Neznají peníze, nemají elektřinu a netrpí rakovinou, stačí jim základní vzdělání. Tak žije komunita Amišů v USA

neznají peníze, nemají elektřinu a netrpí rakovinou, stačí jim základní vzdělání. tak žije komunita amišů v usa

Amišové

Žijí stranou od běžné společnosti, přepravují se vozy taženými koňmi, mají předepsané úbory a jejich vzdělání končí základní školou. Komunita Amišů je často považovaná za podivnou sektu, jelikož je ale soběstačná a nikomu neškodí, má v americké populaci své místo. Jak vlastně Amišové žijí?

Amišové jsou náboženskou komunitou, která vznikla na konci 17. století v Evropě. Jejich zakladatel, Jakob Ammann, byl švýcarský anabaptista, který se odtrhl od mennonitské církve kvůli názorovým rozdílům ohledně církevní kázně a způsobu života. Amišové se začali stěhovat do Ameriky v 18. století, kde hledali náboženskou svobodu a únik před pronásledováním v Evropě.

Tvrdá dřina bez elektřiny

Dnes jsou největší komunity Amišů soustředěny v amerických státech Pensylvánie, Ohio a Indiana. Víra Amišů je postavena na doslovném výkladu Bible a zdůrazňuje jednoduchost, pokoru a oddělení od konzumního světa. Amišové věří v oddělení církve a státu, odmítají vojenskou službu a účast na politickém životě. Nechtějí vymoženosti moderního světa a nesmějí používat auta, techniku, telefony a dokonce ani elektřinu. Mají své lékaře i školství, cestují kočárem taženým koňmi. Pro Amiše je důležité společenství, rodina a víra. Křest probíhá až v dospělosti, kdy jedinec může vědomě rozhodnout o svém náboženském životě.

Ekonomika Amišů je založena na soběstačnosti a komunitní spolupráci. Většina Amišů pracuje v zemědělství, řemeslnictví nebo malých rodinných podnicích. Pěstují plodiny, chovají dobytek a vyrábějí produkty, které nabízejí na místních trzích. Amišové jsou známí svou zručností v tradičních řemeslech, jako je tesařství, šití a výroba nábytku. O studiích nemůže být řeč, většina Amišů končí se základním vzděláním, protože další učení vzhledem k běžnému zaměření shledávají zbytečným. Mládež pomáhá v řemeslech už od útlého věku a brzy se zařazuje do pracovního procesu. Neznamená to však, že by Amišové byli hloupí, někteří dokonce hovoří i více jazyky, ačkoliv tuto schopnost pravděpodobně nikdy nevyužijí.

Mohlo by se vám líbit

Víra jako kamufláž pro zneužívání: Dění za dveřmi sekty Boží děti. Někteří členové pochází z Česka

David Berg založil v roce 1968 komunitu jménem Boží Děti, dnes známou také jako Mezinárodní Rodina. Hlavní myšlenkou bylo zaměřit se na rodinné vazby, lásku a svobodu, za které měli stoupenci sekty bojovat. A to vše v rámci víry, která měla být na prvním místě. Realita ale zdaleka nebyla tak Boží, jak ji zakladatel sekty prezentoval.

svetzeny.cz svetzeny.cz

neznají peníze, nemají elektřinu a netrpí rakovinou, stačí jim základní vzdělání. tak žije komunita amišů v usa

Žádné dekorace ani módní trendy

V domácnostech často žijí pospolu až tři generace a tím, že jsou Amišové schopni se postarat o seniory a mají svoje školství, jsou zproštěni od placení daní. Jejich domácnosti jsou velmi skromné, pouze s několika kusy dřevěného nábytku, neuvidíte v nich žádné dekorace, dokonce ani vázy s květinami. Květiny se pěstují pouze v květináčích nebo na záhonech. Neuznávají ani fotografie, proto je tak málo obrazových záznamů o jejich životě.

Co se týče módních trendů, ani s těmi u Amišů nepochodíte. Nebudou mít totiž ponětí, o čem mluvíte. Ženy zpravidla vlastní čtvery šaty, jedny na praní, druhé sváteční, třetí obyčejné a čtvrté do zálohy. Šaty jsou dlouhé a většinou černé, k nim ženy nosí šátky nebo bílé čepečky, pod nimiž ukrývají dlouhé vlasy, jež si nesmějí stříhat. Také muže poznáte na první pohled. Jejich běžný oděv tvoří bílé košile a černé kalhoty s kšandami, nevycházejí bez pokrývky hlavy v podobě slamáku v létě a látkového klobouku v zimě. Mladí muži mají hladce oholenou tvář, po svatbě si nechávají narůst plnovous.

