Amit ma tudunk, holnap már nem lesz elég: így alakul át a munka világa

Jelentős átalakuláson megy keresztül a munkavégzés világa, ugyanis a technológia exponenciális fejlődése gyors alkalmazkodásra készteti a munkáltatókat és munkavállalókat egyaránt. A változás továbbra sem áll meg: hogy mi vár ránk a munkában a következő években, azt nagymértékben meghatározzák a technológia új vívmányai, a társadalmi–demográfiai kihívások, melyek által új munkahelyek jöhetnek létre, míg mások eltűnhetnek, illetve különféle skillek (készségek) kerülhetnek előtérbe.

Demográfiai változások

A fejlett gazdaságokban általános probléma a társadalom idősödése. Az ENSZ szerint a népesség idősödése visszafordíthatatlan globális tendencia. 2023-as előrejelzésük szerint a 65 éves vagy annál idősebb emberek száma világszerte több mint kétszeresére nő a következő közel 30 évben: a 2021-es 761 millióról 2050-re 1,6 milliárdra, vagyis míg 2021-ben minden tizedik ember volt 65 évnél idősebb, addig 2050-re világszinten 6-ból 1 ember tartozik majd az említett korosztályba. Mindeközben pedig várhatóan csökken világszinten a termékenységi ráta, egyre kevesebb gyermek fog születni. A népesség idősödése – egyéb fontos gazdasági következmények mellett – kihat a munkaerőpiaci folyamatokra is. Általánosságban, egyre kevesebb fiatal lép be a munkaerőpiacra, míg egyre többen mennek el nyugdíjba, így csökken a munkaerőállomány, erősödik a munkaerőhiány, de beszélhetünk a szakképzettség- és tehetséghiányról egyaránt. E problémák az évek során felerősödhetnek a fejlett gazdaságokban, de a fejlődő régiókban is problémát okoznak. Az ENSZ előrejelzése szerint ugyanis várhatóan Észak-Afrikában, Nyugat-Ázsiában és a Szaharától délre fekvő Afrikában fog a leggyorsabban növekedni az idősek száma a következő három évtizedben.

A munkaerőhiány következtében ráirányulhat a figyelem a munkaerőállomány azon csoportjaira, melyeket eddig kevésbé aknáztak ki az elmúlt években:

megnőhet a foglalkoztatottsága a fiatal munkavállalóknak (25 év alattiak), az idősebb korosztálynak, azon belül pedig a nyugdíjasok visszafoglalkoztatása fontos szempont lesz. Továbbá ráirányulhat a figyelem a kisgyermekes szülők (elsősorban az édesanyák) és a fogyatékkal élők foglalkoztatására.

amit ma tudunk, holnap már nem lesz elég: így alakul át a munka világa

Másrészt az automatizáció és digitalizáció is megoldást nyújthat a munkaerőhiányra, az üres álláshelyek betöltésére, az élő munkaerő kiváltására, kiegészítésére.

Technológiai változások

A technológiai fejlődés mindig is magával hozta a munkahelyek átalakulását (futószalag, internet, laptop, robotok stb.), de nem a csökkenését: „az elmúlt évtizedek során egymilliárddal bővült a munkahelyek száma világszerte, annak ellenére, hogy a technológiai fejlődés töretlenül zajlott". A modern kor előremutató találmányai, az automatizáció, a digitalizáció, a mesterséges intelligencia, a big data és a felhőalapú számítástechnika is nagymértékben kihatnak a munkakeresletre, a munkahelyi elvárásokra és feladatokra. Az IMF 2023-as tanulmánya szerint jelenleg az összes üzleti vonatkozású feladat 34 százalékát gépek végzik, a fennmaradó 66 százalékot pedig emberek. Ugyanakkor

a vállalatok több mint 75 százaléka tervezi, hogy a következő öt évben alkalmazza a mesterséges intelligenciát, a big data és a felhőalapú számítástechnikát, és 2027-re várhatóan az üzleti feladatok 42 százaléka lesz automatizált.

