Most döntik el Brüsszelben, mi legyen Európával öt éven belül

most döntik el brüsszelben, mi legyen európával öt éven belül
Csütörtökön délután kettőkor kezdődik a júliusi EU-csúcs, ahol a tagállamok állam- és kormányfőinek nem kisebb feladatuk lesz, minthogy eldönteni, kik, milyen módon és milyen célok mentén vezessék az Európai Uniót az elkövetkezendő öt évben. Ugyan a négy legmagasabb politikai pozícióról még korábban megállapodtak az európai centrumpártok, de nagy lesz a verseny a tagállamok között a többi pozícióért.

Június 27-én tartják az első hivatalos EU-csúcsot a június 6–9. közötti európai parlamenti választások után. A tagállamok állam- és kormányfői Brüsszelben leginkább arról fognak tárgyalni, mi legyen az új, ötéves uniós ciklus főbb prioritásai, illetve döntenek a legmagasabb uniós tisztségviselői posztokról.

Az ülés előtt már két nappal a három mainstream európai pártcsalád, a jobbközép-kereszténydemokrata Európai Néppárt, a szociáldemokrata S&D és a liberális Renew EU tárgyalói elégedetten egymás tenyerébe csapva döntöttek az utóbbi kérdésről, azonban még így sincs minden kőbe vésve.

A lényegi része még csak most kezdődik

Kedden a három mainstream pártcsalád összesen hat tárgyalója – az EPP-t képviselve Kiriákosz Micotákisz görög és Donald Tusk lengyel miniszterelnök, a szocialisták részéről Olaf Scholz német kancellár és Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök, illetve Mark Rutte leköszönő holland miniszterelnök és Emmanuel Macron francia elnök – megegyezett, hogy pártcsaládjaik egymás között osztják el az EU négy legfontosabb pozícióját. Így

  • az Európai Bizottság élére a kereszténydemokrata Ursula von der Leyent szánják;
  • az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács élére a szocialista Antonio Costa egykori portugál miniszterelnököt;
  • az EU külügyi és biztonsági főképviselőjének a liberális Kaja Kallas észt miniszterelnököt;
  • míg az Európai Parlament elnöke – bár ezt hivatalosan az EP választja – a szintén EPP-s, máltai Roberta Metsola lesz.

Az Európai Tanácsban minősített többséggel kell megszavazniuk az ajánlásukat, hogy azután majd az Európai Parlament egyszerű többséggel döntsön Ursula von der Leyen, illetve Kaja Kallas sorsáról – azt már a választás előtt is tudni lehetett, hogy az egykori német honvédelmi miniszter újrázásában nem az Európai Tanács lehet akadály, hanem majd az Európai Parlament, ahol e három párt jelenleg csak egy nagyon vékony többséget tud felmutatni, ha a képviselőik 10–15 százaléka nem szavazza meg von der Leyent.

A legnagyobb figyelmet természetesen e négy pozíció kapja,

azonban a tagállamok vezetői számára ennél is jóval fontosabb, hogy melyik tagállam milyen portfóliót tud az új Európai Bizottságban kiharcolni magának.

Jelenleg erről viszont még nem sokat tudni: az biztos, hogy több diplomata is azt szeretné elérni, hogy ne Magyarország legyen felelős a bővítésért, míg Olaszország egy fontos tárcát kaphat, miután mind a június 17-i informális találkozóról, mind a június 25-i hátsószobás megállapodásból kihagyták Giorgia Meloni olasz miniszterelnököt, aki ezzel egyáltalán nem elégedett – egyes hírek szerint gazdaságért felelős porfólióval próbálhatják kiengesztelni a posztfasiszta kormányfőt, aki emellé azt szeretné még elérni, hogy jobboldali-konzervatív, az EU-integrációval szemben szkeptikus pártcsaládja, az ECR adja a következő Európai Bizottság egyik alelnökét.

A tagállamok vezetői továbbá döntenek a következő ciklus prioritásairól is, ami sajtóhírek szerint a honvédelem és a haderőfejlesztés – beleértve Ukrajna támogatását is –, az uniós gazdasági versenyképesség és a jogállamiság lehet. Ezenkívül pedig az Európai Tanács elnöke, Charles Michel azt ígéri, ezúttal a tagállamok meg fognak egyezni abban, milyen belső reformokra van szüksége az EU-nak, hogy alkalmas legyen új tagállamok fogadására.

Fókuszban a világpolitika

Mint minden egyes EU-csúcson 2022 februárja óta, így ezúttal is kiemelt téma lesz Ukrajna és az ukrajnai háború, ráadásul sajtóhírek szerint azon tavaly február után ismét személyesen fog megjelenni Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

Michel a meghívólevelében is említi, hogy az ülést a Zelenszkijjel való eszmecserével kezdik, akivel a háború jelenlegi állásáról, az Európai Unió eddigi támogatásáról fognak egyeztetni, de a június 25-én megkezdett csatlakozási tárgyalásokról is szót fognak ejteni.

Ukrajna kapcsán a legégetőbb téma továbbra is a fegyver- és lőszertámogatások lesznek, illetve a további uniós támogatások.

Ebben az unióban többnyire egyetértés van, leginkább Orbán Viktor magyar és Robert Fico szlovák miniszterelnök ellenkezik, ha Ukrajna támogatása kerül szóba.

Azonban nem kizárólag az ukrajnai háború az egyetlen külpolitikai kérdés, amiről az állam- és kormányfők tárgyalni fognak. Ismét foglalkoznak a közel-keleti helyzettel, ahol az EU azt szeretné elérni, hogy az Izrael és a Hamász terrorszervezet közötti háborút minél hamarabb zárják le és Izrael ne eszkalálja tovább a konfliktust.

