Jasny sygnał UEFA w sprawie Szymona Marciniaka. Burza po spotkaniu z szefem

jasny sygnał uefa w sprawie szymona marciniaka. burza po spotkaniu z szefem

Szymon Marciniak poprowadzi w sobotę drugi mecz na Euro 2024

— Do Szymona jest wciąż ogromne zaufanie, bo ten mecz jest dla niego wyróżnieniem, a nie formą kary czy sprawdzeniem. Na takim turnieju nikogo się nie weryfikuje — zapewnia Marcin Borski po decyzji UEFA wobec polskiego arbitra, którą "Relevo" postrzega jako "pułapkę" i "zatruty cukierek". Co więcej: były sędzia międzynarodowy nie ma wątpliwości, dotychczasowe losy Marciniaka na Euro 2024 wskazują wyłącznie na jedno. I to zdecydowanie nie jest zły scenariusz.

• Zdaniem Marcina Borskiego UEFA ma jasny plan wobec Szymona Marciniaka na Euro 2024. I to tylko dobry prognostyk
  • — Sędziowie z założenia dostają na takich turniejach dwa mecze — to minimum na mistrzostwach Europy — tłumaczy były sędzia międzynarodowy. Marciniak ma za sobą dotąd tylko jeden występ na niemieckim turnieju
  • — Dotychczas Rosetti o Szymonie zawsze mówił bardzo pozytywnie. Tym razem musiał go skrytykować i tak to zostało odebrane. Ale to normalna sytuacja — odnosi się do informacji "Relevo" o tym, że szef sędziów UEFA zrugał polskich arbitrów
  • Mecz Szwajcaria — Włochy w 1/8 finału Euro 2024 z Szymonem Marciniakiem już w sobotę o godz. 18.00
  • Więcej informacji znajdziesz w Przeglądzie Sportowym Onet

Szymon Marciniak wraz ze swoim zespołem sędziowskim w sobotę po raz drugi dostanie szansę zaprezentowania swoich umiejętności podczas Euro 2024. Arbiter z Płocka będzie rozjemcą spotkania Szwajcarii z Włochami w Berlinie (początek o godz. 18.00), a w światowych mediach huczy na jego temat. Wszystko za sprawą głośnego błędu, jaki przydarzył się mu i jego asystentom podczas półfinału Ligi Mistrzów i starcia Realu Madryt z Bayernem Monachium.

Serwis Relevo donosi, że Marciniak i jego asystenci znaleźli się w ogniu krytyki ze strony szefa szefów UEFA Roberto Rosettiego. Polacy w obecności pozostałych sędziów międzynarodowych zostali zrugani za błędy popełnione na Estadio Santiago Bernabeu. I tu zaczyna się najgorsze.

"Pomimo tego, że Marciniak został wybrany do sędziowania meczu 1/8 finału, wśród sędziów krąży plotka, że Polak dostał »zatrutego cukierka«— jak zapewnia kilka źródeł Relevo. To pierwszy mecz fazy pucharowej, a Szwajcaria to kraj, w którym znajdują się siedziby UEFA i FIFA. Ich przeciwnikiem są Włochy, czyli kraj, z którego pochodzi Rosetti. To powoduje, że na Polaku i jego asystentach będzie ciążyła maksymalna presja i będą musieli popisać się bezbłędną pracą, jeśli nie chcą znowu podpaść najważniejszym osobom" — czytamy. Ten temat natychmiast podchwyciły media na świecie.

UEFA ma jasny plan wobec Szymona Marciniaka. "Prestiżowa nominacja"

— Na pewno mecz Realu z Bayernem był szeroko omawiany. Przed mistrzostwami Europy doszło do spotkania sędziów, na którym poruszane były wszystkie zasady pracy czy współpracy z VAR-em. Wszelkie techniczne kwestie na pewno były omawiane i wspomniane sytuacje na pewno były pokazywane. Musiały się spotkać z krytyczną oceną, bo pojawiły się tam błędy, ale one obciążały konto głównie asystentów. Myślę, że informacja, że Szymon został zrugany w obecności asystentów, jest pewnym przekłamaniem — mówi nam jednak Marcin Borski, były sędzia międzynarodowy.

— Raczej pochylono się nad pracą asystentów i poddano ją ocenie. Na pewno były nagrania i wyciągano wnioski z konkretnych zachowań. To nie ulega wątpliwości. A w jakiej to było formie? To już trzeba zapytać samych zainteresowanych. Dotychczas Rosetti o Szymonie zawsze mówił bardzo pozytywnie. Tym razem musiał go skrytykować i tak to zostało odebrane. Ale to normalna sytuacja — dodaje Borski.

[object Promise]

W fazie grupowej Euro 2024 Marciniak miał okazje prowadzić tylko jedno spotkanie Belgii z Rumunią. Według Borskiego to jasny sygnał ze strony federacji. A nominacje do sobotniego meczu w Berlinie postrzega jako formę ogromnego kredytu zaufania dla polskiego sędziego.

