"Chodila jsem za ním každý den, nakonec jsem jeho smrt nestihla," uvedla se smutkem ve tváři a velkou bolestí v srdci Ivana

Nestihla jsem se s dědečkem rozloučit...

Smrt blízkého je v životě každého z nás něčím, na co se zkrátka nelze připravit. Můžeme dělat možné i nemožné, můžeme se snažit adaptovat a být si vědomi, že člověk, o kterého se staráme a který na tom není nejlépe, může odejít, přesto, když se tak stane, nás to doslova a do písmene srazí na kolena.

Ivana (47) se nám svěřila se svým bolestným příběhem. Jako jediná vnučka se starala o svého dědečka, když odešel, srazilo to Ivanu na zem. Nevěděla, co sama se sebou, neznala směr své další cesty. Přesto se nakonec odmítla vzdát. Podívejte se, co nám paní Ivana napsala.

Můj dědeček byl skvělý muž. Nikdy si na nic nestěžoval, vždycky byl plný optimismu a naděje, že všechno nějak dopadne. Samozřejmě věřil, že všechno dopadne dobře. To byla naděje, kterou nakonec přenesl i na mě, a přiznám se, že díky jeho podpoře jsem si přišla silná a žila s vědomím, že všechno zvládnu. Jenže život se vás neptá a i když vím, že vám vždy naloží jen to, co jste sami schopni unést, v tomhle případě to bylo jinak.  Z jindy zdravého a čiperného dědy se stal člověk odkázaný na pomoc druhých. Člověk, který musel do nemocnice a nikdo - dost možná ani on sám - vlastně nevěděl, jak tahle cesta nakonec skončí.

Mohlo by se vám líbit

Sylvie (47 let): “Maminko promiň, že se o tebe nemůžu postarat, nejde to”

Rodiče obvykle od prvního nádechu pečují o své dítě a dávají mu to, co potřebuje. Na začátku jde o péči prakticky nonstop, kdy dítko není schopno se o sebe postarat, ale postupem času se děti víc a víc osamostatňují. A nutnosti péče tak ubývá. V určitou chvíli se síly přelévají a rodiče už toho nezvládnou tolik, co jejich děti. Stárnou a v tuto chvíli přichází otázka, kdo jim pomůže a postará se o ně?

svetzeny.cz svetzeny.cz

Chodila jsem za ním každý den

Chodila jsem za ním každý den. Nebylo dne, kdy bych se za ním nezastavila, abych mu nepřinesla něco dobrého, neprohodila s ním pár slov a nezkontrolovala si, že je tu pořád s námi. Vědomí, že jednou tomu tak být nemusí, bylo tím nejbolestnějším, co mi sem tam vytanulo na mysli. Vždy, když jsem stála u jeho postele a děda s oblibou říkával, že je to všechno na nic a že líp už zkrátka nebude, jsem oponovala s tím, že. "My, dědo, rozhodně nekončíme. My to zvládneme a ty za chvíli půjdeš domů."

Zbavit se ale úzkosti a strachu, že jednou mohu přijít a jeho postel může být prázdná, mi nešlo. Děsilo mě to a kdykoliv jsem nad tím jen trochu začala přemýšlet, zalily se mi oči slzami. Vždycky jsem je sice zahnala kamsi do neznáma, vyděšená z té představy jsem ale byla neustále.

A tak jsem den co den chodila do nemocnice, abych si tento strach pohlídala a abych dala tomu nejlepšímu chlapovi na světě, kterým pro mě děda jednoznačně byl, pocit, že to vážně bude dobré.

Mohlo by se vám líbit

Marie (46 let): "Manžel mě obral o iluze i majetek, teď se chce vrátit"

Během života se mění snad každý a v partnerském vztahu to nebývá jinak. Když se však partneři nemění společně, ale každý sám za sebe, v určitém momentě vztahu může nastat problém. Jak spolu žít dál? Marie řešila podobný problém. Její muž měl ukázkovou krizi středního věku se vším, co k ní patří, včetně nevěry. Ta mu však zatemnila mozek a on se nejen rozvedl, ale obral svou ženu o všechen majetek. Teď si sype popel na hlavu a chce druhou šanci. Marie neví, co má dělat.

svetzeny.cz svetzeny.cz

Vše se zlepšovalo, ale pak přišla rána

Věřila jsem tomu a když jsem jednou viděla, jak děda sedí na posteli a dívá se konečně na televizi, měla jsem pocit, že se vše v lepší obrací. V tu chvíli jsem však netušila, že zanedlouho tomu bude jinak. Že se mi život v jedné vteřině změní a jediné, co budu muset, bude naučit se s tím žít. Na některé životní změny se zkrátka nelze připravit.

