Az olaszok 22 másodperc alatt hátrányba kerültek, mégis behúzták nyitómérkőzésüket az Eb-n

Az Európa-bajnokságok történetének leggyorsabb gólját kapta az olasz válogatott a B csoport második mérkőzésén Albánia ellen, de a címvédő nemzeti csapat hamar magára talált, és 15 perc után már nála volt az előny. Luciano Spalletti szövetségi kapitány együttese végül magabiztosan megőrizte egygólos előnyét a mérkőzés végéig, így begyűjtötte a három pontot.

Nem sok jó előjellel várhatta Albánia az Európa-bajnoki nyitómérkőzését, mivel az ellenfél a címvédő Olaszország volt, amellyel négyszer találkozott korábban, de rendre vereséget szenvedett. Sőt, egyetlen gólt szerzett hét bekapott gól ellenében. De a múlt, az a múlt, semmi jelentősége, ráhatása nem volt a szombat esti mérkőzésre. Az olaszok annak ellenére, hogy címvédőként érkeztek Németországba, pótselejtezőn kvalifikáltak a tornára, Albánia viszont egyenes ágon, csoportelsőként biztosította be helyét.

A dortmundi Signal Iduna Park a kontinenstorna – értelemszerűen egyben Németország – legnagyobb stadionja, így remek hangulat fogadta a csapatokat. A több mint 80 ezer néző pedig hamarabb örülhetett, avagy búslakodhatott gól miatt, mint azt bárki gondolta volna. Egy teljesen ártalmatlan szituációban, 22 másodperc elteltével Dimarco vétette el a bal oldali beadást, konkrétan Bajrami elé dobta a labdát, aki élt a lehetőséggel, a tizenhatoson belül lekezelte azt, majd kissé jobbról elemi erővel bombázott Donnarumma kapujába, 1–0!

az olaszok 22 másodperc alatt hátrányba kerültek, mégis behúzták nyitómérkőzésüket az eb-n

Akármennyire hihetetlen, az albán támadó gólja volt az Európa-bajnokságok történetének leggyorsabb találata a maga 22 másodpercével. Kettőt pislogtak az olaszok, rögtön hátrányban találták magukat. Alig telt el néhány másodperc, talpra ugrott a több ezer olasz szurkoló, Pellegrini lőtt 11 méterről, középről a bal kapufa mellé, centiken múlott az egyenlítés.

Ami késik, nem múlik alapon folytatódtak az olasz offenzívák, nem vette vissza – miért tette volna – a tempót a címvédő, a 11. percben egy kis szöglet után Pellegrini emelte be a labdát a kapu előterébe, a hosszú oldalon Bastoni egyedül maradt, és három méterről könnyen a kapuba fejelt, 1–1! Nem tartott sokáig az albánok előnye. Sőt, a döntetlen állás sem sokáig maradt az eredményjelzőn...

A 16. percben Scamacca lövése pattant le az albán védőről, a labda Barella elé került Dimarco lábáról – viszonylag nagy kavarodás volt ekkor a kapu előtt –, de az olasz középpályás gondolkodás nélkül 17 méterről kapásból kilőtte a jobb felsőt. Hatalmas góllal szerezte meg a vezetést Olaszország.

Bő 15 perc alatt három gólt és remek mérkőzést láthattunk. A folytatásban az előny birtokában kissé visszavett tempójából az olasz csapat, többnyire birtokolta a labdát, kereste a rést az albán pajzson, de komolyabb gólhelyzet nem alakult ki. Egészen a 33. percig, amikor Scamacca ugratta ki Frattesit, aki ziccerben találta magát, szemben az albán kapussal, megpróbálta átemelni, de Strakosha bravúrral, lábbal hárított. Maradt az egygólos olasz vezetés ugyanúgy, mint néhány pillanattal később, amikor újra Scamacca volt a főszereplő. Az olasz támadó Pellegrini fejesét kapta, vette át, és lőtt öt méterről, de Strakosha újra védett.

