Komentář | Budování vládní politiky paměti je nebezpečná cesta

komentář | budování vládní politiky paměti je nebezpečná cesta

Pavel Žáček, český novinář, historik, státní úředník a politik, v letech 1989–1991 šéfredaktor časopisu Studentské listy, 1998 první náměstek ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, 2001–2003 člen Rady České televize, 2007–2010 zmocněnec vlády ČR, zakladatel a první ředitel ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, zvolen jako nestraník za ODS.

Pod Úřadem vlády ČR má v brzké době vzniknout Rada vlády pro paměťovou agendu. Dvacetičlenný poradní orgán složený z politiků, veřejně činných osob i odborníků má mimo jiné definovat „koncepční přístup“ k historické paměti v České republice a promlouvat do rozdělování financí na projekty, které mají bránit „hybridnímu a revizionistickému zneužívání historie“. Za touto nekonkrétní, avšak záměrně vyhrocenou frází se skrývá snaha posílit závislost výkladu moderních českých dějin na pohledu aktuálně vládnoucí politické garnitury. V praxi se vytváří nebezpečný nástroj, který se nakonec může obrátit i proti záměrům jeho současných iniciátorů.

Záměr zřídit zmíněnou Radu patrně vychází z okolí poslance Pavla Žáčka (ODS). Její agenda totiž nápadně koresponduje s myšlenkami, které Žáček na sklonku roku 2020 prezentoval v textu Odolnost a paměťová politika – ambiciózní úkoly pro budoucí vládu. Varoval v něm před snahou o manipulaci s „národními“ dějinami, kterou fakticky označil za součást hybridní války. Z kontextu stati, která hovořila nejen o údajné „bagatelizaci“ zločinů komunismu, ale také o příklonu ke „stalinskému a brežněvovskému imperiálnímu vidění světa“, bylo zjevné, že Žáček měl na mysli zahraniční aktivity současného kremelského režimu. Z jeho strany tak šlo o velmi nevybíravý útok na dosavadní způsob prezentace minulosti tuzemskými paměťovými, vzdělávacími i vědeckými institucemi.

Žáček předestřel vizi, podle které by následující vláda, pochopitelně vytvořená jeho mateřskou ODS, měla podporovat především ty paměťové instituce, které se zaměřují na „národně orientovaný odboj“ proti totalitě a jejím obětem. Klíčovou úlohu v tomto směru měl sehrát mimo jiné Úřad vlády, jak ostatně nynější návrh předpokládá.

Kritici ve své době upozorňovali nejen na skutečnost, že Žáček ve své koncepci implicitně označil historické výklady, které nejsou kontrolovány vládou, za bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku. Vadilo také výrazné upozadění významu etablovaných vědeckých pracovišť, tedy především univerzit a ústavů akademie věd (ta příznačně nyní ani nebyla vyzvána, aby podobu nové vládní rady připomínkovala). Mnohé znepokojila i slova o nutnosti přehodnotit činnost paměťových institucí a změnit jejich personální obsazení. Z kontextu jasně vyplývalo, že obojí by mělo nově podléhat těsnější vládní kontrole.

Budování státní, v praxi vládní politiky paměti je krajně kontroverzní. Není náhodné, že je často, třebaže ne výhradně, praktikováno nedemokratickými či autoritářskými režimy. Prohlubování vybraných historických mýtů, případně vytváření nových, stejně jako prosazování jednostranných historických narativů – klidně v rozporu s poznatky seriózního vědeckého výzkumu – se může stát účinným nástrojem, kterým konkrétní politická síla legitimizuje své mocenské nároky. Vládní politika paměti jde přímo proti objektivizaci historie, o který se zasazuje standardní kritická historická věda.

ÚSTR jako memento

V souvislosti s nově zřizovaným grémiem zaznívají varování před zaváděním „orbánovského modelu“. Pro neznalého čtenáře je vhodné nastínit, že v Maďarsku došlo za vlády současného premiéra Viktora Orbána a jeho strany Fidesz k výraznému utužení politické kontroly nad paměťovými a vědeckými institucemi, které se věnují výzkumu historie. Výklady, které nesouzní s nacionálně-konzervativním narativem, jež hraje v legitimizační strategii Fideszu významnou roli, jsou marginalizovány mimo jiné odepřením finančních zdrojů. Jejich alokace má být přitom klíčovým posláním i tuzemské vládní paměťové rady.