Ugyan Spanyolország és Írország nemrégiben de jure is elfogadta a Palesztin Állam létezését, nem valószínű, hogy ebben a mostani csúcson sikerülhet közös uniós álláspontot kialakítani, hiszen például két fajsúlyos ország, Németország és Franciaország nem hajlandó hivatalosan is elismerni az országot – ugyanakkor Spanyolország és Írország döntését Michel akkor üdvözölte.

Továbbá a tagállamok vezetői vizsgálni fogják Georgia helyzetét, ahol nemrégiben fogadták el az ügynöktörvényt, amit több uniós tagállam is ellenzett – leszámítva Magyarországot és Szlovákiát. E kapcsán elképzelhető, hogy Budapest és Pozsony ellenkezése miatt nem sikerül a témában közös határozatot elfogadni, vagy ha igen, akkor az is fel lesz vizezve.

Ezenkívül a tagállamok megvizsgálják, hogy a legutóbbi, áprilisi rendkívüli csúcs óta mennyit javult az európai versenyképesség, hogyan lehetne az európai védelmi ipar kapacitásait növelni, milyen hibrid módon célozzák az Európai Unió és tagállamainak a gyengítését nem szövetséges államok, illetve ismét szót ejtenek a migrációról is.

(Borítókép: Charles Miche és Ursula von der Leyen Brüsszelben, Belgiumban 2024. március 22-én. Fotó: Dursun Aydemir / Anadolu / Getty Images)

OTHER NEWS

8 hrs ago

Szerb belügyminiszter: Terrortámadás történt Belgrádban

8 hrs ago

Gyurcsány Ferenc vérhányást emlegetve szállt bele a 444-be

8 hrs ago

Vidéken is terjed a kór, nőnek az ingatlanárak

8 hrs ago

Váratlanul leváltották a Főkert vezetőjét

8 hrs ago

Meghalt Dobos Imre életműdíjas színművész

8 hrs ago

Három hét múlva rajtol a 42. Balaton-átúszás

8 hrs ago

Coman otthagyta a belgák elleni negyedöntőre készülő franciákat

8 hrs ago

Eb 2024: Wayne Rooney megtalálta a dögunalmas meccsekért felelős személyt

8 hrs ago

Sírva búcsúzott az olimpiától az örökranglista másodikja

8 hrs ago

Így fest 51 évesen egy vadító áttetsző felsőben a világhírű szupermodell – fotó

9 hrs ago

Magyar kezekben a japán titok: így tegyünk a jövőnkért

9 hrs ago

Vasárnap nagyon gyorsan leéghetünk

9 hrs ago

Korda György 40 éves álma vált valóra

9 hrs ago

Nepálban többen meghaltak földcsuszamlásokban

9 hrs ago

Wayne Rooney érdekes magyarázatot adott arra, miért ennyire unalmasak az Eb meccsei

9 hrs ago

Nem dőlt el a legfontosabb kérdés Iránban, jön a következő kör

9 hrs ago

Kizárólag női hegymászók indultak el a „gyilkos hegy” meghódítására

9 hrs ago

Ferenc pápa az egyház és a társadalom ajtóinak kitárását szorgalmazta

9 hrs ago

Saját rekordját döntötte meg a magyar diplomakirály: 25. oklevelét veszi át Szegeden

9 hrs ago

Mennyi az annyi? Ez jár, ha törlik a repülőjáratunkat

9 hrs ago

Felmentették a világraszóló offshore-botrány vádlottjait

9 hrs ago

Ismét tapadt a McLaren Verstappenre, de bírta a nyomást a címvédő

10 hrs ago

Gubik Petra azt hitte csak megfázott, dió nagyságú daganatot találtak nála

10 hrs ago

Hét miniszteri biztos kinevezését jelentette be a kormány

10 hrs ago

A magyar női pólósok újabb mély nyomott hagytak magukról olimpiai ellenfelükben

10 hrs ago

Guardiola hibája, hogy unalmasak az Eb meccsei? Van, aki szerint igen...

10 hrs ago

Elárulta a sztárcsatár, miért tekeri meg minden pályára lépésénél a fülét

10 hrs ago

„Ez a csapat szívét-lelkét kitette a pályára, erre joggal büszke a szurkoló”

11 hrs ago

Hiába a betegsége, ennél királyabb kép még nem készült III. Károlyról

11 hrs ago

Úgy érzik, megalázták őket, ezért nem indulnak az orosz dzsúdósok az olimpián

11 hrs ago

Levehetik a TV2 Csoport csatornáit az egyik kábelszolgáltató kínálatából

11 hrs ago

„Arcátlanság” – megvolt Csercseszov első balhéja Kazahsztánban

11 hrs ago

Eb 2024: Molinón üzennek a román focidrukkerek a magyaroknak

11 hrs ago

Sigér is a Honvédnál folytatja - HIVATALOS

11 hrs ago

Interjú Gere Andreával

11 hrs ago

A rendőrök és a tüntetők közötti összecsapások kísérték a pártkongresszust Németországban

11 hrs ago

Apple-botrány: Türelmetlen az MNB, felszólította a bankokat

11 hrs ago

Pintér Sándor: Szélsőségektől mentes a magyar közbiztonság

11 hrs ago

Magyar Péter folytatja az országjárást

11 hrs ago

Váratlan befutó lett a Jobbik új elnöke