Spanyolország az újonc kiütésével jelentkezett be végleg az Európa-bajnoki címre

spanyolország az újonc kiütésével jelentkezett be végleg az európa-bajnoki címre

Első alkalommal lépte át a félpályát Georgia, amikor egy öngóllal előnybe került a végső favoritok között emlegetett Spanyolország ellen az Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében, Kölnben. Később megmutatkozott a csapatok között minőségbeli különbség, a spanyol válogatott fordított, és kiejtette a kontinenstorna meglepetéscsapatát. Ezzel összejött az álomnegyeddöntő: a legjobb nyolc között a spanyolok ellenfele a házigazda Németország lesz.

Ha lehetett olyat mondani a spanyol–grúz-nyolcaddöntő előtt, hogy a mezőny versenyben lévő legerősebb és leggyengébb csapata találkozott vasárnap este Kölnben, akkor minden bizonnyal pontos jelzőt találtunk az összecsapásra. A spanyolok a csoportkör legmeggyőzőbb teljesítményével jutottak tovább, háromból három győzelemmel, kapott gól nélkül, az Eb-újonc Grúzia pedig az utolsó körben, Portugáliát bravúrosan legyőzve kvalifikált a legjobb 16-ba. Az előzetes esélyek alapján a legegyoldalúbb nyolcaddöntő várt ránk.

A spanyol csapat rögtön a kezdőrúgás után felért a grúz kapu elé, a bal oldalról érkező beadást még éppen ki tudták vágni Morata elől. A labda azonban maradt a spanyoloknál, Fabián Ruiz vállalkozott lövésre középről, a tizenhatos előteréből, de próbálkozását blokkolták. Nem maradtak annyiban a spanyol rohamok, a jobb szélen épült a támadás, majd Carvajal adta be a labdát, Pedri pedig becsúszva tudott beleérni, és a kapu irányába terelni a labdát. Mamardasvili könnyen védett. A 10. percben viszont nagyobb bravúrra volt szükség a grúz kapustól: Nico Williams bal oldali szöglete után Carvajal öt méterről érkező fejesét bravúrral védte Mamardasvili.

Ám ekkor érkezett a hidegzuhany a spanyolok számára: elcsúszott a védekezés, nem volt megfelelő a kommunikáció, a grúzok pedig először lépték át a felezővonalat, és megszerezték a vezetést! Mikautadze remekül tartotta meg a labdát, indította a jobb szélen Kakabdazét, aki tökéletesen ívelt középre, és a Kvarachelia elől menteni igyekvő Le Normand combjáról saját kapujába pattant a labda, 0–1! Ez volt egyébként az első gól, amit a spanyol válogatott kapott a kontinenstornán.

A grúzok vezető gólja után tovább rohamoztak a spanyolok: Mamardasvili ezúttal Fabián Ruiz bal alsóba tartó lövését hárította. Ezt követően Pedri lőhetett a tizenhatos előteréből, középről 18 méterről, de csúnyán fölé vágta a labdát, ezúttal nem volt szükség Mamardasvilire. Eközben viszont nagyon kellett figyelni a grúz kontrákra is, mert amint labdához jutottak, rögtön megiramodtak, állva hagyva a spanyol védelmet. Remek mérkőzést láthattunk.

A félidő végéhez közeledve egyre nagyobb volt a spanyol mezőnyfölény, amelyet végül nem bírt ki Georgia: a 38. percben Nico Williams jól vette le a labdát, 14 méterről lőtt, Mamardasvili védett.

Egy perccel később viszont már tehetetlen volt, Rodri a tizenhatos előteréből nagy erejű, lapos lövést eresztett meg, egyenesen a bal alsó sarokba, 1–1!

Így döntetlennel vonultak pihenőre a felek. Az első félidő remek iramú volt, csak kapkodtuk a fejünket, annyi helyzet, lehetőség alakult ki – többnyire a spanyolok előtt – mégis életben voltak még a grúz remények.

A folytatásban néhány másodperc alatt rögtön helyzetbe kerültek a spanyolok: Morata sarkazása után Fabián Ruiz lőtt kapu mellé, fölé.

