Unikają stimowania. Coraz więcej dorosłych słyszy diagnozę

unikają stimowania. coraz więcej dorosłych słyszy diagnozę

Coraz więcej dorosłych słyszy diagnozę: spektrum autyzmu

– Dla wielu z nas autysta to ktoś taki jak "Rain Man", odcięty od świata geniusz z matematycznym umysłem. Tymczasem jest takie powiedzenie, że znając jedną osobę w spektrum autyzmu, znasz jedną osobę w spektrum autyzmu. Każda jest inna – mówi Jacek Hołub, autor książki "Wszystko mam bardziej. Życie w spektrum autyzmu".

Ewa Podsiadły-Natorska: Dlaczego niektórzy otrzymują diagnozę dopiero w dorosłości?

Jacek Hołub: Jedna z bohaterek mojej książki, Joanna Jurewicz, profesorka Uniwersytetu Warszawskiego, została zdiagnozowana w wieku 59 lat. Agnieszka przed czterdziestką. Iza po 30. roku życia. Najczęściej w późnym wieku diagnozowane są kobiety. Po pierwsze, kryteria diagnostyczne są ustawione pod chłopców i mężczyzn i nie uwzględniają specyfiki kobiecej neuroróżnorodności. A po drugie, dziewczynki i kobiety maskują się ze swoją odmiennością. To kamuflowanie się jest wzmacniane przez uwarunkowania kulturowe.

Dziewczynkom już od najmłodszych lat wpaja się, żeby były grzeczne, uległe, nie mówiły "nie" i dostosowywały się do otoczenia. Jedna z moich autystycznych rozmówczyń mówi, że maskowanie się jest strategią przetrwania. Chroni przed odrzuceniem, wyśmiewaniem, przemocą psychiczną i fizyczną, na którą narażone są osoby zachowujące się w "dziwny" sposób. Niestety osoby neuroróżnorodne płacą za maskowanie bardzo wysoką cenę. Nieustanne udawanie, że są kimś innym, oznacza dla nich wyrzeczenie się swoich podstawowych potrzeb, zachowanie się w nienaturalny, wymuszony sposób, życie pod silną presją i kontrolą. Nikt by tego nie wytrzymał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na przykład?

Dla osób w spektrum, ze względu na wrażliwość sensoryczną, ważne jest unikanie bodźców, które je destabilizują, a nawet sprawiają im fizyczny ból. Iza nie znosi m.in. hałasu, białych pomieszczeń, tłoku, intensywnego światła czy rozmów przez telefon. Zmuszanie jej do tego, żeby za wszelką cenę się dostosowała, byłoby dla niej torturą. A na tym polega maskowanie. Kamuflaż to też ukrywanie swoich bardzo intensywnych, czasem nietypowych pasji, unikanie stimowania…

To znaczy?

Stimy to zachowania autostymulujące, które są bardzo ważne dla osób z autyzmem, bo pomagają im się uspokoić, rozładować emocje, mogą też być wyrazem radości. To np. charakterystyczne trzepotanie rękoma, bujanie się na boki czy kręcenie wokół własnej osi. Tymczasem bardzo często takie zachowania są krytykowane, wyśmiewane, a nierzadko tępione przemocą, np. przez unieruchamianie czy przytrzymywanie rąk. Wychowywane, a właściwie tresowane w ten sposób od dziecka osoby w spektrum uczone są, żeby zachowywały się "normalnie" i ukrywały swoje naturalne, autystyczne cechy.

Późna diagnoza okazuje się ulgą?

O, tak, chociaż czasem na początku bywa szokiem. To uczucie wyzwalające. Osoby, które przez lata, dziesiątki lat żyły z poczuciem niedopasowania do świata, wyobcowania, z piętnem dziwaczki czy dziwaka, odkrywają swoją tożsamość. Nagle te wszystkie niezrozumiałe dla nich doświadczenia, trudności w nawiązywaniu relacji, lęki, niezwykle intensywne fascynacje zaczynają układać się w zrozumiałą, spójną opowieść.

