Kanaďané v čtvrtfinále MS zdolali Slováky 6:3 a protáhli neporazitelnost

Praha - Hokejisté Kanady porazili ve čtvrtfinále mistrovství světa v Praze tým Slovenska 6:3. Obhájci zlata vedli brzy 2:0 a v Praze na turnajích MS vyhráli 21. utkání v řadě. Mezi nejlepší čtyřku postoupili Kanaďané podeváté za sebou.

kanaďané v čtvrtfinále ms zdolali slováky 6:3 a protáhli neporazitelnost

foto

foto

foto

foto

Zámořský tým potvrzoval od začátku roli favorita a v čase 4:15 vedl 2:0. V osmé minutě snížil Peter Cehlárik, ale blíže už se pak Slováci nedostali. Kanaďané odskočili až na 5:1, pak se prosadili Miloš Kelemen a Marek Hrivík, výsledek uzavřel svým druhým dnešním gólem Nick Paul, jenž si připsal i asistenci.

Vítězná série Kanady v české metropoli trvá od play off MS 2004, dalších deset výher přidali před devíti lety, na letošním turnaji dnes osmý triumf. Právě od MS 2015 nechyběli Kanaďané ani jednou v semifinále. Mají za tu dobu čtyři zlaté a tři stříbra, jen v roce 2018 skončili čtvrtí. Pro Slováky turnaj skončil, v semifinále byli naposledy v roce v roce 2012, kdy získali stříbro.

Kanadě se povedl začátek a v čase 2:45 otevřela skóre. Jared McCann se přes Patrika Kocha natlačil před Samuela Hlavaje a bekhendem přehodil slovenského gólmana, který se mu v pádu snažil puk vypíchnout hokejkou. Za 90 sekund už to bylo 2:0. Po střele Bowena Byrama doklepl puk za Hlavaje bekhendem Pierre-Luc Dubois.

"Měli jsme výborný start a od toho jsme se odrazili. Vyhrávali jsme souboje, posílali puky na branku a dostávali se k dorážkám," pochvaloval si Paul.

Slováci se ubránili při vyloučení Mária Grmana a v osmé minutě šťastně snížili. Bekhendovou přihrávku Petera Cehlárika od pravého mantinelu na najíždějícího Šimona Nemce ze vzduchu zasáhl Brandon Hagel a zaskočil Jordana Binningtona .

Kanada měla nadále převahu, ale šance nevyužila. Blízko vyrovnání byl naopak tým kouče Craiga Ramsayho. V 18. minutě v přečíslení Pavol Regenda nabil Kelemenovi, ale do jeho střely do odkryté branky ještě stihl vložit hokejku bránící Olen Zellweger.

V úvodu druhé části po Regendově střele netrefil puk před prázdnou brankou Viliam Čacho a po Kochově pokusu neuspěl z dorážky ani Regenda. V 24. minutě vrátil Kanadě dvoubrankový náskok Paul, který po kombinaci Guenthera a Connora Bedarda z pravého kruhu překonal přesouvajícího se Hlavaje. Kanaďané se ubránili při Byramově vyloučení a v 35. minutě měl možnost po Čachově přihrávce Juraj Slafkovský.

Hned v úvodních sekundách třetího dějství byl blízko snížení Martin Fehérváry, při zakončení z úhlu však zazvonil pouze na tyčku. Slováci pak sice přečkali bez úhony Regendův čtyřminutový trest za faul vysokou holí, jenže Guenther ve 47. minutě zvýšil už na 4:1.

Uběhlo navíc jen 20 sekund a Brandon Tanev přidal bekhendovou dorážkou pátý gól Kanaďanů. O 28 sekund později kontroval Kelemen. Při dvojnásobné početní výhodě na konci 57. minuty vykřesal ještě naději Hrivík, ale pak při hře Slováků bez gólmana pečetil postup Paul.

"Ve třetí třetině jsme udělali nějaké chyby a soupeř toho dokázal využít," mrzelo Cehlárika. "Celý turnaj byl pro nás jako na horské dráze, byli jsme se nahoře i dole. Každý zápas byl jiný," doplnil.

Kanada - Slovensko 6:3 (2:1, 1:0, 3:2)

Branky a nahrávky: 3. McCann (Parayko), 5. Dubois (Byram, Tavares), 24. Paul (Bedard, Guenther), 47. Guenther (Paul, Hagel), 47. B. Tanev (Severson, Mercer), 60. Paul - 8. Cehlárik (Slafkovský), 48. Kelemen (Regenda), 57. Hrivík (L. Hudáček, Nemec). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Kaukokari (Fin.) - Briganti (USA), Zunde (Lot.). Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. Diváci: 17.275.

