Stopy útoku vedou do Ruska, potvrzuje šéf BIS Koudelka. A mluví o nové taktice Kremlu

Kreml má novou taktiku pro útoky v zahraničí: na černou práci najímá cizince, včetně fyzických útoků na své odpůrce v exilu či žhářské útoky, jako byl ten překažený v Praze. „Najímání cizinců, mnohdy osob s pestrou kriminální minulostí, k nezákonným aktivitám, je nová ruská taktika a lze ji označit za velmi chytrou,“ říká ředitel české kontrarozvědky BIS pro HlídacíPes.org.

„To, že stopy tohoto útoku vedou do Ruska, samozřejmě není jen domněnka, jsou za tím zpravodajské informace. I když – v obecné rovině – sám útočník v podobných případech ani nemusí vědět, že ho naverbovala ruská strana,“ říká ředitel BIS Michal Koudelka ke kauze muže z Kolumbie, jehož pokus podpálit autobusové depo na pražském Klíčově překazili přítomní zaměstnanci.

„Tento odhalený pokus o teroristický útok rozhodně nelze zlehčovat tak, jak to někteří lidé dělají. Kdyby se totiž útok podařil tak, jak byl plánován, mohlo vzplát celé autobusové depo na Klíčově. Kromě toho, že by došlo k ohrožení zaměstnanců depa, by to způsobilo obrovskou materiální škodu, mohlo by dojít k výrazným komplikacím v pražské dopravě, druhý den by nemohla vyjet spousta spojů a jistě nelze přehlédnout možný dopad na volby, které začaly den poté,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org Michal Koudelka.

„Upřímně řečeno, bránit se tomu je nesmírně obtížné. Je to v podstatě taktika islámského státu, kdy se lidé verbují přes internet.“

Proč zrovna Jihoameričan?

Podle něj jde o součást nové ruské taktiky, kdy si Kreml na černou práci najímá cizince. „Mimo jiné to Rusům umožňuje, že se od akcí vedených těmito osobami mohou navenek snadno distancovat. Nevím, proč si pro útok v Česku Rusové najali zrovna Jihoameričana. Můžeme vyslovit různé teorie, například důvodem mohlo být, že na provedení akce spěchali, protože útok musel proběhnout právě před volbami do Evropského parlamentu a tato osoba byla zrovna k dispozici. Ale vysvětlení může být jistě víc,“ říká šéf BIS.

Je podle něj nepochybné, že Rusko bude v tomto přístupu pokračovat: „Upřímně řečeno, bránit se tomu je nesmírně obtížné. Je to v podstatě taktika islámského státu, kdy se lidé verbují přes internet. Ale zatímco islamisté se je snaží radikalizovat skrze náboženství, Rusové nato jdou přes peníze, nicméně podstata je stejná.“

Jak ředitel BIS upozorňuje, obecně platí, že na chystaný teroristický útok je možné předem přijít, „když máte možnost penetrovat nějakou konkrétní skupinu, máte tam své zdroje, agenty, když odposlechnete komunikaci útočníků apod“.

„Ale pokud jde o jednoho zradikalizovaného jedince, který se se svým úmyslem nikomu nesvěří a jednoho dne se prostě rozhodne, tak se to odhalit dopředu téměř nedá. Představa, že snad policie a zpravodajské služby kontrolují v demokratické zemi plošně obsah internetu, že lidem čtou maily a další komunikaci, je absurdní,“ říká.

Na novou ruskou taktiku ukazují například i zkušenosti ruské exilové komunity. „V ruské exilové novinářské komunitě panují vážné obavy z fyzických útoků. Nejde ani tolik o to, že by se kolem nich hemžili ruští agenti, metody jsou o dost jednodušší. Kreml dělá to, že najímá lokální kriminální skupiny, lidi z podsvětí, prostředí organizovaného zločinu, kteří za ně udělají špinavou práci a ještě to všechno vyjde výrazně levněji a jednodušeji,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org ruská právnička Galina Arapovová, která dlouhodobě zastupuje ruská média a jednotlivé novináře ve sporech s ruskými úřady (celý rozhovor s ní přinese HlídacíPes.org v následujících dnech).