Pro argumenty, které ukazují úskalí snah o politickou kontrolu výkladu dějin, zároveň nemusíme chodit do zahraničí. Stačí se podívat na problémy provázející činnost Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Ten vznikl před 16 lety – i v důsledku protichůdných politických a společenských tlaků – jako zvláštní hybrid paměťové a vědecké instituce. Pro jeho chod se stal určující politický dohled prostřednictvím zákonodárců (především senátorů), kteří volí dozorčí radu. Zakladatelé ÚSTR tímto vědomě odmítli osvědčený princip samosprávy, který je vlastní univerzitám a vědeckým pracovištím.

Složení Rady ÚSTR díky tomu odráží aktuální rozložení politických sil, což se v praxi ukázalo jako překážka pro personální i koncepční stabilitu a kontinuitu celé instituce. Politici totiž namísto široce respektovaných odborníků do rady zpravidla dosazují své vysloužilé spolustraníky či mediálně známé aktivisty, a právě oni následně rozhodují o tom, kdo ústav řídí.

Zakladatele ÚSTR rozhořčilo, že ve chvíli, kdy za delší konec politického provazu tahala levice, ztratila rada svůj původní pravicově-konzervativní ráz a z čela ústavu odvolala konzervativce Daniela Hermana (KDU-ČSL). To, co lidé z okolí Pavla Žáčka (ODS) v roce 2014 hlasitě odsuzovali jako „levicový puč“, nebylo ničím jiným než přirozeným odrazem politické kontroly celé instituce, kterou jí sami dali do vínku. Je příznačné, že složení rady a orientace jejích členů se následně opět vychylovalo doprava spolu s tím, jak tuzemská levice vyklízela své pozice.

Levice je dnes v České republice zcela marginalizována, třebaže okruh iniciátorů nové vládní paměťové rady konstantně varuje před „levicovým výkladem dějin“. Pravice však má – jak je v demokratickém systému přirozené – nové vyzyvatele. Protestní a antisystémová uskupení získala v nedávných eurovolbách téměř třicet procent hlasů. Ačkoliv se nezdá, že by dokázala na podobná čísla dosáhnout ve volbách parlamentních, není zcela vyloučeno, že příští vláda bude záviset právě na jejich podpoře.

V důsledku toho se můžeme v budoucnu dočkat situace, kdy prostřednictvím zmíněné vládní rady a přidělování financí budou paměťovou agendu určovat dezinformátoři, případně bizarní figury sdílející světonázor Filipa Turka, v jehož pantheonu historických hrdinů se zjevně nacházejí zcela jiné postavy, než jaké odpovídají vkusu Pavla Žáčka.

Samozřejmě jde o hypotetický scénář. Ukazuje však obecný problém politického dozoru nad formováním historické paměti a potažmo i usměrňování odborného historického výzkumu. Výsledek nemusí být těžko stravitelný pouze pro ty, kteří nesdílí pohledy poslance Žáčka na moderní dějiny, ale v delším časovém horizontu také pro jeho stoupence. Liberálně-antikomunistický narativ může být snadno nahrazen narativem antiliberálním, národovecky-konzervativním.

Autor je historik.

Související články

OTHER NEWS

3 hrs ago

První člověk s čipem Neuralink implantovaným do mozku promluvil o svých zkušenostech. Chce si zahrát Halo

3 hrs ago

V české nominaci pro OH v Paříži je zatím 111 sportovců, počet není definitivní

3 hrs ago

Literatura nám pomáhala přežít, říkal. Zemřel nejznámější albánský spisovatel Kadare

3 hrs ago

Je třeba zasáhnout hned, třicátá léta se mohou opakovat, říká starosta bavorského města

3 hrs ago

Příspěvek na péči v roce 2024 doznal změn. Od července se částka zvyšuje

3 hrs ago

Vrstvené bramboráky s kyselým zelím a uzeným masem: Uzené mu dodá grády a nastrouhané brambory musí pustit vodu

3 hrs ago

PŘEHLEDNĚ: Vyšší poplatky, ale i příspěvky či dražší spoření. Co vše se od 1. července mění?