Mohlo by se vám líbit

Kam zamíří vaše duše po konci života: Dle mnoha náboženství nepodléhá smrti, ale čeká ji jiný osud

Reinkarnace je fascinující koncept znovuzrození duše po smrti těla, kdy se opět probudí v těle novém. Tato víra má hluboké kořeny v různých náboženstvích a kulturách a přináší zajímavý pohled na povahu naší existence. Přečtěte si více o jejím původu, různých pohledech a vlivech, který má na lidský život.

svetzeny.cz svetzeny.cz

neznají peníze, nemají elektřinu a netrpí rakovinou, stačí jim základní vzdělání. tak žije komunita amišů v usa

Na zaučenou do velkého světa

Amišská společnost je patriarchální, s jasně rozdělenými rolemi mezi muži a ženami. Muži se starají o těžší fyzické práce jako je farmaření, stavebnictví a obchod. Ženy jsou hlavně zodpovědné za domácnost, výchovu dětí a lehčí zemědělské práce. V rodinách se rozhodnutí činí kolektivně, avšak s konečným slovem muže. Rodina má často pět až sedm dětí, rozvést manžele může jen Bůh. Ten se uctívá každých čtrnáct dní na bohoslužbách v domech členů.

Mladí Amišové však mají šanci se rozhodnout, zda chtějí tímto stylem života žít napořád, víra a amišský život jim není vnucován násilím. Kolem šestnáctého roku života dostanou možnost komunitu opustit a poznat, jak funguje okolní svět. Mohou se oblékat jako jejich běžní vrstevníci, jezdit autem i chodit do školy. Údajně devadesát procent z nich se ale vrací zpátky je své komunitě. Civilizace a její ruch je většinou šokují a jsou na ně příliš. V moderním světě se neumějí pohybovat a nevědí, jak v něm fungovat, vše je pro ně příliš hlučné a rychlé. Rádi se proto nakonec vrátí tam, odkud pocházejí.

Mohlo by se vám líbit

Tragický osud jehovistky Helene Gotthold. Nacisté ji připravili o nenarozené dítě, nakonec skončila pod gilotinou

Během druhé světové války bylo v Německu popraveno mnoho lidí, kteří se postavili nacistům a Hitlerovi. Byla mezi nimi i zdravotní sestra Helen Gotthold, která se provinila svou lidskostí a svou vírou. Patřila ke svědkům Jehovovým.

svetzeny.cz svetzeny.cz

neznají peníze, nemají elektřinu a netrpí rakovinou, stačí jim základní vzdělání. tak žije komunita amišů v usa

Je zdravé být Amišem?

Podle obecného mínění žijí Amišové velmi zdravým způsobem života. Vzhledem ke skromnosti a snaze vrátit se ke kořenům je jejich stravování jednoduché a zdraví prospěšné, jelikož neznají žádné fast foody, sladkosti a další vymoženosti kuchyně běžné civilizace. Vzhledem k tomu, že většina z nich pracuje v zemědělství, tráví většinu času na čerstvém vzduchu, který je s ohledem na absenci aut a techniky opravdu čistý, navíc mají díky těžké práci dostatek pohybu.

Má se tak za to, že netrpí žádnými civilizačními chorobami a vyhýbá se jim i rakovina. I kdyby to však byla pravda, neznamená to, že Amišové neznají žádné nemoci. Jelikož žijí v uzavřených komunitách, v nichž i plodí děti, může se stát, že dochází k míšení mezi příbuznými. Údajně se tak u nich vyskytují především genetické poruchy. Přesto jsou Amišové jakýmsi důkazem, že se dá najít štěstí v jednoduchosti a tradičních hodnotách.

Zajímají vás nejrůznější způsoby života? Zavzpomínejte, jak se žilo u nás v dobách socialismu v panelákových bytech.

Mohlo by se vám líbit

Jak se žilo maminkám za socialismu: Vzpomínky na dobu, která nebyla jednoduchá. Nebo ano?

Tak jako každou druhou květnovou neděli v roce, slavíme i letos Den matek. Je jakýmsi poděkováním za to, co pro nás maminky dělaly a dělají. Ačkoli má tento svátek dlouhou historii, která sahá až do začátku dvacátého století, u nás vešel v povědomí relativně nedávno. Před rokem 1989 měl totiž prioritu Mezinárodní den žen, který oslavoval ženy pro jejich přínos při budování socialismu. Pojďte s námi na tuto dobu zavzpomínat a připomeňte si, jak se tehdy maminkám a potažmo i jejich dětem žilo.

svetzeny.cz svetzeny.cz

neznají peníze, nemají elektřinu a netrpí rakovinou, stačí jim základní vzdělání. tak žije komunita amišů v usa