Az első játékrész hátralévő részében albán oldalon Asani egyetlen kósza, 25 méterről érkező lövését jegyezhettük fel, viszont az olaszoknál újabb ziccer volt: a 45. perc letelte után Chiesa középre tekert labdájára Pellegrini érkezett, de nem sikerült kapuba fejelnie, a labda a válláról pattant méterekkel a célterület mellé. Felix Zwayer játékvezető pedig sípolt, lefújta az első félidőt.

A szünetben egyik csapat sem cserélt, változatlan felállásban folytatódott a mérkőzés. Továbbra is kontroll alatt tartotta a játékot az olasz válogatott, két perc elteltével pedig újra helyzetbe került: Scamacca elé pattant a labda egy beadás után a tizenhatoson belül, egyből lőtt, viszont csapattársát találta el. Néhány perccel később, rákanyarodva a mérkőzés utolsó 30 percére, Chiesa cselezett jobbról befelé, erősebb, bal lábára igazította a labdát, majd lőtt, de próbálkozása 16 méterről a jobb kapufa mellé szállt. Strakhosa szemmel védett, sok esélye nem lett volna, ha kaput talál a lövés.

Rengeteg albán szurkoló buzdította a válogatottat, remek volt a hangulat a dortmundi stadionban, de az albán válogatott hosszú idő óta nem tudott komoly gólszerzési lehetőséget kialakítani. Nem úgy, mint a címvédő olasz csapat, amely előtt újabb esély adódott, Dimarco fejelt öt méterről, de Hysajt találta el, akiről fölépattant a labda. Az olaszok néha a tűzzel játszottak, az egyre feljebb védekező albánok ellen többször saját térfelükön passzolgattak, amelyben volt bőven kockázat, de végül egyikőjük sem hibázott bele.

A 80. percben újra Dimarco volt fő szerepben, remekül húzta meg a bal szélen, több albánt kicselezett, majd jó 25 méterről lőtt, és ugyan bőven tett erőt a lövésbe, Strakosha védte a próbálkozást. És csak egyre fogyott az idő az albánoknak, felállt védelemmel szemben viszont felhozni alig tudták a labdát, ívelésekkel pedig nemigen próbálkoztak. A 90. percben viszont Calafiori elszámította magát,

Manaj könnyen került helyzetbe mellette, rögtön lőtt kissé jobbról kiszorított helyzetből, Donnarumma viszont bravúrral annyira hozzá tudott érni a lövéshez, hogy az ne a kapuban kössön ki, hanem a kapufa mellett csorogjon pályán kívülre.

Hatalmas esély maradt kihasználatlanul, amely után már nem volt lehetőségük az albánoknak.

Az olasz válogatott leginkább az első félidőben lőhetett volna több gólt, a második játékrészben inkább már csak előnye megtartására törekedett, amit kitűnően abszolvált, így győzelemmel indította a kontinenstornát. Albánia mindent megtett, de a döntetlen kiharcolása nem jött össze számára.

Európa-bajnokság, csoportkör, 1. forduló:

B csoport

• Olaszország–Albánia 2–1 (Bastoni 11., Barella 16., ill. Bajrami 1.)
  • Spanyolország–Horvátország 3–0 (Morata 29., Ruiz 32., Carvajal 45+2.)

A csoport

(Borítókép: Getty Images)

10 hrs ago

Eb 2024: még a mieinknek is jól jöhet Georgia történelmi pontszerzése

10 hrs ago

A Magyar Honvédség megkezdte a területvédelmi tartalékosok nagyarányú létszámnövelését

10 hrs ago

Rács mögé dugnák az Egyesült Királyság leggazdagabb családjának négy tagját

10 hrs ago

Így üssétek el a szünidőt olcsón, de felejthetetlen élményekkel!

11 hrs ago

A csimpánzok tudása egy nap emberéleteket menthet

11 hrs ago

A 10 kedvenc filmünk a nemrég elhunyt Donald Sutherlandtől

11 hrs ago

Lando Norris az utolsó körben előzte Max Verstappent, ő indulhat az élről a Spanyol Nagydíjon

11 hrs ago

Szabó Franciska döbbenetes fotói: latexben pózolt New York tetőteraszán

11 hrs ago

A város, ami egyedül volt fideszes a rendszerváltás óta a Dunántúlon, idén mégis DK-s polgármestert választott