3 hrs ago

Le Penová nemá až takový náskok. Macron nadbíhá levici

3 hrs ago

Pařmenka Bohdalová to rozjela ve Varech. Třiadevadesátiletá legenda řádila na parketu s fešným mladíkem

3 hrs ago

Fico bude mít podle Kaliňáka trvalé následky po atentátu

3 hrs ago

VÝSTRAHA: Po silných bouřkách hrozí povodně. Hladiny řek rychle stoupají v několika regionech

3 hrs ago

Komentář | Začal platit nový stavební zákon. Jaké změny přináší?

3 hrs ago

V Česku se objevují nové drogy. Pašují se hlavně z Asie, je mezi nimi i hrozba budoucnosti

3 hrs ago

Strach u Ivy Kubelkové? Krásná dcera Natálka ve Varech zkolabovala!

4 hrs ago

Módní alarm z nejluxusnější party Karlových Varů: Máme v Čechách vkus a originalitu?

4 hrs ago

Izrael: Na válku s libanonským Hizballáhem jsme připraveni, ale nechceme ji

4 hrs ago

Reuters: USA zahájí trestní stíhání Boeingu kvůli pádům dvou letadel 737 MAX

4 hrs ago

Vyplatí se nakupování za hranicemi? Češi dál jezdí do Polska i Německa, často si vozí maso

4 hrs ago

Jaroslav Sapík vařil pro princeznu Dianu: Topinku s vejci jsem jí musel dělat čtyři dny za sebou, vzpomíná slavný šéfkuchař

4 hrs ago

"Tu nechce nikdo potkat." Svět tenisu čeká zmatek od Češky, má ukončit nudu

4 hrs ago

Podmínky v průmyslu se v červnu zhoršily, oslabení trvá 25 měsíců

4 hrs ago

Původní zpráva | „Neexistuje místo, které ho nepociťuje“. Expert pro EZ vysvětlil, jak Čína prosazuje svůj vliv

4 hrs ago

Nechci nikoho urazit, ale máme nejlepší tým na ME, řekl trenér Španělů

4 hrs ago

Příspěvek na péči v roce 2024: Od července se vyplácí v nové výši

4 hrs ago

Trapasy zahraničních hvězd ve Varech: Renée Zellweger dorazila v džínách a Jude Law to pořádně roztočil s Macháčkem

4 hrs ago

Člen AfD pokousal na sjezdu demonstranta

4 hrs ago

Záhadné úmrtí Češky v Chorvatsku. Policie zveřejnila první detaily případu

4 hrs ago

Čtyři loďáky, osm vaků a dva kosmetické kufříky: Verešová dorazila do Varů s nákladem

4 hrs ago

Le Penová má už jistý mandát, v Paříži a jinde vyšla do ulic levice

4 hrs ago

Víkendové počasí se příště obejde bez tropů! Jak bude?

5 hrs ago

Zakázali potraty a ihned se zvedla úmrtnost miminek. Nový výzkum ukazuje nemilosrdnou realitu

5 hrs ago

Cestujte po severní Itálii: 5 míst, která by vám neměla uniknout v Benátkách, Florencii a Miláně

5 hrs ago

In nebo out? Kdy nechat košili venku a kdy ji schovat do kalhot

5 hrs ago

Izrael je na válku s libanonským Hizballáhem připraven. Tvrdí ale, že ji nechce

5 hrs ago

Katastrofa pro Macrona, končí jeho éra, píší francouzská média

5 hrs ago

Německo umožní vznik konopných klubů, začíná platit další fáze legalizace

5 hrs ago

Rozdělování dotací na kulturu bylo složité, přínosy jsou nejasné, uvedl NKÚ

5 hrs ago

Ruská armáda údajně dobyla další dvě vesnice na Ukrajině

5 hrs ago

Vláda vypustila na dezinformace buldozer. A plukovník Foltýn hned urazil masy lidí

5 hrs ago

"Třicet vteřin od cesty domů." Bellingham líčil, jak jeden kop udělal z psanců hrdiny