Eltérő véleményeket olvashatunk, hogyan hatnak a technológiai vívmányok a munkahelyekre, mennyi szűnik meg általuk vagy jön éppen létre. Vannak veszélyeztetett munkafeladatok, munkakörök ugyan, de összességében

a munka inkább átalakul, mint megszűnik.

Ahogy korábbi elemzésünkben leírtuk, „a világon átlagosan ötből két munkahelyet is érinthet a mesterséges intelligencia alkalmazása. Miközben a robotizáció korábban az ismétlődő munkákat veszélyeztette, addig a mesterséges intelligencia már a komplexebb, kreatív feladatok elvégzésében is valamilyen formában helyettesíteni tudja, vagy legalábbis kiegészíti az emberi közreműködést”, és így magasabb hatékonyság felé vezet. Tehát nem ugyanazokat a feladatokat kell végezni, mint korábban, mivel „a mesterséges intelligencia egyfajta kiegészítésként majd a kezünk alá fog tudni dolgozni. A felszabaduló energiákat, valamint időt pedig magasabb hozzáadott értékű feladatok végzésére tudják majd fordítani a munkatársak.”

A technológia új vívmányai inkább kiegészítik a munkánkat, mint kiváltanák azt. „Az automatizálás kiválthatja az élő munkaerőt az ipari termelésben, de az ott felszabaduló munkaerőre fokozódó igény van az idősgondozásban, ahol viszont az élőmunka nem helyettesíthető a robotizációval". Továbbá segítséget nyújthat a mesterséges intelligencia a munkaerőhiány miatt „üressé vált állások betöltésében (például programozók, szoftverfejlesztők), de folyamatos tovább-, illetve átképzésére is szükség lesz, ráadásul a változás közepette újabb, korábban még nem létező munkák is létrejöhetnek”. Ezekről lesz szó a következő fejezetekben.

Munkakörök tűnhetnek el, míg mások megerősödnek

Az IMF várakozása szerint a legtöbb technológia munkahelyekre gyakorolt hatása a következő öt évben várhatóan nettó pozitív lesz. A munkahelyek számának növekedését várhatóan a big data elemzés, az éghajlatváltozással és a környezetgazdálkodással kapcsolatos technológiák, valamint a titkosítás és a kiberbiztonság segítheti leginkább elő.

Az átalakulás nyertesei, vagyis a bővülő szakmák az IMF szerint:

a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás specialistái vezetik a listát, őket követik a fenntarthatósági szakemberek, az üzleti intelligencia elemzők és az információbiztonsági elemzők.

A megújuló energiaforrásokkal foglalkozó mérnökök, valamint a napenergia telepítő és rendszermérnökök is viszonylag gyorsan növekvő munkakörök, mivel a gazdaságok a megújuló energiaforrások felé mozdulnak el. Továbbá az IMF előrejelzése szerint nagymértékű munkahelynövekedés várható az oktatásban (+10 százalék), a mezőgazdaságban (mezőgazdasági gépkezelők +30 százalék) és a digitális kereskedelemben.

A leggyorsabban csökkenő munkaköröket szintén a technológia és a digitalizáció hajtja, a legnagyobb veszteségek az adminisztratív munkakörökben, valamint a hagyományos biztonsági és gyári munkakörökben várhatóak.

Az IMF által megkérdezett szervezetek 2027-re 26 millióval kevesebb munkahelyet várnak a nyilvántartási és adminisztratív szerepkörökben, ide tartozik az irodai vagy titkársági munkakör, a banki pénztárosok és kapcsolódó ügyintézők, a postai ügyintézők, a pénztárosok és jegykezelők, valamint az adatbeviteli ügyintézők.

