Egy lélek se vette észre, hogy Orbán éppen el akarja foglalni Brüsszelt, talán azért, mert nem volt mit észrevenni

egy lélek se vette észre, hogy orbán éppen el akarja foglalni brüsszelt, talán azért, mert nem volt mit észrevenni

Egy lélek se vette észre, hogy Orbán éppen el akarja foglalni Brüsszelt, talán azért, mert nem volt mit észrevenni

  • Orbán Viktor Brüsszel elfoglalását tette meg az EP-választás tétjének.
  • A cél, ha nem is teljes mértékben, de segítséggel akár teljesíthetőnek is tűnt.
  • Azonban ehhez szükség lett volna egy szélsőjobboldali áttörésre, ami elmaradt.
  • A centrista koalíció alkuját Giorgia Meloni sem tudta blokkolni.
  • Így Magyarország kiplakátolt ellenségét, Ursula von der Leyent jelölték az Európai Bizottság élére.

Az európai parlamenti választás előtt a szélsőjobboldal előretörése tartotta lázban Európát. Nem volt ez új jelenség, már a 2019-es választás előtt is sokan attól tartottak, hogy a populista erők kiszorítják a centrista pártokat a hatalomból. Nem így történt. Azóta azonban eltelt öt év, a világ pedig nagyot fordult.

Európának először a koronavírus-járvánnyal, majd az orosz-ukrán háborúval és az energiaválsággal kellett megküzdenie. A konstans válsághelyzetből pedig a jobboldali populista pártok profitáltak.

A jelenség európai előfutára, Orbán Viktor azt vehette észre, hogy a potenciális szövetségeseinek gondolt erők Európa-szerte előretörnek. Giorgia Meloni posztfasiszta gyökerű pártja az olasz választást nyerte meg, a szélsőjobboldali Geert Wilders Hollandiában győzött, és a nacionalista Robert Fico is visszatért a szlovák kormány élére.

egy lélek se vette észre, hogy orbán éppen el akarja foglalni brüsszelt, talán azért, mert nem volt mit észrevenni

Eközben szárnyalt a közvéleménykutatásokon a német AfD, az osztrák Szabadságpárt és a Marine Le Pen-féle francia szélsőjobboldal is. A mintából egyedül Lengyelország lógott ki, ahol a Brüsszelből hazatérő centrista, Donald Tusk leváltotta az ultrakonzervatív PiS-t. A júniusi EP-választáson lényegesen valószínűbbnek tűnt a szélsőjobboldal előretörése, mint 2019-ben.

Elmaradt áttörés

Amikor Orbán a kampányban Brüsszel elfoglalását jelölte meg a választás tétjeként, olyan célt hirdetett meg, ami ugyan korántsem saját erőből, és semmiképpen sem teljes mértékben, de kis szerencsével akár teljesíthetőnek is tűnt. A szélsőjobboldal uniós hatalomátvétele nem volt realitás, de egyes pozíciók megszerzése, és így a status quo megdöntése benne volt a pakliban. Végül nem ez történt.

Bár az EP-választáson látható mértékben erősödött a szélsőjobboldal, a sokak által várt áttörés elmaradt. Hiába győzött Meloni Olaszországban, lett második az AfD Németországban, és tört át Le Pen pártja Franciaországban, a hárompárti centrista koalíció megőrizte többségét az Európai Parlamentben.

Ez elsősorban a stabil néppárti és szocialista eredményeknek volt köszönhető, ugyanis az Emmanuel Macron-féle liberálisok jelentősen visszaestek. Annyira, hogy Meloni európai pártcsaládja, az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) el is vette tőlük a harmadik legnagyobb frakció pozícióját.

Háttéralku

A centrista koalíciónak azért volt kulcsfontosságú a parlamenti többség megőrzése, mert így felhatalmazást kapott a status quo fenntartására. Az uniós állam- és kormányfőket tömörítő 27 fős Európai Tanácsban 20 fős többséggel rendelkező három nagy pártnak nem kellett kinyitnia az uniós csúcsvezetőkről szóló tárgyalási folyamatot. Ha elvesztették volna a parlamenti többségüket, még ekkora tanácsi erő mellett is kénytelenek lettek volna egyezkedni. Ugyanis az Európai Bizottság elnökét és az uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselőt is csak a parlament jóváhagyásával lehet megválasztani.

A hárompárti koalíció nem is vesztegette az időt, már az EP-választás utáni héten összeállította a listáját. Informálisan meg is egyeztek, hogy a Tanács élére António Costa volt szocialista portugál miniszterelnököt, főképviselőnek Kaja Kallas észt liberális miniszterelnököt, a Bizottság elnökének pedig a szervezetet 2019 óta vezető Ursula von der Leyen német néppárti politikust javasolják.

egy lélek se vette észre, hogy orbán éppen el akarja foglalni brüsszelt, talán azért, mert nem volt mit észrevenni

Bár von der Leyen újrázása egyáltalán nem volt magától értetődő az EP-választás előtt, a Néppárt jó eredménye és a francia szélsőjobb előretörése közös erővel stabilizálta a pozícióját. A meghatározó uniós politikusok közül az EP-választás előtt Macron volt az egyedüli, aki nem állt teljes mellszélességgel von der Leyen újraválasztása mögött. A francia elnök meg is szellőztette a volt olasz miniszterelnök, Mario Draghi nevét.