„Rusko se tím snadno vyhne řadě překážek, které má s vysíláním svých lidí do zahraničí, s obstaráváním víz, s jejich legalizací, s cestováním a krytím… A nejde jen o Evropu. Nedávný je případ ruského nezávislého ekonoma a bloggera Maxima Mironova, který žije v Argentině,“ upozorňuje na případ, kdy ruský aktivista nejprve dostával výhrůžky, aby se přestal vyjadřovat k dění v Rusku a pak byla v domě, kde žijí, fyzicky napadena jeho manželka.

Podobné útoky s sebou nesou rizika různého druhu. Mají psychologický dopad na společnost, působí jako součást propagandy, kdy se pak pracuje s tezemi, že přece Česko samo ze sebe dělá terč.

Útočníka se podařilo později identifikovat jako polského občana Grzegorze Daszkowskiho, který do Argentiny přiletěl jen na několik dní. V Polsku byl následně zadržen a skrze jeho kontakty pak vyšlo najevo, že dva jiní Poláci s kriminální historií přepadli dříve v Litvě Leonida Volkova, někdejšího blízkého spolupracovníka Alexeje Navalného.

Zaútočili na něj nejprve slzným plynem a pak kladivem, když vystupoval z auta před svým domem, a těžce jej zranili v obličeji.

Pro pár drobných

Podle ruského exilového serveru The Insider nejprve cíle vytipují a sledují příslušníci ruské zpravodajské služby, k samotnému provedení útoku jsou pak naverbováni zločinci – v tomto případě z Polska.

„Dostanou za to v podstatě jen pár drobných. Tohle je myslím docela novinka – tohle využívání kriminálníků pro ruské politické účely a zájmy v zahraničí,“ říká Arapovová.

Zjištění tajných služeb hned několika evropských zemí včetně té české jí dávají za pravdu. Sérii žhářských útoků v Polsku – mimo jiné obchodního centra ve Varšavě – tamní tajné služby připisují právě Rusku.

Útoky na infrastrukturu byly v poslední době hlášeny i z Pobaltí, Německa a Velké Británie. Předpoklad, že za těmito útoky stojí Rusko, se na konci května řešil na summitu ministrů zahraničí a obrany v Bruselu.

„Podobné útoky s sebou nesou rizika různého druhu. Mají psychologický dopad na společnost, působí jako součást propagandy, kdy se pak pracuje s tezemi, že přece Česko samo ze sebe dělá terč, že jsme to my, kdo Rusko provokuje atd. Má to potenciál vyvolávat veliké napětí ve společnosti včetně politických výpadů ve vztahu k bezpečnostním složkám, kdy dalším cílem a vedlejším efektem je demotivace policie a zpravodajských služeb,“ komentuje to ředitel BIS Michal Koudelka.

OTHER NEWS

4 hrs ago

Vyšetření střelby na UK trvá dlouho, řekl Jelínek. Vysvětlil, proč by měl Rakušan odstoupit

4 hrs ago

Kreml se poprvé vyjádřil k zatykačům ICC na Šojgua a Gerasimova

4 hrs ago

Ukrajina a Rusko reagují na Rutteho nástup do vedení NATO

4 hrs ago

Kulidakis: Konečná by měla poslat vládě děkovný dopis. Lidovci strčili hlavu do vlastní oprátky

4 hrs ago

Za letenky u Lufthansy si připlatíte. V Evropě zavádí tzv. ekologický příplatek. Vyšplhat se může na 72 euro

5 hrs ago

Když není zbytí: jak zlikvidovat vosí hnízdo

5 hrs ago

Vyndat kulku nebo ji ponechat v ráně? První pomoc při postřelení

5 hrs ago

Markéta Pekarová Adamová prozradila význam svého tetování: Na paži má nápisy v arabštině

