Marek Hłasko. Na emigracji w Niemczech się dusił

Niepokorny pisarz, którego książki określano na Zachodzie mianem „czarnego realizmu” przebywał w RFN na azylu politycznym. Zmarł w Wiesbaden, mając zaledwie 35 lat.

marek hłasko. na emigracji w niemczech się dusił

Marek Hłasko

Cmentarz Południowy w Wiesbaden na zachodzie Niemiec. Skromna mogiła ziemna z żelaznym krzyżem przypomina, że tutaj spoczęło ciało Marka Hłaski. Prochy polskiego pisarza sprowadzono w 1975 roku do Warszawy. Jego grób znajduje się na cmentarzu Powązkowskim.

14 czerwca mija 55. rocznica śmierci znanego twórcy. I choć grób w Wiesbaden jest pusty i nie jest pod ochroną zabytków, figuruje w rejestrze grobów, które należy zachować ze względu na ich wartość historyczną – poinformowała DW administracja Cmentarza Południowego.

Będzie tablica pamiątkowa

W kwietniu br. zarząd Niemiecko-Polskiego Stowarzyszenia Wiesbaden-Wrocław, działającego na rzecz partnerstwa obu wpisanych w życiorys Hłaski miast, uporządkował społecznie skromną mogiłę. – Trawa i chwasty na grobie zakrywały krzyż i nie można było nawet odczytać napisów – mówi w rozmowie z DW działająca w stowarzyszeniu Ingeborg Toth, emerytowana redaktorka „Wiesbadener Tageblatt”. Organizacja angażuje się także na rzecz odsłonięcia w Wiesbaden tablicy pamiątkowej poświęconej Markowi Hłasce. Wrocławski ratusz zapewni jej sfinansowanie.

marek hłasko. na emigracji w niemczech się dusił

Grób Marka Hłaski w Wiesbaden. Jadwiga Lange (po lewej) i Ingeborg Toth z Niemiecko-Polskiego Stowarzyszenia Wiesbaden-Wrocław

W przeddzień rocznicy śmierci Hłaski DW otrzymała zapewnienie o poparciu przez miasto Wiesbaden tej inicjatywy. – Nie ma wprawdzie na razie konkretnych ram czasowych, ani nie zostało jeszcze ustalone miejsce, ale trwają prace koncepcyjne. Polski pisarz Marek Hłasko otrzyma tablicę pamiątkową – zapewnia dr Katherine Lukat kierująca działem miejsc pamięci w Archiwum Miejskim w Wiesbaden.

Tymczasem Stowarzyszenie Wiesbaden-Wrocław w ramach podtrzymywania pamięci o Marku Hlasce w kwietniu zorganizowało w miejscowym Klubie Prasy prelekcję Małgorzaty Urlich-Kornackiej na temat wrocławskich i wiesbadeńskich śladów pisarza.

Idol i buntownik

Przeciętny mieszkaniec RFN w latach 60. ubiegłego stulecia znał Marka Hłaskę nie tylko dzięki jego książkom, lecz także z kolorowej prasy. Hłasko poślubił bowiem niezwykle popularną gwiazdę zachodnioniemieckiego kina Sonję Ziemann. Para poznaje się w 1957 roku we Wrocławiu, gdzie Ziemann gra główną rolę w „Ósmym dniu tygodnia” według scenariusza Hłaski, w reżyserii Aleksandra Forda.

marek hłasko. na emigracji w niemczech się dusił

Sonja Ziemann była niemiecką gwiazdą filmową

Już w 1958 roku, równolegle do premiery filmu, ukazuje się w Niemczech w wydawnictwie Kiepenheuer & Witsch zbiór tytułowych opowiadań Hłaski. Wydawnictwo opublikuje kolejne przekłady jego książek, a sam wydawca Caspar Witsch stwierdzi na początku lat 60., że „Marek Hłasko za dziesięć lat albo będzie jednym z największych autorów Europy, albo nie będzie żył”. Zanim Hłasko przenosi się do Niemiec, dociera tam już jego renoma jako idola młodego pokolenia w Polsce. Opinia o samouku, nieindoktrynowanym przez komunistyczny system buntowniku i zawadiace.