Azonban a katasztrofális EP-választási eredmény után Macronnak újra a belpolitika irányába kellett fordulnia. Von der Leyen megfúrása helyett a nemzetgyűlés feloszlatása miatti időközi parlamenti választásra koncentrál.

A Meloni-szál

Sokan arra számítottak, hogy az uniós állam- és kormányfők már június 17-én megállapodnak a csúcsvezetők személyéről. A nem hivatalos tanácsi munkavacsorán azonban elmaradt a döntés. Meloni ugyanis korántsem fogadta kitörő lelkesedéssel, hogy a néppárti-szocialista-liberális koalíció vezető politikusai a háta mögött egyeztek meg a pozíciókról.

Meloni tiltakozása szimbolikus, de szükséges lépés volt. Bár tudta, hogy a centrista koalíció döntését nem tudja megakadályozni, az Unió harmadik legnépesebb tagállamának vezetőjeként nem hagyhatta szó nélkül, hogy megkerüljék a többiek. Mivel a Tanács arra szokott törekedni, hogy a lehető legnagyobb egységben döntsön a csúcsvezetőkről, Meloni tárgyalási alappal is rendelkezett. Közel 60 millió uniós állampolgárt képviselve tárhatta elő, mit szeretne támogatásáért cserébe.

egy lélek se vette észre, hogy orbán éppen el akarja foglalni brüsszelt, talán azért, mert nem volt mit észrevenni

A három nagy pártcsalád két nappal az EU-csúcs előtt véglegesítette a jelöltek listáját. Az alkut a legfontosabb szereplők kötötték meg. Macron mellett ott volt az asztalnál Olaf Scholz német kancellár, Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök és Donald Tusk lengyel kormányfő is. Végleg eldőlt, hogy Meloni egyedül maradt a nagyok között, így a csúcstalálkozóig hátralévő időben már csak a szimbolikus kommunikáció és a háttérben való egyezkedés maradt számára.

A nyilvánosságban csak egyetlen ECR-es tanácsi kollégája, Petr Fiala cseh miniszterelnök és Orbán állt mellette. Utóbbi kéretlen támogatásának ugyanakkor nem igazán örülhetett. A magyar miniszterelnököt pár nappal korábban utasította el, amikor nem engedte a Fideszt csatlakozni az ECR-hoz.

Orbán reménytelen küldetése

Orbánnak viszont Meloni maradt az utolsó reménye. Bár a magyar miniszterelnök 2019-ben még saját győzelmének tekintette, hogy a Bizottság új elnöke egy hétgyermekes német családanya lett, azóta 180 fokot fordult a kormányzati kommunikáció. Von der Leyen Soros embere és Magyarország ellensége lett. Orbán többször kijelentette, hogy semmiképpen sem szavazza meg a német politikust, akinek az arcával a választási kampányban újra kiplakátolták az országot.

egy lélek se vette észre, hogy orbán éppen el akarja foglalni brüsszelt, talán azért, mert nem volt mit észrevenni

A hárompárti alku megfúrásában azonban az utolsó hetekben már Orbán sem hitt. A június 21-ei Kossuth Rádiós interjújában már Manfred Webert nevezte Magyarország első számú ellenségének, és azt mondta, hogy von der Leyen „ministráns kislány” a Néppárt elnökéhez képest. Orbán ezzel már a várható vereség kommunikációját készítette elő.

Ami be is következett. A csütörtöki EU-csúcson gond nélkül átment a javaslat, von der Leyent, Costát és Kallast is elfogadta a testület. Csak Meloni és Orbán jelezte a különállását. Az olasz miniszterelnök tartózkodott von der Leyennél, a másik két politikusra pedig nemmel szavazott. Orbán Costát megszavazta, Kallasnál tartózkodott, von der Leyenre pedig nemmel voksolt.

Ennek azonban nem volt jelentősége, mert a csúcsvezetőket minősített többséggel választják a Tanácsban, így nem volt szükség egyhangú döntésre. Elegendő volt, hogy a tagállamok 55 százaléka igennel szavazzon, valamint az EU lakosságának 65 százaléka a döntés mögött álljon. Orbán nem tudta használni utóbbi időben gyakran választott eszközét, a tanácsi vétót.

Orbán azért tartotta elfogadhatatlannak az alkut, mert szerinte az európai választópolgárok többsége a jobboldalra szavazott, és ezek az emberek jobboldali vezetést szerettek volna látni az Unió élén. A Néppárt azonban elvitte ezeknek a szavazatoknak egy jelentős részét, majd balra fordult, és így becsapta a választókat.

egy lélek se vette észre, hogy orbán éppen el akarja foglalni brüsszelt, talán azért, mert nem volt mit észrevenni

Valójában azonban csak annyi történt, hogy a centrista koalíció megkötött egy megállapodást, amire a választópolgárok többsége felhatalmazást adott neki. Miután a Néppárt az elmúlt 5 évben is a szocialistákkal és a liberálisokkal volt koalícióban, szó sem lehetett a választók becsapásáról.

