Sprawiedliwe społecznie odejście od węgla, ropy i gazu. Czy się uda?

Najbliższa światowa konferencja klimatyczna odbędzie się w listopadzie w Azerbejdżanie. W ramach przygotowań delegaci spotkali się w Bonn i dyskutowali o sprawiedliwym przejściu na energetykę odnawialną.

sprawiedliwe społecznie odejście od węgla, ropy i gazu. czy się uda?

Górnik w kopalni węgla kamiennego w Polsce: wiele miejsc pracy ulegnie likwidacji, nowe powstaną w energetyce odnawialnej – transformacja wymaga dobrego planowania

Ostatnia konferencja klimatyczna w Dubaju zasygnalizowała „początek końca” epoki paliw kopalnych. 200 państw zobowiązało się odchodzić od węgla, ropy naftowej i gazu oraz rozwijać energetykę odnawialną, aby ograniczyć globalne ocieplenie w miarę możliwości do 1,5 stopnia Celsjusza.

Jak jednak świat może dokonać przejścia do gospodarki zdekarbonizowanej w sposób uczciwy i integrujący, nie pozostawiając własnemu losowi ludzi w trudnym położeniu i krajów o niskich dochodach?

Sprawa tak zwanego „sprawiedliwego przejścia” była dominującym tematem podczas negocjacji klimatycznych z udziałem 5 tysięcy delegatów od 3 do 13 czerwca w Bonn. Negocjatorzy przygotowywali kolejny wielki szczyt klimatyczny w dniach 11–22 listopada w stolicy Azerbejdżanu Baku i dyskutowali o tym, kto ma pokrywać rosnące koszty zmian klimatycznych.

– Chodzi o to, żeby dzięki działaniom na rzecz ochrony klimatu osiągnąć sprawiedliwość społeczną – mówi DW Adriana Chavarría Flores z organizacji pozarządowej Climate Strategies w Londynie, która śledziła rozmowy jako obserwatorka. – Nie wolno nam więc zapominać o wymiarze społecznym i musimy zapewnić mu kluczowe miejsce w decyzjach dotyczących ochrony klimatu.

Na czym ma polegać „sprawiedliwe przejście”?

„Sprawiedliwe przejście” ma na celu to, żeby korzyści ze zrównoważonego rozwoju gospodarki odnosiły w miarę możliwości wszystkie grupy społeczne. Jednocześnie ma zostać zapewnione wsparcie dla tych krajów, regionów, samorządów, sektorów przemysłu i grup pracowników, które mogłyby stracić na przebudowie gospodarki.

Przedstawiciele rządów i społeczeństwa obywatelskiego dyskutowali w Bonn o tym, jak takie społecznie sprawiedliwe przejście mogłoby wyglądać w praktyce.

– Nie wolno nam nikogo pozostawić swojemu losowi – mówi Simon Stiell, szef Sekretariatu ONZ ds. Zmian Klimatu. – Ale żeby to rzeczywiście zrealizować, musimy zacząć tworzyć konkretne plany. Musimy przygotowywać działania polityczne, oparte na zaangażowaniu i dialogu ze wszystkimi częściami społeczeństwa – dodaje.

sprawiedliwe społecznie odejście od węgla, ropy i gazu. czy się uda?

Aktywiści na konferencji klimatycznej w Dubaju domagają się uczciwego finansowania ochrony klimatu

38 procent krajów powołuje się obecnie na zasady „sprawiedliwego przejścia”. Niektóre plany są szczegółowe, a inne to zaś tylko deklaracje – tłumaczą obserwatorzy konferencji. Ich zdaniem konieczne jest wypracowanie szczegółowych planów, służących wspieraniu ludzi, krajów i sektorów przemysłu w odchodzenia od kopalnych źródeł energii.

Takie kraje jak Chile przystąpiły już do praktycznego wdrażania tej koncepcji. Chilijski rząd odbył na przykład konsultacje z mieszkańcami, przedsiębiorstwami i związkami zawodowymi w regionach, w których wyłączane są elektrownie. Ostatnio opracował plan działań dla miasta Tocopilla na północy kraju, obejmujący działania na rzecz rozwoju elektromobilności oraz kształcenia ludzi do pracy w tym sektorze.

Zielona gospodarka a edukacja

„Sprawiedliwe przejście” to również „oświata, edukacja zawodowa, przekwalifikowania i doskonalenie zawodowe. Chroni to grupy zmarginalizowane i właściwie wszystkich, daje im odporność podczas przeobrażeń gospodarki i społeczeństwa” – tłumaczy DW Jodi-Ann Wang, analityczka polityczna z Grantham Research Institute w London School of Economics.

