Anglia borsot tört a magyarok orra alá, továbbjuttatta Szlovéniát

anglia borsot tört a magyarok orra alá, továbbjuttatta szlovéniát

Az angol labdarúgó-válogatott gól nélküli döntetlent játszott Szlovéniával az Európa-bajnokság csoportkörének harmadik fordulójában, ezzel pedig az is eldőlt, hogy a magyar csapatnak már csak egy esélye maradt a továbbjutásra. A C csoportból az angolok és a szlovénok mellett a dánok is ott lesznek a kieséses szakaszban.

ANGLIA–SZLOVÉNIA

Gareth Southgate egy helyen változtatott a dánok elleni mérkőzéshez képest: Trent Alexander-Arnold helyére Conor Gallagher került be a középpályára. Anglia eddig nem igazán játszott kiemelkedően a tornán, adós maradt a jó játékkal.

Az angolok már továbbjutóként várták a mérkőzést, a szlovénok pedig abban bíztak, hogy pontot tudnak szerezni, és ezáltal bejutnak a nyolcaddöntőbe.

A találkozó első nagy helyzete Benjamin Sesko előtt adódott az ötödik percben, de a közeli fejesét Jordan Pickford könnyedén fogta. Az első igazán nagy angol helyzetig egészen a 20. percig kellett várni, de Bukayo Saka hiába talált a kapuba, Phil Foden lesen kapta a labdát, így érvénytelen volt a találat.

Tapogatózó mezőnyjáték folyt, angol oldalon hiányoztak a gyors ritmusváltások. Harry Kane a 30. percben talált először kaput, később Foden próbálkozott egy távoli szabadrúgásból.

Az angolok hiába birtokolták többet a labdát, ismét egy olyan félidőt produkáltak, ami finoman szólva is felejthető volt...

Southgate sem volt elégedett a látottakkal, Gallagher helyére Kobbie Mainót hozta be a szünetben.

Szlovénia továbbra is masszívan védekezett, az angol játékosok nem találtak fogást a területeket jól záró szlovén védelmen. Egyre nagyobb nyomást helyeztek ellenfelükre az angolok, de továbbra is hiányoztak az utolsó passzok és a ziccerek.

Meddő mezőnyfölény, de semmi több, mintha Angliának púp lett volna hátán a meccs, a szlovén játékosok pedig pontosan tudták, megszakadni nekik sem kell, mert a döntetlen kiváló eredmény a számukra.

Úgy fordultunk az utolsó húsz percre, hogy említésre méltó jelenet nem volt a második játékrészben. Ekkor Sakát a Chelsea-nél remek szezont futó Cole Palmer váltotta.

Declan Rice próbálkozott egy lövéssel a 75. percben, de méterekkel elkerülte a kaput. A 92. percben Palmer lőtt laposan kapura, de Jan Oblak könnyedén védett.

Kimondottan rossz mérkőzésen 0–0 a vége, ezzel pedig Anglia csoportelsőként, Szlovénia pedig csoportharmadikként jutott tovább a nyolcaddöntőbe. Érdekesség, hogy Anglia két szerzett góllal tudott a csoport élén végezni, Szlovénia pedig győzelem nélkül jutott tovább – története során először.

DÁNIA–SZERBIA

Szerbia beragadt a rajtnál rendesen, az első meccsen még egy döntetlent sem tudott kiharcolni a harmatosan játszó angolok ellen, akiknek elég volt egy Bellingham-villanás, hogy megszerezzék a három pontot. Utána Szlovéniával találkoztak déli szomszédaink, és másodpercekre voltak attól, hogy a második vereségüket is elkönyveljék a tornán, de aztán jött a Real Madrid korábbi csatára, Luka Jovics, aki a 95. percben kiegyenlített, megmentve egy pontot a csapatának. Számukra így egy opció maradt: menekülés a győzelembe, különben mehetnek haza.

A dánok két 1–1-es döntetlennel hangoltak a kedd esti meccsre, a szlovénok ellen Christian Eriksen talált be, pontosan 1100 nappal azután, hogy a legutóbbi Eb-n összeesett a pályán. Az angolok ellen hátrányba kerültek a skandinávok, de Morten Hjulmand góljával elkerülték a verteséget. Münchenben úgy léptek pályára a dánok, hogy tudták, megvan nekik a továbbjutás, amennyiben nem kapnak ki.