Miután ezt Orbán is tudta, a Néppárt hibáztatása csak szimbolikus lépés volt tőle. Kommunikációs fogás, amivel elfedi, hogy rossz lóra tett, amikor a kampányban kockázatos módon, de nem teljesen alap nélkül Brüsszel elfoglalását vizionálta. Az áttörés azonban elmaradt. Ahogyan az Unióban eddig mindig, ezúttal is győzött a status quo.

Brüsszeli kiutazásunkat az Európai Bizottság támogatta. Címlapkép: DURSUN AYDEMIR/Anadolu via AFP.

OTHER NEWS

9 hrs ago

A Rubik-kocka lesz a sláger a százezres fesztiválon

9 hrs ago

Robert Fico maradandó mozgásszervi károsodást szenvedett

9 hrs ago

Egyesek mindkét lábukat képesek eltörni azért, hogy magasabbak legyenek

9 hrs ago

Eldőlt az olasz válogatott szövetségi kapitányának sorsa a korai Eb-búcsú után

9 hrs ago

Megtelt az európai légtér, folyamatos késésekkel kell számolni

9 hrs ago

Megható pillanat: Michael J. Fox kerekesszékből gitározta a „Vissza a jövőbe” zenéit

9 hrs ago

Megszületett a döntés: egyik Joao sem marad Barcelonában, Marcos Alonsótól is elköszöntek

9 hrs ago

A Gránit Banknál megtörtént a kártalanítás az AppStore-incidens miatt

10 hrs ago

Hasfalszakadást is okozhat egy nagyobb tüsszentés, mégis tilos visszatartani a hapcit

10 hrs ago

Átalakuló politikai tér vagy utolsó esély Orbán Viktoréknak az új pártszövetség létrejötte?

10 hrs ago

Terítette a lapokat a MÁV, így lehet utazni idén a Balatonon

10 hrs ago

Orosz tudósok egy 44 ezer éves fagyott farkas tetemét boncolták fel

10 hrs ago

Egyedülálló hajegyenesítési módszer: Oszkai Gáborral beszélgettünk

11 hrs ago

Galéria: villámlás és özönvíz – harmadszor állított meg eső Eb-meccset

11 hrs ago

Kiderült, ki lesz az észt miniszterelnök utódja

11 hrs ago

A kiesés után panaszt nyújtottak be a játékvezetés ellen

11 hrs ago

Lukács Sándor egy korábbi tévéműsort hiányol

12 hrs ago

Ne csodálkozzon, ha egy vadállat testében ébred, és nem tud beszélni

12 hrs ago

Jégesővel érkezik a vihar hétfőn

12 hrs ago

Topolya helyett Görögországban kötött ki a Debrecentől elküldött csatár

12 hrs ago

Itt a fordulat, mégsem törli a TV2 Csoport csatornáit az Invinetwork

12 hrs ago

Ujhelyi István szerint kényszerpálya vár a magyar uniós elnökségre

12 hrs ago

Tovább szűkülnek Carlos Sainz F1-es lehetőségei a habozás miatt

13 hrs ago

Orbán Viktor: Egy olyan politikai formációt hozunk létre, ami hasítani fog

13 hrs ago

Orbánék új európai pártszövetséget jelentettek be Bécsben

14 hrs ago

Copa America 2024: Hibátlanul sikerült továbbjutnia a csoportjából Argentínának

14 hrs ago

Pokolgépeket találtak a moszuli mecset falában

14 hrs ago

Újabb kormányválságba futott a legnagyobb katolikus ázsiai ország

14 hrs ago

A németek kapitánya a bíróra panaszkodott: Így mindent le lehetne fújni

15 hrs ago

Spalletti vállalja a felelősséget; Yakin ebből tudta, hogy nyernek

15 hrs ago

Meghalt Bud S. Smith, az Ördögűző és a Flashdance vágója

15 hrs ago

Felesége kampányol Joe Bidenért

15 hrs ago

„Szégyen, amit a VAR művelt” – kiakadt a németektől kikapó edző a bírói döntések láttán

15 hrs ago

Egy őrült zseni volt, aki bízott a gyilkosában

15 hrs ago

Lázár János újabb feladatot kapott, miniszterelnöki határozat is készült róla

15 hrs ago

A kormány olyan dolgot védene meg egy delegációval, amivel Magyarország nem rendelkezik

15 hrs ago

Itt az újabb rekord, aki nagyon figyelt, kaszálhatott

15 hrs ago

Először játszott az Eb óta a magyar válogatott támadó, hatgólos meccsen szenvedtek vereséget

16 hrs ago

Argentína hibátlan mérleggel ment tovább a Copán; Chile már a csoportkörben kiesett

16 hrs ago

Az ukrán miniszterelnök-helyettes szerint bár „sajátos csoport” az Orbán-kormány, de így is sikeres a kapcsolatuk Magyarországgal