Extrémní počasí jen tak neskončí. Asie zažívá peklo na Zemi, podle experta ale bude hůř

extrémní počasí jen tak neskončí. asie zažívá peklo na zemi, podle experta ale bude hůř

Indie, ilustrační foto

Červnová vlna veder v Indii je dosud nejdelší, uvedl hlavní vládní expert na počasí a varoval, že lidé budou vystaveni stále vyšším teplotám. Některé části severní Indie sužuje od poloviny května vlna veder, přičemž teploty stoupají nad 45 stupňů Celsia.

"Toto bylo nejdelší období, protože v různých částech země trvalo přibližně 24 dní," řekl v rozhovoru pro deník The Indian Express vedoucí Indického meteorologického ústavu (IMD) Mrutjundžaj Muhápatra.

Muhápatra varoval, že bude následovat ještě horší období. "Nebudou-li přijata preventivní nebo ochranná opatření, vlny veder budou častější, trvalejší a intenzivnější," řekl.

Indie je třetím největším producentem skleníkových plynů na světě, ale zavázala se, že do roku 2070 dosáhne uhlíkově neutrální ekonomiky - dvě desetiletí po většině průmyslových zemí Západu. V současnosti je při výrobě energie v převážné míře závislá na uhlí.

"Lidská činnost, rostoucí populace, industrializace a doprava vedou ke zvýšené koncentraci oxidu uhelnatého, metanu a chlorovaných uhlovodíků. Ohrožujeme nejen sebe, ale i naše budoucí generace," řekl Muhápatra.

Jak ukazuje vědecký výzkum, změna klimatu způsobuje, že vlny veder jsou delší, častější a intenzivnější. Poslední vlna veder způsobila, že teplota v Naí Dillí se vyrovnala dosavadnímu rekordu hlavního města – 49,2 stupněm Celsia z roku 2022.

I Thajsko zažilo v posledních týdnech neobvyklá horka, v důsledku kterých tamní úřady téměř denně vydávají příslušná varování. Od začátku roku přitom podlehlo úpalu už 61 lidí, což je více než za celý loňský rok, kdy takových úmrtí zaznamenali jen 37.

Vědci dlouhodobě upozorňují na to, že klimatická změna vyvolaná lidmi způsobuje na Zemi častější, delší a intenzivnější vlny veder. Podle Světové meteorologické organizace (WMO) letošní vedra ovlivňuje a zhoršuje i klimatický jev El Niňo, celá Asie se však zároveň otepluje rychleji, než je celosvětový průměr.

Asie přitom byla v roce 2023 regionem s největším počtem katastrof způsobených klimatickými a povětrnostními jevy na světě, uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) s tím, že hlavní příčinou úmrtí a majetkových škod byly záplavy.

Loni byly globálně zaznamenány rekordně vysoké teploty. WMO ve zveřejněné zprávě o stavu klimatu píše, že Asie se otepluje mimořádně rychlým tempem oproti světovému průměru - loni v regionu zaznamenaly teploty o dva stupně Celsia vyšší ve srovnání s průměrem z období let 1961-1990.

Mimořádně vysoké průměrné teploty evidovaly od západní Sibiře po střední Asii a od východní Číny po Japonsko, ve kterém zažili v roce 2023 nejteplejší léto v historii měření.

"Mnohé země v regionu zažily v roce 2023 nejteplejší rok v historii, spolu se spoustou extrémních podmínek, od sucha a veder až po záplavy a bouře," uvedla generální tajemnice WMO Celeste Saulová. Klimatická změna podle ní ještě více zhoršila frekvenci a závažnost takových událostí.

Vliv vln veder se podle WMO stává stále závažnější a tající ledovce ohrožují bezpečnost vody v budoucnosti. Za posledních několik desetiletí zaznamenali na ledovcích v asijských vysokohorských oblastech úbytek hmoty, což pokračovalo i loni na dvaceti z 22 monitorovaných ledovcích v regionu.

Minulý rok hlásili z Asie podle WMO až 79 katastrof spojených s povětrnostními jevy souvisejícími s vodou. Více než 80 procent z nich tvořily záplavy a bouře, které si vyžádaly více než 2000 obětí na životech a přímo postihly devět milionů lidí.

