Jak dostarczać tlen astronautom? Polacy mają świetny pomysł

jak dostarczać tlen astronautom? polacy mają świetny pomysł

Sławosz Uznański poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) fot. ESA - Europejska Agencja Kosmiczna

Podbój kosmosu to nie tylko ekscytująca przygoda, ale i ogromne wyzwania. Jednym z kluczowych problemów, z jakimi borykają się astronauci podczas długich misji kosmicznych, jest kwestia dostarczania tlenu. Obecnie stosowane metody są skomplikowane, kosztowne i nie do końca wydajne. Polscy naukowcy mają pomysł na rozwiązanie tego problemu.

Wytwarzanie tlenu w trakcie długich misji kosmicznych jest kluczowe dla ich powodzenia. A gdyby tak wykorzystać do tego glony wulkaniczne? Ich skuteczność w tym zakresie przetestują na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej specjaliści z Extremo Technologies we współpracy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej.

Glony wulkaniczne to niezwykłe organizmy, żyjące w ekstremalnych warunkach wulkanicznych gejzerów i gorących źródeł, są prawdziwymi mistrzami fotosyntezy. Potrafią wytwarzać tlen nawet w bardzo niesprzyjających warunkach, co czyni je idealnymi kandydatami do kosmicznych zastosowań.

Te małe organizmy to prawdziwe fabryki potrafiące przetwarzać nawet glebę na Księżycu i Marsie. Obecnie prowadzone są już badania nad użyciem mikroglonów do pozyskiwania minerałów z regolitu księżycowego i marsjańskiego, co może być kluczowe dla eksploracji i prowadzenia badań tych ciał niebieskich. Okazuje się jednak, że te organizmy można także wykorzystać na przykład do produkcji tlenu.

W przyszłości tego typu rozwiązanie mogłoby wspomóc systemy jego wytwarzania w trakcie długich misji kosmicznych, służyć jako dodatkowy nawóz czy źródło składników odżywczych dla astronautów.

Więcej o tym jak polska technologia podbija kosmos przeczytasz na Spider`s Web:

Polskie NASA, kosmici i Wielki Wybuch. Wywiad z prof. Krzysztofem Górskim Polacy włamali się do satelity wojskowego. I jeszcze dostali za to nagrodę Polski satelita przesłał zdjęcie Ziemi. Jest wyjątkowe

Polskie glony w kosmosie

W maju Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) ogłosiła listę polskich eksperymentów, które będą zrealizowane na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Znalazło się na niej siedem doświadczeń i zostaną one przeprowadzone w ramach misji polskiego astronauty, której termin zostanie dopiero wyznaczony.

Wśród nich jest też projekt „Space Volcanic Algae”, który zrealizuje firma Extremo Technologies we współpracy m.in. z naukowcami z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej, dr inż. Weroniką Urbańską, dr Karolem Lelukiem i dr. Januszem Pętkowskim. Kierownikiem misji została Ewa Borowska, doktorantka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwerystetu Warszawskiego, założycielka start-upu Extremo Technologies.

W ramach eksperymentu zbadana zostanie zdolność ekstremofilnych mikroglonów wulkanicznych do przetrwania i adaptacji w warunkach kosmicznych.

Mistrzowie przetrwania

W naszym projekcie zajmujemy się konkretnie glonami wulkanicznymi. To specyficzne organizmy ekstremofilne występujące w różnych ekstremalnych środowiskach na przykład właśnie przy wulkanach czy gorących gejzerach. Te mikroorganizmy od miliardów lat adaptowały się do trudnych warunków, dzięki temu są bardzo wytrzymałe i szybko przystosowują się do pojawiających się zmian

– wyjaśnia Ewa Borowska.

Naukowiec dodaje, że nadrzędnym celem projektu jest zbadanie produkcji tlenu, ponieważ proponowane do kosmicznej misji glony wykazują intensywną fotosyntezę, a tym samym produkcję tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla.

Celem naszego eksperymentu jest zbadanie glonów pod kątem odporności w warunkach mikrograwitacji i promieniowania kosmicznego. Pozwoli to na lepsze zrozumienie ich funkcjonowania w wielu czynnikach stresowych jednocześnie

– mówi Ewa Borowska.