A mérkőzést a helyszínen tekintette meg a szerbek huszonnégyszeres Grand Slam-győztes teniszezője, Novak Djokovics, aki óriási futballszurkoló, és amikor csak teheti, élőben szurkol a honfitársainak. Az első percekben nem történt sok említésre méltó dolog, egyik csapat sem kockáztatott, miután megszerezte a labdát.

Aztán a 16. percben a kezdőbe bekerülő Alexander Bah fejelt a kapu mellé hét méterről, ez volt a meccs első komoly helyzete. Utána Bah azt reklámálta, hogy hátulról meglökte őt Andrija Zsivkovics, de Francois Letexier játékvezető továbbot intett, és a VAR-szobában sem láttak szabálytalanságot.

A 22. percben Eriksen tekert kapura 25 méterről, Predrag Rajkovics kapus nagy vetődéssel tolta szögletre a labdát, ami minden bizonnyal a jobb alsó sarokba zúdult volna. Utána Jonas Wind zuhant be a szerb kapuba a labdával együtt, de a bíró nem adta meg a gólt, mert Eriksen szöglete után az alapvonalon túlról kanyarodott vissza a pályára a játékszer.

A 32. percben Rasmus Höjlund kínálta meg egy lapos lövéssel Rajkovicsot 15 méterről, de mivel nem ment sarokra a labda, simán védett a kapus. A 39. percben pedig Wind maradt üresen 15 méterre a kaputól, de a lövés pillanatában elcsúszott, így a labda méterekkel szállt a kapu fölé. Majd véget ért az egyébként felejthető első félidő.

A szünetben Szerbia visszaállt a kétcsatáros játékra, kockáztatott Dragan Sztojkovics szövetségi kapitány. A játék képe viszont a cserék hatására sem változott, Dánia birtokolta a labdát, és dolgozott ki helyzeteket, de Christensen és Hjulmand átlövése is elkerülte a szerbek kapuját. A 65. percben Jannik Vestergaard fejelhetett kapura 13 méterről, de Rajkovics simán fogta a labdát, az ugyanis középre ment, pont oda, ahol állt.

Sztojkovics egyre idegesebben toporgott az oldalvonal mellett, majd a 67. percben Dusan Vlahovicsot is beküldte a pályára, mindenki beszállt a szerb kispadról, akibe minimális gólérzékenység szorult (a szünetben Luka Jovics és Dusan Tadics állt be).

A 79. percben Mitrovics esett össze a dán tizenhatoson belül, miután Joachim Andersen odanyomott neki egyet, de a VAR szerint ez nem ért tizenegyest. Két percre rá az imént még a földön fekvő Mitrovics lőtt a bal alsó sarok mellé 13 méterről, ígéretes helyzet volt.

Aztán a 83. percben megint Mitrovics zuhant össze a tizenhatoson belül Joakim Maehle szorításában, mire Andersen rászólt, hogy fejezze be a színészkedést. Mitrovics ezen felkapta a vizet, majd a bíró sárgát adott neki a színészkedés és reklamálás kombinációért, ez szintén nem hatott nyugtatólag az idegeire.

A vége ennek a találkozónak is gól nélküli döntetlen, Dánia csoportmásodikként jutott tovább és Németország ellen játszik a legjobb 16 között.

Anglia így az alsó ágra került, Gelsenkirchenben lép pályára Hollandia vagy az E csoport harmadik helyezettje ellen.

Hogyan juthat tovább a magyar válogatott?

Most már csak egy esélyünk maradt, mégpedig, hogy szerdán a törökök és a portugálok nem kapnak ki. Törökország ellenfele Csehország lesz, Portugália pedig Georgia ellen lép pályára.

Az is eldőlt, hogy továbbjutás esetén a magyar válogatott ellenfele Portugália lenne, a találkozót pedig jövő hét hétfőn 21 órakor rendeznék meg Frankfurtban.