Korespondent „Die Welt” Ludwig Zimmerer wiosną 1958 roku pisze, że Hłasko „z bezwzględną szczerością prowadzi życie, które współgra z jego dziełem. Wysoki i dobrze zbudowany pisarz, jeszcze niewiele lat temu będący kierowcą ciężarówki, jest postrachem kelnerów warszawskich lokali nocnych. Mężczyzna, który rozgniata rękoma kieliszki, urządza awantury i demoluje knajpy, jest jednakże wszędzie chętnie widzianym gościem”. Zimmerer trafnie stwierdzi, że Hłaskę łączy z Polską „miłość o znamionach nienawiści”.

Na emigracji pisarz będzie musiał walczyć o każde przelane na papier słowo.

Azyl w Niemczech

Kiedy w 1958 roku 24-letni pisarz na zaproszenie Instytutu Literackiego Jerzego Giedroycia wyrusza do Paryża w pierwszą zagraniczną podróż, nie przypuszcza, że nigdy już do kraju nie powróci. W Paryżu zamierza spędzić najwyżej rok. Prędko w siedzibie „Kultury” w Maison Lafitte Hłaskę odwiedza Sonja Ziemann. Dowiaduje się, że jego książki niebawem dotrą do czytelników w USA, Francji i Anglii.

Kiedy polskie urzędy nie przedłużają Hłasce paszportu, ten składa w Berlinie podanie o azyl polityczny. Poznaje wówczas rodziców Sonji i jej syna Pierra, z którymi wkrótce razem zamieszkają. Para stworzy najbardziej znany i burzliwy, polsko-niemiecki związek lat 60. Ślub wezmą w Londynie w 1961 roku, a datę Marek wytatuuje sobie na przedramieniu. W suterenie berlińskiej willi urządza sobie gabinet pisarski. Jednakże para nieustannie będzie na walizkach, między teatrami i planami filmowymi Sonji.

Na emigracji się dusił

Okres niemiecki jest dla Hłaski płodny. Z inspiracji „Kultury” powstaje autobiografia „Piękni, dwudziestoletni”. Przekłady powstających w tym czasie książek Hłaski zbierają fenomenalne recenzje, podczas gdy w Polsce młody pisarz objęty jest całkowitym zakazem cenzury. W tłumaczeniu niemieckim ukazują się „Następny do raju” (1960), „Cmentarze” (1963) i „Wszyscy byli odwróceni” (1965). Ponadto powstaje scenariusz telewizyjny i dwa scenariusze filmowe.

marek hłasko. na emigracji w niemczech się dusił

Marek Hłasko i Sonja Ziemann

Pochodzący z Polski niemiecki krytyk literatury Marcel Reich-Ranicki niezmiennie podkreślał ogromny talent Hłaski, porównując go z Fiodorem Dostojewskim. W Hłasce widział nie nihilistę, lecz romantycznego buntownika. Dostrzegał u niego także rolę erotyki i miłości jako synonimu wolności. „Jak długo bohaterowie Hłaski potrafią kochać, wierzą w człowieka i sens życia” – wskazywał Reich-Ranicki.

Niespokojny duchem Hłasko zdawał się jednak dusić w Niemczech. Reich-Ranicki wskazywał w rozmowie z DW, że Marek Hłasko był typem pisarza, który nie potrafi funkcjonować poza Polską. W tym sensie już sama emigracja była u niego autodestrukcją. Odskocznią były wszczynane awantury, ratunkiem – wielomiesięczne pobyty w polskojęzycznym środowisku w Izraelu czy USA, wytchnieniem – wizyty w siedzibie „Kultury” pod Paryżem oraz u przyjaciół w Szwajcarii. Opinię publiczną Hłasko szokował wyznaniami, że „pisanie jest tak samo dobre jak chlanie”.

Śmierć w Wiesbaden

Całonocne eskapady nie są w stanie przykryć pojawiających się psychoz i prób samobójczych. W latach 1963-1965 Marek Hłasko spędza z przerwami aż 242 dni w klinikach. Przede wszystkim na terapiach odwykowych od środków nasennych. Nie znajduje stabilności emocjonalnej, a rozwód z Sonją w 1967 roku niewiele zmienia w życiu obojga. Od 1966 roku pisarz przebywa w USA, gdzie odwiedza go Sonja. Planują ponowne urządzenie gabinetu w Berlinie. Sonja w tym czasie gra w Izraelu w wyprodukowanym przez niemiecką telewizję ZDF filmie „Wszyscy byli odwróceni” według opowiadania Hłaski.