Sestavy:

Kanada: Binnington - Parayko, Power, Oleksiak, Byram, Severson, Guhle, Zellweger - Mercer, McBain, B. Tanev - Dubois, Tavares, Hagel - Guenther, Paul, McCann - Mangiapane, Cozens, Bunting - Bedard. Trenér: Tourigny.

Slovensko: Hlavaj - Čerešňák, Fehérváry, Nemec, Ivan, Grman, Koch, Gajdoš - Slafkovský, Hrivík, Cehlárik - L. Hudáček, Cingel, Tatar - Kelemen, Čacho, Regenda - A. Kudrna, Sukeľ, Daňo - Faško-Rudáš. Trenér: Ramsay.

5 hrs ago

Ovocnou klevelu podle našeho návodu zvládne každý. Pochutnáte si

5 hrs ago

ANO ani vláda nezpochybňují prozápadní orientaci ČR či podporu Ukrajiny, uvedl Pavel po schůzce na Hradě

5 hrs ago

Ostrý konflikt v Pezinku kvůli zatoulanému míči. Pracovník zadržel dítě, lidé rozbíjeli okna

5 hrs ago

Protestující Keňané zapálili parlament. Vláda povolala armádu, policie střílí do demonstrantů

5 hrs ago

CNN: Čínskou vesnici vyděsil žlutý kouř a trosky padající z nebe. Zřejmě šlo o vesmírnou raketu

5 hrs ago

Jak nejlíp zamrazit ovocné knedlíky? K mražení se hodí jak syrové, tak vařené

5 hrs ago

Populární český řetězec oznámil, že zavírá všechny své prodejny

6 hrs ago

Zmalovaný Zátopek. Kopřivnická socha legendy se stala terčem vandalů, místní jsou znechuceni

6 hrs ago

Další incident Boeingu. Letadlo muselo prudce klesat, během 15 minut o 7 kilometrů. Přes 10 lidí se zranilo

6 hrs ago

Gábina (32): Jsem single a mám dobrou práci. Sousedé o mně šíří drby, že si vydělávám vlastním tělem

6 hrs ago

Dánsko chce být první zemí v Evropě, která uvalí uhlíkovou daň na zemědělce. Už jim ji spočítala

6 hrs ago

Rusko omezí přístup k desítkám médií z EU, včetně ČT a serveru Seznam Zprávy

6 hrs ago

Rusko se vyjádřilo k tomu, jak by měl vypadat Trumpův mírový plán

6 hrs ago

Jan Cimický: Soud pokračuje neveřejně a opět bez obžalovaného!

6 hrs ago

Otevřená válka mezi Izraelem a Libanonem je na spadnutí. Útokům nezabráníme, varují USA

6 hrs ago

Michal David udivuje: Jak se dostal zpátky do životní formy?

6 hrs ago

Jaromír Soukup předčasně zmizel z vysílání Barrandova. Televize o důvodech mlží

6 hrs ago

Leoš Mareš s manželkou zabezpečili tchyni: Bydlení od města za pár tisíc měsíčně, na radnici došlo k podivnostem

6 hrs ago

Babybox v pražské Libni hlásí miminko. Nalezená holčička je v pořádku, dostala krásné jméno

6 hrs ago

Známý český řetězec oznámil, že zavírá všechny své prodejny

6 hrs ago

Rybenky v koupelně a kuchyni. Zbavit se jich je možné, ale je to nutné?

7 hrs ago

Tramvaj Škoda ForCity Smart pro německý Bonn získala designové světově ocenění

7 hrs ago

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

7 hrs ago

Jak zajistit mír v Asii? Vraťte Jižní Koreji americké jaderné zbraně, navrhuje Bolton

7 hrs ago

Světlana (23): Chlípné pohledy domácího jsem přehlížela. A pak jsem měla stěží čas utéct

7 hrs ago

Firma OX Point začala v Pelhřimově vyrábět boxy pro doručování zásilek domů

7 hrs ago

Ministryně vříská, náčelník štábu ji nebere za sobě rovnou. Vztahy na obraně drhnou, říká Kolář

7 hrs ago

Poslanci proberou střelbu na filozofické fakultě v širší diskusi. Vznik komise podpoří SPD i Piráti