Nie jestem gorsza/gorszy, po prostu mój mózg i układ nerwowy rozwijają się w inny sposób, przez co mam inną wrażliwość i inaczej postrzegam świat. Diagnoza pozwoliła Joannie lepiej ułożyć sobie relacje z córką, wyjaśnić wiele kwestii z przeszłości. Moje bohaterki i bohaterowie mówią też, że dzięki diagnozie zaczęli inaczej organizować sobie życie.

Jak to rozumieć?

Skoro już wiem, że jestem osobą z większą wrażliwością sensoryczną, to mogę np. unikać przebodźcowania, zakładając słuchawki, gdy wychodzę na miasto, tak jak robią Maciej i Anita. Mogę dostosować codzienne funkcjonowanie i mieszkanie do swoich potrzeb, by było dla mnie bardziej przyjazne. Iza używa plastikowych talerzy i sztućców, bo dotyk metalu i ceramiki wywołuje u niej dyskomfort, zamontowała sobie łagodne boczne oświetlenie, nosi miękkie ubrania, otacza się kolorowymi rzeczami i pluszakami, dzięki którym czuje się lepiej. I przestała się tego wstydzić, że nie powinna, bo ma czterdzieści lat.

Łatwo było panu znaleźć bohaterów, którzy zechcą o sobie opowiedzieć?

W swoim otoczeniu mam sporo osób neuroróżnorodnych, również wśród przyjaciół, z którymi widzę się na co dzień. Nie miałem problemu ze znalezieniem rozmówców (chociaż to nie moi przyjaciele są bohaterami książki), co przeczy stereotypowi, że osoby autystyczne nie lubią kontaktu z ludźmi i są zamknięte w sobie. Wystarczyło tylko dowiedzieć się, czego potrzebują do rozmowy.

Niektórzy ze względu na swoje trudności nie chcieli się spotykać bezpośrednio i rozmawiać przez telefon, więc pisaliśmy do siebie na komunikatorach. Iza mogła rozmawiać tylko na Skypie, z włączoną kamerką. A z Edytą z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną porozumiewałem się w ten sposób, że zadawałem jej pytania, a ona odpowiadała mi, pisząc na kartce.

Zobacz także:

Tylko dwa procent z nich podejmuje się pracy. Neuronietypowi są wśród nas

Większość z nas ma pewien obraz osób autystycznych, natomiast jeden z pana bohaterów bardzo lubi… galerie handlowe. Inny kocha śpiewać.

Damian, młody mężczyzna z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną, nie mówi, ale kocha śpiewać na scenie. Kiedy występuje, zamienia się w showmana; dyryguje publicznością, klaszcze, kłania się słuchaczom. Pasją prof. Jurewicz są staroindyjskie teksty. Jest takie powiedzenie, że znając jedną osobę w spektrum autyzmu, znasz jedną osobę w spektrum autyzmu. Każda osoba neuroróżnorodna jest inna.

Nie można na podstawie znajomości jednego mężczyzny czy jednej kobiety z autyzmem wyciągać wniosków na temat innych neuroróżnorodnych ludzi. Każda osoba w spektrum ma swoją osobowość, charakter i różne autystyczne cechy, które mogą występować w różnym nasileniu. Nie powinniśmy więc generalizować, że wszystkie osoby z autyzmem są zamknięte w sobie, nie patrzą w oczy, nie rozumieją metafor czy żartów.

Wciąż brakuje nam świadomości społecznej na temat osób autystycznych, tego, kim są i z czym się mierzą?

Oczywiście, że tak. Trudności i cierpienie nie wynikają wprost z autyzmu, tylko są konsekwencją braku odpowiedniego wsparcia, zrozumienia i akceptacji osób w spektrum.

Zobacz także:

Ewa Furgał jest dziewczyną w spektrum. "Wiele dziewczynek zostało przegapionych przez diagnostów"

"Moda na autyzm" – wspomniana w pana książce – nie istnieje?

