Újra és újra padlót fognak, a kórházakat beszippantotta az adósságspirál

Tavaly novemberben rekordméretű, 130 milliárd forintos adósságnál jártak a kórházak, év végéig ebből 90 milliárd forintot rendezett az állam, a többi pedig az új évre tolódott a növekvő kamatterhekkel és a havonta felhalmozott átlag 12-13 milliárdos tartozásokkal. A kormány június végéig 104 milliárd forint utalásáról döntött. „A lehető legdrágább módszer a konszolidáció" ‒ ismerte el Kiss Zsolt NEAK-főigazgató az IME szaklap egészségügyi konferenciáján, ahol az ágazat vezető szakértői arról beszéltek, hogyan lehetne normalizálni a helyzetet.

A Magyar Államkincstár (MÁK) adatai szerint az egyetemi, az egyházi és az állami egészségügyi intézmények össztartozása március végére már a 116 milliárd forintot is meghaladta. A kormány tavasszal döntött 63 milliárd forint térítéséről, júniusban pedig további 41 milliárd forint konszolidációról döntött, az erről szóló rendelet a Magyar Közlönyben is megjelent. Kiss Zsolt NEAK-főigazgató a június közepén tartott IME-konferencián úgy becsülte, hogy a hónap végére a kórházi adósságok az újabb állami térítés után is 50 milliárdnál fognak tartani, miközben az ellátórendszer működtetése havi 12-13 milliárd forintos többletkiadást jelent, ami havi 20 milliárdról mérséklődött, mióta a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatósághoz (KEF) került a kórházak üzemeltetése. Mint fogalmazott,

a lehető legdrágább módszer a konszolidáció, a keletkezett költségek utólagos kifizetésével a kamatterhek is nőnek.

újra és újra padlót fognak, a kórházakat beszippantotta az adósságspirál

Velkey György, Dózsa Csaba, Kiss Zsolt, Sinkó Eszter, Pásztélyi Zsolt és Ivády Vilmos

„Egy helyben topogunk”

Ivády Vilmos egészségügyi közgazdász, a Semmelweis Egyetem Menedzserképző Központjának mesteroktatója előadásában a magyar kórházak újratermelődő adósságkezelését úgy értékelte, hogy ebben nagyjából egy helyben topogunk.

Az irányító kórházaknál 2023-ban az adósságnövekedés trendje nem lassult, sőt emelkedett

‒ mutatott rá, hozzátéve: bár 2022-ben az átlagfinanszírozással sikerült kiegyenlíteni a tartozást, az idei évet már 63 milliárd forintos mínusszal kezdték az intézmények, ezt áprilisban szintén kiegyenlítette az állam. A 2024-es évet illetően elmondta, hogy bár az infrastruktúrát működtető KEF-hatás várhatóan 50 milliárddal mérsékli a tartozásokat, idén új rekord születhet a kórházi adósságokban.

Ha a becslések szerint halad a rendszer, akkor nagyságrendileg 184 milliárd forintról kell még gondoskodni, az OKFŐ által bekért kórházi becslések is ezt támasztják alá

– emelte ki, hozzátéve: a biankócsekk formájában történő finanszírozás folytatásának előnye, hogy testreszabottan kezelik az egyes kórházak költségeit, de ez fenntartja a negatív nemzetgazdasági hatásokat.

Elemzése alapján az előrehozott teljesítményfinanszírozásnál az jelenthetné a problémát, hogy a legjobbakét vagy átlagköltséget vegyenek alapul. A szakember szerint a jelenlegi ráfordítások térítésére az utólagos kiegyenlítés megfelelő lenne, de galibát okoz a beszállítóknál, és negatívan érinti a hatékonyságot. A menedzsment értékelésénél pedig nem meghatározó, hogy milyen gazdálkodást folytat az intézmény. Ivády Vilmos szerint a két módszert lenne érdemes ötvözni,

azaz időszakos konszolidációt alkalmazni szakmafedezeti szorzók alapján.

Az adósságok okai sokrétűek, intézményenként eltérőek, a külső okok, mint az infláció, illetve a gazdasági környezet is meghatározók.