Související články

OTHER NEWS

10 hrs ago

Drama v závěru první etapy: na své poslední Tour slaví miláček Francie

11 hrs ago

Severně od Atén vypukl požár, s plameny bojují stovky hasičů

11 hrs ago

V Tuklatech sní o multifunkčním hřišti, schází jim půl milionu. O pomoc prosí veřejnost

11 hrs ago

Vlak v Nymburce projel za návěstidlo stůj, hned poté zastavil

11 hrs ago

Ruský protest Japonsku. Vadí manévry za účasti členských zemí NATO

11 hrs ago

Tituly na trávě v Eastbourne získali Američan Fritz a Ruska Kasatkinová

11 hrs ago

Josef Maršálek představil kolekci kameninového nádobí. V jedné z mís upečete dokonalý chléb podle jeho receptu

11 hrs ago

GP RAKOUSKA: Verstappen převálcoval soupeře, Hamilton kolidoval se zvedákem

11 hrs ago

Panika, šok a pláč u Demokratů. NYT: „Bidenova kandidatura je bezohledný hazard.“ Žádá výměnu

11 hrs ago

Lékaři bijí na poplach. Ostravu sužuje epidemie žloutenky, nakazit se může kdokoli

12 hrs ago

Vzájemná spolupráce rodičů a trenérů: Jak vychovat ze sportovce týmového hráče

12 hrs ago

Na smrt šli spolu. Po 50 letech manželství si řekli: Nechceme žít jako zombie

12 hrs ago

GALERIE: Na Václavském náměstí v Praze začala výstavba tramvajové trati. Začalo se Vodičkovou ulicí

12 hrs ago

Hvězdy na kolonádě: Mišík bez Natálky, vysmátá Janžurová i Donutilovi na procházce

12 hrs ago

Viggo Mortensen si podmanil Karlovy Vary: Během děkovné řeči promluvil česky

12 hrs ago

Biden odmítl výzvy k rezignaci na další kandidaturu do Bílého domu

12 hrs ago

Jiří Procházka: Český bojovník touží po návratu na trůn UFC! Brazilec mu minule dal KO

12 hrs ago

Prezidentské volby v USA jsou spíš soutěž v popularitě, říká Peterka. Zmínil tikající problém

12 hrs ago

Dagmar Havlová s tím čekala až do Varů: Zpátky na podpatky!

12 hrs ago

Rohlik.cz získává významnou finanční podporu prorozšíření v Evropě

12 hrs ago

Nablýskané unikáty přilákaly davy: K zámku ve Slavkově přijelo tisíc historických aut

13 hrs ago

Já tak rád trsám, trsám! Markéta Pekarová Adamová juchala na koncertě skupiny Kosheen

13 hrs ago

Zemi míjejí dva zabijácké asteroidy, jeden byl objeven teprve před 14 dny!

13 hrs ago

Skandalisti ve Varech ostrouhali: Jubilejní 30. ročník pod taktovkou Bartošky je krotký jako beránek

13 hrs ago

Joe Bidene, odstupte. Vyzývá deník New York Times prezidenta. Jste jen stínem velkého politika

13 hrs ago

Dva obří asteroidy minou Zemi! O jednom jsme ještě nedávno nevěděli

13 hrs ago

Do Prahy se začaly sjíždět tisíce sokolů na slet, začne v neděli

13 hrs ago

Jeden z nejnadanějších českých sportovců se narodil před 155 lety

13 hrs ago

Místo pípání mobilem budeme zírat na terminál. MasterCard testuje placení pohledem

13 hrs ago

Nenechte levanduli pouze jako okrasu na zahradě. Využijte její potenciál naplno

14 hrs ago

Bělorusko reaguje na údajné ukrajinské provokace. Zvyšuje bezpečnost na hranicích

14 hrs ago

Počasí v červenci 2024: Jak bude v prvních týdnech letních prázdnin?

14 hrs ago

Angličané chtějí na Euru porazit v osmifinále Slováky a umlčet kritiky

14 hrs ago

Klausová a Havlová ve Varech: Livia přišla s vnukem, Dagmar vynesla šperky za miliony

14 hrs ago

KVIFF 2024: Podívejte se na nejkrásnější róby z červeného koberce

14 hrs ago

Kdy bude Shrek 5? Eddie Murphy překvapil prohlášením, jak už je nový film daleko

14 hrs ago

Sledování správných lidí na sociálních sítích může i zachraňovat životy. Vyplatí se to u Marka Dvořáka i Michaly Kněžkové

14 hrs ago

Žene se vlna velmi ostrých bouřek: Hrozí supercely a kroupy velikosti golfových míčků

14 hrs ago

Noční můra Čechů na dovolené: Při ubytování zjistili, že žádné neexistuje!

14 hrs ago

Rusové tvrdí, že dobyli další osadu na východě Ukrajiny