Eksperyment z wyzwaniami

Mikroglony zaproponowane w eksperymencie będą testowane na ISS po raz pierwszy. Cały eksperyment musi się zmieścić w tzw. Cube o wymiarach ok. 20x20x10 (2Ux2U). W środku będą próbki glonów, miniaturowe pompki, sprzęt pomiarowy oraz komunikacyjny.

Jednym z kluczowych urządzeń w całym eksperymencie jest np. miniaturowy czujnik tlenu opracowany przez zespół inżynierów z Uniwersytetu w Tartu (Estonia). Pozwoli on m.in. na oszacowanie intensywności fotosyntezy w mikrograwitacji.

Tylko badania na ISS pozwalają nam sprawdzić, czy coś zadziała w kosmosie, nasze doświadczenia na Ziemi zawsze będą tylko symulacją. Nawet jeśli nasze glony nie przeżyją wystarczającą długo lub nie wyprodukują tlenu, to dla nas będzie to bardzo ważny rezultat i sygnał, żeby zmodyfikować założenia eksperymentu, jednymi słowy, każdy wynik dostarcza nam cennym informacji

– podkreśla Ewa Borowska.

Glony jak chleb powszedni

Glony będą stanowić w przyszłości jeden z kluczowych elementów systemów obiegu zamkniętego na stacjach kosmicznych i w przyszłych bazach kosmicznych. Są to organizmy szybko się rozwijające przy niewielkim nakładzie energetyczno-żywieniowym.

Stanowią one nie tylko podstawę produkcji tlenu i przetwarzania dwutlenku węgla, ale ich biomasa może być także potencjalnych nawozem dla roślin, pożywieniem dla prostych form bezkręgowców i w końcu dodatkowym uzupełnieniem diety astronautów.

Ponadto badanie nowych gatunków glonów, takich jak zaproponowane przez nas, może wykazać produkcję zupełnie nowych metabolitów i składników odżywczych, które można zastosować w różnych dziedzinach, w tym medycynie kosmicznej czy biotechnologii

– tłumaczy Ewa Borowska.

Sukces kluczem do kolonizacji Marsa

Sukces misji „Space Volcanic Algae” może mieć ogromne znaczenie dla przyszłości kosmicznych podróży. Otwiera ona drogę do długoterminowych misji na Marsa i inne planety, a także do budowy samowystarczalnych kolonii kosmicznych.

Mamy ogromne doświadczenie z glonami, przeprowadziłyśmy wspólnie masę różnych eksperymentów i wiemy, czego się spodziewać. Przeprowadziłyśmy nawet eksperyment, co się stanie, gdy w trakcie misji zabraknie prądu i okazało się, że nasze glony i tak przetrwały… pół roku. Dodatkowo doświadczenie, zdobyte w trakcie przygotowań do misji jest dla nas bezcenne i otwiera drogę do realizacji kolejnych projektów

– zaznacza dr inż. Weronika Urbańska.

Polska misja na ISS to kolejny dowód na to, że polscy naukowcy odgrywają coraz ważniejszą rolę w globalnym wyścigu kosmicznym. Oczekujemy z niecierpliwością na wyniki badań i mamy nadzieję, że glony wulkaniczne okażą się kluczem do nowej ery kosmicznych eksploracji.

OTHER NEWS

49 minutes ago

Oto prawdziwy powód odejścia Macieja Rybusa. Rosjanie są urażeni

49 minutes ago

Zgrupowanie Jagiellonii w Opalenicy. Żółto-Czerwoni sprawdzą formę w sparingu z Miedzią Legnica

49 minutes ago

W tej rodzinie królewskiej masowo rodziły się zdeformowane dzieci. "Wyhodowano" cztery cechy twarzy

49 minutes ago

Niemieckie samochody używane w Polsce. Uszkodzone to prawdziwa plaga

49 minutes ago

Oto jak wakacje spędzili piłkarze Lecha Poznań wraz z partnerkami. Zobacz na zdjęciach! [02.07.2024]

49 minutes ago

Jechał S5 pod prąd. Tłumaczył, że to przez nawigację - zobacz jak to się skończyło