Költségesebb ellátások

A szakközgazdász elemzésében kiemelte: nagyjából 100 milliárd forintos alulfinanszírozással működik most a rendszer. Egyes intézmények az átlagköltség alatt, mások afölött működnek. A kórházaknál az üzemgazdaságosság és a szakmaszerkezet is befolyásolja a kiadásokat és azok térítését. Amíg a patológia vagy a CT- és MR-vizsgálatok, a neurológia, a reumatológia, az invazív kardiológia vagy az onkológia többletet generál az intézményeknek, addig a sürgősségi, a krónikus- és járóbeteg-ellátással veszteséget könyvelnek el. A gyermekpszichiátria a legnagyobb adósságot felhalmozó terület, 62 százalékos mínuszt jelent egy kórháznak, a második a szülészet-nőgyógyászat, mínusz 38,53 százalékkal. Ami az üzemméretet illeti, a kisebb létszámmal működő szakmák kevésbé generálnak veszteséget, ugyanakkor a többfajta ellátási területet működtető intézmények a költségek átcsoportosításával kiegyenlítettebb gazdálkodást könyvelhetnek el.

Ivády Vilmos megemlítette, hogy a szolgáltatott adatokból úgy tűnik, sok helyen könyvelési problémák vannak, a menedzsmenthatás nem elhanyagolható tényező, ahogy az sem, hogy az intézmény javuló vagy romló trend után került a vezetése alá. Az általuk vizsgált 17 mintakórházból hatnál figyeltek meg kedvező menedzsmenthatást, és csak egynél mutatkozott romló tendencia, további hatnál találták emiatt vizsgálandónak a vezetőség felelősségét, másik öt intézménynél pedig a javuló tendencia miatt mérnék fel az irányítást.

újra és újra padlót fognak, a kórházakat beszippantotta az adósságspirál

Ivády Vilmos

Külső okok 

A szakember összegezte: jelenleg ott tart a helyzet, hogy a 200 milliárdos éves hiányból 160 milliárd az alábbi külső okok következménye:

  • általános alulfinanszírozottság (átlagköltséget nem követő finanszírozás),
  • szakmák eltérő finanszírozottsága (még mindig vannak nyereséges szakmák),
  • üzemméreti hatások (a kis üzemméret drágább),
  • infrastrukturális hatások (a probléma átkerült a KEF-hez),
  • egészségügyi dolgozók korösszetétele, szolgálati elismerések.

A szakember szerint mindig lesznek olyan intézmények, amelyek az átlagköltségen alul vagy felül teljesítenek, például az eltérő emberi munkateljesítmények miatt. Ivády Vilmos kiemelte: az adatokból az következik, hogy a béremelések ebben a kérdésben nem hatottak ösztönzőleg. „Ugyanarra a kapacitásra hordunk rá 8-10 százalékkal kevesebb beteget, mint a 2019-es évben” – mondta.

Tartozás mindig lesz

„Nullára nem lehet csökkenteni az adósságokat, ami nem is feltétlenül cél. A racionalizálással nem biztos, hogy jobb helyzet áll elő” – húzta alá, magyarázatként hozzáfűzve: érthető módon a kormány garanciát kérne arra, hogy a megelőlegezett finanszírozással nem állhat elő az a helyzet, hogy a megemelt források ellenére év végén konszolidációra szorulnának az intézmények.

A nagykereskedők ilyen helyzetben nem szeretnek szállítani, alig jutunk gyógyszerhez, sokan előrefizetést kérnek. Az utólagos adósságrendezés folyamatosan pályán tartja a kórházakat. A menedzsmentnek kisebb szerepe van a kiszolgáltatott gazdálkodásban, aminél az jelenti az alapproblémát, hogy nincs az értékén finanszírozva a rendszer

‒ említette a Magyar Kórházszövetség elnöke, Velkey György. Sinkó Eszter a Magyar Egészséggazdasági Menedzsment Társaság (MEMT) elnökhelyettese elmondta,

2010 óta a kórházi adósságok növekedésének üteme megduplázódott, miközben az állam az egészségügyre mindössze a GDP 4,4 százalékát költi, ami jelentősen elmarad az uniós 7,7 százalékos átlagtól.

