Euro 2024: Chorvaté si proti Španělům ani neškrtli. Všechny branky padly do přestávky

euro 2024: chorvaté si proti španělům ani neškrtli. všechny branky padly do přestávky

Fotbal, ilustrační fotografie.

Jasný průběh měl první duel skupiny B, který proti sobě svedl dva giganty, Španěly a Chorvaty. Parta kolem Luky Modriče bude chtít na vstup do turnaje rychle zapomenout, neboť se proti jednomu z největších favoritů Eura na nic nezmohla. Do poločasu prohrávala 0:3, a když už měla šanci vstřelit branku z penalty, nejprve Petkoviče vychytal gólman Simón, aby se pak při dorážce sami připravili o gól předčasným vběhnutím do šestnáctky. Navzdory jasnému průběhu mají i tak Španělé nejspíše problém. Minimálně Morata totiž musel předčasně ze hřiště kvůli zranění.

Duel ve slunečném Berlíně začal opatrně z obou stran, přičemž ale byli jednoznačně častěji u míče Španělé a až téměř po třiceti minutách hry svoji dominanci na hřišti přetavili ve vedoucí branku. O otevření skóre se postaral po brejkové situaci Morata. Tři minuty na to bylo pro Španěly ještě veseleji, když si Ruiz nejprve poradil s bránícím Modričem, aby pak přízemní střelou zvýšil na 2:0. Pro Chorvaty se jednalo o noční můru, takový začátek si rozhodně nepředstavovali.

Navíc vše korunoval v nastavení první půle po přesně umístěném centru Yamala zprava před brankáře Livakoviče k hranici malého vápna, kam si naběhl Carvajal a ten tak dílo dokonal, 3:0. Mimochodem, Yamal se stal ve svých 16 letech a 338 dnech nejmladším účastníkem Eura v historii.

Právě Yamal se představil ještě v 52. minutě, tehdy ho ale vychytal parádním zákrokem Livakovič. Chorvaté se sice snažili o zdramatizování duelu, ale pro ně šlo o zápas blbec. Nevyužili jak závar před gólmanem Simónem v 55. minutě, kdy Stanišičovu střelu ubránil v pádu Cucurella a kdy neuspěli ani hlavičkující Budimir a Kramarič, ani nabídnutou penaltu v závěru po hrubici brankáře Simóna. Ten ji totiž jednak odčinil jejím vychytáním, následný gól z dorážky naštěstí pro Španěly neplatil kvůli předčasnému vběhnutí Chorvatů do velkého vápna.

Konečný výsledek fotbalového Eura v Německu (15.6.2024):

Španělsko – Chorvatsko 3:0 (3:0)

Branky:

29. Morata, 32. Fabián Ruiz, 45.+2 Carvajal. Rozhodčí: Oliver – Burt, Cook – Attwell (video, všichni Angl.). ŽK: Rodri (Šp.). Diváci: 70 000

Španělsko: Simón – Carvajal, Le Normand, Nacho, Cucurella – Pedri (59. Olmo), Rodri, (87. Zubimendi), Fabián Ruiz – Yamal (87. Torres), Morata (67. Oyarzabal), Williams (68. Merino). Trenér: De la Fuente

Chorvatsko: Livakovič – Stanišič, Šutalo, Pongračič, Gvardiol – Modrič (65. Mario Pašalič), Brozovič, Kovačič (65. Sučič) – Majer, Budimir (56. Perišič), Kramarič (72. Petkovič). Trenér: Dalič