Původní zpráva | „Neexistuje místo, které ho nepociťuje“. Expert pro EZ vysvětlil, jak Čína prosazuje svůj vliv

původní zpráva | „neexistuje místo, které ho nepociťuje“. expert pro ez vysvětlil, jak čína prosazuje svůj vliv

Čína, ilustrační fotografie

Čínský vliv ve světě dlouhodobě narůstá. Peking je hlavním partnerem pro 120 zemí světa a nabízí jim alternativu pro Západ – podle experta osloveného EuroZprávami.cz těží hlavně z toho, že „není jeho součástí“. Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií a expert (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz přiblížil, že čínská ekonomika vůbec nepřestala růst – jak se občas vedou dohady. Zároveň ale není jisté, zda vůbec někdy dožene Spojené státy.

Čínské zahraniční aktivity jsou stále častěji terčem podezření a různých opatření. Například Evropská unie jim vzdoruje různě, nedávno rozhodla o uvalení trestních cel na čínské elektromobily. Uznávaný server Politico ale vyzpovídal čtyři diplomaty a dva vysoké úředníky, kteří potvrdili, že jde o to „využít hrozbu cel k tomu, aby čínští výrobci automobilů přišli do Evropy a vytvořili společné podniky a sdíleli technologie se svými protějšky z EU.“

Už dlouhodoběji existují obavy, že Čína vytváří menším zemím takové úvěry, až je dostane do dluhové pasti, z angl. debt trap. „Většina odborníků považuje tyto diskuze za příliš zjednodušující nebo přímo pomýlené. Je pravdou, že Čína poskytovala zhruba posledních 10-15 let velké půjčky a budovala velké infrastrukturní projekty, ale nemyslím, že by to dělala schválně, aby země dostala do dluhových problémů,“ přiblížil Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz.

Peking nešíří svůj, zejména ekonomický, vliv pouze půjčkami. „Celkově je čínský vliv výsledkem široké škály ekonomických vztahů. Nejen půjče a infrastrukturních projektů, ale i obchodu a politických,“ poznamenal expert.

Podle Turcsányiho Čína těží z toho, že není „součástí Západu“ a poskytuje vůči němu určitou alternativu. „Mnohé státy v rozvojovém světě nejsou se Západem spokojené, ať už kvůli koloniální minulosti, nebo celkově nadřazenému postavení ve světě. Růst Číny je pro ně příležitostí získat nového partnera,“ doplnil.

Vzhledem k některým iniciativám Ruské federace v Africe se nabízí otázka, jestli dojde na vlivové soupeření mezi Moskvou a Pekingem. Kupříkladu Súdán má zájem o oživení dohody o vybudování ruského námořního uzlu v Rudém moři. Už v roce 2017 vznikla shoda mezi tehdejším prezidentem Umarem al-Bašírem a ruským lídrem Vladimirem Putinem.

Turcsányi ale boj o vliv mezi Čínou a Ruskem nevidí jako pravděpodobný. „Rusko a Čína mají momentálně velmi blízké vztahy, důvěřují si, a oba státy vnímají jako hlavní problém především USA a celkově západní dominanci ve světě,“ vysvětlil.

Ač je Rusko na Číně do jisté míry závislé, z Moskvy se neozývají relevantní hlasy, které by kritizovaly blízké vztahy k Pekingu. „Situace se může změnit například po Putinovi, ale to se bavíme o dost hypotetických scénářích, ve kterých se klidně může otevírat i otázka rozpadu Ruské federace a dalších radikálních změn,“ popsal expert s tím, že se „Čína i Rusko snaží o omezení západního vlivu ve světě a konkrétně i v Africe“.

Zdůraznil dále, že za posledních několik desetiletí čínský vliv vzrostl prakticky všude ve světě a „neexistuje místo, které tento vliv nepociťuje“. „Čínský růst v posledních čtyřiceti letech se dá označit za jednu z klíčových historických změn druhé poloviny 20. století a začátku 21. století. Čína se stala jedním ze tří hlavních ekonomických center světa, po boku USA a EU a hlavním obchodním partnerem více než 120 států světa,“ vyčíslil Turcsányi.