49 minutes ago

Viktor Orban z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie. Jest reakcja Kremla

49 minutes ago

Gwiazdorski kontrakt. Tyle Leon będzie zarabiać w Polsce

52 minutes ago

Mocny debiut Mentzena na warszawskiej giełdzie. Inwestorzy i poseł mogą liczyć zyski

55 minutes ago

Sprawa listu Kaczyńskiego. Zaskakujący ruch PiS

55 minutes ago

Były rzecznik MSZ szuka pracy. Wykładowca UŁ zasugerował mu „męską prostytucję”

55 minutes ago

Rheinmetall z rekordowym zamówieniem

55 minutes ago

"Oba nasze państwa są ofiarami". Zaskakujące słowa Tuska po spotkaniu z Scholzem

55 minutes ago

Nowożeńcy zatrzymani na gdańskim lotnisku. To znaleziono w ich walizkach

55 minutes ago

Wyciekł tajny dokument Kremla. Moskwa ostrzeliwuje własne terytorium

55 minutes ago

Wraca sprawa śmierci Barbary Blidy. Ryszard Kalisz dla "Faktu": Żałuję tego, że tak straszna śmierć była kompletnie niepotrzebna

55 minutes ago

"Nie podzielam". Prezydent ostro reaguje na słowa Donalda Tuska

55 minutes ago

Rafalala o nowym utworze Fabijańskiego. "Szukał innej części ciała i znalazł ją u mnie"

55 minutes ago

Zgubione na plaży nad Bałtykiem i znalezione wytkrywaczem metalu. Zdjęcia

55 minutes ago

Zapisujcie w kalendarzach! Oto terminarz polskich siatkarzy na IO w Paryżu

55 minutes ago

Zatrzymanie księdza Olszewskiego. Jarosław Kaczyński zabrał głos

1 hour ago

Ten akumulator ma wystarczyć samochodom na 50 lat. Naładujesz go w przerwie na kawę

1 hour ago

Oto tabela waloryzacji emerytur 2025. Rząd podjął wstępną decyzję, mamy wyliczenia na rękę [2.07.2024 r.]

1 hour ago

Czternasta emerytura 2024 - tabela. Zobacz wyliczenia netto - tyle ZUS wypłaci na rękę [2.07.24 r.]

1 hour ago

Polska ukarana przez UEFA po Euro 2024. To wierzchołek góry

1 hour ago

Kryzys Boeinga: czy firma wyjdzie z tego cało?

1 hour ago

Pensja minimalna 2025 - ta kwota ma obowiązywać w przyszłym roku [2.07.24 r.]

1 hour ago

Premiera "Gladiatora 2” 15 listopada. Pierwszy zwiastun superprodukcji 9 lipca

1 hour ago

Borkowski kłóci się z powszechnie przyjętą nauką. Lekarze będą wściekli

1 hour ago

Donald Trump twierdzi, że może zakończyć wojnę w Ukrainie w jeden dzień. Rosja odpowiada

1 hour ago

Będzie sensacyjny ćwierćfinalista Euro 2024. Czas na mecz Austria — Turcja

1 hour ago

Microsoft każe wam płacić za kodeki do filmów. Można to ominąć w prosty sposób

1 hour ago

130 zł za skórzane sandały? Model z Lasockiego to ideał na lato. Wygodne też w CCC i Kazar

1 hour ago

Skórzane, wygodne i lekkie! Espadryle od Eobuwie to mój numer 1. Piękne znalazłam też w CCC i Lasocki

1 hour ago

Co zostało z reparacji? Tusk: nie jestem rozczarowany tą propozycją

1 hour ago

To będzie pierwszy rywal polskich siatkarzy w Paryżu. Znamy harmonogram spotkań

1 hour ago

Bon senioralny. Wiadomo od kiedy i ile wyniesie. Haczyk? Oczywiście. Będą zerkać na dowód

1 hour ago

Julita Piasecka wzmocniła BKS Bielsko-Biała

1 hour ago

Zdecydowana reakcja Dudy po słowach Tuska. "Ja się nie zgadzam"

1 hour ago

Piękna opolanka straciła ręce i nogi. „Rozpłakałam się, gdy odebrałam nowe buty”