O modzie na autyzm mówią osoby, które się na tym kompletnie nie znają. W 2000 r. w Stanach Zjednoczonych autyzm wykrywano u jednego na 150 ośmiolatków, 20 lat później już u jednego na 36 dzieci. To oznacza, że dziś niemal w każdej szkolnej klasie jest jedno autystyczne dziecko.

Musimy się przyzwyczaić do tego, że osób neuroróżnorodnych będzie wśród nas coraz więcej. I wcale nie wynika to z tego, że rodzice szukają usprawiedliwienia dla swoich "niegrzecznych" dzieci, tylko z coraz czulszych i lepszych narzędzi diagnostycznych i coraz większej świadomości lekarzy, psychologów, pedagogów, nauczycieli i rodziców. Autyzm nie pojawił się nagle.

Osoby neuroróżnorodne istniały od początków ludzkości, były wśród naszych dziadków i prapradziadków, tyle że wówczas zamykano ich w komórkach albo uważano za dziwaków. Teraz, jeżeli chcemy uchodzić za społeczeństwo otwarte i wrażliwe, powinniśmy się otworzyć na nie i ich potrzeby i ułatwić im codzienne funkcjonowanie.

Podsumowałabym tak: "Mówimy dużo więcej, ale wciąż za mało".

To prawda. Nadal panują stereotypy, np. że ktoś "choruje na autyzm", chociaż autyzm nie jest chorobą; że neuroróżnorodność dotyczy tylko chłopców i dzieci, tak jakby z autyzmu się wyrastało. Wiele osób w spektrum, które o tym mówią, słyszą, że na to "nie wyglądają". A niby jak mają wyglądać?

Dla wielu osób ze starszego pokolenia autysta to ktoś taki jak bohater filmu "Rain Man", czyli odcięty od świata geniusz z matematycznym umysłem. A przecież osoby neuroróżnorodne różnią się od siebie – tak samo, a może nawet bardziej od osób neurotypowych. Wśród nich są takie jak prof. Jurewicz, która jest cenioną filolożką, orientalistką i lingwistką kognitywną, i takie jak Piotr, który ma niepełnosprawność intelektualną i prawie nie mówi. Jak sama nazwa wskazuje, to spektrum, które jest bardzo szerokie.

Dla Wirtualnej Polski rozmawiała Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Pomyliła pociągi. Okazało się, że to jeden z objawów

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

"Daj jej ciastko, to się zamknie". Kobieta opisała, jak potraktowano ją i córkę

"To dla mnie lot w kosmos". Autystyczna mama Kosmy oswaja temat spektrum

Ewa Furgał jest dziewczyną w spektrum. "Wiele dziewczynek zostało przegapionych przez diagnostów"

OTHER NEWS

42 minutes ago

"Przygrywka do prawdziwej symfonii podwyżek". Morawiecki bije na alarm

47 minutes ago

Steam może zapłacić ponad 600 milionów funtów. Chodzi o oszustwa na graczach

47 minutes ago

To już jest koniec! Asseco Resovia pożegnała swoją legendę

47 minutes ago

Strajk bankomatów Euronetu. mBank zaskoczony decyzją operatora

48 minutes ago

Rod Stewart poparł Ukrainę. Został wybuczany podczas koncertu

53 minutes ago

Katowice Airport z nową halą przylotów. Terminal D ma rozładować ruch wakacyjny. To jednak nie koniec rozbudowy

53 minutes ago

Co się dzieje z kozicami w Tatrach? Jest ich coraz mniej. Przyrodnicy uspokajają

53 minutes ago

W Polsce ruszyła produkcja nowego samochodu. Słyszeliście o Leapmotor T03?