A szakközgazdász hozzátette, hogy a többletfinanszírozás biztosításához a kormány folyamatosan vár az uniós forrásokra.

Megoldási kísérletek

Ivády Vilmos egészségügyi közgazdász arra is kitért, hogy adósságmenedzsment-program került megtárgyalásra, amelyben tizenöt kiemelt adós kórház kezelésére külön figyelmet, eszközt fordítanak. Ennek kapcsán a NEAK-főigazgató, Kiss Zsolt elmondta, hogy jelenleg is folyik az adatgyűjtés a tényleges ráfordításról, amihez 10 pilotkórházat kérnek fel az együttműködésre. Az ebből szerzett tapasztalatokat 2025-re teljes rendszerré szeretnék kiterjeszteni – az állandó kódkarbantartás mellett. Hozzátette: az is fontos lenne, hogy a technológiai változások is integrálódjanak, amihez szükséges az erre alkalmas szereplők meghatározása. A menedzsmenthatás tapasztalatai szerint nem elhanyagolható a jelentősége, ugyanolyan cikkszámú eszközöknél hasonló méretű és kapacitású intézményekben 2-3-szoros különbségek vannak.

Bidló Judit, az egészségügy szakmai irányításáért felelős helyettes államtitkár is azon az állásponton volt a konferencián, hogy a kórházigazgatók felelősségét újra kell gondolni. „Az intézményi adósságállomány kialakulása hatáskörükbe tartozik” – szögezte le.

Pásztélyi Zsolt, a Medicina 2000 Poliklinikai és Járóbeteg Szakellátási Szövetség elnöke is erről beszélt, Ivády Vilmos előadására reflektálva úgy fogalmazott, hogy az üzemméret kialakítása, a HR-szempontok inkább belső, vezetőségi hatáskör. Ugyanakkor úgy véli, inkább iránymutatást kellene adni a menedzsment számára, mintsem negatív értékelést.

A vezetőknek be kellene mutatniuk, milyen módszerekkel kerülhetik el a veszteséges gazdálkodást. A 2024-es adatok egy pilotra lesznek elegendők, nagyjából 2026 április-májusára lesznek rendszerre lefordítható adatok

‒ fogalmazott. Dózsa Csaba egészséggazdasági elemző hangsúlyozta, az igazán fejlett kórházak üzemeltetése az említett 200 milliárdot jóval meghaladó, 300-350 milliárd forintba kerül. „Például több 10 milliárd forint karbantartási és eszközamortizációs költség hiányzik a konszolidációból, amit ebből adódóan minden kórház tologat maga előtt” – részletezte.

„Kevesebb beteg, kisebb adósság”

Velkey György szerint az adósságállomány meghatározza az ellátás minőségét, „amire nincsenek jó diagnosztikáink, a visszajelzések alapján a minőségi mutatók gyengék”. A menedzsment pénzügyileg a rendszer, a kollégák, valamint az ellátás minőségét illetően a betegek felé is eladósodott.

A hármas dilemmából a másodikról nagyon keveset beszélünk, kialakulhat adósságmentes kórház úgy, hogy a betegellátás minősége alacsony, ennek a vége pedig az lesz, hogy a kórházat otthagyják a betegek

‒ húzta alá a Kórházszövetség elnöke. Ivády Vilmos szerint a jelenlegi rendszerben borítékolható az elszálló adósságállomány, ugyanis az átlagfinanszírozás korábbi időszakhoz viszonyított, az inflációt és egyéb kedvezőtlen gazdasági körülményeket nem veszi figyelembe, ami nagyjából 100-120 milliárd forintos különbséget jelent. Ilyen viszonyok között egy dologgal lehet spórolni: a számítások alapján kevesebb beteg ellátásával kisebb tartozás keletkezik – jegyezte meg.

Sinkó Eszter az elhangzottakat összegezve rámutatott: a tervezett állami konszolidáció és a szakemberek által említett szükséges források között 100-200 milliárd forint eltérés van.