W czerwcu 1969 roku Hłasko wraca do Europy. Udaje się w Wiesbaden na Hauberisser Str. do redaktora Hansa-Jürgena Bobermina. 13 czerwca 1969 roku podpisuje solidny kontrakt z telewizją ZDF. Przez pięć lat rokrocznie miał dostarczać scenariusze związane z tematyką izraelską. Pobiera zaliczkę i kupuje bilet do Izraela.

marek hłasko. na emigracji w niemczech się dusił

Dom przy Hauberisser Str. w Wiesbaden: tutaj zmarł Marek Hłasko

Tego wieczoru Marek Hłasko w mieszkaniu niemieckiego redaktora kładzie się spać najpóźniej. Zażywa środki nasenne, wcześniej pije whisky. Dla regularnie zatruwanego organizmu nie trzeba było wielu barbituranów, aby przekroczyć śmiertelny próg. Rano 35-letniego Marka Hłaskę znaleziono martwego. Wbrew wersji ówczesnych mediów w Polsce, przyjaciele Hłaski w Niemczech zdecydowanie wykluczyli samobójstwo. 20 czerwca 1969 roku ciało polskiego pisarza spoczęło na cmentarzu w Wiesbaden.

Pamięć o Hłasce

Dzisiaj pamięć o Hłasce w Niemczech jest wątła. Wydawnictwo Kiepenheuer & Witsch wznawiało książki Hłaski na początku lat 90., a potem jeszcze w 2018 roku, ale trafiają one do wąskiego grona czytelników.

Dla opublikowanych ponad 25 lat temu wspomnień Sonji Ziemann uzupełnieniem stały się pasaże z tomu „Uchodźcy” Henryka Grynberga, wydanego w niemieckim przekładzie w wydawnictwie Arco w 2018 roku. Grynberg z empatią oddał sytuację idola swego pokolenia na wymuszonym uchodźctwie. Opisał też olbrzymie wyrzuty sumienia, jakie Hłasko miał odczuwać po wypadku Krzysztofa Komedy pod koniec 1968 roku.

Ostatnimi laty o Marku Hłasce przypominały w Niemczech projekcje „Ósmego dnia tygodnia” i „Pętli” pod auspicjami Instytutu Polskiego w Berlinie. Także Instytut Polski w Düsseldorfie w związku z Rokiem Hłaski planuje w listopadzie br. podobne wydarzenie filmowe.

Hłasko z Kafką w szoferce

Tymczasem w marcu tego roku do niemieckich księgarń trafiła najnowsza powieść Bernharda Setzweina pt. „Podróż Kafki przez garbaty świat” (oryg. „Kafkas Reise durch die bucklige Welt”), w której obok tytułowego Franza Kafki protagonistą jest Marek Hłasko. Niemiecki pisarz, członek PEN-Clubu, zainteresowany także literaturą polską, o Hłasce dowiedział się kilka lat temu z wpisu znajomego na Facebooku. Lektura „Następnego do raju” go urzekła.

marek hłasko. na emigracji w niemczech się dusił

Hłasko z Kafką. Okładka powieści Bernharda Setzweina

– Pomyślałem, że ta sceneria bardzo przypomina mi Kafkę, jest kafkowska. Oczywiście językowo Hłasko jest bardziej surowy, proletariacki – podkreśla w rozmowie z DW Bernhard Setzwein. Pisarz od dawna nosił się z zamysłem napisania powieści o Kafce. W jego książce Franz Kafka nie umiera w 1924 roku, a na początku lat 60. pracuje jako bileter w kinie w Meranie. Tam spotyka Marka Hłaskę. W surrealistycznej opowieści Setzweina obaj wyruszają fiatem Ollearo do Grazu, Wiednia i Monachium, rozmawiając o literaturze, kobietach i życiu.

Powieść Bernharda Setzweina zbiera pozytywne recenzje, a pisarz w Roku Franza Kafki jest w Niemczech rozchwytywany. Przy okazji Niemcy przypominają sobie o Marku Hłasce, który za życia był w Niemczech bardziej znany i odszedł zdecydowanie za wcześnie.