Rok 2024 přitom bude podle WMO zřejmě ještě teplejší než ten předchozí, který byl rekordní v celé historii měření. Na tiskové konferenci k výroční zprávě o stavu klimatu ve světě to řekl šéf monitorování klimatu WMO Omar Baddour.

WMO podle serveru France24 uvedla, že loňské průměrné teploty dva metry nad zemským povrchem byly vyšší o 1,45 stupně Celsia oproti stavu před průmyslovou revolucí. Pařížská klimatická konference v roce 2015 stanovila, že globální teplota může stoupnout ve srovnání s tímto obdobím o nejvýše 1,5 stupně Celsia.

Uplynulý rok byl podle WMO součástí nejžhavějšího desetiletí v zaznamenaných dějinách a vlny extrémních teplot způsobily rekordní úbytek ledovců. Ve Švýcarsku, kde sídlí vedení WMO, ztratily ledovce za poslední desetiletí až deset procent objemu.

Rychle se tající ledovce způsobují také dramatické stoupání hladiny světových oceánů. Organizace upozornila, že za posledních deset let se hladiny oceánů zvýšily více než dvojnásobně oproti prvnímu desetiletí satelitního monitoringu. Častější a intenzivnější vlny veder v oceánských oblastech budou mít podle WMO výrazný negativní dopad i na mořské ekosystémy a korálové útesy.

Podle nedávné studie může rychlost tání grónského ledovce poskytnout určitý náhled na to, jaké počasí může letos v létě očekávat Evropa. Podle serveru The Guardian rozsah a intenzita nedávných jevů spojených s táním sladkovodních zdrojů naznačuje, že jih Evropy může letos zasáhnout neobvyklé teplo a sucho.

Hlavní autorka studie Marilena Oltmanns z britského Národního oceánografického centra vysvětluje, že řetězec událostí je komplexní a ovlivňován dalšími faktory. Popsala, že teplé podmínky v Grónsku způsobují větší tání ledovců, což přináší do Atlantiku více sladkovodní vody. Tato voda je lehčí než mořská voda, což způsobuje, že se usazuje na hladině oceánu a omezuje výměnu tepla mezi vzduchem a vodou.

To vede k posílení větrů v oblasti, kde se tato sladkovodní voda uvolňuje do moře. V zimě tyto silné větry posouvají Severoatlantický proud, prodloužení Golfského proudu, na sever. V létě následujícího roku pak větry následují směr tohoto proudu a jsou přesměrovány na sever. Toto přesměrování pomáhá vytvářet určité podmínky pro velkoplošnou atmosférickou cirkulaci, která přináší teplejší a suché počasí nad Evropou.

Meteorologové už dříve uvedli, že oteplování způsobené klimatickým jevem El Niňo, které dosáhlo svého vrcholu v prosinci, bylo jedním z pěti nejintenzivnějších zaznamenaných v historii a od března do května přinese nadprůměrné teploty, tvrdí WMO. Zdůraznila, že El Niňo nyní postupně slábne. Nicméně teplo uvězněné v atmosféře skleníkovými plyny bude ovlivňovat teploty ovzduší i v následujících měsících.

Související články

    OTHER NEWS

    10 hrs ago

    Odvážná Bezděková, rudá Dyková i řecká bohyně Vlasáková: Rozparky a nejhlubší dekolty z Varů

    11 hrs ago

    Drama v závěru první etapy: na své poslední Tour slaví miláček Francie

    11 hrs ago

    Severně od Atén vypukl požár, s plameny bojují stovky hasičů

    11 hrs ago

    V Tuklatech sní o multifunkčním hřišti, schází jim půl milionu. O pomoc prosí veřejnost

    11 hrs ago

    Vlak v Nymburce projel za návěstidlo stůj, hned poté zastavil

    11 hrs ago

    Ruský protest Japonsku. Vadí manévry za účasti členských zemí NATO

    11 hrs ago

    Tituly na trávě v Eastbourne získali Američan Fritz a Ruska Kasatkinová

    11 hrs ago

    Josef Maršálek představil kolekci kameninového nádobí. V jedné z mís upečete dokonalý chléb podle jeho receptu

