicméně jedno, nejdříve bude muset současná šéfka komise získat podporu právě prezidentů a premiérů členských států EU. Jednotlivé evropské strany si přitom už ze svých řad vybraly vyjednavače. Za EPP by to měli být polský premiér Donald Tusk a řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Na druhém místě ve volbách do EP skončila frakce socialistů a demokratů (S&D). Za socialisty, kteří mají rovněž zájem o jednu z nejvyšších funkcí, budou vyjednávat německý kancléř Olaf Scholz a španělský premiér Pedro Sánchez.

EPP má přitom lepší výchozí pozici, protože 13 z 27 premiérů či prezidentů patří právě k lidovecké frakci. Von der Leyenová nicméně potřebuje kvalifikovanou většinu, což znamená podporu 15 lídrů, jejichž země zastupují 65 procent populace Evropské unie. Přitom 13 zemí s lidoveckým vedením, mezi kterými je největší Polsko, dá dohromady jen 26 procent unijních občanů. Začíná tedy složitá matematika, ze které vyplývá, že nový šéf či šéfka Evropské komise si musí zajistit podporu jak francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který patří k liberální frakci Renew Europe, tak německého kancléře, který je naopak členem skupiny socialistů a demokratů.

Ještě před volbami to vypadalo, že cesta šéfky EK ke znovuzvolení bude trnitější, měl k ní totiž mít výhrady právě francouzský prezident. Objevily se informace, že by si raději představoval v čele komise bývalého italského premiéra Maria Draghiho. JenžeMacron vyšel z eurovoleb výrazně oslabený, ve Francii totiž jasně vyhrála nacionalistická protiimigrační strana Národní sdružení (NR) Marine Le Penové. Macron ihned vyhlásil předčasné volby, a tak podle expertů nyní nebude příliš řešit zákulisní evropské boje, ale bude se věnovat spíše vnitrostátní politice. Předčasné parlamentní volby se totiž konají již na přelomu června a července.

Kromě Portugalce Costy se pro funkci v čele Evropské rady hovořilo rovněž o dánské premiérce Mette Frederiksenové, Costa má ale údajně mezi unijními lídry větší podporu. Jak napsal server Politico, francouzsky mluvícího Costu si oblíbil například i Macron, který s ním rád vede intelektuální debaty. Costovu kandidaturu by ale ještě mohly zkomplikovat jeho údajné problémy se zákonem.

Costa podal loni v listopadu demisi kvůli vyšetřování korupční a klientelistické kauzy. Žádné obvinění proti němu vzneseno nebylo, Costa trvá na své nevině, nicméně policie a prokuratura stále vyšetřují, zda jako premiér nezasahoval do udělování povolení pro těžbu lithia či výroby takzvaného zeleného vodíku. V souvislosti s kauzou bylo zadrženo několik jeho blízkých spolupracovníků. Zástupci evropských zemí to ale nevnímají jako překážku pro jeho přesun do Bruselu, Costa si rozumí i von der Leyenovou a je prý obecně mezi unijními prezidenty a premiéry oblíbený.

Post předsedy či předsedkyně Evropského parlamentu by chtěla nejspíš opět na 2,5 roku získat dosavadní šéfka EP Roberta Metsolaová, která patří rovněž k EPP. Na zbývajících 2,5 roku do příštích voleb by měl europarlamentu nejspíš šéfovat některý zástupce druhé nejsilnější socialistické frakce.

Novým "Josepem Borrellem", tedy šéfem unijní diplomacie, by velmi pravděpodobně měla být estonská premiérka Kallasová. Zmiňováni ale rovněž byli i odcházející belgický premiér Alexander De Croo, lucemburský ministr zahraničí Xavier Bettel či o šéf polské diplomacie Radek Sikorski.

OTHER NEWS

12 hrs ago

Špatné známky na vysvědčení? Nesmysl, stejně jako trestání za ně, říká Líný učitel

13 hrs ago

Jakub (34): Pronajali jsme si s přítelkyní domek u moře. Jeho původní majitelka nás z něj chtěla každou noc vyhnat

13 hrs ago

Maturita může brzy vypadat úplně jinak. Studenti by místo ní skládali jinou zkoušku

13 hrs ago

Ultraliberální prezident Milei dorazil do Prahy. Jeho reformy v Argentině začínají zabírat

13 hrs ago

Vladimír Čapek Mikýřovi v Survivoru nevěřil. Byla to nakonec jeho řada, přiznává a tvrdě odsoudil tragickou Rachel

13 hrs ago

To byl zase týden: Petr Pavel se pustil do našich fotbalistů. Jsou to modelky na trávníku, zuří

13 hrs ago

Rutte bude čelit ruské hrozbě. Hlavně ale musí zajistit jednotu NATO

13 hrs ago

Tajná svatba Emanuele Ridiho: Co všechno si novomanželé nechávali pro sebe?

