A legutóbbin majdnem meghalt, most góllal kezdte az Európa-bajnokságot a dán varázsló

Sokáig úgy tűnt, Christian Eriksen győztes találattal tér vissza a labdarúgó-Európa-bajnokságra 1100 nappal azután, hogy az előző tornán megállt a szíve a pályán, és újra kellett éleszteni őt Koppenhágában. Szlovénia azonban nem adta fel a csatát, és a hajrában – ugyancsak szépségdíjas góllal – egyenlített, így a két csapat 1–1-es döntetlennel rajtolt a Németországban zajló kontinenstorna C csoportjában.

– Mi az a kártya a nyakában? – fordult hozzám egy hosszú hajú, borostás, dán mezbe öltözött férfi az U11-es szerelvényen.

– Újságíró vagyok, a meccsre megyek – vágtam rá határozottan.

– Újságíró? Honnan?

– Magyarországról...

– Ó, Ferenc Puskás. Igaz?

Esküszöm, nem hiszek abban a mítoszban, hogy a magyarokat a világ minden táján csakis Puskás miatt ismernék fel, de a párbeszéd így is megmelengette a szívemet a stuttgarti aréna felé tartva. Hát még az a pillanat, amikor kiderült, ismernek tőlünk más futballistát is:

– Van Liverpoolban is egy egész jó középpályás... Dominik?

– Szoboszlai! – fejezte be a gondolatot újdonsült dán ismerősöm egyik szurkolótársa.

Nosza, több sem kellett, szóba elegyedtünk a mintegy 20 percesnek ígérkező vonatozásra. (Megfelelőbb kifejezésünk a stuttgarti tömegközlekedésre nincs, ugyanis a városban klasszikus értelemben vett villamos és metró sincs, inkább a kettő szerelemgyerekének tekinthető, hol a föld alatt, hol a felszínen közlekedő, az áramot felsővezetékekről szedő, könnyűvasútként emlegetett, HÉV-szerű, de annál valamivel talán kisebb szerelvények járnak. Ezek azonban alaposan keresztülszövik és behálózzák az egész várost, sőt a közvetlen agglomeráció jelentős részét is.)

A fő témát – a mieink továbbjutási esélyei mellett – Christian Eriksen személye és szerepe szolgáltatta. A dánok csaknem félistenként tartják számon a Manchester United középpályását, akinek bár klubszinten igencsak feledhető szezonja volt – az MU kezdőjéből teljesen kiszorult az idényben –, válogatottjuk elképzelhetetlen nélküle. „Olyan, mint a németeknek Kroos, csak dán szinten” – magyarázták, hozzátéve, a futballtudása mellett rendkívüli mód tisztelik és becsülik a bátorságát és jellemét, azt, hogy a három éve történtek után egyáltalán visszatért a pályára.

2021. június 12., Koppenhága. Aki aznap ott volt a Parken Stadionban rendezett dán–finn meccsen (0–1), aligha felejti el valaha is a drámai pillanatokat. Eriksen a 43. percben egy bedobás utáni szituációnál összecsuklott a pályán. Az operatőr egy másodpercre még mutatott róla egy képet, amin látszott, fennakadnak a szemei. A játékostársak azonnal köré csoportosultak, s talán Simon Kjaer és Joachim Maehle voltak azok, akik lélekjelenlétükkel megmentették a társ életét. Mint később kiderült, az akkor még az Internél futballozó dán karmester szíve megállt, a pályán pillanatokkal később újra is kellett éleszteni. Szerencsére sikerült megmenteni az életét, a találkozó azonban – érthető módon – hosszabb időre félbeszakadt. S Eriksen pályafutása is.

A középpályás 2021 decemberében beszélt először arról, műtétjét követően – kapott egy beépített szívritmus-szabályozót – is folytatná a játékot, tavasszal pedig a Premier League-ben szereplő Brentford színeiben lehetőséget is kapott erre. Meggyőző teljesítménnyel tért vissza, olyannyira, hogy szerződése lejártával (csak fél évre írt alá) a Manchester United leigazolta, és Dániával ott lehetett a 2022. decemberi katari világbajnokságon is.

A kontinenstornára azonban csak ma, három évvel és négy nappal (kereken 1100-ra jön ki) a majdnem tragikus dátum után tért vissza. Érthető, ha sokak kiemelt figyelemmel követték minden mozzanatát a pályán! Ki aggodalomból, ki tiszteletből, ki egyszerűen a játéka iránti rajongásból...

A Koppenhága után újjászületett karmester pedig már a negyedik percben adott egy remek labdát Rasmus Höjlundnak, ebből a kiugratásból azonban még nem született gól. Ahogyan az első tíz perc végén elvégzett, Eriksen szabadrúgását követő Andreas Christensen-féle fejesből sem. Sőt, ha igazán őszinték akarunk lenni, a barcelonai védő csúsztatása még csak veszélyes sem volt igazán. Nem.