    11 hrs ago

    GP RAKOUSKA: Verstappen převálcoval soupeře, Hamilton kolidoval se zvedákem

    11 hrs ago

    Panika, šok a pláč u Demokratů. NYT: „Bidenova kandidatura je bezohledný hazard.“ Žádá výměnu

    12 hrs ago

    Lékaři bijí na poplach. Ostravu sužuje epidemie žloutenky, nakazit se může kdokoli

    12 hrs ago

    Vzájemná spolupráce rodičů a trenérů: Jak vychovat ze sportovce týmového hráče

    12 hrs ago

    Na smrt šli spolu. Po 50 letech manželství si řekli: Nechceme žít jako zombie

    12 hrs ago

    GALERIE: Na Václavském náměstí v Praze začala výstavba tramvajové trati. Začalo se Vodičkovou ulicí

    12 hrs ago

    Hvězdy na kolonádě: Mišík bez Natálky, vysmátá Janžurová i Donutilovi na procházce

    12 hrs ago

    Viggo Mortensen si podmanil Karlovy Vary: Během děkovné řeči promluvil česky

    12 hrs ago

    Biden odmítl výzvy k rezignaci na další kandidaturu do Bílého domu

    12 hrs ago

    Jiří Procházka: Český bojovník touží po návratu na trůn UFC! Brazilec mu minule dal KO

    12 hrs ago

    Prezidentské volby v USA jsou spíš soutěž v popularitě, říká Peterka. Zmínil tikající problém

    12 hrs ago

    Dagmar Havlová s tím čekala až do Varů: Zpátky na podpatky!

    12 hrs ago

    Rohlik.cz získává významnou finanční podporu prorozšíření v Evropě

    13 hrs ago

    Nablýskané unikáty přilákaly davy: K zámku ve Slavkově přijelo tisíc historických aut

    13 hrs ago

    Já tak rád trsám, trsám! Markéta Pekarová Adamová juchala na koncertě skupiny Kosheen

    13 hrs ago

    Zemi míjejí dva zabijácké asteroidy, jeden byl objeven teprve před 14 dny!

    13 hrs ago

    Skandalisti ve Varech ostrouhali: Jubilejní 30. ročník pod taktovkou Bartošky je krotký jako beránek

    13 hrs ago

    Joe Bidene, odstupte. Vyzývá deník New York Times prezidenta. Jste jen stínem velkého politika

    13 hrs ago

    Dva obří asteroidy minou Zemi! O jednom jsme ještě nedávno nevěděli

    13 hrs ago

    Do Prahy se začaly sjíždět tisíce sokolů na slet, začne v neděli

    13 hrs ago

    Jeden z nejnadanějších českých sportovců se narodil před 155 lety

    13 hrs ago

    Místo pípání mobilem budeme zírat na terminál. MasterCard testuje placení pohledem

    13 hrs ago

    Nenechte levanduli pouze jako okrasu na zahradě. Využijte její potenciál naplno

    14 hrs ago

    Bělorusko reaguje na údajné ukrajinské provokace. Zvyšuje bezpečnost na hranicích

    14 hrs ago

    Počasí v červenci 2024: Jak bude v prvních týdnech letních prázdnin?

    14 hrs ago

    Angličané chtějí na Euru porazit v osmifinále Slováky a umlčet kritiky

    14 hrs ago

    Klausová a Havlová ve Varech: Livia přišla s vnukem, Dagmar vynesla šperky za miliony

    14 hrs ago

    KVIFF 2024: Podívejte se na nejkrásnější róby z červeného koberce

    14 hrs ago

    Kdy bude Shrek 5? Eddie Murphy překvapil prohlášením, jak už je nový film daleko

    14 hrs ago

    Sledování správných lidí na sociálních sítích může i zachraňovat životy. Vyplatí se to u Marka Dvořáka i Michaly Kněžkové

    14 hrs ago

    Žene se vlna velmi ostrých bouřek: Hrozí supercely a kroupy velikosti golfových míčků

    15 hrs ago

    Noční můra Čechů na dovolené: Při ubytování zjistili, že žádné neexistuje!