Bylo podzimní nedělní ráno. Já se právě vypravila na nákup, když mi najednou zazvonil telefon. Podívala jsem se na displej a číslo, které volalo, jsem neznala. Kdyby ano, zcela jistě bych ho měla uložené. V tu chvíli jsem si vzpomněla na ráno, kdy jsem se probudila a nevím proč jsem měla pocit, že něco ztratím. Kdybych tehdy věděla, co nebo kdo přesně to bude, namísto obchodu bych utíkala rovnou do nemocnice.

"Ano, prosím?" řekla jsem nejistě, když jsem hovor konečně přijala. V tu chvíli se mi ozvala paní doktorka, aby mi sdělila, že děda zemřel. Ten děda, za kterým jsem denně chodila a kterému jsem dodávala naději, že být v nemocnice nic zlého neznamená a že my "rozhodně nekončíme". Ten děda, kterému jsem ještě včera donesla koláče a sušenky, které měl tak rád a jen tiše stála u jeho postele, protože spal. Děda, kterého jsem včera viděla naposled a nechtěla ho budit, protože "ho přece uvidím i zítra".

Mohlo by se vám líbit

Jak si po padesátce prodloužit život: Správná životospráva nestačí

Existuje mnoho rad na téma, jak a co dělat po čtyřicítce nebo šedesátce, aby nám bylo lépe nebo veseleji, abychom se cítili zdravější nebo měli více energie. Jakými návyky si můžete prodloužit život, když je vám padesát? Správná životospráva nestačí.

svetzeny.cz svetzeny.cz

Žádné zítra už nebylo

Jenže žádné "zítra" se už nekonalo. Měla jsem pocit, jako bych se právě ocitla ve špatném snu, který mě celou zahalil do mlhy. Zvuky kolem mě se najednou zdály až moc vzdálené a dech, který jsem tolik potřebovala, se náhle ztížil. Po tvářích se mi rojila jedna slza za druhou a já netušila, jak je zastavit. V jedné vteřině můj svět ztratil ten pevný styčný bod, který mi vždycky ukazoval směr a já netušila, co si počít.

Nestihla jsem to. Nestihla jsem poslední rozloučení. To, čeho jsem se nejvíce bála, se nakonec stalo nejvíce bolestnou realitou, kterou jsem si dokázala představit. Najednou jsem to, čeho jsem se tak bála v představách, zažívala v reálu a já neměla sebemenší šanci to změnit. Vyčítám si, že jsem nebyla víc aktivní, a mám strach, že moje bolest nikdy neodezní. Jenže jak mám najít smíření, když mi odešel člověk, kterému jsem nestihla říct sbohem?

Čtěte také: Magie noční oblohy: Jak si správně přát, když padají hvězdy? Vyberte správný čas a místo

Když se na noční obloze objeví padající hvězda, mnoho z nás věří, že je to příležitost k vyslovení tajného přání. Ačkoliv nikdy nebyla dokázána žádná souvislost, která by potvrzovala, že hvězdy opravdu dokážou plnit sny, tato tradice je rozšířena po celém světě. Přestože padající hvězdy jsou ve skutečnosti meteory, je s nimi spojena zvláštní magie, která přetrvává dodnes.

Číst více

Co na situaci, kdy se s někým nestihneme rozloučit, říkají odborníci

Na příběh paní Ivany nejlépe sedí vyjádření americké psycholožky švýcarského původu, Elisabeth Kübler-Rossové, která se ve studiích zabývá tématem smíření a truchlení.

"Smrt a umírání jsou veličiny, které se jen těžko předvídají a na které se nikdy nikdo nejsme schopný zcela připravit. Pokud smrt blízké osoby nastane, vždy je postup stejný. Je třeba projít si pět fází truchlení, kterými jsou popření, hněv, smlouvání, deprese a přijetí. Jakmile smrt blízké osoby přijmeme, tedy víme, že odešla a už se nikdy nevrátí, je nutné hledat nahlížet na situaci jako celek. To nám pomůže vyrovnat se s tím, že jsem nebyli v pravou chvíli na správném místě.

Je třeba si uvědomit, že jste udělali vše, co bylo ve vašich silách. Nezamýšlet se příliš vehementně nad tím, že jste se nestihli rozloučit, protože to v konečném důsledku není důležité. Co ale nelze opomenout je fakt, co všechno jste pro milovaného člověka učinili. Byl v posledních měsících svého života díky vám šťastný? Smál se? Měli jste pocit, že jste mu dodali naději? Pak jste se rozloučili zcela dostatečně. Přesně tak, jak bylo potřeba.

Milovaná osoba ví, že odchází. Proto si nevyčítejte, že spala, když jste ji viděli naposled. Spala přesně proto, abyste si ji takto pamatovali. To byl způsob, jakým se s vámi rozloučila."

Zajímá vás práce na sobě? Pak si přečtěte, jak se naučit cvičení vděčnosti. Zabere jen tři minuty a díky němu budete okamžitě šťastnější.