13 hrs ago

3 snadné a okouzlující plážové účesy: Odolají dovádění ve vlnách i teplému počasí

13 hrs ago

Trump viní Bidena za válku na Ukrajině. Současný prezident sbírá síly před očekávaným střetem

13 hrs ago

Ošklivé žluté skvrny od potu odstraníte i díky běžným věcem, které máte doma. Pomůže vám ocet nebo jedlá soda

13 hrs ago

Tipovací soutěž Topreceptů: Vyhrajte plynový zahradní gril a další věci, bez kterých se neobejde žádné grilování

14 hrs ago

Lymfodrenáž: způsob, jak se můžete zbavit celulitidy

14 hrs ago

Tento týden se definitivně vypne ICQ. Ikonické minihry ale můžete hrát i nadále

14 hrs ago

Komentář | Cla na čínská elektroauta možná nebudou. Peking nabízí ústupek, z něhož by profitovaly hlavně německé automobilky

14 hrs ago

Evropou se šíří tropická „horečka lámající kosti“. Vliv má globální oteplování, tvrdí vědci

14 hrs ago

Pavel Novotný naváže na Jaromíra Soukupa: Utká se s Psychopatem!

14 hrs ago

Nechutná dohra Clashe. Během turnaje došlo ke rvačce s chuligány, na ulici tekla krev

14 hrs ago

Národní muzeum představí výstavy o Čingischánovi a ze sbírek na Tchaj-wanu

14 hrs ago

Členské státy EU schválily čtrnáctý balík sankcí proti Rusku

14 hrs ago

Hra o trůny: první fotka hlavního hrdiny nového seriálu Rytíř Sedmi království

14 hrs ago

Odkládání velkých operací, zpoždění zákroků, dokonce i úmrtí. Takové jsou dopady kyberútoků na nemocnice

14 hrs ago

Zemřel herec z Píratů z Karibiku: Napadl ho žralok

15 hrs ago

Chemické zbraně na Ukrajině? Kyjev obvinil Rusko z eskalace útoků s použitím zakázaných chemikálií

15 hrs ago

Rozsáhlý požár výzkumného institutu u Moskvy: Nejméně 8 mrtvých

15 hrs ago

Bouře v soutěži krásy. 71letá žena soutěžila v Miss Texas USA. Padaly i další rekordy

15 hrs ago

Doporučená očkování v těhotenství chrání hned třikrát – maminku, plod i novorozence. Musí však být podáno v pravý čas

15 hrs ago

Nová korejská válka bude brutální, varuje expert. USA nemají šanci korigovat eskalaci

15 hrs ago

Opravdový světelný meč? Existují hned dva, jsou však velmi nebezpečné

16 hrs ago

Období dovolených se blíží: Jak přežít all inclusive stravování bez nabraných kil radí výživová poradkyně

16 hrs ago

Olympijský medailista a mistr světa a Evropy v hodu oštěpem Veselý končí kariéru

16 hrs ago

V letním vedru si dopřávejte potraviny, které vás spolehlivě ochladí. Pomůže vám ovoce, jogurtové nápoje, překvapivě i pálivé koření

16 hrs ago

Koho srazil Jožo Ráž? Záhada kolem nehody s cyklistou trvá!

16 hrs ago

Rozbouřené moře stáhlo mladou Rusku, ukazuje video. Vymstila se jí touha po efektních fotkách

16 hrs ago

Předpověď počasí na noc a úterý 25. června

16 hrs ago

Pět nepečených dezertů z jahod: Osvěžující pohár s marcipánovým krémem, zmrzlina ze dvou ingrediencí nebo jahodové tiramisu

16 hrs ago

Cikánská hovězí pečeně: Šťavnaté masíčko protažené slaninou skvěle doplní lahodná lehce nakyslá zeleninová omáčka

16 hrs ago

Pentagon povolil ukrajinské armádě střílet rakety hlouběji do Ruska

16 hrs ago

Saddámův palác vznikal během krvavé války. Prohlédněte si honosný novodobý Babylón

16 hrs ago

Procházka z Vegas: Shazování nebude problém. Relax mám hlavně v bazénu