5 hrs ago

Seniorka se v Británii před očima manžela zřítila do „filmového“ lomu. Pád z 20 metrů nepřežila

5 hrs ago

Postupová matematika je ta tam. Čeští fotbalisté musí večer vyhrát, nebo na Euru končí

5 hrs ago

Jak se zbavit mšic: účinné domácí postřiky proti mšicím, které zároveň rostliny vyživí a posílí

5 hrs ago

Ukrajinci dům od domu vytlačují okupanty z Vovčansku. Rusko nasadilo třítunové pumy

5 hrs ago

Vysoké teploty pracovním výkonům rozhodně neprospívají, zaměstnavatel to musí vzít na vědomí

5 hrs ago

Assange je volný. Do USA už ale nesmí

5 hrs ago

Zásadový lídr i nepřítel. Ukrajina a Rusko reagují na Rutteho nástup do vedení NATO

5 hrs ago

Napětí ve Francii. Macron mluví o občanské válce, sousedé se rasisticky posílají „do boudy“

5 hrs ago

Kamenářský dům muzea v Turnově se na léto změní v hostinec, je součástí výstavy

5 hrs ago

Karlovarský festival zakončí romance Nehty řeckého režiséra Christose Nikoua

5 hrs ago

Hřbitovní kvítí pro paní učitelku? Pražské hřbitovy vám poradí, kam na ně

5 hrs ago

Kdy dát houby do omáčky? Poradíme dvě možnosti

5 hrs ago

Bratislava kritizuje Fialu za jeho výrok k mezivládním konzultacím

5 hrs ago

Kreml: Rusko neuznává jurisdikci ICC, obvinění Gerasimova a Šojgua jsou absurdní

5 hrs ago

Noční můra z dovolené v Chorvatsku? Turistům vadí šílený zápach v Dubrovniku!

6 hrs ago

Rusko letos vypustilo na území Ukrajiny 2277 útočných dronů

6 hrs ago

Uvidíme se často. Pokud by hrozil rozkol, radši si napřed zavoláme, slíbil Pellegrini u Pavla

6 hrs ago

Česko plní jen jedno z kritérií pro zavedení eura, uvedla EK

6 hrs ago

Udržitelné hračky, které udělají radost dětem i planetě: Podívejte se na půdu, ke kamarádům, nebo do půjčoven

6 hrs ago

Unijní vůdci se setkají se Zelenským a budou jednat o obsazení postů v EU

6 hrs ago

VÝSTRAHA: Na Česko se řítí silné bouřky s krupobitím. Podívejte se, kde hrozí nebezpečí

6 hrs ago

Nejčastější chyby při výběru koberce: Nepodceňte tento důležitý prvek domova

6 hrs ago

Směr-SD kritizoval českou policii, že nestíhá schvalování atentátu na Fica

6 hrs ago

„Ve školních jídelnách se opravdu plýtvá ve velkém.“ Vyhodí se třetina jídla, děti nejedí polévky

6 hrs ago

Potřebovali byt pro přechodné bydlení: Nechce se věřit, že ho takto luxusně zrekonstruovali

6 hrs ago

Fatální komplikace pro český nároďák. Schick je se zraněním nejspíš ze hry, Česko hledá spasitele

6 hrs ago

Počasí: Meteorologové varují před silnými bouřkami v části ČR

6 hrs ago

Elena (45): Jsem panna a nemohu sehnat gynekologa. Poslední se mi vysmál

6 hrs ago

Jak odstranit ze sklenic zápach a nevzhledné etikety? Pomůže ocet, soda, olej i hořčice

7 hrs ago

Proč se policisté v době střelby nepohybovali v budově fakulty, když mobil pachatele už byl 20 minut zaměřen

7 hrs ago

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 27. června. Meteorologové varují před silnými bouřkami

7 hrs ago

Jíte červivé třešně? Při zavařování se lze červů jednoduše zbavit