Őrült tempó, több tucat kapura lövés, Belgium remek meccsen győzte le Romániát

Valósággal nekirontott a román válogatottnak Belgium az Európa-bajnokság E csoportjának második fordulójában, aminek 70 másodperc alatt meg is lett az eredménye: Tielemans góljával szerzett vezetést a belga csapat. A kifejezetten izgalmas, jó iramú mérkőzés későbbi szakaszában több lehetősége volt a románoknak az egalizálásra, de végül De Bruyne-é lett a slusszpoén, és ő biztosította be csapatának a három pontot.

Az Európa-bajnokság eddigi legnagyobb szenzációjával kezdte a tornát Belgium, de szempontjából negatív értelemben. A világklasszisok sorát felvonultató belga válogatott egygólos vereséget szenvedett Szlovákiától, miközben Románia három góllal győzte le Ukrajnát, így előbbi csapat annak reményében léphetett pályára szombat este Kölnben, hogy újabb sikerével bebiztosíthatta volna továbbjutását. Domenico Tedesco belga szövetségi kapitány jócskán belenyúlt csapatába, négy helyen változtatott az első mérkőzéshez képest.

Hatalmas elánnal kezdték a mérkőzést a belgák, nekirontottak a román csapatnak, amely elhagyta a labdát saját térfelén, Lukaku kapta a tizenhatoson belül, fedezte egy darabig, majd lekészítette Tielemansnak, aki középről, 18 méterről kapásból hatalmas gólt zúdított a román kapuba, 1–0! Alig tel el két perc, nagyjából 70 másodperc után már a belgáknál volt az előny.

őrült tempó, több tucat kapura lövés, belgium remek meccsen győzte le romániát

A bekapott gól után nem szeppentek meg a románok, olyannyira, hogy kettőt pislogtunk, már a belga kapu előtt alakult ki komoly gólszerzési lehetőség. Marin ívelése után az előrehúzódó Dragusin 7 méterről kapura fejelt, de Castells kapus bravúrral kitolta a próbálkozást a léc alól. Elképesztő tempóban kezdődött a találkozó, a hetedik percben már a belgák növelhették volna előnyüket, viszont De Bruyne azok után, hogy remek kiugratást kapott, mellel kezelte le a labdát, de kissé hosszan, így a kapujából kilépő Nita begyűjtötte azt.

A 13. percben hatalmas szerencse kellett hozzá, hogy Lukaku ne szerezzen gólt: a belga támadó megint a tizenhatoson belül kapott labdát, most lefordult védőjéről, amikor viszont lövésre lendítette lábát, az utolsó pillanatban blokkolták, így lövése az alapvonalon hagyta el a játékteret.

Még az első 20 perc sem telt el, Nita újabb bravúrt mutatott be: Lukebakio kapta a labdát De Bruyne szólója után a bal szélen, befelé cselezett, majd bal lábbal remek lövést küldött a jobb felső irányába, de a román kapus szögletre tolta a labdát.

A folytatásban inkább a labdatartásra koncentráltak a belgák, és tudatosan, sokkal nyugodtabban építették támadásaikat. A románok a kontrákban bíztak, ami egy alkalommal majdnem be is jött számukra, de akkor helyükön voltak a belga védők, és saját tizenhatosukon belül végül tisztáztak. Az első 30 perc letelte után Doku játszotta magát tisztára a bal szélen, befelé cselezett, majd az ötös jobb sarkánál, éles szögből lőtt, Nita viszont megint védett.

A 38. percben, némileg váratlanul alakult ki román lehetőség: Man kanyarított ígéretes kiugratást Dragus irányába, aki Faes szorításában ugyan, de majdnem labdához fért, Casteels kapus az utolsó pillanatban gyűjtötte be a labdát. Kicsit elaludt a belga védelem, és ezt majdnem büntette rögtön a román csapat. Ezt leszámítva különösebb gólszerzési esélye nem volt a románoknak az első félidő hátralévő perceiben, egygólos belga előnnyel vonultak pihenőre a felek.

A pihenő után egyik csapat szövetségi kapitánya sem változtatott, változatban felállásban folytatták a felek. Románia megpróbálta azt, amivel Belgium meglepte őt at első félidőben, és letámadta ellenfelét az első percekben. Man jobbról vezette fel a labdát, majd 20 méterről, középről erős lövést küldött Casteels kapujának irányába, de a belga kapus védett. Ezt követően Mihaila szerzett labdát, majd iramodott meg ziccerben a kapu irányába, de miközben cipelte a labdát, kissé kisodródott, 16 méterről lőtt, éles szögből leadott próbálkozása viszont bőven elkerülte a célterületet.

A belga válogatott, miután magára talált a kezdeti nehéz percek után, megvillant De Bruyne személyében, aki 18 méterről, kissé balról veszélyesen tekert, Nita úszott a levegőben, de végül nem kellett hárítania, a labda centikkel elkerülte a bal kapufát. Néhány perccel később már közbe kellett avatkoznia a román hálóőrnek, újra De Bruyne volt a főszereplő, aki fordulásból, középről lőtt a passz helyett, de Nita pont jó helyen állt, és megfogta a labdát.

Ahogy telt-múlt az idő, a románok kénytelenek voltak egyre többet kockáztatni, így a belgák inkább a kontrákra rendezkedtek be. Ez pedig hamar megbosszulta magát, a feltolt román védekezésnek köszönhetően De Bruyne passzából Lukaku ugrott ki, aki ziccerben higgadtan lőtte ki a jobb alsót, de mint utóbb kiderült, centiméterrel ugyan, de lesen helyezkedett, így érvénytelenítették a gólt! Sőt, kicsivel később majdnem rúgattak egy gólt a belgák Romániával.

Nagyot hibáztak saját térfelükön, elszórták a labdát, amire Man csapott le, ziccerben vezethette kapusra a labdát, 12 méterről lőtt, de Casteels bravúrral hárított. Elképesztő lehetőséget puskáztak el a románok.

Ezt pedig rögtön büntették a belgák: a 80. percben Casteels kapus rúgta előre a labdát, az egyik román védő elvétette a fejest, De Bruyne kapva kapott az alkalmon, helyzetben találta magát, és nem hibázott, a kapu bal alsó sarkába rúgta a labdát. Ha Lukaku nem lő gólt, akkor a csapatkapitány De Bruyne igen, 2–0! Ezt követően a hátralévő percekben nem volt már válasza a román válogatottnak, így Belgium nagyon fontos győzelmet aratott egy igazán izgalmas, mozgalmas mérkőzésen.

A csoport utolsó fordulójában Belgium az ukrán csapattal, Szlovákia pedig Romániával mérkőzik. Érdekesség, hogy még mind a négy csapatnak megvan arra az esélye, hogy kiharcolja a továbbjutást.

Európa-bajnokság, E csoport, második forduló

• Belgium–Románia 2–0 (Tielemans 2., De Bruyne 80)
  • Szlovákia–Ukrajna 1–2 (Schranz 17., ill. Saparenko 54., Jaremcsuk 80.)
  • (Borítókép: Getty Images)

7 hrs ago

Az EHF egy magyar kézist is beválasztott az előző szezon álomcsapatába

7 hrs ago

Lezárult a WikiLeaks-ügy, Julian Assange szabad emberként hazatérhetett

7 hrs ago

Óriási a fennakadás az Apple-nél, rengeteg felhasználót érinthet – ezt teheti, ha köztük van