— Do Szymona jest wciąż ogromne zaufanie, bo ten mecz jest dla niego wyróżnieniem, a nie formą kary czy sprawdzeniem. Na takim turnieju nikogo się nie weryfikuje, a jeżeli do kogoś są wątpliwości, to po prostu nie jest brany pod uwagę przy obsadzie meczów. To będzie bardzo wyrównane spotkanie i uważam, że to prestiżowa nominacja. Jeśli Szymon zaliczy dobry mecz, to daje to nadzieje, że będzie obsadzany w dalszej części turnieju. Pamiętajmy, że część arbitrów już pojechała do domu — zauważa.

Tak działa UEFA na dużych turniejach. Były sędzia wyjaśnia

Były sędzia międzynarodowy w rozmowie z Przeglądem Sportowym tłumaczy filozofię obsadzania poszczególnych arbitrów w tak dużych turniejach.

— Fakt, że Szymon pracował tylko przy jednym spotkaniu w fazie grupowej, świadczy o tym, że był dla niego planowany mecz w dalszej części turnieju. Sędziowie z założenia dostają na takich turniejach dwa mecze — to minimum na mistrzostwach Europy. Osoby, które są sprawdzane i zaczynają swą przygodę na dużych imprezach, otrzymują zazwyczaj mniej znaczące spotkania. Przeważnie są to pierwsze mecze i spotkania w trzeciej kolejce, które nie decydują już o niczym. Najlepsi dostają natomiast prestiżowe spotkania i jeśli Szymon otrzymał tylko jedno spotkanie fazy grupowej, to świadczy to o dużym zaufaniu wobec niego — nie ma wątpliwości Borski.

— To nie zmienia jednak faktu, że praca całego jego zespołu w meczu Real-Bayern była mocno analizowana i krytykowana. To normalne, nie ma sędziów, którzy się nie mylą. Gdyby nie było takich analiz i wszystko byłoby zamiatane pod dywan, to źle świadczyłoby to o całej federacji — zakończył Marcin Borski w rozmowie z Przeglądem Sportowym Onet.

Początek sobotniego meczu Szwajcaria — Włochy z udziałem Szymona Marciniaka zaplanowano na godz. 18.00. Zwycięzca w ćwierćfinale Euro 2024 spotka się z triumfatorem meczu Anglia — Słowacja.

Dowiedz się jeszcze więcej. Sprawdź najnowsze newsy i bądź na bieżąco

45 minutes ago

Rozpacz we Włoszech. Terrazzino relacjonuje, co się dzieje

Matka, żona, patriotka - kim jest rywalka Magdy Linette w I rundzie Wimbledonu?

Zostawił w lesie cielaka przywiązanego do drzewa. Trwają poszukiwania sprawcy

NATO ponownie rozmieściło samoloty systemu AWACS nad Polską

Rezygnacja w ostatniej chwili. Aryna Sabalenka nie zagra na Wimbledonie!

Aryna Sabalenka nie zagra na Wimbledonie. Decyzja w ostatniej chwili

Oto osoby, które mogą jechać za darmo do sanatorium. Jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdź, kto znalazł się na liście! 01.07.2024

Tak zmieniła się Agata z "Rolnik szuka żony". Trudno ją rozpoznać!

Nuklearne groźby Białorusi. Padły też oskarżenia w stronę Polski

51 minutes ago

Niebezpieczne kraje na wakacje 2024. Te kierunki odradza MSZ

Jagiellonia Białystok. Debiut Żółto-Czerwonych u siebie w kwalifikacjach Ligi Mistrzów nastąpi 31 lipca

Tuchlińska dopiero urodziła, a już wbiła się w cekinową mini. Starszy o 48 lat Wojciechowski będzie dumny

PiS straci władzę w Małopolsce? Zaskakujący ruch KO i PSL

52 minutes ago

Zakopane pod wodą. Powódź błyskawiczna ogarnęła miasto. Zakopianka zamieniła się w potok

Nie żyje redaktor naczelny tygodnika "Nie"

Strategiczny samolot zwiadowczy nad Polską. Ujawniono, jaki jest jego cel

Stal Mielec traci najważniejszego sponsora i 6 mln zł. Przez politykę

Nowa inwestycja Lewisa Hamiltona. Chce kupić czołowy zespół

Symulacja typuje wynik meczu Francji z Belgią na Euro 2024. Niesamowite emocje

Rosjanie oficjalnie potwierdzili. Wszystko jasne ws. Rybusa

Deweloper odciął ich kamienicę od świata. "Będziemy wchodzić po drabinach"

Tusk odkręca reformę rządów PiS. Były szef Agencji Wywiadu: była skandalem, zwolniono mnóstwo ludzi

Rutkowski o operacjach plastycznych. Do jednego się przyznał. "To coś złego, że o siebie dbam?"

Andrzej Duda reaguje ws. CPK. "To się kwalifikuje na zdradę stanu"

Te rasy psów są najpiękniejsze. Oto lista najładniejszych ras psów na świecie. Zobacz TOP 10 przepięknych psów w 2024 roku 1.07.2024

Euro 2024: Oceny piłkarzy reprezentacji Polski za występ na mistrzostwach Europy w Niemczech