Ausztria mindenkit meglepett és ötgólos mérkőzésen lett csoportelső

Ausztria csoportelsőként jutott be a 2024-es labdarúgó-Európa-bajnokság nyolcaddöntőjébe, miután a csoportkör harmadik fordulójában 3–2-re legyőzte Hollandiát a D jelű kvartettben. A csoport második helyét Franciaország kaparintotta meg, Hollandia a harmadik helyen jutott tovább. Most azért kell szurkolnunk, hogy este Anglia legyőzze Szlovéniát, mert Marco Rossi csapata akkor biztosan bejut a legjobb 16 közé.

FRANCIAORSZÁG–LENGYELORSZÁG

A francia csapat esetében az volt a legnagyobb kérdés, hogy mikor játszhat újra Kylian Mbappé, aki még a csoportkör első fordulójában, Ausztria ellen szenvedett orrtörést. A Real Madrid újdonsült támadója elővigyázatosságból kihagyta a hollandok elleni meccset, de kedden visszakerült a kezdőbe – ahonnan viszont kikerült Antoine Griezmann, aki pihenőt kapott a kieséses szakasz előtt.

A lengyelek csalódottan készültek fel az újabb tétmeccsükre, hiszen elsőként estek ki a tornáról, miután kikaptak 3–1-re az osztrákoktól Berlinben, a franciák pedig gól nélküli döntetlent játszottak a hollandokkal. Mivel számukra már nem volt tétje a meccsnek, Wojciech Szczesny leült a kispadra, Lukasz Skorupski vette át a helyét a kapuban. Legveszélyesebb támadójuk, Robert Lewandowski is bekerült a kezdőbe.

Lendületesen kezdtek a becsületükért küzdő lengyelek, a hatodik percben Piotr Zielinski lőtt kapura 20 méterről, az átlövést Mike Maignan hárította, a labda a bal alsó sarok irányába tartott. A franciák az első tíz percben nem sokat csináltak, aztán a 11. percben Ousmane Dembélé iramodott meg a jobb oldalon, lapos centerezése után a másik szélen felfutó Theo Hernández került gólhelyzetbe, közelről leadott lövését Skorupski védte lábbal.

A következő lehetőség a lengyelek előtt adódott a 15. percben, egy szöglet után hibázott a francia védelem, így Kacper Urbanski lőhetett 13 méterről, de középre ment a labda. Pillanatokkal később Dembélé ziccerét fogta Skorupski a túloldalon. A 34. percben Lewandowski fejét találta meg Zielinski egy pompás íveléssel, a lengyel támadó hét méterről bólintott kapura, a labda kevéssel kerülte el a kapu jobb oldalát, nagy lehetőség maradt ki.

A félidő végét megnyomták a franciák, William Saliba lövése után Mbappé került ziccerbe a 42. percben, éles szögből leadott kísérletét Skorupski hárította. A 44. percben megint a lengyel védelem mögé tudtak kerülni a kék mezesek, Theo Hernández centerezése után Nicola Zalewski vágta ki a labdát az ötösön belül. Majd megint kött Mbappé, aki Bradley Barcola sarkazása után gólhelyzetbe került, de erős lövése után megint Skorupski nyerte kettejük külön csatáját.

A szünetben a franciák „vért ihattak”, térfélcsere után nekiestek a lengyeleknek, akik alig-alig tudtak kijönni a saját térfelükről. A nagy nyomás hibára kényszerítette a piros mezeseket, az 55. percben Jakub Kiwior buktatta Dembélét a tizenhatoson belül, a befújt büntetőt Mbappé értékesítette, higgadtan lőtte a labdát a bal alsó sarokba, itt már Skorupski is tehetetlen volt. Ez volt a világbajnok csatár első Eb-gólja. 1–0

A 72. percben Lewandowski szerzett harcosan labdát az ellenfél térfelén, majd 25 méterről kapura lőtt, de nem találta el a jobb alsó sarkot. A 74. percben Dayot Upamecano taposta meg Swiederski lábát, a játékvezető visszanézte az esetet, majd tizengyeset ítélt a lengyeleknek.