Obecnie tylko mniejszość pracowników dysponuje umiejętnościami potrzebnymi do pracy w sektorze „zielonej gospodarki”. Według sprawozdania platformy biznesowej LinkedIn 12,5 procent jej użytkowników posiada taką umiejętność. Wśród kobiet ten odsetek wynosi dziesięć procent.

Do tych umiejętności należy między innymi naprawa pojazdów elektrycznych, wiedza w dziedzinie zmian klimatycznych, budowa instalacji fotowoltaicznych bądź znajomość rolnictwa neutralnego klimatycznie.

Odsetek pracowników posiadających te umiejętności wzrasta, a zapotrzebowanie na nich zwiększa się w błyskawicznym tempie. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej ponad połowa wzrostu zatrudnienia w sektorze energetyki w roku 2022 przypadła na energetykę odnawialną.

sprawiedliwe społecznie odejście od węgla, ropy i gazu. czy się uda?

Dobre widoki na przyszłość: do przejścia do gospodarki neutralnej klimatycznie pilnie potrzebni są wykwalifikowani specjaliści

Jednak aby podejmować właściwe decyzje i wspierać ludzi w sprawiedliwym przejściu, decydenci polityczni muszą się konsultować z samorządami i zbierać dane. Jest to szczególnie ważne w takich krajach jak Kolumbia, Bangladesz czy Uganda, gdzie jest niewiele dostępnych danych, gdyż wielu ludzi pracuje na czarno.

– Jeśli nie wiemy, kto ucierpi, jaka będzie skala, jak wysokie są koszty rozwiązań alternatywnych bądź jakie są w ogóle alternatywne rozwiązania, to jak mamy podejmować działania polityczne? – pyta Wang.

„Sprawiedliwe przejście” trzeba sfinansować

Finansowanie ochrony klimatu, w tym pokrywanie kosztów szkód klimatycznych, jest od dawna kwestią sporną. Tak było również podczas tegorocznych rozmów w Bonn. Negocjatorzy nie byli zgodni co do wysokości funduszu, który ma pomagać krajom rozwijającym się w przezwyciężaniu skutków zmian klimatycznych.

Niejasne jest również, jak te środki mają być dzielone. Sprawa ta zdominuje listopadową konferencję klimatyczną w Azerbejdżanie (COP29).

Ma tam zostać wyznaczony nowy cel finansowy w tym zakresie. Omawiane modele sugerują, że będzie chodziło o kwoty rzędu bilionów dolarów. Obecnie bogate kraje przeznaczają na pokrywanie szkód klimatycznych 100 miliardów dolarów rocznie, a zaczęły je wypłacać od 2022 roku, czyli dwa lata po uzgodnionym terminie.

Dla wielu krajów o niskich dochodach sprawiedliwe i uczciwe przestawienie się na energetykę odnawialną nie jest możliwe bez finansowania z zagranicy. Finansowanie może mieć formę subwencji lub nisko oprocentowanych pożyczek.

Jak wynika z analizy agencji Reuters, w niektórych przypadkach kraje zamożne zarabiają pieniądze, pożyczając na warunkach rynkowych pieniądze przeznaczone na ochronę klimatu.

– Wiele krajów rozwijających się wydaje dziś więcej pieniędzy na obsługę zadłużenia niż na zapewnianie podstawowych usług publicznych, takich jak ochrona zdrowia czy edukacja – mówi Jodi-Ann Wang. – Rodzi to pytanie, czy kredyty z rynkowym oprocentowaniem są formą finansowania mieszczącą się w kategorii finansowania sprawiedliwego przejścia.

Wang ma nadzieję, że w toku omawiania kwestii finansowania w Azerbejdżanie „sprawiedliwe przejście” zostanie wspomniane przynajmniej podczas niektórych negocjacji.

Chcesz skomentować ten artykuł? Dołącz do nas na facebooku! >>

Autor: Beatrice Christofaro

OTHER NEWS

42 minutes ago

"Przygrywka do prawdziwej symfonii podwyżek". Morawiecki bije na alarm

47 minutes ago

Steam może zapłacić ponad 600 milionów funtów. Chodzi o oszustwa na graczach

47 minutes ago

To już jest koniec! Asseco Resovia pożegnała swoją legendę

47 minutes ago

Strajk bankomatów Euronetu. mBank zaskoczony decyzją operatora

48 minutes ago

Rod Stewart poparł Ukrainę. Został wybuczany podczas koncertu

53 minutes ago

Katowice Airport z nową halą przylotów. Terminal D ma rozładować ruch wakacyjny. To jednak nie koniec rozbudowy

53 minutes ago

Co się dzieje z kozicami w Tatrach? Jest ich coraz mniej. Przyrodnicy uspokajają

53 minutes ago

W Polsce ruszyła produkcja nowego samochodu. Słyszeliście o Leapmotor T03?