Hlavním zdrojem tohoto vlivu je podle něj ekonomika a následuje do jisté míry i politika a „ideová výbava“ – tedy „image alternativy vůči Západu, která je pro mnohé lidí a státy atraktivní“. „Z vojenského hlediska Čína samozřejmě roste také, ale to se zatím bavíme o vlivu hlavně v okolí Číny, hlavně v Jihočínském a Východočínském moři, podstatně méně o oblastech více vzdálených,“ uvedl.

Expert následně přiblížil některé projekty, které Čína v Africe založila. „Některé z nejznámějších za poslední dobu jsou například železnice v Keni a Etiopii, ale Čína v posledních patnácti letech vybudovala v Africe projekty za desítky až stovky miliard dolarů, takže je toho opravdu velmi mnoho,“ nastínil.

Projekt s Čínou si ale každá země schvaluje sama. „Samozřejmě součástí těchto projektů je i to, že Čína je v Africe více přítomná a tedy roste i její celkový vliv a tak dále. Jinak ve ale nutné vnímat to tak, že všechny tyto projekty byly primárně navržené a schválené Afričany, kteří dobrovolně s Čínou dané dohody uzavřeli,“ upozornil Turcsányi.

Velkým otazníkem je přínos čínských projektů pro národní ekonomiky. „Z ekonomického hlediska je zároveň otázkou, do jaké míry jsou jednotlivé projekty přínosné pro národní ekonomiky. V některých případech se zdá, že jde o takzvané white elephants projekty, tedy projekty, které sice dobře vypadají, ale jinak nejsou prospěšné. Často jsou tyto projekty realizované jako projekty lídrů, a tak je tam prostor pro korupci a podobně,“ připomněl expert.

Čína se ale nezdržuje pouze v Africe, svůj vliv se snaží šířit i přímo v srdci Evropské unie. Konkrétním příkladem z posledních let jsou například spory mezi Čínou a Litvou. „Jednalo se tam o to, že vláda zrealizovala několik relativně provokativních kroků vůči Číně směrem k Tchaj-wanu a Čína na to chtěla reagovat. Zjistila však, paradoxně, že vůči Litvě nemá až takové páky – vliv – jak to udělat, protože přímý export Litvy do Číny je minimální a nemá na litevskou ekonomiku velký dopad,“ vysvětlil Turcsányi.

Podotkl, že se Čína podle některých zpráv „snažila tlačit na německé podniky, které v Litvě vyráběji, aby tam přestaly investovat, protože je jinak Čína nepustí na čínský trh“. „Je těžké určit, do jaké míry byla tato čínská snaha úspěšná, osobně si myslím, že mohla být i kontraproduktivní, protože vedla k tomu, že se EU začala více zaobírat hlubšími ekonomickými propojeními s Čínou,“ vylíčil.

Zastavení růstu čínské ekonomiky podle Turcsányiho není v dohledné budoucnosti tématem. „Momentálně se bavíme o zpomalování čínského růstu, ne přímo o tom, že by úplně přestala růst. Čínská ekonomiky teď roste přibližně o pět procent ročně. Souhlasím však s tím, že čínská ekonomika má vážné problémy, které byly viditelné hlavně v posledních pěti letech a tedy otázka kdy a jestli dožene USA je momentálně méně jasná,“ shrnul.

Nemyslí si, že by Čína zvládla dohnat USA v blízké budoucnosti. „Možná se tak vůbec nestane. Další vývoj závisí nejen na růstu Číny, ale i na růstu USA,“ uzavřel.

Související články

OTHER NEWS

3 hrs ago

Goooooogle je zpět. Výsledky vyhledávání se vrátí k dělení, nekonečná stránka se neosvědčila

3 hrs ago

Největší módní strašáci z Varů. Branišová v pytli, stříbrný ufon Binias i totální úlet české Barbie

3 hrs ago

Podivný pokus o puč na Ukrajině byl demonstrací síly Ruska, tvrdí analytik Vojáček. Prozradil, o co se Kreml snaží

3 hrs ago

Jiří Langmajer, Kovy i TMBK: Jejich pracovny, které jsme exkluzivně navštívili, nás nadchly

3 hrs ago

Parkanová a Finger se vrátili festival v K. Varech s filmem Světýlka

3 hrs ago

V Česku probíhá informační válka, tvrdí vyšetřovatelé. Cílem útoků je zastavit pomoc Ukrajině