Lewandowski első kísérletét fogta Maignan, de egyik lába sem volt síkban a vonallal, ezért a bíró újrarúgatta a büntetőt. Lewandowski másodjára már nem hibázott, a labda a jobb oldali kapufáról vágódott a hálóba. 1–1

A 82. percben megint Lewandowski kísérletezett, 16-ról bombázta a léc fölé a labdát. A franciák válasza nem sokat késett, egy szépen végigvitt támadás után Olivier Giroud 11-ről leadott lövésébe vetődött bele hősiesen egy lengyel védő.

A franciák a végén mindent megtettek a győztesgól megszerzése érdekében, de nem jártak sikerrel, így Lengyelország bravúrdöntetlennel búcsúzott a tornától. A franciák pedig csoportmásodikként mentek tovább a nyolcaddöntőbe.

HOLLANDIA–AUSZTRIA

Berlinben még soha nem lépett pályára a holland labdarúgó-válogatott – egészen kedd estig, amikor az Oranje tiszta narancsban futott ki az olimpiai stadion gyepére a fehérmezes Ausztria ellen.

A hollandok már továbbjutóként várták a találkozót, a sógorok viszont matematikailag még ki is eshettek volna, ha legalább öt góllal alulmaradnak. A meccs azonban egy egy osztrák góllal indult, illetve hollanddal, csak éppen a rossz kapura.

ausztria mindenkit meglepett és ötgólos mérkőzésen lett csoportelső

Marko Arnautovic passzolta ki a hatodik percben a szélre a labdát Alexander Prasshoz, aki középre gurított és a tisztázni igyekvő Donyell Malen a saját kapujába passzolt.

Ez már a hetedik öngól a tornán.

A hollandok passzívak voltak, pontatlanul játszottak, és bár Malen a 23. percben kis híján egyenlített, Ronald Koeman a 35. percben cserélt is: Joey Veerman helyére Xavi Simons érkezett.

A félidő hajrájában mindkét csapat előtt adódtak lehetőségek, de maradt a 0–1, így a szünetben Ausztria csoportelsőként sétálhatott be az öltözőbe.

Az öröm azonban túl sokáig nem tartott, a második játékrész első percében egy labdaszerzést követően Xavi Simons indult meg az osztrák kapu felé, kipasszolta balra a labdát, Cody Gakpo pedig remekült tekert a kapuba, 1–1!

Bő tíz perccel később, az 59. percben Florian Grillitsch kanyarintotta be a labdát, Romano Schmid bólintott, Stefan de Vrij pedig már nem tudott felszabadítani, az egyébként is a kapuba tartó fejest végül ő juttatta a gólvonalon túlra.

Megint egy öngól!

A 75. percben Wout Weghorst emelkedett a magasba és fejelte le a labdát Memphis Depaynak, aki kiegyenlített. Bár a VAR vizsgálta az esetet, a játékvezető is megnézte a szituációt, és nem találta szabálytalannak.

Alig néhány perccel később Marcel Sabitzer kapott remek ütemű indítást és elemi erővel lőtte ki a rövid sarkot. A csapatkapitány ezzel a csoport élére lőtte Ausztriát. Merthogy a franciák döntetlenje azt jelenti, hogy az osztrákok ezzel a bravúrgyőzelemmel csoportelsőként jutottak tovább a nyolcaddöntőbe – és egyáltalán nem érdemtelenül!

Mindez azt is jelenti, hogy a franciák kerültek a felső ágra a spanyolok, a házigazda németek és a portugálok mellé, ellenfelük pedig az E csoport második helyezettje (Belgium, Románia, Szlovákia vagy Ukrajna) lesz.

Az osztrákok az alsó ágon Lipcsében lépnek majd pályára a nyolcaddöntőben, jó eséllyel Törökország ellen.

Hollandia csoportharmadikként biztosan továbbjutó, azonban még nem dőlt el, hol, és melyik válogatott ellen játszik.

Labdarúgás

Európa-bajnokság

Csoportkör, 3. forduló

• Hollandia–Ausztria 2–3 (Gakpo 46., Depay 75., ill. Malen 6. – öngól, De Vrij 59. - öngól, Sabitzer 80.)
  • Franciaország–Lengyelország 1–1 (Mbappé 56. – tizenegyesből., ill. Lewandowski 79. - tizenegyesből)