53 minutes ago

Jaką emeryturę pobiera Jarosław Kaczyński? Po tegorocznej waloryzacji to już ogromne kwoty

58 minutes ago

Niecodzienny widok podczas Euro. I to w centrum miasta

59 minutes ago

Jedna godzina lekcji religii w szkołach. Od kiedy? Ministra edukacji Barbara Nowacka podała datę

60 minutes ago

Sensacyjne odkrycie w podkomisji Macierewicza. "Kilkadziesiąt zalakowanych kopert"

60 minutes ago

Ceny porzeczek szaleją. To dopiero początek

60 minutes ago

Dostrzegł go na niewidocznej stronie Księżyca. NASA pokazała zdjęcie

1 hour ago

Los CPK przesądzony? Wiceszef MAP odkrył karty ws. planu rządu

1 hour ago

"Czemu się nie uśmiechacie?". Nowy spot PiS wywołał oburzenie

1 hour ago

Kulisy pracy strażników granicznych przy granicy. "Człowiek zaczyna sobie zdawać sprawę..."

1 hour ago

Jak Polacy patrzą na ukraińskich uchodźców? Zmiany są widoczne

1 hour ago

Polska postać w serialu Gra o tron lub Ród smoka? Tak, zobacz dzięki AI bohatera z naszego kraju oraz z innych państw w słynnym uniwer

1 hour ago

W latach 50. nad basenem w Cieplicach Śląskich-Zdroju wypoczywali mieszkańcy i kuracjusze. Z leżaków mieli widok na Śnieżkę

1 hour ago

Ostrzeżenie GIS 18.06.2024 Produkty wycofane ze sklepów Auchan, POLOmarket, Lidl, ALDI, Kaufland, Biedronka, Netto 18.06.2024

1 hour ago

Zostawiasz klucz w zamku na noc? To przysługa dla włamywaczy

1 hour ago

Grupa śmierci to nie wyrok śmierci. To da Polsce awans z grupy na Euro 2024

1 hour ago

Takie będą emerytury od marca 2025? Oto nowa tabela wyliczeń waloryzacji emerytur

1 hour ago

Chcą otworzyć tajemniczą Małpią Wyspę na Jeziorze Rożnowskim dla turystów. To miejsce ma niezwykłą historię, ale co z rezerwatem przyrody?

1 hour ago

UEFA wyciąga konsekwencje. Surowe! Chodzi o mecz otwarcia Euro 2024

1 hour ago

Te choroby uniemożliwiają zdobycie prawa jazdy. Oto osoby, które nie dostaną dokumentu [LISTA] 18.06.2024

1 hour ago

Tak wyglądają szanse Polski na awans do 1/8 finału Euro 2024. Policzone

1 hour ago

30 osób w klasie i 6 nie ma zagrożenia. Rodzice źli. "Po prostu tego nie skomentuję"

1 hour ago

Niespodziewany atut Polaków przed Austrią. "Może mieć wpływ"

1 hour ago

Praca 10 godz. dziennie, ale dłuższy weekend? Oto co myślą Polacy [BADANIE]

1 hour ago

Wystarczył mecz Austrii. Borek ma swoje wnioski

1 hour ago

Oto dzieci reprezentantów Polski w piłce nożnej. Czy są podobne do ojców? Zobacz na zdjęciach! [Polska na Euro 2024]

1 hour ago

Nowacka: Mam już odzyskanych 11 milionów z inwestycji pana Czarnka. Chodzi o program "willa plus"

1 hour ago

Podatek Belki do naprawy. Ale nie tak, jak chce resort finansów

1 hour ago

Ukryta funkcja pasów. Mało kto ją zna, a dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo

1 hour ago

Skręcać czy nie skręcać? Oto, jak zostawiać koła po zaparkowaniu

1 hour ago

Małopolscy policjanci szkolą żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Mundurowi udadzą się na wschodnią granicę

1 hour ago

Wojciech Szczęsny wybrał skład. Zaskoczył z jednym nazwiskiem [WIDEO]

1 hour ago

Nowe auto z Polski. Ruszyła już próbna produkcja