A McKinsey előrejelzése szerint is a technológiai, tudományos és mérnöki területeken, valamint az üzleti és jogi szakemberek iránt továbbra is nő a kereslet. A munkavállalók egyre inkább olyan munkakörökre fognak koncentrálni, amelyek személyes interakciót, gondozást, oktatást és képzést, valamint mások irányítását igénylik – olyan tevékenységeket, amelyeket a gépek nem tudnak jól helyettesíteni.

Változó elvárások a készségek területén

A jövő munkahelyén az elvárt készségek is igazodnak a változó világhoz, elsősorban technológiai újításokhoz. A vállalatoknál a kognitív készségek, összetett problémamegoldás jelentősége növekszik leggyorsabban.

A két legfontosabb dolgozói készség az IMF riportja szerint az analitikus és kreatív gondolkodás.

Ezeket követi a rugalmasság, a motiváció és önismeret, valamint kíváncsiság és élethosszig tartó tanulás. A tíz legfontosabb készség között szerepel továbbá a megbízhatóság és a részletekre való odafigyelés, az empátia, valamint vezetés és társadalmi befolyásolás is. Mindezt kiegészíti a rendszergondolkodás, a mesterséges intelligencia és a big data használata, a tehetséggondozás, valamint a szolgáltatásorientáltság és az ügyfélszolgálat. Ami viszont láthatóan visszaesik és kevésbé fontos a munkavállalóik körében: az olvasás, írás és matematika, a globális állampolgárság, az érzékszervi képességek, a kézügyesség, a kitartás és a precizitás.

Képzések, átképzések fontossága

Egyre inkább értékké válik az ember, a készségei, képességei és képzettsége, vagyis hogy minél termelékenyebb legyen, ahogy a társadalom idősödése miatt egyre zsugorodik a munkaerőállomány, nő a munkaerőhiány és a verseny a munkavállalókért, főleg a tehetségekért. Várhatóan növekszik a magasabb képzettség értéke a jövőbeli munkavállalók számára, ezáltal pedig a képzések színvonalának javítása is értékké válik (Szepesi, 2021).

Jelenleg a munkavállalók fele jut megfelelő képzési lehetőségekhez (IMF), de 2027-ig az IMF előrejelzése szerint tíz munkavállalóból hatnak lesz szüksége valamilyen képzésre, mivel a becslések szerint a munkavállalók 44 százalékának a készségei elavulttá válhatnak.

Az áhított készségek megszerzése (például analitikus gondolkodás), a változó technológiához való adaptáció (mesterséges intelligencia, big data, stb.), a munkaerő megtartása iránti igény mind fontossá teszi a munkavállalók át- és/vagy továbbképzését. A vállalatok kétharmada arra számít, hogy a készségfejlesztés a befektetéstől számított egy éven belül megtérül, akár a szerepkörök közötti mobilitás, akár a munkavállalók elégedettségének növekedése vagy a termelékenység növelése formájában.

A képzések iránti igény és elvárás a munkavállalóknál is megjelenik globálisan és hazánkban is nagy arányban. Egy 2024-es globális felmérés eredményei szerint a megkérdezett munkavállalók 72 százaléka, hazánkban 69 százalékuk igényli a képzést és a fejlődést mind a jelenlegi munkakörökben, mind a jövőbeli karrierépítésre vonatkozóan. Ráadásul

a mesterséges intelligencia használatának elsajátítása az első helyen áll a fejleszteni kívánt készségek listáján (globálisan 29 százalék, Magyarországon 27 százalék),

az informatikai és technológiai ismeretek mellett.

Verseny a tehetségekért, agyelszívás, klaszterek megerősödése

A globális munkaerőpiacon jelentős a verseny a tehetségekért, a magas képzettséggel rendelkező munkavállalókért. Az úgynevezett tehetséghiány a gyors technológiai fejlődéshez, a kutatási szféra kiszélesedéséhez, a tömegességtől a testre szabás felé történő elmozduláshoz köthető elsősorban, mely növeli a keresletet a tehetségek iránt; míg a társadalmak idősödése miatt zsugorodik a tehetségek „kínálata”. A felsorolt alakító tényezők a jövőben is fennmaradnak, akár fokozódhatnak is, mely erősítheti a tehetségek, magasan képzettek iránti globális keresletet és versenyt.

