Euro 2024: Šlágr skupiny B ovládli Španělé. Úřadující evropské šampiony srazil vlastní gól

euro 2024: šlágr skupiny b ovládli španělé. úřadující evropské šampiony srazil vlastní gól

Fotbal, ilustrační fotografie.

Fotbalisté Španělska kráčí za suverénním postupem do osmifinále, který si již zajistili poté, co vyhráli i druhý zápas skupiny B. V něm se střetli ve šlágru s Itálií, která si naopak zatím rozhodně nemůže říct, že probíhá Euro podle jejích představ. Po rozpačitém úvodu zápasu s Albánií, s níž nakonec vyhráli, se prakticky na nic nezmohli proti Španělům, kteří diktovali tempu hry od začátku až do konce. Ti se dočkali výhry 1:0 pro Itálii nešťastným vlastním gólem, který si ve druhé půli vstřelil Calafiori.

Téměř hned od výkopu byla vidět na Španělech nabuzenost a vše směřovali do útoku. Tím tak mimo jiné potvrdili, že styl tzv. tiki-taka už pro španělský fotbal dávno neplatí. Italové zkrátka od úvodních vteřin a minut poznávali, že je nebude čekat jednoduchých 90 minut.

Už ve druhé minutě mohli inkasovat a dostat tak po Albáncích další rychlý gól, tentokrát ale soupeře vychytal gólman Donnarumma, jenž si poradil s Pedriho hlavičkou. Za chvíli se rozhodl z dálky vypálit Ruiz. Reprezentanti z Apeninského poloostrova si tak mohli po většinu zápasu připadat jako na řetízkovém kolotoči a chvílemi nevěděli, kde jim hlava stojí.

To tak bylo vidět i při situaci z 55. minuty, která rozhodla. Po všech gólových příležitostech, které si Španělé vytvořili, totiž rozhodla dezorientace bránícího Calafiriho, který si tak srazil centrovaný míč zleva do vlastní branky.

Italové se za celý zápas zmohli pouze na dvě střely, jinak spíše bránili a tak Španělé mohli v klidu do zápasu nastoupit bez svého gólmana Simóna. V takovém poklidu a s jasnou převahou si Španělé došli pro jistotu postupu do osmifinále.

Konečný výsledek zápasu fotbalového Eura v Německu (20.6.2024):

SKUPINA B (Gelsenkirchen):

Španělsko – Itálie 1:0 (0:0)

Branka:

55. vlastní Calafiori. Rozhodčí: Vinčič – Klančnik, Kovačič – Kajtazovič (video, všichni Slovin.). ŽK: Rodri, Le Normand, Carvajal – Donnarumma, Cristante. Diváci: 50.000

Španělsko: Simón – Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Pedri (71. Baena), Rodri, Fabián Ruiz (90.+4 Merino) – Yamal (71.Torres), Morata (78. Oyarzabal), Williams (78. Pérez). Trenér: De la Fuente

Itálie: Donnarumma – Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco – Barella, Jorginho (46. Cristante) – Frattesi (46. Cambiaso), Pellegrini (82. Raspadori), Chiesa (64. Zaccagni) – Scamacca (64. Retegui). Trenér: Spalletti