A társak ugyanis kivárták inkább azt a pillanatot, amikor tízesük maga kerülhet helyzetbe, és szerezhet vezetést a csapatnak! A 17. percben egy emberként ugrottak talpra a dánok, és a lelátón helyet foglaló mintegy 35 ezer szurkoló picit maga is Eriksen nyakába ugrott, aki egy jobbról, gyorsan elvégzett bedobás és Wind sarokkal eléperdített passza után – igencsak tudatosnak tűnő kombinációból – szerezte meg a vezetést, mintegy hét méterről eleresztett, remek technikával kivitelezett lövésével (0–1). Ez a néhány pillanat tökéletes ellentéte s valahol talán tökéletes ellentételezése is volt a három évvel korábbi néma zokogásnak és imádkozásnak.

a legutóbbin majdnem meghalt, most góllal kezdte az európa-bajnokságot a dán varázsló

Szurkolók, miután Christian Eriksen megszerezte csapata gólját

Pedig nem sokkal korábban még Kasper Schmeichelnek kellett kapaszkodnia, hogy szükség esetén valahogy kitolja a jobb felső irányába tartó, végül azt néhány centivel elkerülő, Benjamin Sesko által eleresztett löketet. A játék addigi képe alapján azonban sokkal megérdemeltebb volt így, dán vezetéssel a meccs állása. Túlzás lenne azt állítani, hogy egy-két átlövésen és hosszúnak bizonyuló indításon kívül más lehetősége nem is volt az első félidőben Szlovéniának, ám tény, a fehér mezesek többnyire csak a kontráikban bízhattak.

Ezzel szemben az északiak jelentős mezőnyfölényt dolgoztak ki, és érezhetően a saját játékukat tudták játszani: a középpálya csúcsán Eriksen rengetegszer volt megjátszható, többször is jól forgatta ki a labdát a szélekre, ahonnan aztán beadásokból, centerezésekből veszélyeztettek a pirosak. Faramuci módon a 27. percben két szlovén járt a legközelebb ahhoz, hogy még a szünet előtt megduplázza a dán fórt: Eriksen jobb oldali szöglete után Sesko igyekezett felszabadítani, ehelyett Jan Mlakart találta el, akiről tényleg csak centik híján pattant a jobb alsó sarok mellé a labda – Jan Oblak szedte is a lábát, hogy valahogy átérjen a hosszúra, ha kell, de aligha tudott volna védeni.

Fordulás után már Schmeichelnek is akadt védenivalója, az 50. percben Stojanovic közeli lövésébe kapott bele reflexmozdulattal a 37 esztendős kapus. A szlovén rohamok azonban csak tiszavirág-életű fellángolásnak bizonyultak a meccs ezen periódusában. Az 55. percben már ismét Dánia járt közel a második gólhoz, ezúttal is Eriksen veszélyes pontrúgása után, s ezúttal is egy menteni igyekvő szlovén közbenjárásával. Jaja Bijolról pattant a labda a jobb kapufa mellé.

a legutóbbin majdnem meghalt, most góllal kezdte az európa-bajnokságot a dán varázsló

Jannik Vestergaard és Victor Kristiansen

A 65. percig kellett várni az újabb dán ziccerre, ezúttal a bal szélről érkező centerezést Höjlund rúgta négy méterről a kétségbeesetten védeni igyekvő Oblakba. Az Atlético Madrid istenáldotta tehetsége ezzel meccsben tartotta Szlovéniát, a csapattársak pedig a hajrá kezdetén meghálálták neki ezt. Negyedórával a rendes játékidő vége előtt Sesko újabb bombája még a bal kapufán csattant, két perccel később az előrehúzódó bal hátvéd, Erik Janza – megpattanó – lövése a tizenhatos bal csücskétől már megtréfálta Schmeichelt, és a léc alatt a kapu közepébe vágódott (1–1).

A folytatásban akadt veszélyes akció itt is, ott is, Jannick Vestergaard fejesére a védőjét a jobb szélen látványosan lefutó Andraz Sporar oldalhálóba vágódó lövése jelentette a feleletet. A hajrában remekül kontrázó Szlovénia pontozásos sportág esetén talán a győzelemre is rászolgált volna, újabb gól azonban nem született, így megosztoztak a felek a pontokon.

A szlovénok a lefújást követően úgy ünnepeltek, mintha csak győztek volna, pedig utóbbi élményre egyelőre még várniuk kell. Ezt megelőző eddigi egyetlen szereplésükkor, 2000-ben egy vereséggel és két döntetlennel búcsúzott válogatottjuk a tornától, így négy nekifutás után még nyeretlenek a kontinenstorna történetében.

Más kérdés, hogy a Dánia elleni örökmérleg alapján ez tényleg felér egy fél győzelemmel: a két együttes hetedik randevúján öt vereség mellé a második döntetlent sikerült kicsikarni.

Christian Eriksen győzelemnek nem örülhetett, a meccs jelentős részében nyújtott teljesítménye alapján azonban teljesen megérdemelten – nem csak szimpátiából – kiosztott, a meccs legjobbjának járó egyéni díjának igen.