Ahogy korábbi elemzésünkben írtunk,

a tehetségháború globálissá válik, ami együtt jár a jól képzett, tehetséges munkatársak növekvő migrációjával és cirkulációjával különböző országok, szektorok és vállalatok között [...] egyre kevésbé beszélhetünk egymástól jól elhatárolható nemzeti munkapiacokról, különösen nem a legképzettebbek, legtehetségesebbek vonatkozásában. A globális verseny következtében könnyen kiürülhetnek a lokális tehetségpiacok, drámai hiányszindrómákat okozva [...] hátrányban vannak a kis országok, a gyengébb tudományos és technológiai kapacitásokkal rendelkező, fejletlenebb országok, régiók, vállalatok [...] a tehetség nem oda áramlik, ahol kevés van belőle, hanem éppen ellenkezőleg, oda, ahol sok. (Szabó, 2012, 307. o.)

Ez pedig átvezet a brain drain, vagyis az agyelszívás jelenségéhez, annak várható erősödéséhez. Az agyelszívás a magasan képzettek elvándorlását jelenti az adott (általában alacsonyabb fejlettségű) országból egy fogadó (általában fejlettebb) országba. A tehetségeket, magasan képzetteket „gyűjtő” klaszterek megerősödhetnek, egyre több tehetséget tömöríthetnek egy helyen - elszívva máshonnan a megfelelően képzett munkaerőt (klaszterekre példa – nemcsak gazdasági szempontból: londoni pénzügyi City, a Szilícium-völgy, a párizsi divatközpont vagy épp Hollywood).

Rugalmassága, egyensúly, szabadidő

A technológia fejlődésével, a digitalizációval, automatizációval, mesterséges intelligencia használatával, valamint a munkavállalók előtérbe kerülésével (zsugorodó munkaerőbázis mellett) átalakulnak a munkavégzés keretei is.

Egyrészt a technológiai vívmányok kiegészítik az emberi munkát, a kezünk alá dolgoznak, így

több idő felszabadul a munka során, melyet más, hatékonyabb feladatokra – vagy éppen pihenésre, szabadidőre fordíthatunk.

Már látszanak erre mutató jelek, miszerint évről évre rövidül az átlagos munkahét hossza az Európai Unióban: a ténylegesen ledolgozott heti munkaórák számát tekintve 2023-ban közel 2 órával dolgoztak az Unióban kevesebbet, mint 15 évvel korábban. De a munkaidő rövidülése felé mutatnak a négynapos munkahéttel kapcsolatos kísérletek, tesztek szerte a világon és Európában (valamint hazánkban is).

Másrészt a digitalizáció fejlődése lehetővé tette a rugalmas munkaidőbeosztást, illetve az otthoni munkavégzést egyre szélesebb körben.

A munkavállalókért folyó versenyben elengedhetetlen a rugalmas munkavégzési keretek megteremtése és megtartása hosszú távon.

A rugalmasság és a munka-magánélet egyensúlyának támogatása a dolgozók elsődleges munkahely-választási szempontjai között szerepelnek a fizetés mellett. Így a jövőben is velünk marad a home office, a távmunka, a rugalmas időbeosztás – kibővülve akár a négynapos munkahéttel, „work from anywhere” (dolgozz bárhonnan) elvvel vagy több szabadidővel. Ráadásul nemcsak a munkaerő megtartása, hanem a magasabb termelékenység miatt is előtérbe kerülhetnek a szabadabb munkavégzési keretek a jövőben – mivel, ahogy egy tanulmány kimutatta, a boldogabb emberek 12 százalékkal termelékenyebbek a munkájukban.