Chcesz skomentować ten artykuł? Zrób to na facebooku! >>

Autor: Joanna de Vincenz

OTHER NEWS

47 minutes ago

Mszyce są bez szans. 5 prostych przepisów na ekologiczne opryski

47 minutes ago

NIK składa zawiadomienie do prokuratury. Wskazuje na wielomilionowe nieprawidłowości

47 minutes ago

Pelargonia nie kwitnie i gubi kwiaty? Dodaj to warzywo do doniczki, a pelargonia obsypie się kwiatami [18.06.2024]

53 minutes ago

Niebywałe ceny ogórków. Rolnik wprost: Nie będę nawet podlewał

53 minutes ago

500 plus dla emerytów. Seniorzy będą zadowoleni! Po zmianach ZUS więcej osób otrzyma świadczenie 18.06.2024

53 minutes ago

Niemcy mieli podrzucić do Polski migrantów. Teraz się tłumaczą

53 minutes ago

Draka w "Kropce nad i". Monika Olejnik nie wytrzymała: "Pan mi nie będzie zadawał pytań"

58 minutes ago

Kluczowa decyzja pięciokrotnej mistrzyni olimpijskiej. Rezygnuje

1 hour ago

Bartosz Bereszyński o kontuzji Kyliana Mbappe. Jaśniej się nie da!

1 hour ago

Jagiellonia Białystok. Dzieje się: mistrz Polski wznawia treningi, zapowiada transfery, czeka na pucharowego rywala i zagra sparing z Legią

1 hour ago

Dostaniesz 5500 zł jeżeli jesteś z tego rocznika! Pieniądze już trafiają na wasze konto 18.06.2024

1 hour ago

Dwumetrowy rekin przy hiszpańskiej plaży. Nagranie trafiło do sieci

1 hour ago

Ruszyły masowe kontrole domów w całej Polsce. Kary sypią się w milionach

1 hour ago

Skuteczny sposób na zatkane rury. Tabletka, która działa po 15 minutach

1 hour ago

Wietnam czeka na Władimira Putina. Wietnamczycy mówią, że dyktator jest ich idolem

1 hour ago

"Trzeba to przyjąć na klatę". Hajto nie miał litości dla reprezentacji Polski

1 hour ago

Ostre reakcje posłów Razem na spot PiS. Zandberg pisze o "rasistowskim debilu"

1 hour ago

Czeka nas zakaz płacenia gotówką? Na zakupach będzie nowy limit płatności 18.06.2024

1 hour ago

Nowy problem żołnierzy na granicy? Mundurowi zabierają zdecydowany głos. "Są wszędzie"

1 hour ago

Aresztowali wielki transport borówek. Co było nie tak?

1 hour ago

Masowe zatrucie w przedszkolu w Warszawie. Chorych jest 89 dzieci

1 hour ago

Zbadali konie wożące turystów na Morskie Oko. Zaskakujące wyniki

1 hour ago

Leżały pod polem uprawnym w centralnej Polsce. Zdumiewające odkrycie archeologów

1 hour ago

Letnie ideały dla 50-latek! Ruszyła wyprzedaż w Monnari! Gustowne sukienki za bezcen też w Lidlu, Pepco

1 hour ago

Trzęsienie ziemi w Rosji. Putin już szykuje następców?

1 hour ago

Paweł Tarnowski: Podczas igrzysk olimpijskich muszę uważać na delfiny i strome fale w Zatoce Marsylskiej

1 hour ago

PiS połączy się z inną partią? Marek Suski reaguje. "Piękna nazwa"

1 hour ago

Amerykański producent samochodów ostatecznie bankrutuje. Jego aktywa idą pod młotek

1 hour ago

Tak pozbyłam się muszek owocówek! Zrobiłam pułapkę, która nie dała im żadnej szansy ucieczki

1 hour ago

Chiny wszczynają dochodzenie w sprawie importu wieprzowiny z UE w odwecie za cła na pojazdy elektryczne

1 hour ago

Tych butów nigdy nie wkładaj do samolotu. Stewardesa od razu zwraca uwagę

2 hrs ago

Polacy nie wiedzą o tym dodatku! 600 zł bez żadnych kryteriów. Sprawdź jak otrzymać dodatkowe pieniądze 18.06.2024

2 hrs ago

Moskwa przyznała się do porażki. Pierwszy taki komunikat rosyjskich władz

2 hrs ago

Euro 2024. Tak przyszedł do studia. Wszyscy na niego patrzyli

2 hrs ago

Wisła potwierdza. Utalentowany zawodnik idzie do Serie A

2 hrs ago

Putin opublikował artykuł w gazecie w Korei Północnej. Oto co napisał

2 hrs ago

Ostra reakcja Chin. Zwróciły się do NATO ws. Ukrainy

2 hrs ago

To nie jest fotomontaż. Dobrze się przyjrzyj

2 hrs ago

Muszą zapłacić 20 tys. za ogrzewanie. Mieszkańcy Piaseczna załamują ręce

2 hrs ago

Kibice ponownie się uśmiechają. Zobaczcie najlepsze memy po meczu Polska - Holandia