3 hrs ago

Nizozemci přejeli Rumuny a po 16 letech jsou ve čtvrtfinále ME. Z postupu se radují i Turci

3 hrs ago

Zlín zakázal nájemníkům kouřit na balkonech a hrozí sankcemi. Právník upozornil na problém

3 hrs ago

Naplňuje se temná vize permanentního konfliktu, popisuje svět vojenská tajná služba

3 hrs ago

Charlotte Štiková bez cenzury o matce: Prosím, přestaň na mně už vydělávat

4 hrs ago

Jaký postřik na plíseň okurek a rajčat připravit podle babských rad? Tyto preventivně fungují, vyzkoušeli jsme je za vás

4 hrs ago

Nový myslivecký zákon má napravit dědictví komunismu, říká sedlák Daniel Pitek

4 hrs ago

Julie (52): Měla bych děkovat exmanželovi za to, že mě podvedl. Po padesátce konečně cítím, že žiju

4 hrs ago

Denní horoskop na 3. července 2024: Ryby čeká jiskření ve vztahu, Panny budou zářit

4 hrs ago

Denní horoskop na středu 3. 7. 2024: Váhy by měly zvolnit tempo, Panny se dostanou do ošemetné situace

4 hrs ago

Olympijská kolekce očima módní návrhářky: Bezpohlavní mongolští pastevci

4 hrs ago

Co Macronovi zlomilo vaz? Terorismus, dluhy, nezvládnutá migrace i arogantní image

4 hrs ago

Kopanec od lidovců nechápu. Jsme si vzdálení, žene je ideologie, říká Bartoš

4 hrs ago

Obří skandál Soukupovy bývalé firmy. Zaměstnancům přestala dávat výplaty, ti se vzbouřili a vyhlásili stávku

4 hrs ago

Jen pytel, tráva a voda: Hnojivo z fermentované trávy vyrobíte i na malém dvorku, úrodu paprik však zněkolikanásobí

4 hrs ago

Největší pornoservery se musely na pokyn EU svléknout. Hlásí i počet uživatelů z Česka

4 hrs ago

Klaudie (33): Sestra si ze mě udělala chůvu. Přebalovala jsem její děti, zatímco ona byla u kosmetičky

5 hrs ago

Fiala teď nevidí prostor pro obnovení vládních konzultací se Slovenskem. Kvůli Ficovi

5 hrs ago

Dívenka přežila pád airbusu: V rozbouřeném oceánu strávila 13 hodin!

5 hrs ago

Tropické počasí se koncem týdne vrátí, dlouho ale nevydrží

5 hrs ago

Saúdská Arábie vítá luxus: Trump Tower míří do Džiddy

6 hrs ago

Léčba kmenovými buňkami: Přehled, výhody a etické dilema

7 hrs ago

Zažijte dovolenou bez konfliktů. Jak co nejvíc snížit riziko hádek a nedorozumění

7 hrs ago

Kanye West chce další SKANDÁL? Šokující spekulace o důvodu cesty do Ruska!

7 hrs ago

Útok na univerzitě v Sydney: Čtrnáctiletý hoch pobodal studenta, mohl se radikalizovat online

7 hrs ago

Statečná Lisa McVey: Únosce přechytračila vymyšlenou pohádkou. Jeho popravu sledovala z první řady

7 hrs ago

Arichteva s Pártlovou poslaly pozdrav z dovolené. Rýpnutí do Leitgeb, mají jasno fanynky

7 hrs ago

Ve světové premiéře se v Karlových Varech představil norský film Až na věky

7 hrs ago

Veronika Žilková jede na festival! Ve Varech si oddechli, protože Agáta...

8 hrs ago

Otrava Oxidem Uhelnatým: Co To Je A Léčba

8 hrs ago

Proměna Milana Peroutky ve Varech: Nosit make-up se nebojím. Líbí se mi to

8 hrs ago

Golfista Loket: Co To Je A Léčba

8 hrs ago

Podcast | Někteří potravináři vydělali na strašení lidí vysokými cenami

8 hrs ago

ÚS vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti firmy Imex, jež se soudila o Babišovy výroky

8 hrs ago

Únava za volantem je zabiják, varuje dopravní expert. Na co všechno dávat pozor při cestování?