OTHER NEWS

10 hrs ago

Elesett az M7-es és az M1-es, több kilométeres a torlódás

10 hrs ago

Biden találkozik a családjával, hogy felülvizsgálják az újraválasztási kampányát

10 hrs ago

Ezek a világ legélhetőbb városai 2024-ben

10 hrs ago

Ismét olimpiai induló nyert a nyílt vízi úszók bajnokságán

11 hrs ago

Ennél szebb halált el sem tudunk képzelni

11 hrs ago

Változtak a szabadság kiadásának szabályai

11 hrs ago

Hatalmas robbanás vetett véget a kínai rakétatesztnek

12 hrs ago

A Rubik-kocka lesz a sláger a százezres fesztiválon

12 hrs ago

Robert Fico maradandó mozgásszervi károsodást szenvedett

12 hrs ago

Egyesek mindkét lábukat képesek eltörni azért, hogy magasabbak legyenek

12 hrs ago

Eldőlt az olasz válogatott szövetségi kapitányának sorsa a korai Eb-búcsú után

12 hrs ago

Megtelt az európai légtér, folyamatos késésekkel kell számolni

12 hrs ago

Megható pillanat: Michael J. Fox kerekesszékből gitározta a „Vissza a jövőbe” zenéit

12 hrs ago

Megszületett a döntés: egyik Joao sem marad Barcelonában, Marcos Alonsótól is elköszöntek

12 hrs ago

A Gránit Banknál megtörtént a kártalanítás az AppStore-incidens miatt

13 hrs ago

Hasfalszakadást is okozhat egy nagyobb tüsszentés, mégis tilos visszatartani a hapcit

13 hrs ago

Átalakuló politikai tér vagy utolsó esély Orbán Viktoréknak az új pártszövetség létrejötte?

13 hrs ago

Terítette a lapokat a MÁV, így lehet utazni idén a Balatonon

13 hrs ago

Orosz tudósok egy 44 ezer éves fagyott farkas tetemét boncolták fel

13 hrs ago

Egyedülálló hajegyenesítési módszer: Oszkai Gáborral beszélgettünk

14 hrs ago

Galéria: villámlás és özönvíz – harmadszor állított meg eső Eb-meccset

14 hrs ago

Kiderült, ki lesz az észt miniszterelnök utódja

14 hrs ago

A kiesés után panaszt nyújtottak be a játékvezetés ellen

14 hrs ago

Lukács Sándor egy korábbi tévéműsort hiányol

15 hrs ago

Ne csodálkozzon, ha egy vadállat testében ébred, és nem tud beszélni

15 hrs ago

Jégesővel érkezik a vihar hétfőn

15 hrs ago

Topolya helyett Görögországban kötött ki a Debrecentől elküldött csatár

15 hrs ago

Itt a fordulat, mégsem törli a TV2 Csoport csatornáit az Invinetwork

15 hrs ago

Ujhelyi István szerint kényszerpálya vár a magyar uniós elnökségre

15 hrs ago

Tovább szűkülnek Carlos Sainz F1-es lehetőségei a habozás miatt

16 hrs ago

Orbán Viktor: Egy olyan politikai formációt hozunk létre, ami hasítani fog

16 hrs ago

Orbánék új európai pártszövetséget jelentettek be Bécsben

17 hrs ago

Copa America 2024: Hibátlanul sikerült továbbjutnia a csoportjából Argentínának

17 hrs ago

Pokolgépeket találtak a moszuli mecset falában

17 hrs ago

Újabb kormányválságba futott a legnagyobb katolikus ázsiai ország

17 hrs ago

A németek kapitánya a bíróra panaszkodott: Így mindent le lehetne fújni

18 hrs ago

Spalletti vállalja a felelősséget; Yakin ebből tudta, hogy nyernek

18 hrs ago

Meghalt Bud S. Smith, az Ördögűző és a Flashdance vágója

18 hrs ago

Felesége kampányol Joe Bidenért

18 hrs ago

„Szégyen, amit a VAR művelt” – kiakadt a németektől kikapó edző a bírói döntések láttán