53 minutes ago

Jaką emeryturę pobiera Jarosław Kaczyński? Po tegorocznej waloryzacji to już ogromne kwoty

58 minutes ago

Niecodzienny widok podczas Euro. I to w centrum miasta

59 minutes ago

Jedna godzina lekcji religii w szkołach. Od kiedy? Ministra edukacji Barbara Nowacka podała datę

60 minutes ago

Sensacyjne odkrycie w podkomisji Macierewicza. "Kilkadziesiąt zalakowanych kopert"

60 minutes ago

Ceny porzeczek szaleją. To dopiero początek

60 minutes ago

Dostrzegł go na niewidocznej stronie Księżyca. NASA pokazała zdjęcie

1 hour ago

Los CPK przesądzony? Wiceszef MAP odkrył karty ws. planu rządu

1 hour ago

"Czemu się nie uśmiechacie?". Nowy spot PiS wywołał oburzenie

1 hour ago

Kulisy pracy strażników granicznych przy granicy. "Człowiek zaczyna sobie zdawać sprawę..."

1 hour ago

Jak Polacy patrzą na ukraińskich uchodźców? Zmiany są widoczne

1 hour ago

Polska postać w serialu Gra o tron lub Ród smoka? Tak, zobacz dzięki AI bohatera z naszego kraju oraz z innych państw w słynnym uniwer

1 hour ago

W latach 50. nad basenem w Cieplicach Śląskich-Zdroju wypoczywali mieszkańcy i kuracjusze. Z leżaków mieli widok na Śnieżkę

1 hour ago

Ostrzeżenie GIS 18.06.2024 Produkty wycofane ze sklepów Auchan, POLOmarket, Lidl, ALDI, Kaufland, Biedronka, Netto 18.06.2024

1 hour ago

Zostawiasz klucz w zamku na noc? To przysługa dla włamywaczy

1 hour ago

Grupa śmierci to nie wyrok śmierci. To da Polsce awans z grupy na Euro 2024

1 hour ago

Takie będą emerytury od marca 2025? Oto nowa tabela wyliczeń waloryzacji emerytur

1 hour ago

Chcą otworzyć tajemniczą Małpią Wyspę na Jeziorze Rożnowskim dla turystów. To miejsce ma niezwykłą historię, ale co z rezerwatem przyrody?

1 hour ago

UEFA wyciąga konsekwencje. Surowe! Chodzi o mecz otwarcia Euro 2024

1 hour ago

Te choroby uniemożliwiają zdobycie prawa jazdy. Oto osoby, które nie dostaną dokumentu [LISTA] 18.06.2024

1 hour ago

Tak wyglądają szanse Polski na awans do 1/8 finału Euro 2024. Policzone

1 hour ago

30 osób w klasie i 6 nie ma zagrożenia. Rodzice źli. "Po prostu tego nie skomentuję"

1 hour ago

Niespodziewany atut Polaków przed Austrią. "Może mieć wpływ"

1 hour ago

Praca 10 godz. dziennie, ale dłuższy weekend? Oto co myślą Polacy [BADANIE]

1 hour ago

Wystarczył mecz Austrii. Borek ma swoje wnioski

1 hour ago

Oto dzieci reprezentantów Polski w piłce nożnej. Czy są podobne do ojców? Zobacz na zdjęciach! [Polska na Euro 2024]

1 hour ago

Nowacka: Mam już odzyskanych 11 milionów z inwestycji pana Czarnka. Chodzi o program "willa plus"

1 hour ago

Podatek Belki do naprawy. Ale nie tak, jak chce resort finansów

1 hour ago

Ukryta funkcja pasów. Mało kto ją zna, a dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo

1 hour ago

Skręcać czy nie skręcać? Oto, jak zostawiać koła po zaparkowaniu

1 hour ago

Małopolscy policjanci szkolą żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Mundurowi udadzą się na wschodnią granicę

1 hour ago

Wojciech Szczęsny wybrał skład. Zaskoczył z jednym nazwiskiem [WIDEO]

1 hour ago

Nowe auto z Polski. Ruszyła już próbna produkcja