(Borítókép: Frank Molter / picture alliance / Getty Images)

OTHER NEWS

11 hrs ago

Végre visszatért a kedvenc nyári sorozatunk a Netflixre

11 hrs ago

Bóka János: A magyar elnökség központi célkitűzése az európai versenyképesség megerősítése

11 hrs ago

Kisrepülőgép zuhant egy francia autópályára, többen meghaltak

11 hrs ago

Angliát a kiesés széléről húzták vissza világsztárjai

12 hrs ago

A sírból jött vissza az angol válogatott és jutott negyeddöntőbe Szlovákia ellen

12 hrs ago

Fordulat Katalóniában: visszavonta a két Joao búcsúztatását a Barcelona

12 hrs ago

Csank János a kapitánykérdésről: „A logika nálam azt mondja, hogy Rossi megy”

12 hrs ago

A magyar juniorválogatott elveszítette a világbajnoki döntőt

12 hrs ago

Ezüstérmet szerzett junior női kézilabda-válogatottunk a szkopjei világbajnokságon

12 hrs ago

Tűzoltók százait vetették be, megfékezték a lángokat Athénban

12 hrs ago

Eb 2024: Egy fekete maszkos férfi mászott fel a stadion tetejére a német meccs közben

13 hrs ago

8 élelmiszer, ami tényleg hatékony puffadás ellen

13 hrs ago

„A gyerekemnek igen, saját magamnak ezer forint felett nem veszek lángost”

14 hrs ago

Keményen fellép Szerbia a szombati terrortámadás miatt

14 hrs ago

Boris Johnson apja miatt törölték a British Airways egyik járatát

14 hrs ago

Bomba főcímdallal érkezik a Beverly Hills-i zsaru új része

14 hrs ago

Elbúcsúztatta két játékosát a Barcelona, aztán rögvest meggondolta magát

15 hrs ago

Felcsaptak a lángok Dabasnál, egy sertéstelep és egy erdő is veszélyben van

15 hrs ago

Max Verstappen: „Ez egyszerűen nevetséges!”

15 hrs ago

Több mint 470 milliót értek ezek a számok a hatos lottón

15 hrs ago

Özönvízszerű esőzés pusztított Svájcban, többen meghaltak

15 hrs ago

Kiderült, melyek a legnépszerűbb egyetemek Magyarországon

15 hrs ago

Magas a részvétel a franciaországi nemzetgyűlési választások első fordulójában

15 hrs ago

Sky-kommentátor Verstappen mercedeses lehetőségéről: „A cselekmény egyre csak sűrűsödik...”

15 hrs ago

A semmiből elképesztő izgalom: Verstappen és Norris ütközött, Russell nyerte az Osztrák Nagydíjat

15 hrs ago

Elesett az M7-es és az M1-es, több kilométeres a torlódás

15 hrs ago

Biden találkozik a családjával, hogy felülvizsgálják az újraválasztási kampányát

15 hrs ago

Ezek a világ legélhetőbb városai 2024-ben

15 hrs ago

Ismét olimpiai induló nyert a nyílt vízi úszók bajnokságán

16 hrs ago

Ennél szebb halált el sem tudunk képzelni

16 hrs ago

Változtak a szabadság kiadásának szabályai

16 hrs ago

Hatalmas robbanás vetett véget a kínai rakétatesztnek

17 hrs ago

A Rubik-kocka lesz a sláger a százezres fesztiválon

17 hrs ago

Robert Fico maradandó mozgásszervi károsodást szenvedett

17 hrs ago

Egyesek mindkét lábukat képesek eltörni azért, hogy magasabbak legyenek

17 hrs ago

Eldőlt az olasz válogatott szövetségi kapitányának sorsa a korai Eb-búcsú után

17 hrs ago

Megtelt az európai légtér, folyamatos késésekkel kell számolni

17 hrs ago

Megható pillanat: Michael J. Fox kerekesszékből gitározta a „Vissza a jövőbe” zenéit

17 hrs ago

Megszületett a döntés: egyik Joao sem marad Barcelonában, Marcos Alonsótól is elköszöntek

18 hrs ago

A Gránit Banknál megtörtént a kártalanítás az AppStore-incidens miatt