Související články

OTHER NEWS

4 hrs ago

Hřbitovní kvítí pro paní učitelku? Pražské hřbitovy vám poradí, kam na ně

4 hrs ago

Kdy dát houby do omáčky? Poradíme dvě možnosti

4 hrs ago

Bratislava kritizuje Fialu za jeho výrok k mezivládním konzultacím

4 hrs ago

Kreml: Rusko neuznává jurisdikci ICC, obvinění Gerasimova a Šojgua jsou absurdní

4 hrs ago

Noční můra z dovolené v Chorvatsku? Turistům vadí šílený zápach v Dubrovniku!

4 hrs ago

Rusko letos vypustilo na území Ukrajiny 2277 útočných dronů

4 hrs ago

Uvidíme se často. Pokud by hrozil rozkol, radši si napřed zavoláme, slíbil Pellegrini u Pavla

4 hrs ago

Česko plní jen jedno z kritérií pro zavedení eura, uvedla EK

4 hrs ago

Udržitelné hračky, které udělají radost dětem i planetě: Podívejte se na půdu, ke kamarádům, nebo do půjčoven

4 hrs ago

Unijní vůdci se setkají se Zelenským a budou jednat o obsazení postů v EU

5 hrs ago

VÝSTRAHA: Na Česko se řítí silné bouřky s krupobitím. Podívejte se, kde hrozí nebezpečí

5 hrs ago

Nejčastější chyby při výběru koberce: Nepodceňte tento důležitý prvek domova

5 hrs ago

Směr-SD kritizoval českou policii, že nestíhá schvalování atentátu na Fica

5 hrs ago

„Ve školních jídelnách se opravdu plýtvá ve velkém.“ Vyhodí se třetina jídla, děti nejedí polévky

5 hrs ago

Potřebovali byt pro přechodné bydlení: Nechce se věřit, že ho takto luxusně zrekonstruovali

5 hrs ago

Fatální komplikace pro český nároďák. Schick je se zraněním nejspíš ze hry, Česko hledá spasitele

5 hrs ago

Počasí: Meteorologové varují před silnými bouřkami v části ČR

5 hrs ago

Elena (45): Jsem panna a nemohu sehnat gynekologa. Poslední se mi vysmál

5 hrs ago

Jak odstranit ze sklenic zápach a nevzhledné etikety? Pomůže ocet, soda, olej i hořčice

5 hrs ago

Proč se policisté v době střelby nepohybovali v budově fakulty, když mobil pachatele už byl 20 minut zaměřen

5 hrs ago

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 27. června. Meteorologové varují před silnými bouřkami

5 hrs ago

Jíte červivé třešně? Při zavařování se lze červů jednoduše zbavit

5 hrs ago

V části Moravy a Slezska se dnes opět mohou objevit ojediněle silné bouřky

5 hrs ago

Poslední rozloučení se zavražděnou zpěvačkou Victorií Velvet: Kostel střeží bezpečnostní služba

5 hrs ago

Bílý dům brzy může pustit vojenské dodavatele na Ukrajinu. Dosud pomáhali přes videohovory

5 hrs ago

Turci žádné Čechy neřeší. Už se vidí v osmifinále, kouče Montellu otravují otázky

5 hrs ago

Perryho smrt má viníka? Objevily se spekulace o závěrech vyšetřování!

5 hrs ago

Pellegrini v Praze. Nový slovenský prezident je na první zahraniční cestě

5 hrs ago

Slovenský prezident Pellegrini přijel na Pražský hrad. S Pavlem řeší vzájemné vztahy zemí

6 hrs ago

Turecký bolehlav. Čech zahodil rukavice: Je to moje vina. Pak mu ještě naložil Košťál

6 hrs ago

Právo veta bych zrušil, říká znalec Bruselu Karel Barták

6 hrs ago

Slunečnice nepatří jen na pole, rozzáří i zahradu. Její pěstování není složité

6 hrs ago

Utajovaná křivda Ondry Sokola. Ve Varech ho vypekl Johnny Depp, nešlo ho prý vzbudit

6 hrs ago

Assange je volný, do USA už ale nesmí, rozhodly úřady

6 hrs ago

Rusko opět vyhrožuje: Západ by nás neměl podceňovat, jinak to může mít tragické následky

6 hrs ago

Další Bekova kontroverze? Pronajímá si dvakrát dražší senátorskou kancelář než jeho kolegové

6 hrs ago

Čárový kód slaví padesátiny: Jeho autor ho vymyslel na pláži. Posloužily mu k tomu vědomosti ze skautu

6 hrs ago

ME ve fotbale 2024: Česko čeká klíčový duel, ale bez hlavní hvězdy týmu!

6 hrs ago

Stát nemůže nutit k adopci nebo zasahovat do počtu dětí, vzkazuje lidovcům zbytek koalice

6 hrs ago

Insolvenční správce Liberty zahájil analýzu huti, jedná s firmou i věřiteli