Rakousko - Francie 0:1. Favorit na úvod vyhrál, Mbappé si poranil nos

Francouzští fotbalisté vstoupili do evropského šampionátu v Düsseldorfu výhrou nad Rakouskem 1:0 a v tabulce skupiny D se bodově dotáhli na Nizozemsko, které v neděli zvítězilo nad Polskem 2:1. O výsledku rozhodl ve 38. minutě vlastní gól Maximiliana Wöbera. Trenér Didier Deschamps si připsal stou výhru na francouzské lavičce od svého příchodu v roce 2012.

rakousko - francie 0:1. favorit na úvod vyhrál, mbappé si poranil nos

Kylian Mbappé musel střídat, po souboji mu tekla krev z nosu

Velký podíl na rozhodujícím okamžiku měl Kylian Mbappé, jehož centr si rakouský stoper srazil do branky. Největší francouzská hvězda měla i další tři šance, ale branka na Euru pro ni dál zůstává zakletá. Mbappé dal v mezistátních zápasech 47 gólů, z toho 12 na mistrovství světa, ale na Euru se mezi střelce ještě nezapsal. Na minulém šampionátu neskončila v síti žádná z jeho 20 střel a ani dnes se to nezměnilo. Navíc utkání nedohrál kvůli zraněnému nosu, ze kterého mu po souboji tekla krev.

Ve francouzské sestavě nastoupilo devět vicemistrů světa z roku 2022. Výjimkou byli jen brankář Maignan a záložník Kanté, jehož návrat do týmu po dvou letech těsně před Eurem byl vzhledem k loňskému přestupu do Saúdské Arábie překvapením.

V posledních dnech trápila Mbappého viróza, ale hned v deváté minutě svým únikem ukázal, že je fit. Prvním pokusem však po zásahu brankáře Pentze rozvlnil jen boční síť. To ale bylo ze strany jednoho z největších favoritů Eura na dlouhé minuty všechno.

Naopak ke změně skóre měl blíž soupeř. Ve 36. minutě se po chybě francouzské obrany dostal Baumgartner až před Maignana. V každém z pěti předchozích zápasů dal gól, ale tentokrát trefil jen brankáře.

Hned z protiútoku se Mbappé zbavil dvou strážců, poslal míč před branku, kde si ho obránce Wöber hlavou srazil do vlastní sítě. V nastavení prvního poločasu se nová posila Realu Madrid po Griezmannově přesném pasu znovu řítila na brankáře, ale Pentz hrozbu druhého gólu odvrátil.

Deset minut po přestávce se situace opakovala, tentokrát měl Mbappé na zakončení ještě víc času, ale minul branku. Trenér Rakušanů Ralf Rangnick, o jehož služby se nedávno ucházel Bayern Mnichov, reagoval trojnásobným střídáním, ale větší šance měli dál Francouzi. Po Hernandezově centru chyběl Griezmannovi ve skluzu před odkrytou brankou jen krůček, s Thuramovou střelou si poradil brankář Pentz.

Rakušané se snažili o brejky, ale jejich útočníci rychlostí nestačili na soupeřovy obránce. V závěru si dokonce vynutili převahu v držení míče, ale odvrátit porážku nedokázali ani během devítiminutového nastavení. O rozruch se postaral Mbappé, který se s krvácejícím nosem bez souhlasu rozhodčího vrátil na hřiště a sedl si na trávník, což španělský sudí Gil Manzano ocenil žlutou kartou.

Francouzi budou hrát v pátek v Lipsku o první místo ve skupině proti Nizozemsku, Rakušané se ve stejný den utkají v Berlíně s Polskem.

EURO 2024 ONLINE: youtuber pronikl na zahajovací zápas v obleku maskota

EURO podle superpočítače: Francie už není jednička, předčil ji jiný favorit

4 hrs ago

Vyšetření střelby na UK trvá dlouho, řekl Jelínek. Vysvětlil, proč by měl Rakušan odstoupit

4 hrs ago

Kreml se poprvé vyjádřil k zatykačům ICC na Šojgua a Gerasimova

4 hrs ago

Ukrajina a Rusko reagují na Rutteho nástup do vedení NATO

4 hrs ago

Kulidakis: Konečná by měla poslat vládě děkovný dopis. Lidovci strčili hlavu do vlastní oprátky

4 hrs ago

Za letenky u Lufthansy si připlatíte. V Evropě zavádí tzv. ekologický příplatek. Vyšplhat se může na 72 euro

5 hrs ago

Když není zbytí: jak zlikvidovat vosí hnízdo

5 hrs ago

Vyndat kulku nebo ji ponechat v ráně? První pomoc při postřelení

5 hrs ago

Markéta Pekarová Adamová prozradila význam svého tetování: Na paži má nápisy v arabštině

5 hrs ago

Seniorka se v Británii před očima manžela zřítila do „filmového“ lomu. Pád z 20 metrů nepřežila

5 hrs ago

Postupová matematika je ta tam. Čeští fotbalisté musí večer vyhrát, nebo na Euru končí

5 hrs ago

Jak se zbavit mšic: účinné domácí postřiky proti mšicím, které zároveň rostliny vyživí a posílí

5 hrs ago

Ukrajinci dům od domu vytlačují okupanty z Vovčansku. Rusko nasadilo třítunové pumy

5 hrs ago

Vysoké teploty pracovním výkonům rozhodně neprospívají, zaměstnavatel to musí vzít na vědomí

5 hrs ago

Assange je volný. Do USA už ale nesmí

5 hrs ago

Zásadový lídr i nepřítel. Ukrajina a Rusko reagují na Rutteho nástup do vedení NATO

5 hrs ago

Napětí ve Francii. Macron mluví o občanské válce, sousedé se rasisticky posílají „do boudy“