Az újjászületés alighanem most lett teljes.

Labdarúgás

Európa-bajnokság

Csoportkör, 1. forduló

C csoport

  • Szlovénia–Dánia 1–1 (Janza 77., ill. Eriksen 17.)

Később

  • 21.00: Szerbia–Anglia (Gelsenkirchen)

(Borítókép: Christian Eriksen ünnepel, miután megszerezte csapata első gólját a Szlovénia–Dánia UEFA EURO 2024 csoportmérkőzésen a Stuttgart Arénában 2024. június 16-án. Fotó: Harry Langer / DeFodi Images / Getty Images)

OTHER NEWS

6 hrs ago

A 7 legfurcsább tény a terhességről, amiről senki nem mer beszélni

6 hrs ago

4 zodiákus, akiből a legrosszabb koszorúslány lesz: sokat problémáznak

6 hrs ago

Politikusok és zenészek is részt vettek David Pressman Pride-piknikjén

6 hrs ago

Napfénybűntudat: ezt tedd, ha süt a nap, de semmi kedved kimenni

6 hrs ago

Mi történik, ha minden nap eszünk kenyeret? 7 jótékony és negatív hatás

7 hrs ago

Lewis Hamilton büntetett, mint a villamoson az ellenőr (videó)

7 hrs ago

Az angolok este továbbjuttathatják a magyar válogatottat az Európa-bajnokságon

8 hrs ago

A ruhadarab, ami már cikinek számít 2024 nyarán - mutatjuk, mik jönnek helyette

9 hrs ago

Törőcsik Franciska elárulta az interjúban, hogy sosem szeretett volna színésznő lenni

9 hrs ago

24 órás ellenőrzést tart a rendőrség a vonatokon és a pályaudvarokon

10 hrs ago

Az Átlátszót és a Transparency Internationalt is vizsgálja a Szuverenitásvédelmi Hivatal

10 hrs ago

7 trendi táska, ami csodásan feldobja majd a nyári szettjeidet

10 hrs ago

Románia és Szlovákia juttathatja tovább a magyar válogatottat a nyolcaddöntőbe az Eb-n!

10 hrs ago

Döntetlent játszott Anglia Szlovéniával, nem lélegezhetett fel kedden a magyar válogatott

10 hrs ago

Legalább öt tüntetőt lelőtt a kenyai rendőrség, Obama testvérét is lefújták könnygázzal

11 hrs ago

Ileus: Figyelmeztető Jelek, Amelyekre Oda Kell Figyelni

11 hrs ago

Íme, a 2024-es F1-es Osztrák Nagydíj menetrendje – sprinthétvége jön!

11 hrs ago

Napégés: Figyelmeztető Jelek, Amelyekre Oda Kell Figyelni

11 hrs ago

Eb 2024: Anglia elnapolta a magyarok továbbjutását

11 hrs ago

Orbán felpörgeti az uniós diplomáciát, Scholz és Meloni után szerdán Macronnal tárgyal

11 hrs ago

Az Orvosok Által Szeroma Esetében Többnyire Ajánlott Kezelés

12 hrs ago

„Vajon Valtteri Bottas furcsa üzenete véget vethet az F1-es karrierjének?”

12 hrs ago

Anglia borsot tört a magyarok orra alá, továbbjuttatta Szlovéniát

12 hrs ago

Sky-riporter: „Alábbhagytak Adrian Newey tárgyalásai a Ferrarival”

12 hrs ago

Két hullámban érkeznek a zivatarok, jégeső zúdul az országra

12 hrs ago

Vigyázat: Ez a 8 élőlény okozza a legtöbb sérülést a tengerparton: tönkretehetik az egész nyaralást!

12 hrs ago

Decsi Tamás nem lehet ott az olimpián, Rabb Krisztián került be a férfi kardcsapatba

13 hrs ago

A Nike és a Hyperice, ezzel az új cipővel forradalmasítja a sportolók felkészülését

13 hrs ago

Felfüggesztették Hunter Biden ügyvédi engedélyét

13 hrs ago

Betörtek a brit miniszterelnök otthonába

13 hrs ago

Alain Berset-t választották az Európa Tanács új főtitkárának

14 hrs ago

Húszan vannak, híresek, de a színfalak mögött egy másik életet élnek

14 hrs ago

Cyndi Lauper az Indexnek beszélt arról, miért döntött a búcsú mellett

14 hrs ago

Ezért nem jött Taylor Swift Magyarországra

15 hrs ago

49 évesen meghalt a Crazy Town frontembere, Shifty Shellshock

15 hrs ago

Idén is több mint 1500-an választották első helyen a METU-t

15 hrs ago

Nemcsak Mbappé maszkja, a napszemüvege is különleges

15 hrs ago

A legjobb európai újságokkal együtt tiltották be a 444-et Oroszországban

15 hrs ago

A családoké, a motorosoké és a fesztiválozóké lesz a Műegyetem rakpart

15 hrs ago

Ezekben a bankfiókban lehet igényelni hétfőtől az otthonfelújítási támogatást