Majd a másik kapu előtt alakult ki bonyodalom: a grúzok villámléptű támadója, Kvarachelia remekül ismerte fel a helyzetet, a labdaszerzést követően még saját térfeléről észrevette, hogy Unai Simón bőven kint állt kapujából, félpályáról kapura emelt, de a labda kicsivel a célterület mellé szállt, hatalmas gól lett volna. Ezt követően a második oldalon Lamine Yamalt vágták fel a tizenhatos előterében, a veszélyes helyről járó szabadrúgást maga a sértett végezte el, de Mamardasvili kitolta a labdát.

Az 51. percben azok után, hogy Mamardasvili hárította Lamine Yamal szabadrúgását, maradt a spanyoloknál a labda,

visszakerült Yamalhoz, aki kapu elé ívelt, Fabián Ruiz pedig jó ütemben lépett el a védőktől, és 3 méterről a hálóba fejelt, 2–1!

Közvetlenül a második spanyol gól után támadásban maradtak a spanyolok, Lamine Yamal lőhetett volna rögtön gólt, de 17 méterről leadott kísérlete éppen elkerülte a kaput. A grúzok alig jutottak labdához, így a spanyol válogatott nagyon kényelmesen őrizte egygólos előnyét.

A 66. percben Lamine Yamal kapott labdát a grúz kapu előterében azok után, hogy a grúzok felelőtlenül passzoltak, elvesztették a játékszert, Kocsorasvili volt figyelmetlen, Yamal pedig rögtön lőtt a tizenhatoson belülről, középről, de elcsavarta a labdát a jobb kapufa mellett. Nagy helyzet maradt ki. A percek pedig csak teltek múltak, a grúzok játékában nem volt érezhető, hogy újabb fordulatot tudtak volna hozni a mérkőzésbe. Az utolsó negyed órára fordulva a grúzoknak volt egy lehetőségük, Citaisvili kapott labdát üresen a bal szélen, betört a tizenhatoson belülre, majd az oldalhálóba lőtt. Ezt pedig hamar megbüntették a spanyolok: Fabián Ruíz indította remekül saját térfeléről Nico Williamset, aki lekezelte a labdát, kicselezte Gveleszianit, majd 11 méterről hatalmas erővel bombázott a léc fölé, 3–1!

És ekkor még nem volt vége a gólok sorának: egyre jobban lankadt a grúzok figyelme, nem léptek ki annyira gyorsan a spanyol támadókra, ezt kihasználta Dani Olmo, aki egy testcsellel két védőt is elküldött, majd higgadtan lőtt a jobb alsó sarokba, 4–1, tehát kiütés. A nap végén pedig valahol ez a realitás a két csapat között, három vagy négy góllal jobb csapat a spanyol.

A rendes játékidő hátralévő részében több említésre méltó esemény nem történt, a spanyol szövetségi kapitány szépen lassan lecserélte kulcsembereit, a mérkőzés pedig három perc hosszabbítás után véget ért. Ráijesztettek ugyan a spanyolokra, de aztán bőven kijött a csapatok közötti minőségbeli különbség, így a spanyol válogatott készülhet a németek elleni negyeddöntőre.

Az Európa-bajnokság programja hétfőn két újabb nyolcaddöntővel folytatódik, 18 órától Franciaország–Belgium, 21 órától pedig Portugália–Szlovénia mérkőzéseket rendeznek.

Európa-bajnokság 2024, nyolcaddöntő

• Spanyolország–Grúzia 4–1 (1–1)

gólszerzők: Rodri (38), F. Ruiz (51.), Nico Williams (75.), Dani Olmo (82). ill. Le Normand öngól (18.)

(Borítókép: Wolfgang Rattay / Reuters)

4 hrs ago

A szemüveges, kopasz férfi megtanítja kesztyűbe dudálni Európa futballprofesszorait

4 hrs ago

A magyar szövetséget több mint 30 millió forintra bírságolták az Európa-bajnokságon

4 hrs ago

Nem csitul a helyzet Szerbiában a számszeríjas támadás után

4 hrs ago

Rebrov is találkozott Orbán Viktorral: „A futballról könnyű vele beszélni”

4 hrs ago

Megtudtuk, mit remél a kárpátaljai magyarság Orbán Viktor kijevi tárgyalásától

4 hrs ago

Legyen óvatos, medvéket láttak Nógrád vármegyében

4 hrs ago

„Megdöbbentően gyorsan és együttműködően” fizette ki a tanárokat a tankerület, miután beperelték őket

5 hrs ago

Bojár Gábor: Magyar Péter kérésére pénzzel támogattam a Tisza Pártot, de sok mindenben nem értek egyet velük